İLANDIR

Yeni arayüzümüz herkese açık ALFA sürümüne girmiştir, siz de deneyip geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Gizle Geri Bildirim Alfa Sürümü Dene
HABERE ATLA YORUMLARI GÖR (7) YORUM YAZ

tarafından 12 Şubat 2018, Pazartesi 14:45 tarihinde yazıldı Donanımhaber TR

Sanal madencilik virüsü hükümetlere de sıçradı
Günlük Haber Furkan Babur
7 1850
Kripto para Monero'nun madenciliğini yapmak için sızdığı bilgisayarların GPU'larını kullanan kötü amaçlı yazılım, dünya genelinde kamu kurumlarına ait yüzlerce web sitesine de yerleşmeyi başardı.

 

 
Web sitelerine yerleşip siteyi ziyaret eden kullanıcıların bilgisayarlarına sızarak arka planda Monero isimli kripto paranın madenciliğini yapan kötü amaçlı yazılımlar son dönemde siber korsanlar tarafından sıkça kullanılır hale geldi. Bu yazılımların genel hedef kitlesi şirketlere ait bulut sistemleri ya da kullanıcıların sıkça ziyaret ettiği özel web siteleri olsa da güvenlik araştırmacılarının yaptığı tespitler hükümetlere ait web sitelerinin de kripto para madenciliği yapan kötü amaçlı yazılımlardan nasibini aldığını gösteriyor.


 

Görme engelliler için hazırlanan eklentiyi kullandılar 

Güvenlik danışmanı Scott Helme ve Register sitesi tarafından yapılan araştırmaya göre Monero madenciliği için kullanılan Coinhive eklentisi büyük bir kısmı hükümetlere ait siteler olmak üzere dünya genelinde 4.200 web sitesine sızarak kullanıcıların bilgisayarlarında madencilik yapmaya başladı. Sitelere sızmak için bu kez farklı bir yöntem izleyen hackerlar İngiliz yazılım şirketi Texthelp'in, görme engellilerin web sitelerini okuyabilmesi için geliştirdiği Browseloud eklentisinin kaynak kodunu değiştirerek Browseloud'un yer aldığı web sitelerine gizli madencilik yazılımını eklemeyi başardı.


 

Görme engelli kullanıcıların internet aracılığıyla kamu hizmetlerinden kolayca faydalanabilmesi için web sitelerine Browseloud eklentisi ekleyen; üniversitelere, ABD mahkeme bilgi sistemine, İngiltere Ulusal Sağlık Servisi'ne ve Avustralya yasama organlarına ait web siteleri başta olmak üzere hükümetlere ait yüzlerce web sitesi yazılımdan etkilendi. Her gün binlerce vatandaşın ziyaret ettiği bu siteler, çok tehlikeli bir madencilik ağının parçası olabilirdi ancak Texthelp'in, Browseloud eklentisini incelemek için dün bu eklentiyi kaldırmasıyla birlikte büyük bir tehlikenin önüne geçilmiş oldu. Araştırmacılar Texthelp eklentiyi kaldırmadan önce hackerların sadece birkaç saat boyunca kripto para madenciliği yaptıklarını belirtiyor.


 

Texthelp veya güvenlik araştırmacıları, saldırıyı gerçekleştirenlerin kimliğine ulaşabilmiş değil ancak saldırının hükümetler özelinde bir amaca hizmet etmediği sadece hackerların kolay yoldan para kazanmak için madencilik uygulamalarını kullandığı düşünülüyor. Öte yandan bu saldırıyla birlikte Coinhive'i yakalayan anti-virüs yazılımlarının yetersiz kaldığı, kaynak kodlarının değiştirilip değiştirilmediğini doğrulayan tekniklerin madencilik yazılımlarından korunma konusunda daha başarılı olacağı net bir şekilde görülüyor ancak henüz hükümetler ya da diğer web siteleri bu konu üzerine yeterince eğilmiş değil. 

Bu haberin bağlantısı
URL
Şu anda 0 üye, 1 misafir ve 1 mobil kullanıcının görüntülediği bu içeriğe toplam 1850 kez bakıldı.
Yorumlar eskiden yeniye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.
sniper23 Salı, 16:44
quote:
Orijinalden alıntı: Ad Block

yasa dışı işler ve kısa yoldan zengin olma hayali bitmedikçe sanal paralar bitmez

Kripto paralar aslında kolay para hırsının insanlara neler yaptırtdığını gösteriyor.
0
hsyn2802 12.2.2018 21:04:13
Bitcoin ve türevlerin hepsi kümeye kümeye...!
+2
gosHawk. 12.2.2018 16:42:41
şu hackerlara hayranım. adamlar zehir mübarek
+2
WienerWald 12.2.2018 15:53:15
Nasıl bir oyundur bu bitcoin hikayesi
+2
OldGamers86 12.2.2018 15:24:27
Doananım olarak bilgisayar dünyasını mahvettiğ yetmedi, şimdi yazılım olarak mehvediyor. Kullandıkları şeye bak; "görme engellir için geliştirilmiş program."
+2
sosisvesalam 12.2.2018 15:09:18
yasa dışı işler ve kısa yoldan zengin olma hayali bitmedikçe sanal paralar bitmez
+2
pandoras 12.2.2018 14:56:59
lanet birşey nerden çık şu şey bitcoin
+2
Durum Üyeyim Üye Değilim
E-Posta
Mesaj