İLANDIR

Yeni arayüzümüz herkese açık ALFA sürümüne girmiştir, siz de deneyip geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Gizle Geri Bildirim Alfa Sürümü Dene
HABERE ATLA YORUMLARI GÖR (5) YORUM YAZ

tarafından 13 Mart 2018, Salı 18:00 tarihinde yazıldı Donanımhaber TR

Uçan otonom taksi Cora, Yeni Zelanda'da testlere başlıyor
Günlük Haber Furkan Babur
5 1042
Google'ın kurucularından Larry Page'in uçan taksi geliştirme şirketi olan Kitty Hawk, bir süredir gizli tuttuğu otonom uçan taksi Cora'yı resmi olarak tanıtmaya hazırlanıyor.
 
 
Google'ın kurucularından olan ve şu anda Google'ın çatı şirketi Alphabet'te CEO görevini yürüten Larry Page'in uçan taksi geliştirme çalışmaları uzun süredir biliniyordu. 2016 yılında uçan taksi geliştirmek için Kitty Hawk şirketini kuran Page, şirketin başında Google'ın yenilikçi çözümler geliştiren birimi Google X'ten Sebastian Thrun'u getirmişti. Flyer isimli kişisel bir uçan taksi geliştirdiği bilinen şirketin Cora isimli taşımacılık hizmeti sunacak bir araç daha geliştirdiği ortaya çıktı. Üstelik geçtiğimiz ekim ayından beri Cora'nın uçuş testleri gizli bir şekilde sürdürülüyor.
 
 

3 yıl içinde faaliyete geçecek

Yeni Zelanda merkezli havacılık şirketi Zephyr Airworks ile detayları kamuoyuyla paylaşılmayan bir anlaşma imzalayan Kitty Hawk, yaklaşık 6 aydır Cora'nın testlerini Yeni Zelanda'da Zephyr Airworks ile birlikte yürütmüş. Bugün Cora'ya ait detayları web sitesine ekleyen Kitty Hawk ayrıca gün içinde Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern ile birlikte Cora'nın resmi tanıtımını gerçekleştirecek. Flyer'ın aksine bireysel kullanıcılara satılması planlanmayan Cora, yerel ulaşım ağının bir parçası olacak. Şirketin planlarına göre Cora, 3 yıl içinde Yeni Zelanda'nın ticari uçan taksi ağında yer alacak.
 
 
Tamamen elektrikle çalışan Cora, iki yolcu taşımak için tasarlanmış durumda. Otonom uçuş ve VTOL(Dikey Kalkış ve İniş) yeteneğine sahip olan Cora bir piste ihtiyaç duymaksızın 12 pervanesinin yardımıyla her türlü zemine iniş gerçekleştirebiliyor. 150 ile 900 metre yükseklikte hareket edebilen Cora, saatte yaklaşık 180 kilometre hıza ulaşabiliyor. Cora'nın şu an için 100 kilometrelik menzile sahip olduğunu bildiren Kitty Hawk ilerleyen dönemlerde menzilin artırılabileceğini işaret ediyor ancak Cora'nın sadece şehir için hava taşımacılığında kullanılması halinde 100 kilometrelik menzil yeterli olacaktır.
 
 
Tabi Kitty Hawk uçan taksi çalışmalarını sürdüren tek şirket değil. Çinli EHang şirketi geçtiğimiz yıl Dubai'de uçan taksilerini test etmeye başlamıştı. Öte yandan Airbus ve Uber gibi dev şirketler de uçan taksilerin hizmete geçmesi için zaman çizelgesi oluşturmuş durumda. Bununla birlikte Kitty Hawk'ın web sitesinde yer alan ifadelere göre Cora halihazırda uzun bir test sürecinden geçmiş durumda. Uçan taksi hizmeti sunmak için neredeyse tamamen hazır olan Cora'nın artık Yeni Zelanda'daki testlerini herkese açık bir şekilde sürdürmesi bekleniyor. 
 
 
 
 
Bu haberin bağlantısı
URL
Şu anda 0 üye, 1 misafir ve 1 mobil kullanıcının görüntülediği bu içeriğe toplam 1042 kez bakıldı.
Yorumlar eskiden yeniye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.
Mr light 14.3.2018 13:25:56
Hiç güleceğim yoktu
0
Omisis046 14.3.2018 03:53:26
quote:
Orijinalden alıntı: Mr light

Helikopter le uçak karışımı olmuş güzel duruyor ; merak ettiğim bu taksilerden şehirde 10 bin adet olsa yoğun hava trafiği oluşur bu sorunu nasıl çözecekler ?

Kavgayla tabi hocam. Bundan sonra sağa çek yerine aşağı çek diyecekler. Ama yapay zekayla nasıl kavga edecekler, o da ayrı bir merak konusu.
+1
Mr light 13.3.2018 19:52:26
Helikopter le uçak karışımı olmuş güzel duruyor ; merak ettiğim bu taksilerden şehirde 10 bin adet olsa yoğun hava trafiği oluşur bu sorunu nasıl çözecekler ?
0
hftblgc 13.3.2018 19:31:11
Bizim taksiciler sapanla indirir bunlari da.
+1
kartal172 13.3.2018 18:37:31
Başımıza uçan araba yağar artık...
+1
Durum Üyeyim Üye Değilim
E-Posta
Mesaj