İLANDIR

Yeni arayüzümüz herkese açık ALFA sürümüne girmiştir, siz de deneyip geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Gizle Geri Bildirim Alfa Sürümü Dene
HABERE ATLA YORUMLARI GÖR (16) YORUM YAZ

tarafından 23 Ocak 2018, Salı 18:45 tarihinde yazıldı Donanımhaber TR

Setcard hacklendi! 400 bin kişi aç kaldı
Günlük Haber Yusuf Akbaş
16 5155
Yemek kartı sektöründe hizmet veren Setcard'ın altyapısına siber saldırı düzenlendi. Saldırı sonucu Setcard ile ödeme yapılamaz hale geldi. Bazı kullanıcıların bakiyesi sıfırlandı.

Kurumsal şirketlere yemek kartı hizmeti veren Setcard siber saldırıya uğradı. Geçtiğimiz Perşembe günü tüm sistem hacklendi. Setcard kullanan 400 bin kullanıcı mağdur oldu. Bazı kullanıcıların bakiyesi sıfırlandı.

 

Konuyla ilgili Hürriyet’e açıklamalarda bulunan Setcard Finans Müdürü Orhan Baki, “Çok büyük bir saldırıyla karşı karşıya kaldık. Bu durumdan 400 bin kullanıcımız etkilendi. Sistemlerimizi tekrar eskisi gibi hizmete almak için mücadele veriyoruz. Ancak bu çok kolay bir durum değil” dedi.

 

Setcard, 30 bin restoranda kullanılabiliyor ve 400 bin kullanıcıya hizmet sağlıyor. Siber saldırı sonucu pek çok kullanıcı yediği yemeğin ödemesini yapamadı. Yapılan açıklamaya göre saldırı 7-8 farklı noktadan Setcard’ın tüm altyapı sistemine aynı anda düzenlendi.

 

Amerikalı şirketlerden destek alan Setcard’ın altyapısı bugünden itibaren işler hale geldi. Kullanıcılar Setcard ile ödeme yapabiliyor. Bakiyesi sıfırlanan müşterilerin bakiye problemleri çözülecek.

 
Bu haberin bağlantısı
URL
Şu anda 0 üye, 2 misafir ve 1 mobil kullanıcının görüntülediği bu içeriğe toplam 5155 kez bakıldı.
En Çok Beğenilen Yorumlar
qooqie Salı, 19:35
Ben hep makarna yediğim için etkilenmedim +18
hayvan gibi komisyon kesen yemek kartıydı dimi bu +9
hdtv Salı, 20:02
Ben hep 10 liralık doldurduğum için etkilenmedim +7
Kerim5100 Salı, 19:14
Karttan yemek yiyenlerin suçu neydi ki de bu yapıldı? Bir de sıfırlanan bakiyelerin üstüne de yatarlar şimdi Allah sabır versin :( +7
Astforum Salı, 21:03
Acımızdan öldük. :))) +6
Mr light Çarşamba, 04:23
Bu setcard ve türevleri resmen dolandırıcılık hem setcard kabul eden işletmelerden %5 ila %15 arası komisyon kesiyor hemde setcard sahibi olan işçiler çoğu yerde kullanamıyor ; bu saçmalığın kaldırılm
...
Yorumun devamı ▼
+4
DH Misafiri Salı, 23:17
% 10 komisyon ile işletmelerin dolayısı ile çalışanların cebinden hırsızlık yapan şirket. Birde sistemine sahip çıkamamış. milletten kartının bakiyesini whatsup üzerinden öğrenip yardımcı olacakmış Ha
...
Yorumun devamı ▼
+4
Yorumlar eskiden yeniye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.
DH Misafiri 2 gün önce (11:17)
Siber saldırı olmuş ama nedense bakiyeler hep eksilmiş hiç bakiyesi artan yok ????
Ulan bütün milletin parasını çektiniz hesabınıza yalandan siber saldırı olmuş diye milletin parasını yiyorsunuz !!
0
DH Misafiri Perşembe, 16:16
Bu hack olayından zarar gören işyeri sahipleri oldu, Setcard’ ın cebine ekstradan milyonlar kaldı. normalde pos makinelerinden alınan aylık özetlere göre fatura kesimi yapılırken, şu an pos sistemlerinde harcama bilgisi yok. Ulaşılamayan bu bilgi sebebiyle de fatura kesimini gün sonu sliplerine göre yapın demişler. Ama benim gün sonu sliplerim yok, faturalamada gerek olmayan bir şeyi biriktirmiyordum çünkü. Bu durumda içerdeki bütün param setcard’ ın cebine kalmış olacak. İyi mi yaptınız şimdi hacker kardeşlerim, olan yine mazluma oldu..
0
marseltalon Çarşamba, 08:37
Çok Açımmm...
0
Mr light Çarşamba, 04:23
Bu setcard ve türevleri resmen dolandırıcılık hem setcard kabul eden işletmelerden %5 ila %15 arası komisyon kesiyor hemde setcard sahibi olan işçiler çoğu yerde kullanamıyor ; bu saçmalığın kaldırılması gerek.
+4
alito Çarşamba, 04:19
Ben her yemekten sonra bulaşık yıkarım. Çok şeetmeyin, sizde yıkayın sorun kalmasın.
+1
OverClocK1ng Çarşamba, 02:15
Ben anlamıyorum. İyilik insanın içinde olmalı. Yaptıkları bu hackleme olayı günahsız insanlara zarar veriyor. Oysa çıkıp: Biz sizin sisteminizde açık bulduk. Bunları bunları yapabilirdik. Bize bağış gibi belli bir miktar para verin. Size gösterelim. Siz de zarar görmeyin, günahsız insanlar da deseler olmaz mıydı yani?.
Yok arkadaş. İçinde iyilik olan insan dediğim şekilde yapardı.
Hacker'lara sempati duyuyorum.
Ama böylelerini de çok ağır cezalandırmak gerekir..
+3
tobepeople Salı, 23:18
Kendi kendini hackletmiştir :D
+2
DH Misafiri Salı, 23:17
% 10 komisyon ile işletmelerin dolayısı ile çalışanların cebinden hırsızlık yapan şirket. Birde sistemine sahip çıkamamış. milletten kartının bakiyesini whatsup üzerinden öğrenip yardımcı olacakmış Haspam. Hırsızlığına doğru orantılı bir sistem kursaydın bari. Adamların sistemlerinin yedekleri dahi yok anlaşılan. ohh. koy 10 tane pos 400 bin kart sonrada milletin cebinden % 10 komisyonu cukka yap.
+4
Astforum Salı, 21:03
Acımızdan öldük. :)))
+6
hayvan gibi komisyon kesen yemek kartıydı dimi bu
+9
hdtv Salı, 20:02
Ben hep 10 liralık doldurduğum için etkilenmedim
+7
10ff Salı, 19:40
aç kaldı ne ya? evinden mi attılar sokakta mı kalmaya başladılar?
+2
V4LKyR Salı, 19:39
SODEKSO
+3
qooqie Salı, 19:35
Ben hep makarna yediğim için etkilenmedim
+18
murettep Salı, 19:33
gayet de ödeme yapamadım bugün
0
Kerim5100 Salı, 19:14
Karttan yemek yiyenlerin suçu neydi ki de bu yapıldı? Bir de sıfırlanan bakiyelerin üstüne de yatarlar şimdi Allah sabır versin :(
+7
Durum Üyeyim Üye Değilim
E-Posta
Mesaj