Anlık Bildirim

Hindistan’dan SpaceX'e Starlink uyarısı: Ülkede lisansınız olmadan faaliyet gösteremezsiniz

Hindistan hükümeti, SpaceX’in uydu interneti projesi Starlink ile ilgili açıklamalarda bulundu. Yetkililer şirketin ülkede lisansı olmadığını, bu yüzden de faaliyet gösteremeyeceğini belirtti.

Hindistan hükümeti, ünlü milyarder Elon Musk’ın uzay şirketi SpaceX tarafından geliştirilen Starlink projesi ile ilgili sert açıklamalarda bulundu. Yetkililer, şirketin ülkede lisansı olmadığını, bu yüzden reklam yapmayı derhal durdurması gerektiğini ifade etti.

Hükümet, şirketin lisansı olmadığı için reklam yapmasını istemiyor Tam Boyutta Gör

SpaceX’in Starlink projesi, 1 Kasım’da ülkede bir işletme olarak kabul edilmiş ve bunun ardından ön siparişlere başlamıştı. Ancak hükümet, şirketin hizmetlerini gerçekleştirmek için gerekli lisansa sahip olmadığını, bu yüzden sipariş almaması gerektiğini ifade etti. Buna ek olarak yetkililer, vatandaşların Starlink aboneliği almayı bırakması gerektiğinin altını çizdi.

Daha önce yaptığı açıklamalarda 1 Kasım’dan bu yana 5.000’den fazla ön sipariş aldığını duyuran SpaceX ise bu durumla ilgili herhangi bir yorum yapmadı.

Hindistan, SpaceX için önemli bir bölge olarak nitelendiriliyor Tam Boyutta Gör

SpaceX, ülkedeki hizmetlerine bir an önce başlamak istiyor

Şirketin ne zaman Hindistan’da faaliyet göstermeye başlayacağı veya gerekli lisansı alacağı şu anda bilinmiyor. Ancak Hindistan’da bulunan 898 milyon insanın kırsal alanlarda yaşadığını ve internet bağlantısına ihtiyacı olduğunu düşünürsek ülke, şirket için büyük bir önem arz ediyor.

Zaten şirket tarafından daha önce yapılan açıklamalarda da Hindistan’da satılacak olan aboneliklerin %80’inin kırsal alanlardan gelmesinin beklendiği ifade edilmişti.  Bu yüzden de SpaceX’in, Starlink hizmetini olabilecek en kısa sürede başlatmayı planlandığını tahmin etmek zor değil. Konu hakkında pek istekli görünmeyen hükümetin baskılarının bu durumu nasıl etkileyeceğini de ilerleyen günlerde göreceğiz.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim