Anlık Bildirim

iPhone 13, Covid-19 nedeniyle yaşanan kapasitör üretim sorunundan etkilenebilir

ABD merkezli dev şirket Apple’ın çıkaracağı iPhone 13 heyecanla bekleniyor. Ancak yeni gelen haberlere göre iPhone 13 tedariki Covid sebebiyle yaşanan kapasitör üretim sorunundan etkilenebilir.

Apple, iPhone 13’ün lansmanını eylül ayının ortasında yapmayı planlıyor. Ancak bu sıralarda şirketin birlikte çalıştığı kapasitör fabrikaları Covid-19 salgınıyla mücadele ediyor. Yeni haberlere göre de iPhone 13, koronavirüs sebebiyle yaşanan kapasitör üretim sorunundan etkilenebilir.

iPhone 13, yaşanan kapasitör sorunundan etkilenebilir

Dünyanın en büyük MLCC üreticisi olan Murata Manufacturing, Covid-19 sebebiyle ağustos ayının son haftasında fabrikalarından birini kapatmak zorunda kaldı. Küresel tedarikin %40’ını oluşturan şirket, Japonya’nın Fukui kentindeki en büyük fabrikasında 98 vaka bildirdikten sonra bu kararı aldı.

Murata’nın sorunlarının gelecekte kötüleşebileceği de söyleniyor. Filipinler’deki vaka artışı, şu an normal olarak faaliyet gösteren fabrikaları kötü şekilde etkileyebilir.

Ayrıca, Wall Street Journal’ın haberine göre Japonya merkezli elektronik şirketi Taiyo Yuden Co. da Malezya hükümetinin kuralları nedeniyle karşılaştığı bir sorun sebebiyle benzer üretim sorunları yaşamaya başladı. Şirketin üretimi %80 civarlarına kadar düştü.

iPhone 13, yaşanan kapasitör sorunundan etkilenebilir Tam Boyutta Gör

Apple cihazlarındaki üretim etkilenebilir

Bu iki şirket de Apple’ın tedarikçi listesinde yer alıyor. İki şirketin Apple’a tam olarak neler sağladığı bilinmese de MLCC’lerdeki bir eksikliğin Apple’ın tüm cihazlarındaki üretimi etkileyebileceği düşünülüyor; buna iPhone 13 de dahil.

MLCC’le küçük boyutlu kapasitörlerdir. Bunlar da onları iPhone gibi alanı sınırlı cihazlar için ideal kılar. 5G bağlantılı modern bir akıllı telefonda 1000’den fazla bulunabilirler.

Kapasitör üretimindeki yavaşlamanın şu an dünya genelinde yaşanan çip sıkıntısı kadar büyük bir sorun olmadığı düşünülüyor, bu yüzden de Apple’ın tedarik zinciri üzerinde büyük bir etkinin görülmesi beklenmiyor.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim