Anlık Bildirim

İran kripto para madenlerini askıya alıyor

İran’da kış nedeniyle artan enerji tüketimi hükümetin onaylı olarak çalışan kripto para madenlerinin faaliyetlerini askıya almasına neden oldu. Ülke genel anlamda yüzde 40 tasarruf sağlamak istiyor.
2

Kripto para madeni Tam Boyutta Gör

Kripto para madenciliğinin harcadığı enerji miktarı pek çok ülkeyi geride bırakmış durumda ve temiz enerji konusundaki tartışmaların da odağında. Bazen öyle bir hale geliyor ki ülkeler enerji tüketimini dengeleyebilmek için madenleri askıya almak zorunda kalıyor. 

İran’dan kripto para madencilerine engel

Çin özellikle aşırı enerji tüketimi nedeniyle kripto para madenlerini yasaklamaya başlamıştı. Geçtiğimiz yaz aylarında İran da enerji tüketimini dengelemek için kripto para madenlerini askıya almış ve sonrasında yeniden izin vermişti. 

Kış aylarının gelmesi ile birlikte enerji tüketimi artınca İran yeniden karar değiştirdi. Hükümet yetkilileri tasarruf edebilmek adına ülkedeki kripto para madenlerinin faaliyetlerini belirli bir süre askıya aldıklarını duyurdu. 

İran’da fosil yakıtların yüzde 70’i ısınma amaçlı kullanılıyor. Geçtiğimiz ay hükümet elektrik ve gaz tüketimini azaltarak paralelinde yakıt kullanımını da azaltmak istediğini duyurmuştu. Alınan tedbirlerle yüzde 40 civarında bir tasarruf sağlanması amaçlanıyor. 

Hükümetin izin vermesi ile birlikte kripto para madenciliğinin arttığı İran, global kazım oranının yüzde 4.5-7 civarına sahip. Sadece illegal olduğu için kapatılan madenlerden 222 bin cihaz toplanmıştı. Bununla birlikte artan madencilik enerji tüketimini de olumsuz etkiliyor. 
 

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim