İLANDIR

Yeni arayüzümüz herkese açık ALFA sürümüne girmiştir, siz de deneyip geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Gizle Geri Bildirim Alfa Sürümü Dene
HABERE ATLA YORUMLARI GÖR (93) YORUM YAZ

tarafından 9 Temmuz 2011, Cumartesi 00:00 tarihinde yazıldı Donanımhaber TR

AMD'nin 8 çekirdekli Bulldozer FX işlemcisi ve test sonuçları
Günlük Haber Erdi Özüağ
93 210012
Önemli Açıklama:

Merhaba,

7 Temmuz itibariyle Donanimhaber.com çatısı altında beşinci yılımı geride bıraktım. Bu süre boyunca 16 binden fazla haber yayınladım. İlk başladığımda amacım siz değerli üye ve okuyucularımıza haberleri mümkün olabildiğince hızlı bir şekilde aktarmak, dünyada olup biten donanım gelişmelerini tüm ayrıntılarıyla paylaşmaktı. Bu hedefleri gerçekleştirebilmek için çok efor sarf ettik, hiç ara vermeden geceli gündüzlü haber yayını yaptık. Bir süre sonra daha fazla neler yapabiliriz diye düşünürken, "kaynak olarak kullandığımız sitelere kaynak olabilir miyiz" yani donanım gelişmelerini ilk elden dünyaya duyurabilir miyiz diye araştırmaya başladık. Bu gayretlerimizin bir sonucu olarak ta 2008 yılından bu yana yüzlerce haberimiz yurt dışında kendisine yer buldu, pek çok ürün ya da gelişmeyi ilk yayınlayan kurum olduk. 

AMD'nin çok uzun süredir merakla beklenen Bulldozer işlemcileri için de bugüne kadar ortaya çıkan resmi detayların neredeyse tamamını biz yayınladık. Aralık ayında başlayan yayınlarımız belli aralıklarla devam etti ve edecek te. Tabi bu kadar dökümandan sonra amacımız artık işlemcinin kendisine ulaşmak ve AMD'nin kendi performans verileri dışında bağımsız testleri de sizlerle paylaşmaktı. Yurt dışında OBR - Obrovsky- isimli kişi/yayında mühendislik örneği bir Bulldozer işlemci örneği olduğu, yurt dışındaki siteleri yakından takip edenler zaten biliyor. Benim kendisiyle daha önceden bir irtibatım vardı. Elindeki Bulldozer örneğiyle ilgili olarak konuşmaya başladığımızda, editör refleksi olarak işlemciyi bize sağlayıp sağlayamayacağını da sordum. Gelen cevap; işlemciye ulaşabilmek için ciddi bir ödeme yaptığı ancak merak ettiğim detayları ve istediğim test sonuçlarını bana sağlayabileceğini yönündeydi. Buna karşılık olarak ta benden Bulldozer'le ilgili detayları içeren (modellerin isim ve saat hızı bilgilerini) bazı dökümanlar talep etti.

Yaptığımız görüşmeler sonucunda Obrovsky, geçtiğimiz günlerde bazı test sonuçlarını benimle paylaştı. Ben de herkesin merakla beklediği test sonuçlarını vakit çevirmeden yayına hazır hale getirdim ve sizlerle paylaştım. Ancak burada Obrovsky'nin bir tuzak kurduğunu, bu tuzağa düştüğümün farkında değildim. Zira bu arkadaşın, dökümanları ilk defa bir Türk sitesinin yayınlamasını kabullenemeyen, niyeti kötü biri olduğunu anlamadım belki de en büyük hatayı burada yaptım. Obrovsky bizim üzerimizden prim yapmaya çalıştığını, kendi sitesindeki yazısında açıkça ortaya koymuş durumda. Yayınladığımız haberlerin dünya çapında yarattığı etki ortada ki şimdiye kadar yayınladığımız özel haber dökümanlarının tamamı evet tamamı %100 resmi materyaldir. Bunun farkında olan Obrovsky de bugün yayınladığı yazısında Donanimhaber.com'a sonuçlarını kendisinin verdiğini, bilerek yanlış sonuç vererek onları (bizi) yanılttığını belirterek güvenlilirliğimize leke atmaya çalışan bir girişimde bulunmuştur. Açıkçası biz yayınladığımız test sonuçlarının kendisine ait olduğunu özellikle vurgulamak istedik hatta işlemciyle ilgili görüşlerini içeren bir video çekerse eğer, ilgili haberde yer verebileceğimizi de söyledim ancak adının geçmemesini özellikle rica etti.

Engadget.com'dan Dailytech.com'a, TechPowerUp'dan Xbit-Labs'e kadar... İngilizce, Rusça, Almanca, Çince, Japonca, Fransızca... Farklı dillerde yayın yapan dünya çapında pek çok sitede haberlerimiz yer alıyor. Obrovsky kötü bir oyun oynamaya çalışmıştır ancak kaybeden de kendisi olacaktır. Zira biz özel haberlerimize devam edeceğiz. AMD olsun Intel olsun Nvidia olsun elimize geçen bilgi ve belgelere sitemizde yer vermeye devam edeceğiz. Hatta önümüzdeki günlerde Intel cephesiyle ilgili "bomba" diyebileceğimiz çeşitli test sonuçlarını (resmi dökümanlar eşliğinde) da sizlerle paylaşacağız ki işlemci dünyasının bu sonuçları uzun süredir beklediğini söyleyebilirim. Siz değerli üye ve okuyucularımızın desteğiyle bugünlere kadar geldik yine desteğinizle birlikte daha büyük işlere de imza atacağımızdan kuşkunuz olmasın. Bu süreç içerisinde malesef düşmanlarımızın sayısı da artmaya devam edecek ancak bu olaydan sonra bizim de onlara karşı artık çok daha dikkatli olacağımınızdan hiç şüpheniz olmasın.

Açıklamada da belirttiğim üzere bu haber haricinde yayınladığımız Bulldozer dökümanlarının tamamı orjinaldir. Zaten AMD ile yaşadığımız Radeon HD 6990 krizi de aslında bu durumun bir göstergesi olmuştur. Anlayışınıza sığınarak haberde yer alan yanlış test sonuçlarından ötürü öncelikle haberi hazırlayan şahsım ardından da kurumum adına hepinizden özür dilerim.

Sevgiler,

Erdi Özüağ "Fx57"
Donanimhaber.com
 
 
------------------------------------------------------------------------------------------ 
 
 
AMD yıllardır üzerinde çalıştığı, şirket tarihinin en büyük yatırımı olarak gösterilen yeni nesil işlemcilerini pazara sunmaya başladı. Ocak ayında netbook'lara yönelik Fusion işlemcilerini kullanıma sunan firma, kısa bir süre önce  de performans odaklı masaüstü ve mobil sistemler için hazırladığı Fusion A serisi işlemcilerini lanse etmişti. Giriş ve orta segmentte ürün gamını yenileyen firmada tüm gözler Bulldozer jenerasyonuna çevrilmiş durumda. Geliştirme çalışmaları Fusion'dan da eskiye giden Bulldozer işlemcileri için geri sayım başladı.
 
 
Bulldozer kod adını taşıyan yeni nesil mikroişlemci mimarisi çok uzun süredir konuşulmakta. Phenom II işlemci ailesinin yerini alacak modellerde kullanılacak yeni mimarinin tasarım çalışmaları uzun süre önce tamamlanmış olmasına rağmen, henüz piyasaya çıkan bir işlemci bulunmuyor. Aslına bakılırsa Bulldozer mimarisini temel alan Zambezi kod adlı  yeni nesil FX işlemcilerinin Haziran ayında pazara sunulması bekleniyordu ancak öyle olmadı ve AMD, birkaç aylık ertelemeye gittiğini açıkladı. Elimizdeki bilgilere göre en iyi ihtimalle Ağustos sonuna doğru çıkması beklenen işlemciler için HD 7000 serisi ile birlikte Eylül ayında bir lansman da yapılabilir.
 
 
AMD'nin yeni nesil işlemcilerini hangi nedenlerle ertelediği bilinmiyor ancak çeşitli kaynaklar mevcut revizyonlarda frekans sorunu yaşandığı ve şirketin istediği değerleree ulaşamadığını öne sürüyor. Açıkçası erteleme süresi de dikkate alındığında bu ihtimalin güç kazandığını söylemek mümkün.  Yeni revizyona geçiş yaparak işlemcilerin standart çalışma frekanslarını arttırmayı hedefleyen AMD, dünyanın 8 çekirdekli ilk işlemcilerini pazara sunarak, Intel'in en yeni mikroişlemci tasarımını temel alan en hızlı işlemcisinden (Core i7-2600K) daha hızlı olacağını belirtiyor ancak bu konuda herhangi bir test örneği dağıtmaktan kaçınıyor. 
 
GlobalFoundries'in Dresden'deki tesislerinde 32nm üretim teknolojisiyle hazırlanan Bulldozer tabanlı yeni nesil FX işlemci ailesinin 4, 6 ve 8 çekirdekli versiyonları olacak. İlk etapta iki adet 8 çekirdekli, bir adet 6 ve bir adet te 4 çekirdekli işlemci sunacak olan AMD, yıl sona ermeden önce aynı işlemcilerin daha hızlı versiyonlarını da duyuracak. Yeni işlemcilere ve elimizdeki test sonuçlarına geçmeden önce Bulldozer mimarisini kısaca hatırlamakta fayda var. AMD'nin, x86 işlemci mimarisine en büyük katkılarından biri olarak gösterilen Bulldozer, M-Space tasarım anlayışını esas alıyor.
 
 
AMD'nin yeni işlemci mimarisinin en büyük özelliği çekirdeklerin modüller içerisinde organize olması. Herhangi bir yazılım tarafından tanımlanamayan bu yapı son kullanıcılar için mühendislik ibaresinden daha fazlası değil. Her modül iki çekirdek içerirken, bu çekirdekler iki adet 128-bit FMAC birimleri ile kayar nokta ünitesini ve iki adet 128-bit tam sayı SIMD (Çoklu Veri Paralelliği Sağlayan Tek Çevrimli Komutlar) ünitesi ve L2 bellek birimini paylaşıyorlar.
 
Bu modüller kendi aralarında ise L3 bellek birimi ve  çift kanal bellek kontrolcüsünü ortak kullanıyorlar. Bu noktada kimi kullanıcılar, birimlerin paylaşımı açısından aslında her modül tek bir çekirdeğe karşılık geliyor tarzında yaklaşımlar sergiliyor olsa bile AMD bunu kesinlikle kabul etmiyor ve endüstride ilk defa doğal tasarıma sahip 8 çekirdekli x86 işlemcilerini sunacağını altına basa basa dile getiriyor. Peki AMD'nin modül tasarımını Intel'in Hyper-Threading yaklaşımından ayıran fark nedir ? Burada önemli olan unsur şu; Bulldozer mimarisi, her izlek için atanmış programlayıcılar ve tamsayı ünitelerine sahip. 
 
256-bit kayar nokta operasyonlarını destekleyen Gelişmiş Vektör Uzantıları (AVX) ile güçlendirilen Bulldozer mimarisinde işlemciler, 8MB'a kadar Seviye 3 bellek kapasitesine sahip olacak. IMC olarak bilinen entegre bellek kontrolcüsünün 1866MHz'e kadar çift kanal DDR3 bellek kullanımına resmi destek (daha üst hızlara çıkmak ta mümkün) sunacağı işlemcilerde Seviye 2 bellek kapasitesinin büyüklüğü ise işlemci modeline göre 2MB'a kadar çıkabilecek ve bu kaynak modül içerisindeki çekirdekler tarafından bölüşülecek. Tahsis edilmiş iki tam sayı çekirdeği içerisinde her çekirdek için her döngüde 4 bağımsız aritmetik hesabı ve bellek operasyonu yapan iki adet ALU ve iki adet AGU birimlerine yer veriliyor.
 
Yeni mimari ile birlikte çok izlekli tam sayı uygulamaları için önemli ölçüde performans kazanımı getirileceği belirtilen tam sayı programlama ve uygulama iş hattı çoklayıcısı bulunuyor. Bulldozer tabanlı işlemcilerdeki her modül, 30.9mm2 zar alanı içerisinde 213 milyon transistöre (L2 bellek dahil) sahip. Modül içerisindeki ikinci tamsayı çekirdeği modül alanını %12 arttırırken, çip seviyesindeki toplam zar alanına karşılığı ise %5. 
 
 
GlobalFoundries tarafından 11-metal katmanlı SOI üretim süreci ve firmanın birinci nesil High-K Metal Kapı teknolojisi kullanılarak üretilen işlemcilerde, her modül 0.8v ile 1.3v gerilim seviyesinde görev yapacak ve 3.5GHz ya da daha yüksek hızlarda çalışabilecek. Hyper Transport 3.1 (3.20 GHz, 6.4 GT/sn, 25.6 GB/sn) desteği ile gelecek olan işlemciler, Intel'in 256-bit kayar nokta operasyonlarına olanak tanıyan AVX komut setleriyle birlikte  SSE4.1, SSE4.2, AES, CLMUL ve AMD'nin 128-bit  komut setlerine  (XOP, FMA4 ve CVT16) sahip olacak. AMD'nin Bulldozer tabanlı yeni nesil FX işlemcileri, Turbo Core teknolojisini de destekleyecek. Dünyada ik defa yine Donanimhaber.com tarafından yayınlanan resmi AMD dökümanında da yer aldığı üzere Bulldozer tabanlı işlemciler de iki farklı Turbo Core teknolojisi olacak. Tüm çekirdekler aktifken çalışma frekansı 500MHz'e kadar, çekirdeklerin yarısı aktifken ise 1GHz'e kadar otomatik olarak arttırabilecek. 
 
Soket AM3+ formunda hazırlanan işlemciler, AMD'nin 9 serisi anakartlarında yani 970, 990X veya 990FX çipsetli anakartlarda kullanılabilecek. Athlon II ve Phenom II serisi işlemciler de bu anakartlarda kullanılabilirken, Bulldozer tabanlı işlemcilerin 8 serisi anakartlarda kullanılması şu an için biraz karışık bir durum. Ancak mevcut tablo çerçevesinde her anakartta olmasa bile  8 serisi bazı anakartlarda BIOS güncellemesi ile Bulldozer işlemci kullanımının mümkün olacağını söyleyebiliriz. İşlemci modeline göre en yüksek ısıl tasarımı 25 Watt olacak Bulldozer tabanlı yeni jenerasyon için Donanım Haber farkıyla test sonuçlarını da yayınlıyoruz.
 
 
B1 revizyonuna sahip olan mühendislik örneği işlemci, standart olarak 3.2GHz'de görev yapıyor ve Turbo Core 2 teknolojisi ile 8 çekirdek aktif 3.6GHz'e, 4 çekirdek aktif olarak ta 4.2GHz'e çıkabiliyor. GeForce GTX 580 ile birlikte kullanımında aynı Core i7-2600K'daki gibi bekleme durumunda 97 Watt güç çeken Bulldozer platformu, yük altında ise Core i7-990X işlemcili sistemden yaklaşık 10 Watt daha az güç tüketiyor. Örnek işlemci olduğu ve B1 revizyonu temel aldığı için burada yayınlayacağımız sonuçları, piyasaya çıkacak Bulldozer işlemcilerin geneli için kesin sonuç kabul etmemek gerekiyor zira testteki işlemcinin muhtemelen bir L3 sorunu yaşadığını da belirtmek gerekiyor. Gigabyte'ın 990FX-UD5 anakartının kullanıldığı testlerin sonuçları için hemen altta yer alan galeriye göz atabilirsiniz. Yakın zamanda bu testlere, 8 çekirdekli işlemcinin farklı alanlarda neler yapabildiğini içeren test sonuçları da eklenecek.
 
Editörün Notu: Erken mühendislik örneği AMD işlemcilerde, işlemci model kimliği farklı şekillerde kodlandığından, kaynağı gizli tutmak açısından o kısımlarda siyah şerit kullanılmıştır.
 
Bu haberin bağlantısı
URL
Şu anda 0 üye, 1 misafir ve 0 mobil kullanıcının görüntülediği bu içeriğe toplam 210012 kez bakıldı.
En Çok Beğenilen Yorumlar
Turkforce 9.7.2011 19:05:59
Intel fanatiklerinin windows7'de XP Mode çalıştırabilmek için takla attığı & işlemci özelliklerine baktığında güncel işlemci modeli olmasına rağmen 64bit desteği olmadığını gördüğü günlerin üzer
...
Yorumun devamı ▼
+33
aceleciburak 9.7.2011 01:24:51
bi ayrıntı dikkatimi çekti cpu-z nin ekran görüntüsündeki sürüm 1.57.1 olarak verilmiş oysaki 1.57 sürümü 18 şubatta çıkmıştı şuan an için bulldozeri ve Llano yu taniyan 1.58 sürümü var ve çıkş tarihi
...
Yorumun devamı ▼
+11
alperentok 11.7.2011 01:03:47
yılarca intelle kazıklandıktan sonra phenom ııx4 955 be li sistem topladım sonrada kendi kendime kızdım niye yıllarca ön yargılı davrandım diye.AMD ısınıyor denirdi intelle yandığımı farketmezdim!!Şu
...
Yorumun devamı ▼
+7
Yorumlar eskiden yeniye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.
KroLyne93 2.9.2011 23:47:35
oyunlar için müthiş
0
Zeytinbey 23.8.2011 10:04:49
quote:
Orijinalden alıntı: alito

AMD şu CPU işini bir türlü beceremedi. İş gücünü sadece GPU geliştirmeye harcasa dahamı iyi olur acaba diye düşünmeye başladım.


CPU ve GPU geliştirme birbirinden çok uzak şeyler değiller, yeterli elemanı varsa tüm iş gücünü GPU'ya kaydırmasının küçülmeye gitmesinden başka anlamı olmaz... Bir de neden bu kadar negatif yorum mühendislik örneklerine göre yapılıyor çok anlamış değilim... işlemciler daha revizyonda, AMD'de zaten çıkışı ertelemiş bence daha iyi bir iş çıkarabileceğine inanıyor...
0
alito 23.8.2011 09:23:27
AMD şu CPU işini bir türlü beceremedi. İş gücünü sadece GPU geliştirmeye harcasa dahamı iyi olur acaba diye düşünmeye başladım.
-1
Wilson Fisk 23.8.2011 08:38:48
quote:
5 - Bu işlemciyi gördükten sonra intel işlemcileri ucuzlamaz ( Herkese diyordum fiyatı çok iyi olan i5 2500K 375 tl den satıldı o zaman amd bekleyenler büyük hata yaptı)


buna cani gonulden katiliyorum bekleyen dervis corbayi icemeyecek bu sefer.ben zararin neresinden dondum ama yine amd bi de x6 deneyeyim dedim.
0
yenerbalcı 23.8.2011 03:08:36
Buradan çıkaracağımız sonuçlar

1 - 8 çekirdeğin ne kadar gereksiz olduğunu bize amd bir kez daha kanıtladı
2 - 8 çekirdeğin harcadığı güç buna bağlı olarak performansı çok kötü bu işlemciye iyi diyen yorum yapmasın
3 - 5 yıl sonra amd 16 çekirdek ile intel 8 çekirdek arasında hiç bir fark olmadığını görülecektir amd en az 2 - 3 yıl geriden geliyor
4 - bu kafayla giderse amdyi kötü günler bekliyor olaya sadece masaüstü olarak bakmayın
5 - Bu işlemciyi gördükten sonra intel işlemcileri ucuzlamaz ( Herkese diyordum fiyatı çok iyi olan i5 2500K 375 tl den satıldı o zaman amd bekleyenler büyük hata yaptı)
-1
Armin van Buuren* 23.8.2011 01:54:27
quote:
Orijinalden alıntı: CeFurkan


amd intel ghz leri aynı diye bir kural yok. bu kart kral felan değil satın alınca artık siz günlük kullanım değerlerinizi koyarsınız bizde koyarız bakarız hangisi kral ayrıca 2600k da sadece 4 adet fiziksel işlemci varken bunda 8 tane var

O kullandığın program tüm işlemcileri tüm gücünde kullanabiliyor mu bir düşün arkadaşım? Ayrıca isterse 16 çekirdek olmuş ne farkeder sadece tek threading de fark görürsün.
0
smogy 18.7.2011 11:58:45
sana katılıyorum ! aslında aralarındaki bu rekabet böyle sürmeye devam edecek sonuçta umarım kazanan tüketiciler olur !
0
Wilson Fisk 18.7.2011 09:14:01
tarihi tarihcilere biraksak daha iyiydi aslinda ama benim dedigim gibi amd intele ya bu adam bana islemci sattirmiyor diye degil senin dedigin gibi mahkemenin biri cikip intele ver bakim teknolojini su adama dediyse 10 sene once o zaman bir de sunlara baksan diyorum sen hakliysan bile 2009'da yalan olmus mevzu.

http://www.nytimes.com/2009/11/13/technology/companies/13chip.html

http://news.cnet.com/8301-1001_3-10396188-92.html

http://www.donanimhaber.com/tm.asp?m=36357008&mpage=1

http://www.amd.com/us/aboutamd/corporate-information/Pages/timeline.aspx

http://en.wikipedia.org/wiki/Intel
0
smogy 18.7.2011 01:10:29
quote:
Orijinalden alıntı: Turkforce


Birşey okumadan bilmek bu olsa gerek. AMD ile İNTEL'in davalık olmasının sebebi. İntel'in AMD işlemcilerinin satışını engellemek için firmalarla özel anlaşmalar yapmasıdır.
Bunu intelde kabul etmiş ve bir miktar nakit üzerinede sahip olduğu bazı teknolojileri kullanım izni sağlayan bir anlaşma önermiş, AMD'de bunu kabul etmiştir.
Konunun monopol , megapol vs.. kavramlarla uzaktan alakası yok...


ben okuduğumu yazdım !!! bu amerikada haber olmuştu konu daha geçmişe dayanıyor yeni bir konu değil yaklaşık 10 sene var !!!
0
Wilson Fisk 17.7.2011 17:05:44
quote:
Orijinalden alıntı: DH Misafiri

Boinc and Folding test ?

http://distributedcomputing.info/projects.html

@+
*_*


bizim tartismamiza istinaden yaziyorsan ki pm kapali msn vs yok anlassak boyle mesajlar cikmaz no monkey business yani.bu tartismada herkes amd kullanmali herkes fenerbahceli dogar gibi bir sey de soylemedik.

pc ile uzayli aramak kansere tedavi bulmak gibi seylere inaniyorsaniz ki saygim vardir o zaman intel kullanmalisiniz bu tip uygulamalarda daha iyidir hatta sirf bu is icin 990x alan arkadasimiz var forumda.

biz burada diyoruz ki durduk yere gelip demedik tekel davasindan geldi mevzu buraya.biz amd almak istiyoruz bu da bizim tercihimiz fakat parasiyla bile bulmakta fena sorun yasadik zamaninda ve tesadufi amd'nin iyi oldugu donemdi.folding olayi hakkinda kanun yok vicdanen bir durum ama insanin parasiyla istedigi urunu alamamasi ticaret hukuku ile alakali bir seydir.

bugun teknofiyat.com akakce.com gibi sitelerden oturdugunuz yerde her model olmasa da cesitli model amd islemci bulabiliyorsaniz bu iyi bir durumdur.hos athlon64 zamanindaki gibi red bull tadi yok amd'nin ama yine o tada donerse bulamadiktan sonra manasi yok diyorum.Tekel davalari bunun icin onemli ve bu amd-intel tekel davasi yukarida dendigi gibi degil anlattigim gibi ve yok su anda boyle bir dava opusup barismislar.benim dedigim ozette biraksaydiniz buralara gelmiyordu baska da bisi demiyorum bu konuda.
0
DH Misafiri 17.7.2011 16:19:25
Boinc and Folding test ?
http://distributedcomputing.info/projects.html
@+
*_*
0
Towarscke 17.7.2011 12:31:32
quote:
Orijinalden alıntı: .45 ACP

tamam bunlarda problem yok benim onceki nick cyrix120 idi hatirlarsan.yukarda bir yerde dendigi gibi kanun mahkeme ile bir seyler icat etmis bir sirkete sen tek basina bu isi yapamazsin baslayamazsin git birine 1:1 ogret rekabet et demesi gibi bir durum yok.patent haklarinin ne manasi var oyle olsa.tekel davalari denilen bir dava varsa da artik yok amd vazgecti o yuzden 1.25 milyar dolar ve gizli anlasmalarla bir ton seker aldi.amd uretiyordu intel ismindeydi tosbalik yapip piyasaya surmuyordu bu tekel degil lisans yok kira mira.benim dedigim dell gibi sistem ureticilerine onun degil benim islemciyi kullan demesi para vermesi tekel davasiydi ustelik dedigim gibi cok yakin tarihte oldu lisans filan vardi onceki durum gibi degil.


Himm... sadece Dell mi? HP de bir sure konustu bu konularda.. Hatta "MediaMarkt", bunu bir fiil kanitladi..
0
Wilson Fisk 17.7.2011 10:52:35
tamam bunlarda problem yok benim onceki nick cyrix120 idi hatirlarsan.yukarda bir yerde dendigi gibi kanun mahkeme ile bir seyler icat etmis bir sirkete sen tek basina bu isi yapamazsin baslayamazsin git birine 1:1 ogret rekabet et demesi gibi bir durum yok.patent haklarinin ne manasi var oyle olsa.tekel davalari denilen bir dava varsa da artik yok amd vazgecti o yuzden 1.25 milyar dolar ve gizli anlasmalarla bir ton seker aldi.amd uretiyordu intel ismindeydi tosbalik yapip piyasaya surmuyordu bu tekel degil lisans yok kira mira.benim dedigim dell gibi sistem ureticilerine onun degil benim islemciyi kullan demesi para vermesi tekel davasiydi ustelik dedigim gibi cok yakin tarihte oldu lisans filan vardi onceki durum gibi degil.
0
Towarscke 17.7.2011 01:10:12
quote:
Orijinalden alıntı: .45 ACP

tamam ben anliyorum seni ama iki firma anlasmis ellerinde anlasma metni var kimse bilmiyor.yillar sonra bir anlasmazlik sonucu bunlar eskiden de boyleydi diye kavga ediyorlar, iki gun sonra barisiyorlar bizi ilgilendirmiyor aralarindaki muhabbet.


ben galiba yanlis anladim ama Intel zaten 1982'de, IBM'in rekabet stratejisini baltaladi.. Oysa ki, zaten PC olarak bilinen standart icin IBM secmisti Intel'in x86 komut setini. AMD, x86 komut setini tam olarak 1992'de 5 yillik dava sonucu tam olarak kazandi..
onu demeye calisiyorum... yoksa uretimi yapma hakki kiralikti..AMD uretiyordu. Intel haklarini kullanmak zorunda birakliyordu.. o yuzden islemciler piyasaya cikmiyordu..
0
Wilson Fisk 17.7.2011 00:45:17
tamam ben anliyorum seni ama iki firma anlasmis ellerinde anlasma metni var kimse bilmiyor.yillar sonra bir anlasmazlik sonucu bunlar eskiden de boyleydi diye kavga ediyorlar, iki gun sonra barisiyorlar bizi ilgilendirmiyor aralarindaki muhabbet.
0
Towarscke 17.7.2011 00:36:34
quote:
Orijinalden alıntı: .45 ACP

hocam bazi seylerin ozet olarak bilinmesi daha iyi bence.anlasmadan once yumruk yumruga bile girdilerse sonucta anlasarak imzalamislar bunu bilsek yeterli.gizli oldugunu tahmin ediyorum ancak anlasmanin aslinin kopyasi elinde varsa bir bak o anlasmada yasaklanan sitelerde gordugumuz falan mahkemenin filan karari uzerine kapattik yazisi gibi biz bu anlasmayi imzaliyoruz x86 lisansini su mahkemenin su karari uzerine veriyoruz gibi bir ibare yoktur diye dusunuyorum cunku o sekilde bir mahkeme karari da yoktur bence.kazanilan davalarin kararlari baskadir ancak inteli cikarlari dogrultusunda amd ile anlasma yapmaya itmistir mahkeme karari ile yapmak zorunda birakilmamistir ikisinin arasinda cok fark var.


Orda benim anlattigim sey soyle.. AMD'nin Intel'e actigi son anti-trust davasi var ya yeni(Intel'in davanin sonlandirilmasi icin AMD'ye verdigi para ile kapatilan), onun sikayetnamesinin kopyasi var elimde. Orda daha onceki davalarindan ve sonuclarindan bahsetmis.. Ordan alinti yaptim.. Anlasma metni degil, elimdeki..

Edit: Dava Sikayetnamesi (Iddianame degil.)
0
Wilson Fisk 17.7.2011 00:25:29
hocam bazi seylerin ozet olarak bilinmesi daha iyi bence.anlasmadan once yumruk yumruga bile girdilerse sonucta anlasarak imzalamislar bunu bilsek yeterli.gizli oldugunu tahmin ediyorum ancak anlasmanin aslinin kopyasi elinde varsa bir bak o anlasmada yasaklanan sitelerde gordugumuz falan mahkemenin filan karari uzerine kapattik yazisi gibi biz bu anlasmayi imzaliyoruz x86 lisansini su mahkemenin su karari uzerine veriyoruz gibi bir ibare yoktur diye dusunuyorum cunku o sekilde bir mahkeme karari da yoktur bence.kazanilan davalarin kararlari baskadir ancak inteli cikarlari dogrultusunda amd ile anlasma yapmaya itmistir mahkeme karari ile yapmak zorunda birakilmamistir ikisinin arasinda cok fark var.
0
Towarscke 16.7.2011 23:36:05
quote:
Orijinalden alıntı: Turkforce


Birşey okumadan bilmek bu olsa gerek. AMD ile İNTEL'in davalık olmasının sebebi. İntel'in AMD işlemcilerinin satışını engellemek için firmalarla özel anlaşmalar yapmasıdır.
Bunu intelde kabul etmiş ve bir miktar nakit üzerinede sahip olduğu bazı teknolojileri kullanım izni sağlayan bir anlaşma önermiş, AMD'de bunu kabul etmiştir.
Konunun monopol , megapol vs.. kavramlarla uzaktan alakası yok...


AMD vs Intel davalarini gecmiste takip ettik.. Buna kabul..

45. ACP'nin de burda sundugu ozet bilgi de tam sayilmaz..

AMD islemci uretmeye basladiginda Commodore'un is amacli uretilen bilgisayalarinin chiplerini uretiyordu.. X86 lisansi yoktu elinde. Intel'le masaya oturdugunda belirli bir para karsiligi Intel bunyesinde, AMD islemcileri uretildi.. Yani AMD, Intel'in lisans haklarindan yararlanmak icin x86'yi kiralamisti.. Ilk dava o zaman acildi.. Cunku normalde AMD'nin parasini odemis olmasina ragmen 386 islemciler icin gereken cizimler yerine, esasen hic bir anlama gelmeyen, belgeler gondermisti, Intel. AMD, anlasma geregi bu belgeleri alamamasi yaninda, piyasada uzerinde Intel etiketi bulunan, AMD islemcileri gorunce ip koptu ve mahkemeye tasindi.. O zamanlar, Intel tarafindan yapilan reklamlarla, AMD'nin buyumesini engellemek icin; AMD'nin Intel'in ikinci tedarikcisi oldugu soyleniyordu..

Yapilan arastirmalar cok farkli seyleri ortaya cikardi.. Oyle ki, esasen piyasaya cikarilmasi gereken AMD islemcileri, Intel'in tozlu depolarinda 1000'lik koliler halinde ortaya cikti.. Yani AMD'nin satis izni olmasina ragmen, piyasaya cikisi engelleniyordu..
Dava kazanildiginda, x86 lisansi ve kullanim izni AMD'ye oldugu gibi paylastirildi. Bunun yaninda, 386 islemcilerinin uretim semalari da AMD'ye verildi.. Intel burda devreye girerek, 386 mimarisinin eskidigini ve 486 islemcilerin Intel tarafindan cikarildigini duyurdu..
AMD, 386 mimarisi ile masaya oturup, 468pin islemcileri ve daha sonra da ilk 64bit islemcileri piyasaya sundu, 754pin ile.. Ayni zamanda Core mimarisini ilk defa kullanan islemcilerle gun yuzune cikmisti..

Bu bilgiler, AMD'nin dava notlarindan ve iddianamesinden alintidir.. Belgenin aslinin kopyasi da elimde var..
0
Wilson Fisk 16.7.2011 21:59:58
quote:
Birşey okumadan bilmek bu olsa gerek. AMD ile İNTEL'in davalık olmasının sebebi. İntel'in AMD işlemcilerinin satışını engellemek için firmalarla özel anlaşmalar yapmasıdır.
Bunu intelde kabul etmiş ve bir miktar nakit üzerinede sahip olduğu bazı teknolojileri kullanım izni sağlayan bir anlaşma önermiş, AMD'de bunu kabul etmiştir.
Konunun monopol , megapol vs.. kavramlarla uzaktan alakası yok...


bu dedigin dogru ve bu mahkeme olayi cok yakin tarihteki bir mevzu.intel, dell vs gibi buyuk firmalara kardesim benim islemcilerimi kullan sana su kadar para diye para vermis.ben ek olarak bu olayin olay bir miktar nakitten daha buyuk oldugunu soylemek istiyorum.gizli anlasmalarla belki paranin satin alamayacagi ya da cok pahali haklari verdi intel ama nedir bilmiyoruz ismi ustunde.verdikleri nakit ise 1.25 milyar dolardi ki bu da iyi para.amd'yi toplasan zaten kac milyar dolar ediyor ki 1.25 vermis 6 kusur daha veremeyecek miydi?tekel durumuna dusmemek icin ismini mamede yapardi yonetimi billa bende degil derdi ama oyle olmuyor.7.68 milyar dolara anti virus firmasi filan satin aliyor intel.burada dalga geciyorum hani bazi arkadaslar amd'nin market degeri 8 milyar dolar filan diyorlar ya isterseniz tr olarak aramizda toplayip parayi gidelim bakalim veriyorlar mi o paraya?market degerine fazla takilmayin da demistim bir baslikta.gizli anlasma filan diyorum market degeri yontemiyle o firmanin ne kadar degerli oldugunu bilemezsiniz.zaten amd'nin kapisina 8 milyarla gelen adama daha ibm'den once intel hadi canim Allah versin asilma garaja gider yapar zaten.

not:amd x86 lisansini 1982 yilinda intel ile anlasma sonucu almistir oyle mahkeme zoru filan yok.

quote:
Much has been made recently over the x86 licensing agreement between Intel and AMD, and we have to travel back to 1982 to see how it all began. That was the year AMD inked a deal allowing them to manufacture and sell both 8086 and 8088 processors.


http://www.maximumpc.com/article/features/a_brief_history_cpus_31_awesome_years_x86
0
Turkforce 16.7.2011 19:23:59
quote:
Orijinalden alıntı: smogy

bu amd intel mmakkeme olayı !!! amerikan anti monopol yasasıyla ilgili ABD üreticilerden herhangi birisinin piyasayı teknik yada diger bir şekilde ele geçirmesini önlemek amacıyla inteli bilgi ve teknolojilerini AMD ve diğer üreticilerle pylaşmaya zorladı 1 bu anti tekel yasasıyla alakalı sebebide piyasada dengeleri ve rekabeti sağlamak eğer sadece bir firma ilerlerse piyasa dengeleribozulur ve o firmanın kontrolu altına geçer işlemci sektoru böylece rekabet ortadan kalkar olay tamamen bundan ibaret !! bu sebeple komisyon kararı ile zorla patentleri serbestçe AMD tarafından kullanılmasını sağladıki rekabet olsun ve amd de zor durumda kalması yoksa teknoloji olarak geride kalacaklardıki buda onların sonu olurdu !!!


Birşey okumadan bilmek bu olsa gerek. AMD ile İNTEL'in davalık olmasının sebebi. İntel'in AMD işlemcilerinin satışını engellemek için firmalarla özel anlaşmalar yapmasıdır.
Bunu intelde kabul etmiş ve bir miktar nakit üzerinede sahip olduğu bazı teknolojileri kullanım izni sağlayan bir anlaşma önermiş, AMD'de bunu kabul etmiştir.
Konunun monopol , megapol vs.. kavramlarla uzaktan alakası yok...
0
smogy 15.7.2011 22:58:24
bu amd intel mmakkeme olayı !!! amerikan anti monopol yasasıyla ilgili ABD üreticilerden herhangi birisinin piyasayı teknik yada diger bir şekilde ele geçirmesini önlemek amacıyla inteli bilgi ve teknolojilerini AMD ve diğer üreticilerle pylaşmaya zorladı 1 bu anti tekel yasasıyla alakalı sebebide piyasada dengeleri ve rekabeti sağlamak eğer sadece bir firma ilerlerse piyasa dengeleribozulur ve o firmanın kontrolu altına geçer işlemci sektoru böylece rekabet ortadan kalkar olay tamamen bundan ibaret !! bu sebeple komisyon kararı ile zorla patentleri serbestçe AMD tarafından kullanılmasını sağladıki rekabet olsun ve amd de zor durumda kalması yoksa teknoloji olarak geride kalacaklardıki buda onların sonu olurdu !!!
0
Guest 14.7.2011 23:21:12
içinde AMD veya ATI geçen haberler hep en popüler haberler oluyor nedense. takım tutar gibi marka tutulmaz ki? ama konu amd olunca enteresandır, bir tarafta sömürücü intel diğer tarafta ezilen amd olunca inanılmaz bir taraftar kitlesine ulaşıyor. kullanıcılar arasındaki amd-intel ati(amd)-nvidia tartışmalarına hiç anlam veremiyorum. herkes gitsin beğendiğini alsın.
ayrıca fiyat/performans'ı her zaman geride kalan rakip kendine hedef alır. intel uzun yıllardır lider olduğu için böyle bir yönelişi olmadı ama nvidia'da bu farklılaşmayı görebiliyoruz. bir kaç yıl öncesine kadar üst seviye gpu'larda liderdi ve fiyat/performans'ta özellikle orta segmentte gerilerdeydi. bu gün için ise üst seviyede nvidia'nın mantıkla bağdaşmayan, ederinin üstündeki fiyat politikasının yanında gtx460 gibi orta segment civarında başarılı buluyorum.
0
scorn 14.7.2011 22:26:00
ilk metni okudum da, yazık yav.. bilişim ne günlere gelmiş..
0
zildjiann 14.7.2011 11:29:07
yeni anakart aldırmazsa ve benim msi 870a-g54 anakartta çalışırsa düşünebilirim, yoksa tıss.
0
lvlono 13.7.2011 19:43:52
F/P mi? bir yolunu bulsa donumuzu bile alır AMD. Intel'den hiçbir farkı yok. Kullanıcı dostuymuş vs. hikaye. Bulldozer'in en güçlü modeli, 2600K ayarında ise ve fiyatı yakınsa hiç düşünmem 2600K alırım. Denekmiyiz biz arkadaş...
0
axiadam 13.7.2011 13:12:23
quote:
Orijinalden alıntı: setek01


Ben verdiğiniz Wikipedia linkini daha önce burada paylaşmıştım zaten. Ama bir de bu linke tıklayın ve sadece 2010 yılına değil 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999 1998 1997 1996 1995 1994 1993 hepsine tek tek bakabilirsiniz. http://en.wikipedia.org/wiki/Semiconductor_sales_leaders_by_year#Ranking_for_year_2010 Siz daha okumadan peşin konuşuyorum AMD Bulldozerde istediği başarıyı yakalasa bile bu liste uzun yıllar değişmez. Temennim asla bu değildir para verdiğimiz sürece rekabet isteriz alternatif ürün isteriz rekabet ortamının yarattığı her türlü nimetten faydalanmak isteriz. Ancak ben AMDde CEO istifasından sonra gelişen süreçte farklı gelişmeler olduğunu ve tahminim el değiştirme yada varlık satışı gibi süreçler eninde sonunda yaşandıktan sonra olayın değişeceğini düşünüyorum. Mesleğim gereği takip ettiğim platformlardan bildiğim bir konudur; Global Foundries yada kısaca GF üzerinde AMDnin %30 altında bir payı vardır ve diğer büyük ortak ATIC bu hisseleri ve dolayısıyla bir zamanlar tamamı AMDnin olan Dresdendeki üretim üssüne ve bilmediğim diğer fabrikalar varsa onların tamamına sahip olduktan sonra iş değişecektir. AMDnin GFe sermaye olarak para değil Dresdendeki fabrikalarını koyduğunu başka konularda zaten belirtmiştim. Dolayısyla kazanılan her 1 usdnin yarısından çoğu artık AMDnin kasasına değil ağırlıklı olarak Arap sermayeli ATICe gidecektir. ATIC GFteki AMD paylarına da bir süredir talip konumdadır. Nasıl ATI AMDye katıldıktan sonra 2 yıl bocalama süreci yaşanmış ama önce HD4000 sonra HD5000 ve bana göre bugüne kadar ki en mükemmel Radeon serisi olan,ama artık AMDnin o meşhur F/P imajını taşımayan HD6000 serisi kartlarla bugün piyasadaysa, ancak mali olarak bazı trajediler yaşandıktan sonra işlemci pazarında tam rekabet başlayacaktır. Ancak burda inşallah 2 sene öncesine kadar 300 Tlye alınan orta seviye kartların bugünkü gibi 500 600 TL seviyelerinde satılmasına benzer bir süreci bir daha yaşamayız diyorum.

O kadar parayi bende sola saga dagitsam benimde o listede yerim degismez.
-1
soar.kerrigan 12.7.2011 16:43:14
hala yorum yapıyorlar. 4.2 neyinize yetmiyor. fazla bile bana kalırsa.

ha modelleme falan yapanların işinede gelir bu işlecmci.
+1
DH Misafiri 12.7.2011 11:55:53
Merhaba ,
iyi yada kötü , amd vs intel :D bu tartışma hiç bitmeyeckmi ?
Anakartımı aldım bile . GA-990XA-UD3 , sadece 8130P yi bekliyorum . intel daha iyimiş yada kötüymüş , kim takar , 11 yıldır AMD kullanmaktayım ve asla pişman olmadım diyebilirim .
0
6.cadde 12.7.2011 11:53:27
AMD ısınıyo kelimesi tarihe karışmalı artk. intel boşta daha çok ısınıyo.

Bulldozerin iyi çıkmasını ümit ediyorum. Rekabet olsun ki fiyatlar düşsün. ikisini de denemiş oluruz
0
Wilson Fisk 12.7.2011 10:27:07
http://www.overclock.net/rumors-unconfirmed-articles/1063315-techspot-amds-bulldozer-based-fx-8130p.html

basligin kaynagina gidiyoruz..

http://www.techspot.com/news/44627-amds-bulldozer-based-fx-8130p-benchmarked-early.html

bu basligin kaynagina gidiyoruz..
quote:
we already have a pretty good idea of the initial lineup, and now Turkish website DonanimHaber is offering a glimpse at the performance we can look forward to.


kaynak icinde kaynak ama uyaninca yine buradayiz inception hesabi.
0
Man From Atlantis 12.7.2011 01:05:52
http://translate.google.com/translate?js=n&prev=_t&hl=en&ie=UTF-8&layout=2&eotf=1&sl=de&tl=en&u=http://www.planet3dnow.de/vbulletin/showthread.php%3Ft%3D396369
0
Captain Pilot 12.7.2011 00:31:55
quote:
Orijinalden alıntı: captaincato

Şu an laptopumda dvd yazdırıyorum ve herhangi bir kasılma yok amd işlemcili takır takır çalışıyor.Masa üstümdede bir sorun yaşamadım ben işlemcilerde f/p yanlısıyım fazla para ödemem ödediğim paraya aldığım performansa bakarım,1000$ işlemci anca çok yüksek işgücüne ihtiyaç duyan firmalarda olur karşılığında para kazandırıyordur onun dışında teknoloji zaten çok süratli ilerliyor neden en pahalısını almaya çalışayım ki?Isınıyor denilen işlemci intel den daha serin çalışıyor diyebilirim düzgün bir kasa ile kullanın bakın ben bu havalarda phenomII 3.0 ghz 4 çekirdek işlemcim var 38 dereceyi geçmedi sıcaklığı yük altında iken üstelik.Yıllarca intele tomarla para ödedim artık ödemem ta ki intel bu abest fiyat politikasını değiştirene kadar.Anakart değiştirmeden işlemci değiştirebilen kaç intel kullanıcısı var.


0
DH Misafiri 11.7.2011 23:41:32
5 ghz işlemçiler nezaman görecez
0
mugurgok 11.7.2011 22:37:58
Ortada fol yok yumurta yok, hala bulldozer çıkıcak çıkıcak diye bakıyo millet, bence yine ertelenir ve kasıma kadar da Türkiye'ye gelmez. Ayrıca o zamana kadar
Intel illaki bi cevap verecektir Amd'ye, pazarı öylece Amd'ye bırakmaz. Eli armut toplamıyor ya. Hemde daha düşük TDP'lerde yapabilir. Sandy Bridge'ın oc performansını herkes gördü. 3,3@4,5ghz hatta 5 ghz.
Ayrıca 2600k zaten 7 aylık işlemci, neyine kıyaslıyosunuz anlamak güç.
-1
hhdk 11.7.2011 15:03:51
hadi bakalım 15 2500k aldığımıza pişman edecek f/p değerine ulaşabilecek mi. sabırsızlıkla bekliyorum :)
-2
setek01 11.7.2011 14:27:56
quote:
Orijinalden alıntı: atyay

@setek01,@Towarscke

Neden x264'de pass 1'e odaklandığınızı anlamadım,sanırım pek x264 encode ile uğraşmıyosunuz zira x264'de pass 2 her zaman daha önemlidir(aslında tüm encode işlemlerinde pass 2 daha önemlidir),pass 1 de encode süresini etkilesede işlem pass 2 ye nazaran kısa sürdüğü için pek umursanmaz.


Odaklanma yok hocam. Daha ziyade kıyaslama konusunda cinebench ve pass1 testleri geçti. Towarscke internet üzerinden aldığı veriyi paylaştı ben de kendim 2500k ile test yaptım yazdım o kadar. Evet çok uğraşmam ama D-ZON3 SINNERS CHD relase gruplarından bahsetsem. Yani en iyi seviyede uğraşanlar var her şeye ulaşmak artık mümkün. Kullanıcı profilinde çoğunluk oyun için alır bu işlemcileri. Ya hocam elimde 1000 Tane orjinal DVD var 10 yıldan fazla bir zaman önce Amazon.co Amazon.de'den burada olmayan TR altyazılı filmeri getirrtim. Remaster İyi Kötü Çirkin TR'de çıkmadan 4-5 ay önce elimdeydi. Ne özel box setler aldım bazılarını erken uyanıp elden çıkardım. Maddi bir değeri kalmadı ama yine de bana 30'lu yaşlarımın hatırası olarak manevi değeri vardır. Yani her şey bu kadar çabuk tükenirken ne renderi ne arşivciliği Allah aşkına!!! 1000 taneye yakın orjinal film diyorum. Az para yapmıyor.
0
captaincato 11.7.2011 11:34:28
Şu an laptopumda dvd yazdırıyorum ve herhangi bir kasılma yok amd işlemcili takır takır çalışıyor.Masa üstümdede bir sorun yaşamadım ben işlemcilerde f/p yanlısıyım fazla para ödemem ödediğim paraya aldığım performansa bakarım,1000$ işlemci anca çok yüksek işgücüne ihtiyaç duyan firmalarda olur karşılığında para kazandırıyordur onun dışında teknoloji zaten çok süratli ilerliyor neden en pahalısını almaya çalışayım ki?Isınıyor denilen işlemci intel den daha serin çalışıyor diyebilirim düzgün bir kasa ile kullanın bakın ben bu havalarda phenomII 3.0 ghz 4 çekirdek işlemcim var 38 dereceyi geçmedi sıcaklığı yük altında iken üstelik.Yıllarca intele tomarla para ödedim artık ödemem ta ki intel bu abest fiyat politikasını değiştirene kadar.Anakart değiştirmeden işlemci değiştirebilen kaç intel kullanıcısı var.
0
Towarscke 11.7.2011 10:52:55
quote:
Orijinalden alıntı: fantomasds

Önemli olan donanım değil yazılım artık. Şu anda 4 çekirdekli bir makinada dvd yazdırırken makina kasılıyor. İntel AMD farketmiyor. Şu andaki yazılımlarla donanımları verimli kullnamıyoruz. Yazılımlar değil 8 çekirdeği 2 çekirdeği bile doğru düzgün kullanamıyor.


DVD yazarken makina kasiliyorsa sorun var..
0
fantomasds 11.7.2011 09:31:12
Önemli olan donanım değil yazılım artık. Şu anda 4 çekirdekli bir makinada dvd yazdırırken makina kasılıyor. İntel AMD farketmiyor. Şu andaki yazılımlarla donanımları verimli kullnamıyoruz. Yazılımlar değil 8 çekirdeği 2 çekirdeği bile doğru düzgün kullanamıyor.
-1
atyay 11.7.2011 01:35:34
@setek01,@Towarscke

Neden x264'de pass 1'e odaklandığınızı anlamadım,sanırım pek x264 encode ile uğraşmıyosunuz zira x264'de pass 2 her zaman daha önemlidir(aslında tüm encode işlemlerinde pass 2 daha önemlidir),pass 1 de encode süresini etkilesede işlem pass 2 ye nazaran kısa sürdüğü için pek umursanmaz.
0
alperentok 11.7.2011 01:03:47
yılarca intelle kazıklandıktan sonra phenom ııx4 955 be li sistem topladım sonrada kendi kendime kızdım niye yıllarca ön yargılı davrandım diye.AMD ısınıyor denirdi intelle yandığımı farketmezdim!!Şu sıcaklarda stok fan ile boşta 37 c yükte 52-54 c capture dahil her türlü yükü kolayca (işlemci duymuyor bile)kaldırıyor.Gençler paranızı sokağa atmayın F/P tan şaşmayın,hiçbiri babanızın oğlu değil kazıklanmayın!(yıllarca kazıklanmış bir DEDE..)söylüyor.İşleci ile yapabileceklerinizin azamisini AMD ucuza yapıyor.İntel daha ucuza daha az ısınan işlemciler yapana kadar bundan sonra AMD ye devam.
+7
Towarscke 10.7.2011 18:10:18
quote:
Orijinalden alıntı: setek01


Kirli bir sistem Vista 64 bit ve Antivirüs vb programlar açık Biostan her şekilde Turbo kapalı olarak önce FX8000'de baz alınan 3,2 GHZ ile, resimlerde siyah bant olduğu için ve CPU-Z 1,40v göründüğünden AMD'nin de 3,6 olarak yaptığına inandığım için ayrıca 3,6 ve benim günlük kullandığım default voltage 4,0 hızlarında 2500K ve GTX460 ile CineBench R10 testlerim:
3,2 GHZ............45 sn......19412
3,6 GHZ............41 sn......21972 2600k için 22000 rakamı vermişşiniz şaşırdım. 4,3 ile 28000 rakamı bolca var nette. Eğer OC ile bu kadar fark ediyorsa yine her türlü 2600k olmaz mı?
4.0 GHZ............37 sn......23605.... 380 TL'ye 12 Taksit alınan ve daha ödemeleri bile başlamamış 2500k ile default voltage ve serin sessiz bir ortamda aslında genel anlamda SB işlemcilerinde abartıldığı kadar olmadığını da hala iddia ederek, hatta 200 TL'ye phenom II X4 955 alsam da zaten oynadığım oyunlardaki 4 çekirdek ihtiyacını da gidermiş olurmuydum düşüncesinde olduğumu da ek olarak açıklayayım.

SüperPI konusuna girmiyorum da yıllardır neden AMD bu konuda bir aşama kaydetmiyor. Belki tartışmalı ve teknik bir konu dahi olsa merak ediyorum. Saat hızlarını siyah bant ile gizleyip her ay ortaya core i7 950'den %50 hızlıyız 2600K 'dan %35 hızlıyız gibi spekalüsyonlarla gelerek olmaz hocam. Satacaksın elindeki GF hisselerini Araplar'a bu iş o zaman olacak ben hep mesajlarımın çoğunda vahşi liberalizmin bu gerçeğine değiniyorum. İntel'le başka türlü rekabet edemezsin. Arkadaşlarımızdan birisi yukarıda 320 USD olsada bu skorlarla 315 USD 2600K alınmaz demiş. Arkadaşımız sanırım x58 kullanıyor ve Core i7 9xx işlemcisinin de 2600k karşısında aldığı sonuçlar derinden etkilemiş olmalı. Forumda SB karşıtları sadece AMD kullananlar değil sen bir X58 kullananlara bak hocam. Yalnız bir gerçek var 300 USD ve üzerine işlemci alınmaz x58'ci arkadaşım.

X264 r1913 4.0 revizyonu ile testlerde biraz daha iyi skor alınmakta. Yukarıda kullanılan versiyon hangisi bilemiyorum ama 1090t zaten 2600k'ya bu alanda bile rakip değil ancak bugünkü 375 TL fiyatıyla bakarsak rakip de olur alternatif de olur. Biz de halden anlarız yani.
AMD'den daha öne saat hızları konusunda problem olduğu açıklamaları yapılmıştı. Ben Testlerde saat hızı gizlendiği için TurboCore kapalı olarak 3,2 GHZ olarak test yapıldığına inanmıyorum. Çek Macar Hırvat sitelerinden alıntı ile verilen testleri de baz alamam hocam.
3,6 saat hızında turbo yine biostan kapalı olarak default voltaj ile x264 testlerim:

x264 HD BENCHMARK 4.0 RESULTS

Please do NOT compare it with older versions of the benchmark!
Please copy/paste everything below the line to to report your data
to http://forums.techarp.com/reviews-articles/26363-x264-hd-benchmark-4-0-a.html

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

Results for x264.exe r1913
==========================

Pass 1
------
encoded 1442 frames, 142.83 fps, 3912.26 kb/s
encoded 1442 frames, 142.93 fps, 3912.26 kb/s
encoded 1442 frames, 144.10 fps, 3912.26 kb/s
encoded 1442 frames, 143.47 fps, 3912.26 kb/s

Pass 2
------
encoded 1442 frames, 27.86 fps, 3961.26 kb/s
encoded 1442 frames, 27.80 fps, 3961.34 kb/s
encoded 1442 frames, 27.11 fps, 3961.63 kb/s
encoded 1442 frames, 27.60 fps, 3961.20 kb/s


Ek olarak son bir defa Biosta fabrika ayarlarına döndüm. Bu Turbo meselesini daha önce dile getirmiştim kolay kolay 3,7 olmuyo Sb işlemciler. Çoğu uyglamada hep 3,4 olarak bios tanımı var.+4 çarpan için ayrıca İnte CPU Features menüsünde 34 ile 37 arasında 4 seçenek var. Tüm anakartlarda aynı bios olduğuna göre defaultu turbo konumunda 34 çarpandır tekrar hatırlatayım dedim. Hani şu AMD TurboCore biosta default olarak kapalı mevzusuna karşılık İntel'de de sadece 100 mhz default ayar farkı vardır. Bu da armudun sapı üzümün çöpü gibi birşeydir benim gözümde hocam. Eğer işlemlerde ben de 3,7 görseydim bu konuda sana hak verirdim. Cinebench esnasında CPU-Z 3,4 ve 1,216 voltaj göstermekteydi. Skor:
3.4 GHZ.......43 sn.........20562


Yazimin sonunda belirtildigi gibi, AMD testlerinde Turbocore ve gerektiginde ekran karti GPU'sundan yardim almak gibi ozellikler yok.. Ben gerci o islemcinin FX islemcisi oldugunu da zannetmiyorum.
Testleri internet uzerinde nerden bulursam aldim.. Yani o verdigim puanlar icin, internette google uzerinden bir iki duzgun arastirma yapmak lazimdir.
Diger taraftan, ben her zaman sunu dusunmusumdur. Defult voltaj, frekans, carpan ve fabrika cikisi ayarlarla, ayni fiyat kadegorisinde bulunan islemciler yarisir.. "Overclock" denilen hadise, tamamen sizin yaptiginiz biseydir. Bu sebepten islemcinin ne kadar iyi oldugunu gostermez.. Az voltaj ile frekans rekoru, yada Ln2 ile overclock rekoru krabilirsiniz ama bu stok haldeki 2600K ile overclocklu 2600K'nin hangisi daha iyi oldugunu gostermez. Bu sedece sizin hiz gerektiren bir islem yaptiginizi gosterir.. Mimari olarak daha iyi diye bir sonuca varilmaz..

x264 HD Benchmark icin bisey diyemeyecegim.. islemciniz o sirada overclocklumuydu bilmiyorum ama ben de internetten aldigim sonuclari koydum..
0
setek01 10.7.2011 15:02:23
quote:
Orijinalden alıntı: Towarscke


Mesela resimlere bakinca Cinebench R10'da 24000 gibi bir puan goruyorum..
Core i7 2600K'nin internet uzerindeki testlerinde 22000-23000 puan var.
Ornek: http://www.hardwarecanucks.com/forum/hardware-canucks-reviews/39555-intel-sandy-bridge-core-i5-2500k-core-i7-2600k-processors-review-10.html

Pass 1 ve Pass 2'ye bakiyorum. Core i7'nin Pass1'de 120fps gibi sonuclari oldugunu gordum.. Tabi baktigim sitelerde bazi kistaslarin farkli olabilecegini de dusunuyorum, ama AMD'nin Pass1'de 134fps gibi bir sonucu var burda.
Nitekim 6 cekirdekli 1090T islemcisinin de bu konuda guzel sonuclar aldigini hatirliyorum..

PCMark 7'ye bakiyorum..
Core i7'nin internet uzeirndeki skorlari 6000 civarinda ama onlar zaten 5ghz iken ki sonuclari.. Hic bakmayin..
Intel stok halde bu sonucu 4000civarinda aldigini varsayiyorum.. ama mesela bir iki sitede Intel 2600K sonuclarina detayli baktigim zaman "Productivity" skorunun 2100 civari oldugunu gordum. Buna karsilik AMD burda 2200 sonucu almis.
"Creativity" skoru 3100civarinda olan Intel'in karsisinda AMD burdaki testte 3250 gibi bir puan almis..

3dMark 11 testlerine Tom'un hardware'inden baktim.. Orda gordugum sonuc Intel icin 5721 puan.. AMD burda 6265puan almis.
Intel'in Grafik sonucu 5393, AMD Phenom 4x 970'in 5702, Burdaki AMD sonucu 6063..
Intel'in fizikte zaten iyi oldugunu biliyoruz zaten o yuzden sonuca bakmiyorum.
Kombine skorda, Intel 5776 puan almis. Burda AMD'nin skoru 6301..
Siz bu test icin, ne ekran karti kullanildigini soracaksiniz.. Tom'un yerinde GTX580 kullanilmis.

Kisaca testler cok kotu degil. AMD'nin burdaki testlerinin ozellikle kendi teknolojilerini destekleyen islemci programlari ile daha iyi olacagini dusunuyorum.. Cunku zaten henuz cikmis bir program olmamasi sebebiyle, Turbocore ve gerektiginde bazi prgramlar icin ekran kartina gecerek, performans arttiran ozellikleri kullanilamamis..


Kirli bir sistem Vista 64 bit ve Antivirüs vb programlar açık Biostan her şekilde Turbo kapalı olarak önce FX8000'de baz alınan 3,2 GHZ ile, resimlerde siyah bant olduğu için ve CPU-Z 1,40v göründüğünden AMD'nin de 3,6 olarak yaptığına inandığım için ayrıca 3,6 ve benim günlük kullandığım default voltage 4,0 hızlarında 2500K ve GTX460 ile CineBench R10 testlerim:
3,2 GHZ............45 sn......19412
3,6 GHZ............41 sn......21972 2600k için 22000 rakamı vermişşiniz şaşırdım. 4,3 ile 28000 rakamı bolca var nette. Eğer OC ile bu kadar fark ediyorsa yine her türlü 2600k olmaz mı?
4.0 GHZ............37 sn......23605.... 380 TL'ye 12 Taksit alınan ve daha ödemeleri bile başlamamış 2500k ile default voltage ve serin sessiz bir ortamda aslında genel anlamda SB işlemcilerinde abartıldığı kadar olmadığını da hala iddia ederek, hatta 200 TL'ye phenom II X4 955 alsam da zaten oynadığım oyunlardaki 4 çekirdek ihtiyacını da gidermiş olurmuydum düşüncesinde olduğumu da ek olarak açıklayayım.

SüperPI konusuna girmiyorum da yıllardır neden AMD bu konuda bir aşama kaydetmiyor. Belki tartışmalı ve teknik bir konu dahi olsa merak ediyorum. Saat hızlarını siyah bant ile gizleyip her ay ortaya core i7 950'den %50 hızlıyız 2600K 'dan %35 hızlıyız gibi spekalüsyonlarla gelerek olmaz hocam. Satacaksın elindeki GF hisselerini Araplar'a bu iş o zaman olacak ben hep mesajlarımın çoğunda vahşi liberalizmin bu gerçeğine değiniyorum. İntel'le başka türlü rekabet edemezsin. Arkadaşlarımızdan birisi yukarıda 320 USD olsada bu skorlarla 315 USD 2600K alınmaz demiş. Arkadaşımız sanırım x58 kullanıyor ve Core i7 9xx işlemcisinin de 2600k karşısında aldığı sonuçlar derinden etkilemiş olmalı. Forumda SB karşıtları sadece AMD kullananlar değil sen bir X58 kullananlara bak hocam. Yalnız bir gerçek var 300 USD ve üzerine işlemci alınmaz x58'ci arkadaşım.

X264 r1913 4.0 revizyonu ile testlerde biraz daha iyi skor alınmakta. Yukarıda kullanılan versiyon hangisi bilemiyorum ama 1090t zaten 2600k'ya bu alanda bile rakip değil ancak bugünkü 375 TL fiyatıyla bakarsak rakip de olur alternatif de olur. Biz de halden anlarız yani.
AMD'den daha öne saat hızları konusunda problem olduğu açıklamaları yapılmıştı. Ben Testlerde saat hızı gizlendiği için TurboCore kapalı olarak 3,2 GHZ olarak test yapıldığına inanmıyorum. Çek Macar Hırvat sitelerinden alıntı ile verilen testleri de baz alamam hocam.
3,6 saat hızında turbo yine biostan kapalı olarak default voltaj ile x264 testlerim:

x264 HD BENCHMARK 4.0 RESULTS

Please do NOT compare it with older versions of the benchmark!
Please copy/paste everything below the line to to report your data
to http://forums.techarp.com/reviews-articles/26363-x264-hd-benchmark-4-0-a.html

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

Results for x264.exe r1913
==========================

Pass 1
------
encoded 1442 frames, 142.83 fps, 3912.26 kb/s
encoded 1442 frames, 142.93 fps, 3912.26 kb/s
encoded 1442 frames, 144.10 fps, 3912.26 kb/s
encoded 1442 frames, 143.47 fps, 3912.26 kb/s

Pass 2
------
encoded 1442 frames, 27.86 fps, 3961.26 kb/s
encoded 1442 frames, 27.80 fps, 3961.34 kb/s
encoded 1442 frames, 27.11 fps, 3961.63 kb/s
encoded 1442 frames, 27.60 fps, 3961.20 kb/s


Ek olarak son bir defa Biosta fabrika ayarlarına döndüm. Bu Turbo meselesini daha önce dile getirmiştim kolay kolay 3,7 olmuyo Sb işlemciler. Çoğu uyglamada hep 3,4 olarak bios tanımı var.+4 çarpan için ayrıca İnte CPU Features menüsünde 34 ile 37 arasında 4 seçenek var. Tüm anakartlarda aynı bios olduğuna göre defaultu turbo konumunda 34 çarpandır tekrar hatırlatayım dedim. Hani şu AMD TurboCore biosta default olarak kapalı mevzusuna karşılık İntel'de de sadece 100 mhz default ayar farkı vardır. Bu da armudun sapı üzümün çöpü gibi birşeydir benim gözümde hocam. Eğer işlemlerde ben de 3,7 görseydim bu konuda sana hak verirdim. Cinebench esnasında CPU-Z 3,4 ve 1,216 voltaj göstermekteydi. Skor:
3.4 GHZ.......43 sn.........20562
0
musandia 10.7.2011 11:10:52
Bilerek AMD alan, kullanan biri AMD den vazgeçmez :P
Bilmeden alan biride vazgeçmeyeblir :P
+1
Adoniss 10.7.2011 11:00:28
ben de bulldozer'li sistem kuracagim agustos'ta islemci cikmasa bile ben anakarti simdiden,ucuzken alayim diyorum ne dersiniz?
0
DH Misafiri 10.7.2011 10:03:19
Donanım Haber de olmasa Türkiye'de özgün içerik üreten donanım/teknoloji sitesi olmayacak.
0
Bugrahan21 10.7.2011 03:42:31
Amd, bulldozerin zamanlaması itibari ile gerçek başarıyı yakalayamamıştır.Umuyoruz ki amd 22nm üretim süresince gerek zamanlama olarak gerekse performans başarımı olarak intel'e rakip olacak durumda olur.
Ayrıca amd'nin iddalı olduğu alan sadece fiyat/performans ile sınırlı kalmamalı.Sadece performans konusunda da bir market oluşturup, bu konuda da en az intele rakip olabilecek seviyede olmalı.
0
DH Misafiri 10.7.2011 01:06:29
@AndryTR, CPU-Z'de yer alan TDP değeri hız aşırtma ile değişmez. Orası statik bir bölgedir ve üreticinin belirlediği üst değer sabittir.
Görünüşe göre CPU-Z şu an için tam destek sunmuyor sadece belli detayları gösterebiliyor ki bu da sizin iddiasınızın aksine anormal bir durumdur.
CPU-Z'nin sürüm güncelleme notlarına bakarsanız eğer, bazı versiyonlarda henüz çıkmamaış işlemciler için "preliminary support" ibaresinin yer aldığını görürsünüz. Yani uygulama başlangıç olarak belli desteği sunar ancak %100 final değerleri vermez.
Bu arada bazı yorumlarda piyasaya çıkacak işlemcilerin çok daha hızlı olacağı söylenmiş ki bu bence gerçeği yansıtmayan bir ifade. Mikroişlemci tasarımı bittikten sonra, üretime hazır çiplerde revizyon güncellemesi radikal performans kazanımları sunmaz.
Örneğin yeni revizyonlarla daha yüksek saat hızları sağlanır ve bu bir kazanım getirir. AMD'nin 32nm Fusion-A işlemcilerinde sadece %6 daha iyi performans sağladığı düşünülürse, sadece revizyon güncellemesi ile ciddi sıçramalar beklemek hayalcilik olur.
Fx57 daha önce ilk çıkacak Bulldozer işlemcilerin kısa ömrürlü olacağını yazmıştı. Ben Trinity isimli olan Radeon HD 6000 serisi GPU taşıyan yeni Bulldozer işlemcileri bekliyorum asıl.
Son bir not ise Fx57 ve Donanım Haber için;
Yıllarca yeni işlemci haberlerini hep yurt dışından alırdık. Şimdi siz bunu bozdunuz, yabancılar sizin yaptılarını takip ediyorlar. Türkiye adına, buradaki basın adına, teknoloji basını adına inanılmaz işler yapıyorsunuz, tebrikler.
0
Turkforce 10.7.2011 01:06:18
quote:
Orijinalden alıntı: Just In Time

amd batarsa intel tekel olur muhabbeti de baydı artık yani. intel amd nin batmasına izin verir mi sanıyorsunuz, bırakın artık bu bahaneleri.


AMD niye batsın. 40 senedir batmayan şirket durup dururken can sıkıntısına mı batacak ?

AMD veya başka alternatif olmazsa kazığın alasını yer aynı işlemcilerle 2 sene geçiririz. Tek fark bu olur.
+1
Zero Limit 10.7.2011 00:39:10
amd batarsa intel tekel olur muhabbeti de baydı artık yani. intel amd nin batmasına izin verir mi sanıyorsunuz, bırakın artık bu bahaneleri.
-7
leop 10.7.2011 00:28:13
bir insan bu islemcinin 2600k yi gecmesine nasil uzulebilir hadi bunu gectim,

aciz yorum yapma ve kafasindakileri yaziya dokme kabiliyetiyle (daha dogrusu kabiliyetsizligiyle) hakarete varan yorumlar yapabilir inanilir gibi degil.
+3
kudretx 9.7.2011 23:55:12
Super Pi ler yine vasat olmus,

g620 pentium 2 cekirdek 2.66 saat hizinda 15 sn aliyor 1 m yi...

0
hasanN61 9.7.2011 21:55:57
sırf intel fanatikleri yüzünden amd'ye geçtim rahat ettim inşallah bu işlemciyide kullanmaya nasip olurum bu arada ısınıyor diyenler kullanıp karar versinler
+1
aydinpurcek 9.7.2011 21:22:03
anladık arkadaşlar, amd f/p ürünü intel daha pahalı performans ürünü ...amd olmasaydı intelde olmasaydı fiyatlar daha pahalı olucaktı 12 seneden fazla intel kullandım bende şimdi amd ye geçtim gayet memnunum biz buldozer neler getirecek onlara bakalım [:'(]
+1
Alibrk 9.7.2011 20:34:43
İyide olsa kötüde olsa her zaman amd.artık devir şu inteli fx işlemcilerle yaptığın gibi bugun amd olmasa biz hala beş para etmez intel işlemcilerine yüzlerce dolar para vermek zorundaydık tekelci intele hayır
0
setek01 9.7.2011 20:24:50
quote:
Orijinalden alıntı: Turkforce

Intel fanatiklerinin windows7'de XP Mode çalıştırabilmek için takla attığı & işlemci özelliklerine baktığında güncel işlemci modeli olmasına rağmen 64bit desteği olmadığını gördüğü günlerin üzerinden çok zaman geçmedi.

AMD - Via & Cyrix gibi firmalar olmasaydı hala 90'lı yıllardaki gibi intelin işlemci çıkarması için ve kazıklanmak için dua eder olurduk.
Rekabet iyidir. AMD bu işin fiyat & performans kısmındadır. İntel her zaman en hızlısını çıkarabilir ama hiçbir zaman fiyat / performans işlemci çıkarmaz.


Ben verdiğiniz Wikipedia linkini daha önce burada paylaşmıştım zaten. Ama bir de bu linke tıklayın ve sadece 2010 yılına değil 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999 1998 1997 1996 1995 1994 1993 hepsine tek tek bakabilirsiniz.
http://en.wikipedia.org/wiki/Semiconductor_sales_leaders_by_year#Ranking_for_year_2010

Siz daha okumadan peşin konuşuyorum AMD Bulldozer'de istediği başarıyı yakalasa bile bu liste uzun yıllar değişmez. Temennim asla bu değildir para verdiğimiz sürece rekabet isteriz alternatif ürün isteriz rekabet ortamının yarattığı her türlü nimetten faydalanmak isteriz.
Ancak ben AMD'de CEO istifasından sonra gelişen süreçte farklı gelişmeler olduğunu ve tahminim el değiştirme yada varlık satışı gibi süreçler eninde sonunda yaşandıktan sonra olayın değişeceğini düşünüyorum. Mesleğim gereği takip ettiğim platformlardan bildiğim bir konudur; Global Foundries yada kısaca GF üzerinde AMD'nin %30 altında bir payı vardır ve diğer büyük ortak ATIC bu hisseleri ve dolayısıyla bir zamanlar tamamı AMD'nin olan Dresden'deki üretim üssüne ve bilmediğim diğer fabrikalar varsa onların tamamına sahip olduktan sonra iş değişecektir. AMD'nin GF'e sermaye olarak para değil Dresden'deki fabrikalarını koyduğunu başka konularda zaten belirtmiştim. Dolayısyla kazanılan her 1 usd'nin yarısından çoğu artık AMD'nin kasasına değil ağırlıklı olarak Arap sermayeli ATIC'e gidecektir. ATIC GF'teki AMD paylarına da bir süredir talip konumdadır. Nasıl ATI AMD'ye katıldıktan sonra 2 yıl bocalama süreci yaşanmış ama önce HD4000 sonra HD5000 ve bana göre bugüne kadar ki en mükemmel Radeon serisi olan,ama artık AMD'nin o meşhur F/P imajını taşımayan HD6000 serisi kartlarla bugün piyasadaysa, ancak mali olarak bazı trajediler yaşandıktan sonra işlemci pazarında tam rekabet başlayacaktır. Ancak burda inşallah 2 sene öncesine kadar 300 Tl'ye alınan orta seviye kartların bugünkü gibi 500 600 TL seviyelerinde satılmasına benzer bir süreci bir daha yaşamayız diyorum.
+1
Turkforce 9.7.2011 19:05:59
quote:
Orijinalden alıntı: djduke

AMD F/P ye oynar. İntel fiyat düşürdüğü anda napar onu bilmiyorum. eski AMD kullanan biri olarak, intelden memnunum.(fiyat politikası hariç)


15 senedir ne yapıyorsa onu yapar herhalde. Dünyadan haberiniz yok ama yorumlarda herşeyi siz biliyorsunuz. Vikipedi sayfasını okuyup az bilgi edinseniz nasıl olur. Hatta bunun dışında amd ile intelin mahkemelik olduğunu ve bu mahkemenin sonucunda intelin üçkağıtçılığı yüzünden yüklü bir tazminat ödediğini ve üstüne birsürü patentinden faydalanma hakkını verdiğini söylemeye gerek var mı ?

http://tr.wikipedia.org/wiki/Advanced_Micro_Devices

Eğer üşenirseniz bu da alıntı;
quote:
AMD, 2003 yılında masaüstü sistemler için 64 bit işlemci üreten ilk şirket olmuştur.


Intel fanatiklerinin windows7'de XP Mode çalıştırabilmek için takla attığı & işlemci özelliklerine baktığında güncel işlemci modeli olmasına rağmen 64bit desteği olmadığını gördüğü günlerin üzerinden çok zaman geçmedi.

AMD - Via & Cyrix gibi firmalar olmasaydı hala 90'lı yıllardaki gibi intelin işlemci çıkarması için ve kazıklanmak için dua eder olurduk.
Rekabet iyidir. AMD bu işin fiyat & performans kısmındadır. İntel her zaman en hızlısını çıkarabilir ama hiçbir zaman fiyat / performans işlemci çıkarmaz.
+33
powerhead 9.7.2011 17:41:47
Performans beklentim çok uçuk değildi fakat yine de sonuçlar iç açıcı gelmedi.
+1
cestvrai 9.7.2011 17:36:21
2600 k + HT: 8cekirdek
stock hızında fx8130p 2600kdan daha hızlı bir islemci olacak gibi gözüküyor
overclockta da iddiali bir chip
sonucta millet verdigi paraya bakar
320dolara fx8130p daha performanslıysa 315usdlik 2600k tercih
etmenin pek bir anlamı kalmaz..
0
djduke 9.7.2011 17:33:30
AMD F/P ye oynar. İntel fiyat düşürdüğü anda napar onu bilmiyorum. eski AMD kullanan biri olarak, intelden memnunum.(fiyat politikası hariç)
0
Durum Üyeyim Üye Değilim
E-Posta
Mesaj