İLANDIR

Yeni arayüzümüz herkese açık ALFA sürümüne girmiştir, siz de deneyip geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Gizle Geri Bildirim Alfa Sürümü Dene
HABERE ATLA YORUMLARI GÖR (53) YORUM YAZ

tarafından 16 Ağustos 2011, Salı 08:02 tarihinde yazıldı Donanımhaber TR

Özel Haber: AMD'nin 28nm işlemcileri hakkında resmi detaylar
Günlük Haber Erdi Özüağ
53 17047
 
Başta netbook'lar olmak üzere giriş seviyesindeki dizüstü bilgisayarları, hepsi bir arada bilgisayarlar ve Mini-ITX anakartlar için geliştirdiği Brazos kod adlı Fusion platformuyla yüksek satış başarılarına ulaşan AMD, 2012 ile birlikte Brazos'un devamı niteliğindeki Deccan platformunu kullanıma sunmayı planlıyor. 
 
Bilindiği üzere Brazos platformu, 40nm üretim teknolojisiyle hazırlanan Ontario ve Zacate işlemcilerinden oluşuyordu, çalışmaları devam eden yeni nesil Deccan platformuna ise 28nm ile geliştirilen Wichita ve Krishna işlemcileri güç verecek.
 
 
Düşük güç tüketimi göz önünde bulundurularak geliştirilen Bobcat mimarisinin güç verdiği Ontario ve Zacate işlemcilerinden farklı olarak Wichita ve Krishna işlemcilerine "Güncellenmiş Bobcat" mimarisi güç verecek ve tasarımda önemli güncellemeler sunulacak. 
 
AMD'nin Brazos serisi mevcut Fusion işlemcileri tek ve çift çekirdekli işlemcilerden oluşuyordu anca Deccan platformuyla birlikte performans çıtasını arttıracak önemli bir adım atılıyor ve işlemci modeline göre değişmekle birlikte çekirdek sayısı dörde çıkartılıyor. 
 
 
Aynı zamanda mimari güncellemelerle aynı segmentteki mevcut Fusion Ontario işlemcilerine göre %20 daha yüksek performans sunacağı belirtilen işlemcilerde bellek desteği 1600MHz'e çıkartılıyor ayrıca DDR3L olarak bilinen düşük güç tüketimli DDR3 belleklere de destek geliyor.
 
Yeni işlemcilerin performans odaklı güncellemelerini kısaca özetlemek gerekirse AMD, iki kat daha iyi çoklu uygulama performansı - multitasking-, %25 daha iyi DirectX 11 performansı ve  %15 daha fazla bellek bantgenişliği sunacağını ifade ediyor. 
 
Yeni üretim teknolojisi ve eklenen gelişmiş güç yönetim özellikleri sayesinde performans artarken güç tüketimini düşürdüğünü de dikkat çeken AMD, Blu-ray video oynatımı esnasındaki güç kullanımının %20'ye varan oranda azaltıldığını ayrıca daha iyi HD video deneyimi için yeni ileriş işleme tekniklerine yer verdiğini ifade ediyor.
 
 
 Deccan platformunun benzer güç tüketim seviyesinde Brazos platformundan %30 daha fazla işlem gücü sunacağını ifade eden AMD, gelişmiş çoklu ortam yeteneklerine dikkat çekiyor ve SAMU teknolojisi ile medya içerik deşifrasyonunu işlemci çekirdeklerinden alarak bu sayede DVD ve Blu-ray medya oynatımı esnasında daha uzun pil ömrü sağladığını belirtiyor.
 
Deccan platformuyla birlikte AMD, netbook'lara ve giriş seviyesi dizüstü bilgisayarlara çift GPU desteği getiriyor ve bu sayede işlemciye entegre grafik birimi ve ayrık ekran kartı, mini-bilgisayarlar için aynı platformda bir araya gelmiş olacak. 
 
Ontario ve Zacate kod adlı Fusion C ve Fusion E serisi işlemcilerinde olmayan Turbo Core teknolojisi de Deccan platformunun bir diğer önemli avantajı olacak ve bu sayede işlemciler ihtiyaca göre saat hızlarını dinamik olarak, kullanıcıdan bağımsız bir şekilde arttırabilecekler. 
 
 
AMD'nin resmi dökümanlarına göre 28nm üretim teknolojisiyle hazırlanan dört çekirdekli yeni işlemcilerin ısıl tasarım gücü 20 Watt, çift çekirdekli modellerin ise 8 Watt olacak.
 Statik ekranda 1 Watt'ın altında, Blu-ray oynatımında ise 3.5 Watt seviyesinde (dört çekirdekli modeller) güç tüketecek olan işlemciler ile 11 saate varan pil ömrü sağlanabilecek. 
 
Yeni üretim teknolojisi, güncellenmiş mimari, yeni grafik birimi ve yeni teknolojileri bir arada sunacak 28nm işlemcilere anakart tarafında geliştirilmiş Hudson D2 çipsetli eşlik edecek ayrıca bu doğal USB 3.0 desteği de sunulmuş olacak.  
 
Yine AMD dökümanlarına göre 28nm Wichita/Krishna işlemcilerinin üretimi ikinci çeyreğin sonunda yani muhtemelen Mayıs/Haziran 2012 döneminde başlayacak. 
 
Bu haberin bağlantısı
URL
Şu anda 0 üye, 1 misafir ve 0 mobil kullanıcının görüntülediği bu içeriğe toplam 17047 kez bakıldı.
Yorumlar eskiden yeniye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.
Gerginix 17.12.2011 22:56:21
quote:
Orijinalden alıntı: Just In Time
ya bırakın modulünü filan, 6 çekirdekli phenom i7 2600k nın yanında eziliyorken de ama o hyperthread ile 8 çekirdek demesini biliyordunuz.Bakın benim mesajımı neden alıntılayıp "bırakın modülünü" dediniz bilmiyorum ama ben burada bir iki teknik terim öğrendiğim için mutlu olduğumu belirtmek istedim. Bu terimleri cümle içinde kullanıp aydınlatıcı olmuş arkadaşların hakkını verip teşekkürlerlerimi ilettim. İşlemci içindeki bileşenlerin nasıl çalıştığına dair küçük de olsa bir bilgi edindim. Lütfen beni ezik AMD - Süper INTEL tartışmasının dışında tutunuz.

EDİT : Ayrıca mesajlarını alıntıladığım bu iki arkadaşın INTEL - AMD tartışmasına katkıda bulunmadıklarından - sadece bilgi verdiklerinden 8 çekirdek meselesindeki yanlış anlaşılmaları gidermeye çalıştıklarından eminim...
0
Zero Limit 17.12.2011 20:16:57
quote:
Orijinalden alıntı: Gerginix
Laf arasında çok önemli birşey öğrendim. Neyse ki benim de ne yazık ki katkıda bulunduğum kirliliğin arasında çok önemli bilgilerdir bunlar güme gitmesin... TOWARSCKE arkadaşımızın verdiği bilgiler şahsım adına burada tercüme olmuştur.

ya bırakın modulünü filan, 6 çekirdekli phenom i7 2600k nın yanında eziliyorken de ama o hyperthread ile 8 çekirdek demesini biliyordunuz.
0
Gerginix 17.12.2011 12:34:15
quote:
Orijinalden alıntı: setek01
Bu FPU (kayar nokta ünitesi denen meret) 1996 yılında Metastock 4,5 teknik analiz programı dos versiyonu olanyani onu kullanıyorum. Her akşam 3 disket datayı getiriyorum. Hala 386dx40 var. En sonunda bıktım. 486'larda İntel FPU getirdi artık aritmatik işlemlerde sıkıntı olmayacak diye. O zaman explorer ve system tester yapıyoruz hisse graifklerindeki fiyatlara ve indikatör kırılmalarını test edeceğiz. Aldım bir tane 486sx ama sonuç istedğim gibi değil. Meğer FPU dx'lerde varmış. Yediğim bilgisayarcı kazıklarından biridir. Fikri
veren banka arge'den parlak çocuklardan biriydi. Abi 486 al onunla hızlanır testler 486 aritmetik işlemci dediğini çok iyi hatırlıyorum. 486 da hangisi?

Laf arasında çok önemli birşey öğrendim. Neyse ki benim de ne yazık ki katkıda bulunduğum kirliliğin arasında çok önemli bilgilerdir bunlar güme gitmesin... TOWARSCKE arkadaşımızın verdiği bilgiler şahsım adına burada tercüme olmuştur.
0
FRoGKaTa 16.12.2011 17:30:53
quote:
Orijinalden alıntı: Alx
Piyasadan uzak kaldım, ama BD iyi inceledim ve onun haberlerini 2005'ten beri okudum. Çıkan ürün ise ortada. ATI deyince - satın alınan ATI teknolojisi demek istedim, "anlayan" anlamıştır. Bu arada yıllardır bu işin içinde olan arkadaşlar bu kadar fazla kelimeye gerek duymaz, net cevap verir.

Ati 2006 da amd tarafından alınmadan son çıkardığı kart X1050. AMD X1050 nin teknolojisiylemi çıkardı 6990 ı APU (Cpu ve Gpunun Cpuda birleşmesi bilmezsin diye söyledim) yu. Ayrıca herkes gayet net cevaplar vermiş ama işte "anlayana"
0
Alx 16.12.2011 17:10:00
quote:
Orijinalden alıntı: FRoGKaTa

Zaten bu cevaplardan piyasayı uzun zamandır takip etmedğin belli. Fusionu hala çıkmamış ATİ yide hala bağımsız bir firma sanıyorsun. Birde bunun üstüne yıllardır bu işin içinde olan insanlara "bla bla bla.." deme hakkını kendinde buluyorsun. Gerginix arkadaşımız zaten cevabını vermiş ama "anlayana" .


Piyasadan uzak kaldım, ama BD iyi inceledim ve onun haberlerini 2005'ten beri okudum. Çıkan ürün ise ortada. ATI deyince - satın alınan ATI teknolojisi demek istedim, "anlayan" anlamıştır. Bu arada yıllardır bu işin içinde olan arkadaşlar bu kadar fazla kelimeye gerek duymaz, net cevap verir.
0
FRoGKaTa 16.12.2011 16:50:19
-1-

quote:
Orijinalden alıntı: Alx


quote:
Orijinalden alıntı: Sajuuk


quote:
Orijinalden alıntı: Alx

Uzun zamandır bu piyasadan uzak kaldım. Bugün bakayım dedim, neler oluyor. Durum hiç değişmemiş... INTEL işlemci çıkarıyor, AMD ise haber...
-2-


quote:
Orijinalden alıntı: Alx

quote:

Sayın @Alx

Buldozerler sandığınız kadarda ezik değil.Netice 2500K ya denk.Burada bahsedilen zaten piyasaya sürülmüş bir ürün.Üstelikde intelin atom+gma3100 ikilisine rakip olan üstelikde toz yutturan bir ürün.Güncelleme yapılmasa bile intelin bu segmentte rakip olacak entegre gpu+cpu çözümü yok.[:'(]


1. CPU+GPU demedim, Buldozer dedim özellikle. GPU zaten ATI'dir, ATI de hep güzel ürün çıkarıyordu.

2. Bulldozer anlatıldığı gibi gelmedi, bu bir gerçek.

3. 2500K 4 çekirdekli bir işlemcidir, 8 değil. 4 olmasına rağmen aynı performas veriyor, hatta bazı durumlarda daha iyi.

Üniversiteden beri Bulldozer bekliyordum, 2005 değil, 2003'ten beri sanırım bekliyordum. Çıkınca testleri inceledim. "Bu muydu?" dedim...Zaten bu cevaplardan piyasayı uzun zamandır takip etmedğin belli. Fusionu hala çıkmamış ATİ yide hala bağımsız bir firma sanıyorsun. Birde bunun üstüne yıllardır bu işin içinde olan insanlara "bla bla bla.." deme hakkını kendinde buluyorsun. Gerginix arkadaşımız zaten cevabını vermiş ama "anlayana" .
0
Gerginix 16.12.2011 16:23:50
quote:
Orijinalden alıntı: Alx
Sanırım, burada başka bir kişinin ilaçlık durumu var. Hepimiz eşitiz burada, sen farklı olduğunu sanıyorsan ne yapalım. Bulldozer iyi değil dedim, insanlar kendine hakaret gibi görüyorlar bunu, çok komik bir durum. Saygısızlık yaptıysam yöneticiler uyarırlar ve bunu düzeltirler, ama bu forumda 5 yıldan beri kimseye saygısızlık etmedim. Bla bla bla - falan filan ve çok konuşma anlamına gelir, maalesef yazdıklarını bu şekilde değerlendirdim, fikrim bu, başka biri okuyup ilham alabilir, ben değil. Gayet açık ve net bir şey söyledim: BD beklendiği ve anlatıldığı gibi gelmedi. Tek kişiden yapıcı bir cevap geldi, o da Towarske. Tek şartı vardı - Windows 8 ve ona göre uygulama. Windows 8 çıkmadığına göre çıkana kadar dağılabiliriz.

Büyüsün REİS devam et Kimse durduramaz SENİ...
+1
knnkpln 16.12.2011 15:52:06
Windows 8 geliştirici sürümü çıktı.Bakalım bu geliştiriciler windows 8 ile bd ilgili bir çalışma yapıyor mu.
0
Alx 16.12.2011 15:45:04
quote:
Orijinalden alıntı: Gerginix
1. Üsluba bakınız: BLA BLA BLA...
2. Savunmaya geçmişim...Psikolojimi tahlil edebilecek yoğun birikim ile karşı karşıyayım ve çok korktum. Burada fikir belirtme özgürlüğünüzü kimse BLA BLA diyerek küçümsemedi ama siz küçümseme ihtiyacı hissettiniz. (ilk mesajımı genel duruma yazmıştım nedense üstünüze alınıp cevap verme - savunmaya geçme ihtiyacını siz hissetmişsiniz)
3. İkinci mesajımın herhangi bir yerinde nerede savunma varmış bulunuz özür dileyeyim lakin sizin bana yazdığınız ilk mesaj savunma ise siz dileyeceksiniz ve BLA BLA efekti ve torba dolsun laflarınız için
4. Tanımadığınız birisiyle senli benli konuşuyorsunuz
5. BD sizin için büyük umutmuş yıkılmışsınız, ilaç alınız efendim.
6. Benim yazdıklarıma mı mesaj attınız kendi kendinize mi konuştunuz anlaşılması zor.
7. BU yazdıklarım da meydanı boş hissedip olur olmaz laf olsun torba dolsun diye sığ üsluplar kullanarak konuşmanıza biraz iğne batırmak içindir.
8. Haddini bilmeyen biri beni rencide edemez heveslenmeyiniz.
9. İstediğiniz mesajı yazınız - özgürsünüz - yolunuz açık olsun efendim. Büyüksünüz devam ediniz


Sanırım, burada başka bir kişinin ilaçlık durumu var. Hepimiz eşitiz burada, sen farklı olduğunu sanıyorsan ne yapalım. Bulldozer iyi değil dedim, insanlar kendine hakaret gibi görüyorlar bunu, çok komik bir durum. Saygısızlık yaptıysam yöneticiler uyarırlar ve bunu düzeltirler, ama bu forumda 5 yıldan beri kimseye saygısızlık etmedim. Bla bla bla - falan filan ve çok konuşma anlamına gelir, maalesef yazdıklarını bu şekilde değerlendirdim, fikrim bu, başka biri okuyup ilham alabilir, ben değil. Gayet açık ve net bir şey söyledim: BD beklendiği ve anlatıldığı gibi gelmedi. Tek kişiden yapıcı bir cevap geldi, o da Towarske. Tek şartı vardı - Windows 8 ve ona göre uygulama. Windows 8 çıkmadığına göre çıkana kadar dağılabiliriz.
0
setek01 15.12.2011 23:26:43
quote:
Orijinalden alıntı: Towarscke
3: 2500K 4 cekirdekli bir islemcidir. AMD de 4 modullu bir islemcidir. Mevcut isletim sistemleri ve programlar modul icerisindeki her cift ALU'yu bagimsiz kullanamazlar. Bu arada her modul icinde tek FPU vardir..

Bu FPU (kayar nokta ünitesi denen meret) 1996 yılında Metastock 4,5 teknik analiz programı dos versiyonu olanyani onu kullanıyorum. Her akşam 3 disket datayı getiriyorum. Hala 386dx40 var. En sonunda bıktım. 486'larda İntel FPU getirdi artık aritmatik işlemlerde sıkıntı olmayacak diye. O zaman explorer ve system tester yapıyoruz hisse graifklerindeki fiyatlara ve indikatör kırılmalarını test edeceğiz. Aldım bir tane 486sx ama sonuç istedğim gibi değil. Meğer FPU dx'lerde varmış. Yediğim bilgisayarcı kazıklarından biridir. Fikri
veren banka arge'den parlak çocuklardan biriydi. Abi 486 al onunla hızlanır testler 486 aritmetik işlemci dediğini çok iyi hatırlıyorum. 486 da hangisi?
+1
Towarscke 15.12.2011 22:50:51
quote:
Orijinalden alıntı: Just In Time
ben de verdiğin cevapları çok seviyorum.

o zaman oturda sen yaz uyumlu programları amd sevinsin

Cevap verecegim ama forum kaldirmiyor..

Malesef bundan daha fazla ancak, su kadar ileri gidebiliyorum;

Dilediginiz islemcileri secmekte ozgursunuz. Ben de diledigim islemcileri secmekte ve almakta ozgurum.. Dilerseniz 2-3 yil boyunca 400-2500tl araligindaki islemcileri tercih edebilirsiniz. Merak etmeyin, piyasa lideri Intel oldugu icin kazandiklari fazladan parayi, coktan amorti ettikleri halde bile, bu islemcilerin fiyatini dusurmeyeceklerdir. Ayni parayi kazanma firsati olsaydi; AMD ne yapardi bilmiyorum ama elinde daha iyi bir programci olurdu, gibime geliyor... Yine de siz merak etmeyin. Zaten gorunen o ki, AMD bu yaristan kismi olarak cekildi. Islemci tarafinda zaten eskisi kadar rekabet etmeyecek.. Bu noktada Intel'de yeni islemci cikartmayi pek dusunmez zaten.. Alin alin.. Intel de sizden daha iyi niyetli birini bulamazdi zaten.. %10 ila %40 fark var performansda ama %70'e varan fiyat farki var.. Beni baglayan bir durum yok.. Arkadaslariniza hava atarsiniz.. Baaaaak benim buyum var diye..

Yoneticiden rica ediyorum.. Kusura bakmasin..
+1
Confusion 15.12.2011 19:40:16
tanıtıma ve tablolara bakarak yapılan iyileştirmeleri ve 28nm üzerine kurgulanmış yeni modellerin vaad edilen değerlerini son derece iş yapar gördüm.

bence bu modellerle birlikte AMD o/b grafik çözümlerine son verecektir
0
Gerginix 15.12.2011 19:27:49
quote:
Orijinalden alıntı: Alx

Yine bla bla bla... Farkında değilsin, savunmaya geçmişsin . Neyse, kimin ne aldığı önemli değil. Basit ekonomi, piyasa ne istiyorsa onu yapacaksın yada pazarını kendin yaratacaksın. Yanlış hareketler çok pahalıya mal oluyor. Bulldozer için sayarsak çok fazla yanlış yapıldı, çok erken konuşulmaya başlandı, ürün yanlış konumlandırıldı, piyasaya çıkana kadar INTEL gerekli düzenlemeleri yaptı ve bir sürü yeni işlemci ve soket çıkardı. Bulldozer ismi 5 sene önce verildi ama piyasaya çıkış tarihinde performansa göre uygun olmadı diye düşünüyorum. Windows 8 diyorsunuz, bu ürün Windows 8 için yapılmışsa erken piyasaya sürülmüş demektir. Tutundurma, reklam ve promosyon eksikliği mevcuttur. Hepsi bir araya toplayınca üzücü bir durum ortaya çıkıyor. Ve tekrar ediyorum, Bulldozer benim için bir umut gibiydi, ama fark yaratamadı...

1. Üsluba bakınız: BLA BLA BLA...
2. Savunmaya geçmişim...Psikolojimi tahlil edebilecek yoğun birikim ile karşı karşıyayım ve çok korktum. Burada fikir belirtme özgürlüğünüzü kimse BLA BLA diyerek küçümsemedi ama siz küçümseme ihtiyacı hissettiniz. (ilk mesajımı genel duruma yazmıştım nedense üstünüze alınıp cevap verme - savunmaya geçme ihtiyacını siz hissetmişsiniz)
3. İkinci mesajımın herhangi bir yerinde nerede savunma varmış bulunuz özür dileyeyim lakin sizin bana yazdığınız ilk mesaj savunma ise siz dileyeceksiniz ve BLA BLA efekti ve torba dolsun laflarınız için
4. Tanımadığınız birisiyle senli benli konuşuyorsunuz
5. BD sizin için büyük umutmuş yıkılmışsınız, ilaç alınız efendim.
6. Benim yazdıklarıma mı mesaj attınız kendi kendinize mi konuştunuz anlaşılması zor.
7. BU yazdıklarım da meydanı boş hissedip olur olmaz laf olsun torba dolsun diye sığ üsluplar kullanarak konuşmanıza biraz iğne batırmak içindir.
8. Haddini bilmeyen biri beni rencide edemez heveslenmeyiniz.
9. İstediğiniz mesajı yazınız - özgürsünüz - yolunuz açık olsun efendim. Büyüksünüz devam ediniz
0
Alx 15.12.2011 18:46:23
Yine bla bla bla... Farkında değilsin, savunmaya geçmişsin . Neyse, kimin ne aldığı önemli değil. Basit ekonomi, piyasa ne istiyorsa onu yapacaksın yada pazarını kendin yaratacaksın. Yanlış hareketler çok pahalıya mal oluyor. Bulldozer için sayarsak çok fazla yanlış yapıldı, çok erken konuşulmaya başlandı, ürün yanlış konumlandırıldı, piyasaya çıkana kadar INTEL gerekli düzenlemeleri yaptı ve bir sürü yeni işlemci ve soket çıkardı. Bulldozer ismi 5 sene önce verildi ama piyasaya çıkış tarihinde performansa göre uygun olmadı diye düşünüyorum. Windows 8 diyorsunuz, bu ürün Windows 8 için yapılmışsa erken piyasaya sürülmüş demektir. Tutundurma, reklam ve promosyon eksikliği mevcuttur. Hepsi bir araya toplayınca üzücü bir durum ortaya çıkıyor. Ve tekrar ediyorum, Bulldozer benim için bir umut gibiydi, ama fark yaratamadı...
0
Gerginix 15.12.2011 15:18:54
Bulldozer'i savunmuyorum, savunulacak bir tarafı da yok. AMD üstüne vazife olmayan bir işe bulaşmış ve EN TEPEDEKİ İŞLEMCİLERLE rekabet etmeye çalışmış. Hakkıdır etmek isteyecektir; Al sana çekirdek Al sana önbellek Al sana MHZ ama olmayınca olmuyor işte. İç güdülerime bakıyorum, Şu sistemi geliştirecek olsam Phenom II 955'i BD yapmam, 6 çekirdek hiç yapmam ama Intel'e de hiç bulaşmam. Bir ara aklımdan geçirdim fakat 2011 Soket devreye girince dedim gene soket değişti gene yalan dolan... AMD'ye bakıyorum yol kapalı. Intel'e bakıyorum yol kapalı. Intel'i savunsam ne yazar AMD'yi savunsam ne yazar.

Intel'i Intel yapan mühendisleri ve onların ürettiği performans desem... AMD'yi AMD yapan ise yakın veya çevre çözümleri uygun fiyatla son kullanıcıya ulaştırmasıdır desem... Intel bana sattığı işlemci ile para kazanmıyor. Intel'in kazancı server'dır şirketlerdir. Kar marjı yüksek işlerdir. AMD sürümcüdür, (gerçi İntel'in sürümü daha fazla mıdır acaba) perakendeci gibidir. İntel olmasa AMD'nin dandik işlemcilerine 4 kat para verirdik. AMD'nin dandik işlemcileri olmasa (dandik dediğime bakmayın kıyaslama sonucunu biraz kaba da olsa bu şekilde özetledim ki bir zamanlar FX vardı...) bu forumdaki üye sayısı yarı yarıya düşerdi belki daha da fazla... Yani 1990'ların başındaki 5000 $'lık hantal PC'ler dolaşırdı ortalıkta.

EDİT: ***BELKİ DE İKİSİNE DE İHTİYACIMIZ YOK, BELKİ BİZ DEĞİL ONLAR MUHTAÇLAR (BİZE). AMA SANKİ İKİSİNE VEYA BİRİNE MUHTAÇMIŞIZ GİBİ MİYİZ*** Ayrıca imla, ayrıca bir iki ekleme...

ÖZETLE: AMD ve INTEL kıyaslaması yapmayın elma ve armut hakkında konuşmak olacaktır. AMD bir iddiada bulundu INTEL de kimmiş demeye gelecek bir işe soyundu, şimdilik işgüzarlık etti. Intel ise paha biçemediği teknolojisini sonuna kadar en yüksek fiyattan satmaya devam ediyor. Bize düşen: "göreceksiniz AMD 2. nesil BD ile şöööle yapacak, Ha haa onu külahıma anlat önce AMD traktör işine girsin" demek değildir. laf ola beri gele... Tabii bence...

AYRICA : Yanlış anlaşılmasın haberi okuduktan sonra kim ne düşünmüş diye okuyabilirken işin atışmalara döndüğünü gördüm "Durun siz kardeşsiniz (SON KULLANCI) kavga etmeyin" demek geldi içimden... Tabii herkesin affına sığınarak. Sürçü lisan için PM'den ağır konuşabilirsiniz Bu arada şu i7 KAFA HAZIR KASA olayı gerçekten içimi acıtmaktadır.

SON OLARAK: AMD kendi varlığına beslediği duygudan (Sanırım buna ticari açıdan gelir düzeyine beslediği his de denebilir) kurtulmak için INTEL ile aynı pabuca girmeye çalışmaktan vazgeçip olması - bulunması gereken noktaya geri gelirse hepimiz için daha iyi olacak (Fakirim ama sevenlerim var - mesela ben sevdim bu Phenomları ona uygun hesaplı anakartları) Intel de i7 KAFA HAZIR KASA müşteri sayısı azalınca fiyatlarını belki yeniden değelendirecek. Gerçi kıyamet kopsa Intel fiyatları düşmez. Benden de daha çıt çıkmaz, kalınız sağlıcakla...
0
Alx 15.12.2011 14:28:46
Gerginix, farkındaysan burada bilgisayardan anlayan insanlar konuşur. Segment karıştırmıyoruz. Bir az daha incele konuşulanları. My point: Bulldozer anlatıldığı gibi gelmedi, bitti. İstediğiniz kadar konuşun, ama beklenen performansı veremedi ve elektrik tüketimi diğer işlemciye göre yüksek kaldı. Windows 8 gelir, bakarız artık, ama çok büyük fark beklemiyorum.

Şahsen bulldozerden daha iyi bir şey bekliyordum, yani açıkçası üzüldüm. Piyasayı alt üst edecek bir işlemci olarak bekleniyordu. Ben hep AMD kullanmıştım ta ki 3D Render işleri ile uğraşmaya başlayana kadar. O zaman i7 almaya karar verdim ve son derece memnunum, iyi ki almışım şu anda bile söylüyorum. 920'mi 980X ile değiştirmeyi düşünüyorum.

P.S. O i7 sloganını insanların kafalarında yerleştirmenin arkasında büyük çaba ve üstün performans yatıyor. Pazarlama stratejileri bunlar. Firmalar da bunu kullanarak kasayı istedikleri gibi doldurabilir, ama o i7'nin iyi olmadığı anlamına gelmez. Sonuç - Intel işlemci satıyor, kasayı toplayan firma ise onun markasını kullanarak daha kötü parçalardan daha fazla kar elde ediyor. Bilinçli müşteri zaten ne almak istediğini iyi bilir ve doğru seçimini yapar.
0
Gerginix 15.12.2011 12:40:59
Bu atışmalardan anladığım tek şey var:

En üst segmentlerdeki çözümler kimden yanaysa en süper de oymuş havası oluşuyor. Bu durum bilginin kitleselleşmesi sırasında yaşanan bir rutindir. Kitleler ayrıntıdan uzak kalıp sloganlarla düşünür. Mesela "Olm core i7 çıkarmışlar süper işlemciymiş" Bu lafı eden arkadaşımız asla sahip olamayacağı o core i7 sloganının peşine düşerek kendine İntel şartı olduğu için bütçesine en uygun ve ancak hazır kasayı alır sonra da foruma üye olup başlık açar "ACİL KIRİSİS TAKILMA SORUNU" diye... O vatandaşın bilinçaltına core i7 felsefesini boca eden maharet: İntelciliktir... Bir de AMD'cilik vardır. AMD'cilik ise INTEL'i ILLUMINATI olarak ilan etmiştir. Bir de her iki tartışmanın arasında sıkışmış her iki cephenin farklı segmentlerindeki uygun - ideal çözümleri görmeye çalışan objektifler vardır. Objektifler seslerini duyuramadıkları vakit "amaaan banane yaaa" diyerek yollarına devam ederler. Ben bu hikayenin neresindeyim diye soracak olursam kendime: Sanırım izleyip feyz alıyorum ama şunu da anladım ki tepe segmentteki marka değeriniz alt segmentlerde geçilmişseniz bile sizi koruyor, müşterinizi kaybetmenizi engelliyor.

Edit: puntolar
0
Zero Limit 15.12.2011 10:53:20
quote:
Orijinalden alıntı: Towarscke
bu maddelere cevap vermeyi cok seviyorum..

1: o zaman Intel, kendi VGA'sini zorunlu olarak gomdugu, islemciler ustunden, grafik gpu pazarinda lider oldugunu aciklamasin. AMD'nin urettigi ATI ekran kartlarinin hepsinin adi, yasal olarak degistirildi. Onlar artik AMD..

2: Buldozeri anlatildigi gibi kullanabilecek bir isletim sistemi veya uyumlu program da yok.

3: 2500K 4 cekirdekli bir islemcidir. AMD de 4 modullu bir islemcidir. Mevcut isletim sistemleri ve programlar modul icerisindeki her cift ALU'yu bagimsiz kullanamazlar. Bu arada her modul icinde tek FPU vardir..ben de verdiğin cevapları çok seviyorum.

o zaman oturda sen yaz uyumlu programları amd sevinsin
0
Alx 14.12.2011 10:51:05
Bla bla bla...

Siz de AMD gibi oldunuz, sadece konuşuyorsunuz. Performans ortada. Teori kimseyi ilgilendirmiyor. Pratik veriler önemli. comanchee'nin dediği gibi 2900XT de kağıt üstünde "oha falan" bir karttı, ama pratikte çok geride kaldı ve piyasadan kalktı.

AMD geç geliyor, kabullenin artık, açın gözlerini. Hep Intel'in gölgesinde kalıyor AMD. Ben de gelişmesini istiyorum, Intele benzer özellikte kafa tutsun ki fiyatlar düşsün ve kullanıcılar sevinsin ve üst teknolojiye sahip olsun.

Windws 8 gelince Intel de sessiz kalmaz... Windows 8 çıksa bile Bulldozer de aynı seviyede kalır, %100 performans artışı mı bekliyorsunuz? Bekliyorsanız, ne kadar "naive"siniz.

Neyse, Windows 8 çıkana kadar dağılabiliriz...
0
Ar ge 14.12.2011 00:25:27
Gigabyte GA-E350N-USB3 Fusion platformlu anakartı aldım, aslında sistemin genel performansından oldukça memnun olsam da, 1080p video izlerken sahneyi ileri veya geri almak sistemi hala yavaş, zaman zaman da kararsız hale getirebiliyor. Halihazırda satışta olan ürünlerden pratikte ne kadar hızlı olacak acaba.

0
Towarscke 13.12.2011 23:25:09
quote:
Orijinalden alıntı: Alx

1. CPU+GPU demedim, Buldozer dedim özellikle. GPU zaten ATI'dir, ATI de hep güzel ürün çıkarıyordu.

2. Bulldozer anlatıldığı gibi gelmedi, bu bir gerçek.

3. 2500K 4 çekirdekli bir işlemcidir, 8 değil. 4 olmasına rağmen aynı performas veriyor, hatta bazı durumlarda daha iyi.

Üniversiteden beri Bulldozer bekliyordum, 2005 değil, 2003'ten beri sanırım bekliyordum. Çıkınca testleri inceledim. "Bu muydu?" dedim...

bu maddelere cevap vermeyi cok seviyorum..

1: o zaman Intel, kendi VGA'sini zorunlu olarak gomdugu, islemciler ustunden, grafik gpu pazarinda lider oldugunu aciklamasin. AMD'nin urettigi ATI ekran kartlarinin hepsinin adi, yasal olarak degistirildi. Onlar artik AMD..

2: Buldozeri anlatildigi gibi kullanabilecek bir isletim sistemi veya uyumlu program da yok.

3: 2500K 4 cekirdekli bir islemcidir. AMD de 4 modullu bir islemcidir. Mevcut isletim sistemleri ve programlar modul icerisindeki her cift ALU'yu bagimsiz kullanamazlar. Bu arada her modul icinde tek FPU vardir..
0
comanchee 13.12.2011 14:17:42
quote:
Orijinalden alıntı: Alx

1. CPU+GPU demedim, Buldozer dedim özellikle. GPU zaten ATI'dir, ATI de hep güzel ürün çıkarıyordu.

2. Bulldozer anlatıldığı gibi gelmedi, bu bir gerçek.

3. 2500K 4 çekirdekli bir işlemcidir, 8 değil. 4 olmasına rağmen aynı performas veriyor, hatta bazı durumlarda daha iyi.

Üniversiteden beri Bulldozer bekliyordum, 2005 değil, 2003'ten beri sanırım bekliyordum. Çıkınca testleri inceledim. "Bu muydu?" dedim...

üstad bulldozerde 8 çekirdek değiL modül adı enterasan bir tasarımı var.Bulldozerdeki bu modül muhabbeti, win8 ile daha efektif kullanılabilecek kanısındayım.Yanlız AMD burada r600 sürecindeki hatasını tekrarladı.Kağıt üzerinde r600 çok (2900xt) güçlü idi.ama ısıl verimlilik,yazılım desteği ekisiği vb. nedenlerle başarısız oldu.Fakat bu sayede stabil,daha az güç çeken ilk dx10.1 destekli kart olan 3xxx serisi ve akabinde hd4xxx ve 5xxx serisi geldi.r600 amd için güzel bir fırsat oldu .son olarak linux üzerinde bu kadar fark olacağında inanmıyorum.Birde neticede bu fima amd nin artık ATI yok gpuyu tasarlayanda üretende AMD.Fusionla da iyi bir grafik yakaladı [:'(]
+1
Alx 13.12.2011 13:07:08
quote:

Sayın @Alx

Buldozerler sandığınız kadarda ezik değil.Netice 2500K ya denk.Burada bahsedilen zaten piyasaya sürülmüş bir ürün.Üstelikde intelin atom+gma3100 ikilisine rakip olan üstelikde toz yutturan bir ürün.Güncelleme yapılmasa bile intelin bu segmentte rakip olacak entegre gpu+cpu çözümü yok.[:'(]


1. CPU+GPU demedim, Buldozer dedim özellikle. GPU zaten ATI'dir, ATI de hep güzel ürün çıkarıyordu.

2. Bulldozer anlatıldığı gibi gelmedi, bu bir gerçek.

3. 2500K 4 çekirdekli bir işlemcidir, 8 değil. 4 olmasına rağmen aynı performas veriyor, hatta bazı durumlarda daha iyi.

Üniversiteden beri Bulldozer bekliyordum, 2005 değil, 2003'ten beri sanırım bekliyordum. Çıkınca testleri inceledim. "Bu muydu?" dedim...
-1
comanchee 13.12.2011 12:23:07
quote:
Orijinalden alıntı: Alx
1dk bile almadı, ama durumu çok iyi ve net bir şekilde izah ettmiş oldum. Kabullenin artık...

Ne Bulldozer haberleri okuduk ama var yaaa, taaa 2005'ten beri mi ne... Sonuç - 8 gerçek çekirdek, Intel'in 4 gerçek çekirdeğin yanından geçiyor ancak...

Off, şimdi AMD'ciler basar burayı, ben kaçtım ...

Sayın @Alx

Buldozerler sandığınız kadarda ezik değil.Netice 2500K ya denk.Burada bahsedilen zaten piyasaya sürülmüş bir ürün.Üstelikde intelin atom+gma3100 ikilisine rakip olan üstelikde toz yutturan bir ürün.Güncelleme yapılmasa bile intelin bu segmentte rakip olacak entegre gpu+cpu çözümü yok.
0
Alx 13.12.2011 10:15:59
quote:
Orijinalden alıntı: Towarscke
gercekten sirf alay etmek icin bu kadar ugrastin yani bu resimleri bulup koymak icin..

1dk bile almadı, ama durumu çok iyi ve net bir şekilde izah ettmiş oldum. Kabullenin artık...

Ne Bulldozer haberleri okuduk ama var yaaa, taaa 2005'ten beri mi ne... Sonuç - 8 gerçek çekirdek, Intel'in 4 gerçek çekirdeğin yanından geçiyor ancak...

Off, şimdi AMD'ciler basar burayı, ben kaçtım ...
0
soar.kerrigan 13.12.2011 04:22:29
quote:
Orijinalden alıntı: leop
cevab-i goremiyormusun?

quote:
Orijinalden alıntı: Towarscke

quote:
Orijinalden alıntı: Alx

AMD'de son zamanlarda durum şöyle:

Reklam edilen ürün (2 sene önce):
Resmin büyük halini görebilmek için tıklayın
Orijinal boyut için tıklayın


Piyasaya sürülen ürün (şimdi):
Resmin büyük halini görebilmek için tıklayın
Orijinal boyut için tıklayın


Reklam ettikleri ürünü 1,5-2 sene önce piyasa sürseler piyasayı hoplatırlardı. Çok geç kalıyor AMD, çook....

gercekten sirf alay etmek icin bu kadar ugrastin yani bu resimleri bulup koymak icin..


ibret alinmasi gereken bir arkadas bence. emek sarfetmis arkadas.
0
leop 13.12.2011 02:58:42
quote:
Orijinalden alıntı: soar.kerrigan


CEVAB BUDUR.

cevab nedir peki
0
majesthion 13.12.2011 02:46:47
bırakın artık şu cod mu bf mi. ps3 mü xbox mı intel mi amd mi atışmalarını. Ne güzel işte birşeyler çıkartsınlarki birbirlerine karşılık versinler bizde 1 seneye kadar 500tl ye i7 2600k alma hakkı kazanalım :)
0
soar.kerrigan 13.12.2011 01:08:04
quote:
Orijinalden alıntı: Sajuuk


İntelin Fusion gibi bir çözümünü görürsen haber ver, ben de uzak kalmıştımCEVAB BUDUR.
0
Towarscke 13.12.2011 00:53:54
quote:
Orijinalden alıntı: Alx

AMD'de son zamanlarda durum şöyle:

Reklam edilen ürün (2 sene önce):
Resmin büyük halini görebilmek için tıklayın
Orijinal boyut için tıklayın


Piyasaya sürülen ürün (şimdi):
Resmin büyük halini görebilmek için tıklayın
Orijinal boyut için tıklayın


Reklam ettikleri ürünü 1,5-2 sene önce piyasa sürseler piyasayı hoplatırlardı. Çok geç kalıyor AMD, çook....

gercekten sirf alay etmek icin bu kadar ugrastin yani bu resimleri bulup koymak icin..
-2
Alx 12.12.2011 17:06:27
AMD'de son zamanlarda durum şöyle:

Reklam edilen ürün (2 sene önce):
Resmin büyük halini görebilmek için tıklayın
Orijinal boyut için tıklayın


Piyasaya sürülen ürün (şimdi):
Resmin büyük halini görebilmek için tıklayın
Orijinal boyut için tıklayın


Reklam ettikleri ürünü 1,5-2 sene önce piyasa sürseler piyasayı hoplatırlardı. Çok geç kalıyor AMD, çook....
+1
arseniCem 12.12.2011 13:27:28
quote:
Orijinalden alıntı: Alx

Uzun zamandır bu piyasadan uzak kaldım. Bugün bakayım dedim, neler oluyor. Durum hiç değişmemiş... INTEL işlemci çıkarıyor, AMD ise haber...

sen bayağı bir uzak kalmışsın belli...
0
Towarscke 12.12.2011 13:04:45
Tamam guzel demissin de; Fusion ile Buldozer farkli seyler. Ha ayrica bir Fusion 2. nesil gelecek ama su anda Fusion piyasada mevcut.. FM1 soketinden satiliyor... Gayette is goruyor.. Buldozerin 2. nesli gelecek..
+1
napolyon94 17.8.2011 01:27:12
Amd laf catar intel is yapar daha sen 2008 kasiminda cikmis i7-920 yle yarisacak islemcin yok neyi bekliyorsun cikar su buldozeri brazosu haydoyu :@
-4
DH Misafiri 16.8.2011 23:17:43
quote:
Orijinalden alıntı: (((TeAcHeR)))

hala amd ye kullanıcı dostu diyorlarya valla hayret dx11 ilk çıkan 5800 serisinden yediği kazığı millet çabuk unutmuş heralde


5xxx serisi kartın yapısını ve özelliklerini bilmiyosun diye umuyorum, aksi taktirde o teknolojiye aldığı parada laf etmezdin. Nvidia'nın çıkartığı 460-480-580.... vs vs gidiyor. bunlar çokmu uygunki.
Birde bilmeyen arkadaşlar intel amd'den 20 kat daha fazla bütçeye sahipti, ati ile birleşmeden önce. Bırakında bu durumda intel amd'den daha hızlı işlemci çıkarsın. Amd kullanıyorum fakat intel2in i5 ve i7'lerini de oldukça severim. Fanatiklik gibi bir huyum yok. Amd'de yeni ürünlerini ortaya koysun, performansına bakın, yorumlarınızı sonra yapın. laf dalavere boş işler bunlar.
Fusionu görün, yapıyor bişiler
0
tiger cage 16.8.2011 22:24:16
quote:
Orijinalden alıntı: (((TeAcHeR)))

hala amd ye kullanıcı dostu diyorlarya valla hayret

dx11 ilk çıkan 5800 serisinden yediği kazığı millet çabuk unutmuş heralde


5xxx serisi barındırdığı teknoloji bakımından devrim niteliğinde idi kimsenin kazık yediği yok sen rahat ol çok merak ediyorum 480 ne kadar bayıldın
0
soar.kerrigan 16.8.2011 20:56:41
adam konyali normal yane.
+1
namigencan 16.8.2011 20:47:29
quote:
Orijinalden alıntı: (((TeAcHeR)))
hala amd ye kullanıcı dostu diyorlarya valla hayret dx11 ilk çıkan 5800 serisinden yediği kazığı millet çabuk unutmuş heralde

Arkadaşım sen yeni çıkan hangi ekran kartına az para ödedin veya tam karşılığı dediğin parayı ödedin. Bu amd ile alakası yok yeni çıkaran pahalı satıyor bu kadar. Bunun Amd Nvidia veya İntal olması fark etmiyor hepsi aynı. Yanlı yorum yapmayalım.
0
(((TeAcHeR))) 16.8.2011 17:36:11
hala amd ye kullanıcı dostu diyorlarya valla hayret

dx11 ilk çıkan 5800 serisinden yediği kazığı millet çabuk unutmuş heralde
-3
setek01 16.8.2011 16:29:16
quote:
Orijinalden alıntı: Alx

Uzun zamandır bu piyasadan uzak kaldım. Bugün bakayım dedim, neler oluyor. Durum hiç değişmemiş... INTEL işlemci çıkarıyor, AMD ise haber...

Helal olsun. En beğenilmeyen yorum olmuş ama forumun değişmeyenlerinden biri de fanatizm zaten. Brazos deccan bulldozer antin kuntin isim şekil şema gizli testler...
Her şey var ama işlemci yok. AMD işlemci alacaksan en fazla Phenom II X4 955 200 - 250 TL'ye alırsın aklı olana yeter de artar da. Neticede fiyat kadar performans olur ama, fazlasını isteyen başka tarafa! Benden yorumunuza eksi repler kadar artı rep!
-3
Wilson Fisk 16.8.2011 16:21:32
ustteki mesajin ustune soz soylenmez aslinda ama dh'ye tesekkur etmelisiniz.bd2'den onceden haberimiz olmasaydi simdi herkes bd'ye atliyor olurdu.simdiki fusionlari begenmeyen varsa! artik bunu beklesin.haber verince de kotu oluyor dh ne is anlamadim.
0
KalemKolik 16.8.2011 16:20:33
Tarih çok geç amd mayıs ve haziran ayı içerisinde çıkaracağım diyorsa o ürün 2013 yılına kayar.Amd şu ürünü bu yıl bitmeden hazırlayıp pazara sunsa piyasayı domine eder.AMD ürünlerini çıkarana kadar çok geç kalıyor.
+1
leech 16.8.2011 14:44:47
quote:
Orijinalden alıntı: highgen

SİZ NE DİYORSUNUZ BE GİDİN ARAŞTIRIN ADAM GİBİ YILLARDIR ATOM PLATFORMUYLA KİM KİMİ GERİDEN TAKİP ETMİŞ ÖĞRENDE GEL ARAŞTIR ATOM DEVRİ BİTTİ FUSİONUN ATOMA NASIL NAL TOPLATTIĞINI DA HERKES BİLİYOR


future is fusion
0
knnkpln 16.8.2011 14:32:48
28 mi Amd gel şunu 22 yapalım,22 de anlaşalım.
-1
Sajuuk 16.8.2011 13:25:56
quote:
Orijinalden alıntı: Alx


Piyasa 1155 soket ile doldu. AMD hala 2012 diyor. Ne kadar AMD simpatizanı olsam da AMD Fusion çıkarana kadar Intel de boş durmaz, ona karşılık verir. Çok geç geliyor AMD ve çok haber çıkarıyor.


AMD Fusion'u çıkardı şu an takır takır çalışıyor, adamlar geliştireceklerini söylemişler daha ne istiyorsun... Bu arada forumda araştırırsan hangi işlemci en çok kullanılıyor diye 955 ve 965 olacaktır cevap.
0
highgen 16.8.2011 12:46:56
SİZ NE DİYORSUNUZ BE GİDİN ARAŞTIRIN ADAM GİBİ YILLARDIR ATOM PLATFORMUYLA KİM KİMİ GERİDEN TAKİP ETMİŞ ÖĞRENDE GEL ARAŞTIR ATOM DEVRİ BİTTİ FUSİONUN ATOMA NASIL NAL TOPLATTIĞINI DA HERKES BİLİYOR
-3
umutarslan.com 16.8.2011 12:35:00
quote:
Orijinalden alıntı: iskambildestesi
önce proje ismi geliyor 5 - 10 yıl sonrada ürünün kendisi.

amd kullanıcı dostu zırt pırt ürün çıkarıp para harcatmaz :D teknolojiyi yıllarca geriden takip ettirir ama kullanıcı dostudur :D:D
anti amdci deilim ama durum bu galiba çıkacak denilenler çıkmıyor
+1
lazerboy 16.8.2011 12:07:41
Deccal gibi olmuş adı :D
+2
iskambildestesi 16.8.2011 11:40:11
önce proje ismi geliyor 5 - 10 yıl sonrada ürünün kendisi.
+1
Alx 16.8.2011 10:38:28
quote:
Orijinalden alıntı: Sajuuk


İntelin Fusion gibi bir çözümünü görürsen haber ver, ben de uzak kalmıştım


Piyasa 1155 soket ile doldu. AMD hala 2012 diyor. Ne kadar AMD simpatizanı olsam da AMD Fusion çıkarana kadar Intel de boş durmaz, ona karşılık verir. Çok geç geliyor AMD ve çok haber çıkarıyor.
-1
Sajuuk 16.8.2011 10:18:15
quote:
Orijinalden alıntı: Alx

Uzun zamandır bu piyasadan uzak kaldım. Bugün bakayım dedim, neler oluyor. Durum hiç değişmemiş... INTEL işlemci çıkarıyor, AMD ise haber...


İntelin Fusion gibi bir çözümünü görürsen haber ver, ben de uzak kalmıştım
+2
Alx 16.8.2011 10:01:08
Uzun zamandır bu piyasadan uzak kaldım. Bugün bakayım dedim, neler oluyor. Durum hiç değişmemiş... INTEL işlemci çıkarıyor, AMD ise haber...
-10
Durum Üyeyim Üye Değilim
E-Posta
Mesaj