Anlık Bildirim

İsrail’de 2700 yıllık “lüks” tuvalet bulundu

İsrailli arkeologlar tarafından yürütülen kazılar sonucunda Kudüs’te bir tuvalet keşfedildi. Uzmanlar, keşfedilen bu tuvaletin 2700 yıllık olduğunu ve özel olduğu için “lüks” olduğunu belirtti.

Keşfedilen tuvalet ve arkeologlar Tam Boyutta Gör

İsrail’de yürütülen kazılar sonucunda arkeologlar, “nadir” olarak tanımlanabilecek bir tuvalete ulaştı. 2700 yıllık olduğu düşünülen bu tuvaletin “lüks bir tuvalet” olduğu belirtildi. Uzmanlara göre bu tuvalet, M.Ö 7. yüzyılda yaşamış olan bir kraliyete ait.

Kireçtaşından yapılan tuvalet, Kudüs’ün Armon Hanaztiv isimli bölgesinde bulunan bir kazı alanında keşfedildi. Kazıları yürüten ekibin başındaki Yaakov Billig buluşları ile ilgili, “Antik çağda özel bir tuvalet kabini oldukça nadirdir. Bugüne kadar yalnızca birkaç tane bu tarz tuvalet keşfedilmişti. Yalnızca o dönemdeki zenginler bu tarz tuvaletleri karşılayabilirdi” ifadelerini kullandı.

2700 yıllık tuvalet Tam Boyutta Gör

“Rahat oturmak için tasarlanmış”

İsrail Antik Eserler Kurumu’ndan arkeologlar, keşfedilen tuvaletin ortasında delik bulunan oymalı bir taş tuvalet olduğunu ve 2700 yıllık bir konağın parçası olan dikdörtgen bir kabinde bulunduğunu ifade etti. Bir yetkili de tuvaleti, “rahat oturmak için tasarlanmış” olarak nitelendirdi.

İsrail’de 2700 yıllık tuvalet bulundu Tam Boyutta Gör

Ayrıca arkeologlar, tuvaletin altında çanak çömlek parçalarına ve hayvan kemiklerine de rastladılar. Uzmanlar bulguların, o zamanki halkın yaşam tarzını, hastalıklarını, nasıl beslendiklerini anlamada önemli bir rol oynayabileceğini düşünüyor.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim