Anlık Bildirim

İthal ürünler için yeni dönem: enerji verimliliği denetlenecek

İthal ürünler için yeni bir döneme kapı aralanıyor. Ekonomi Bakanlığı bundan böyle ülkeye girecek ürünlerin enerji verimliliği yönünden denetlenmesi adına bazı ürünlerde denetimleri sıkılaştıracak.

İthal ürünler için yeni dönem: enerji verimliliği denetlenecek Tam Boyutta Gör

Bugüne kadar ülkemize ithalat yoluyla giren ve satışa sunulan ürünlerin denetimi esnasında ilgili teknik mevzuata uygunluk yönünden denetimler yapılıyordu. Mevzuattaki kapsama uymayan ürünlerin ise ithalatına izin verilmiyordu. Burada belgeler üzerinden yürüyen işlemlerde şimdi yeni bir döneme geçilmeye hazırlanıyor.

Ekonomi Bakanlığı’nın bugün itibariyle uygulamaya koyduğu karara göre artık ithal edilecek elektronik ürünlerde enerji verimliliği denetimi de yapılacak. İlk aşamada uygulamanın 3 ürün grubu için yapılacağını belirten bakanlık, klimalar, elektrik motorları ve elektrikli süpürgeler, enerji verimliliği denetimine de tabi tutulacak.

İthal ürünler için yeni dönem: enerji verimliliği denetlenecek Tam Boyutta Gör

Denetimlerin amacına uygun biçimde yapılabilmesi adına kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra sivil toplum kuruluşları ile sektör temsilcilerinden de fikir alınarak bu kararın uygulanacağını aktaran bakanlık, verimsiz ürünlerden dolayı ortaya çıkan elektrik israfının önlenmesini ve bu odakta verimsiz çalışan ürünlerin ülkeye girişinin tamamen durdurulmasını amaçlıyor.


Ekonomi Bakanlığı’nın resmi rakamlarına göre ilk etapta 561 milyon dolarlık bir ithalat kaleminin enerji verimliliği yönünden denetleneceğini ifade ediyor. AB kriterleri ölçeğinde de önemli bir aşamanın tamamlanması anlamına gelecek olan bu çalışma ilerleyen dönemde daha fazla elektronik cihaz için uygulamaya konulacak.

Özellikle yaz dönemlerinde klima kullanımının artışına paralel olarak elektrik kullanımı yoğun saatlerde ciddi boyutlara ulaşıyor. Anlık olarak değişen talebi karşılamak adına başta doğal gaz santralleri olmak üzere fosil yakıtlarla çalışan tesislerde kapasite artırılarak elektrik üretimi artırılmaya çalışılıyor.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Önceki Haftalar
Tüm Zamanların En İyi Yorumcuları
ANLIK GÖRÜNTÜLEMELER
1 Kişi Okuyor (0 Üye, 1 Misafir) 1 Masaüstü

GENEL İSTATİSTİKLER
6385 kez okundu.
11 kişi, toplam 11 yorum yazdı.

HABERİN ETİKETLERİ
elektrik, Enerji ve
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim