Anlık Bildirim

Araştırmacılar iyon gücü ile havalanan uçak geliştirdi

MIT araştırmacılarının yeni hedefi hiçbir hareketli parçası bulunmayan uçak geliştirmek. İyon gücü yardımıyla havalanacak uçağın detaylarına gelin haberimizde bakalım.
İyon gücü ile havalanan uçak geliştirildi Tam Boyutta Gör
MIT bu sefer hiçbir hareketli parçası olmayan uçak/drone geliştirme peşinde. Bu uçak sıfır ses ile çalışacak. Günümüz elektrikli uçaklarından en önemli farkını burada ortaya koyuyor, çünkü uçağın ses çıkarabilecek parçası bulunmuyor.

İyonik kanatlar yardım ediyor

Uçak kanatlarının ön kısmında bulunan ince teller 20,000 volt gerilim ile yükleniyor, bu kablolar ayrıca nitrojen iyonları depoluyorlar. Aynı telin biraz daha gerisinde bulunan kanatlara ise -20,000 voltluk gerilim yükleniyor. Böylelikle tel ve kanatlar arasında bir elektrik alanı oluşuyor. Ön tel kısmı pozitif, kanat kısmı ise negatif olduğu için iyonlar telden, kanat kısmına doğru hareket ediyorlar. Böylece uçağı havalandırmak için gerekli olan kaldırma kuvveti sağlanmış oluyor.

İyon gücü ile havalanan uçak geliştirildi Tam Boyutta Gör

MIT araştırmacıları denemelerinde şu an için 10 saniye havada kalmayı ve 60 metre ileri gidebilmeyi başardılar. Yakın gelecekte teknolojinin, küçük hava taşıtları (drone) için kullanımının daha uygun olacağını belirten ekip üyeleri, teknolojilerinin hızla geniş kitlelerin kullanabileceği hale gelmesini umuyor.

Teorik olarak 1920’lerden bu yana yapılması mümkün olan iyonik kanatlar, ilk defa gerçek dünya şartları içerisinde, büyük ölçekte çalışmayı başarmış oldu. Henüz emekleme aşamasında olan bu teknolojiyi günlük yaşamımızda görebilmemiz ise uzun zaman mümkün olmayacak. Uçağın nasıl havalandığını ve arkasındaki teknoloji hakkındaki detayları aşağıdaki video üzerinden izleyebilirsiniz.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim