Anlık Bildirim

Kuraklık sayesinde 56 yıl önce aydınlatılamayan uçak kazası çözülebilir

Kaliforniya'daki rekor kuraklıklar sebebiyle göllerdeki su seviyeleri hiç olmadığı kadar aşağı çekildi. Ancak bu sayede Folsom Gölü'nde 1965 yılında düştüğü tahmin edilen bir uçak bulundu.

Kaliforniya'daki kuraklıkla çözülen uçak kazası

Kaliforniya'da rekor kıran kuraklıkla beraber su seviyeleri şimdiye kadar olan en düşük seviyelere indi. Ancak bu su seviyelerinin düşüşü 56 yıl önce düşen bir uçağın gizeminin çözülmesine sebep olmuş olabilir.

Bir sualtı araştırma şirketinden iki işçi geçen hafta su seviyelerinin rekor düzeyde en sığ seviyelere ulaştığı Folsom Gölü'nde testler yapıyordu. İşleri yaptıkları sırada sonar cihazları tuhaf bir enkaz parçasına denk geldi. İşçiler biraz incelediklerinde bunun küçük bir uçak olduğunu gördüler. Seafloor Systems'ın sonar görüntülemesi, göl yüzeyinin 49 metre (160 fit) altında, su kütlesinin en derin kısmındaki bir uçağın ana hatlarını gösterebilmişti. Normalde bu derinlikte sonar görüntüleme ile tarama yapmak muhtemelen imkansız olurdu ancak kuraklığın göl üzerindeki etkisiyle uçağın kuyruğu ve pervanesi net bir şekilde yakalanabildi. 

Öte yandan düşük sular da suyu bulanık ve çamurlu bir hale getirdiği için teknisyenler uçakta kabinin içini göremedi ve herhangi bir uçak numarası elde edemediler. Ancak uçağın 1965 yılında Folsom Gölü'ne düşen ve dört kişinin ölümüne sebep olan Piper Comanche 250 modeli uçağına çok benzediği söyleniyor. 

Kaliforniya'daki kuraklıkla çözülen uçak kazası Tam Boyutta Gör

İşçiler uçağın şüpheli kalıntılarını bulmadan önce kazadan yalnızca bir kurban cesedi kurtarılabilmişti ve o da pilottu. Cesetlerine ulaşamayan ölenlerin yakınları on yıllardır yaşadıkları muğlaklıktan rahatsız olduklarını aktarıyorlar. Bunun yanında yerel şerif ofisleri, uçağı sudan çıkarmak için önümüzdeki hafta Seafloor Systems temsilcileriyle görüşmeyi planlıyorlar. Uçağın 56 yıl önce düşen uçak olduğu ortaya çıkarsa belki artık aileler için de muğlaklık çözülür. 

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim