Anlık Bildirim

LinkedIn’den 700 milyon veri sızdıran kişi yakalandı: Eğlence amaçlı yaptığını söylüyor

Geçtiğimiz ay LinkedIn'in açıklamalarına göre siteden 700 milyona yakın veri sızdırıldığı bildirildi. Nisan ayında Facebook'un da verilerini sızdıran Tom Limer adlı bilgisayar korsanı yakalandı.

LinkedIn üzerinden veri sızdıran kişi yakalandı Tam Boyutta Gör

Büyük uygulamalar ve sitelerde yaşanan veri sızıntıları, son dönemlerde oldukça büyük tartışmalara yol açıyor ve web sitelerin kullandığı API’ler üzerinden verileri çalmak için bir yazılım kullanan kişiler, sitenin görünmeyen verilerini kendilerine aktarabiliyorlar. Bu da olayda verilerin ne kadarının sızdırıldığı konusunda bir bilinmezlik oluşturuyor.

Geçen ay, LinkedIn’in açıklamalarına göre büyük bir veri sızıntısı yaşanmıştı. Sitenin %92'sine eş değer 700 milyon kullanıcının verileri, konumları ve telefon numaraları sızdırılmıştı. Bu sızıntıyı gerçekleştiren Tom Liner adını taşıyan bilgisayar korsanı en sonunda yakalandı ve Liner, verileri sattığını açıklarken bu işi eğlence için yaptığını söyledi.

Facebook sızıntısının da arkasında

Tom Liner’a göre LinkedIn veri sızıntısını birkaç ayda yapabilmiş ve nisan ayında gerçekleşen 533 milyon Facebook profilinin sızdırılmasının da arkasında olduğunu söylüyor. Güvenlik uzmanları sitelerde bulunan kişi verilerinin açık bir şeklide olmasının bir güvenlik ihlali olmadığını ancak bu bilgilerin savunulması gerektiğini düşünüyorlar.

Kullanıcılar, telefon veya email hesaplarının sızdırılmış olup olmadığını bu bağlantıdan kontrol edebilirler.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim