Anlık Bildirim

Mantardan üretilen bir protein, yumurta beyazına çevre dostu alternatif sunacak

Yeni bir çalışmada bir mantarın içine yumurta beyazında bulunan birincil protein enjekte edilerek o mantardan o proteinin üretimi sağlandı. Yeni yöntem, geleneksel yönteme göre daha çevre dostu

Mantardan yumurta beyazı üretildi Tam Boyutta Gör

Gıda sektöründe oldukça fazla kullanılan bir ürün olan yumurta beyazı tozunun çevreye daha az zarar vererek bir muadili üretildi. Muadil ürünün üretilmesinde temel olarak yumurta beyazındaki proteine odaklanıldı ve bir mantar kullanılarak bu proteinin üretilmesi sağlandı. Yeni ürün, daha çevre dostu olmakla beraber aynı zamanda hayvansal bir içeriğe sahip olmadığı için veganlar için de tercih edilebilir bir seçenek olacak.

Mantardan ovalbumin üretildi

Tavuk yumurtası beyazının tozu içerdiği yüksek protein sayesinde gıda sektöründe yaygın olarak kullanılan bir bileşen haline geldi. Her geçen günle beraber artan yumurta proteini tüketimi, 2020 yılında yaklaşık 1.6 milyon tona ulaştı. Artan talebin karşılanması için çok daha fazla tavuk çiftlikleri kurulması gerekiyorken bu da daha fazla sera gazı emisyonu, çok daha fazla su tüketimi, biyolojik çeşitliliğin azalması ve ormansızlaşmaya varan birçok çevresel etkiye sebep oluyor.

Helsinki Üniversitesi ve Finlandiya VTT Teknik Araştırma Merkezi tarafından yürütülen bir çalışma, arazi kullanım gereksinimlerini neredeyse %90 ve sera gazlarını ise %55'e kadar azalttığı belirtilen bir muadil ürün geliştirilmesiyle sonuçlandı.

Yumurta beyazındaki birincil protein olan ovalbumin üretiminin amaçlandığı çalışmada, Trichoderma reesei mantarında genetik değişikliğe gidildi. Ovalbuminin planlarını taşıyan gen, modern biyoteknolojik araçlarla mantarın içine yerleştirilmesinin ardından mantar, bir süre sonra ovalbumini üretmeye ve salgılamaya başladı. Hücrelerden ayrılan protein daha sonra konsantre edilip nihai ürün için kuruldu.

Elde edilen ürün, yumurta beyazıyla benzer sonuçlar sergiledi. Yüksek köpürme ve mevcut halini daha uzun süre koruyabilme gibi özelliklere sahip olması, yumurta beyazının çırpılmış haline kıyasla daha iyi neticeler elde edilmesini sağladı.

Kaynakça https://newatlas.com/environment/fungus-ovalbumin-alternative-egg-whites/ https://www.helsinki.fi/en/news/life-sciences/biotechnology-could-provide-environmentally-more-sustainable-alternative-egg-white-protein-production Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim