Anlık Bildirim

Mısır, on yıl içinde su kıtlığı ile karşı karşıya kalabilir

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) İnşaat ve Çevre Mühendisliği Bölümü tarafından yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, Mısır on yıl içinde ciddi bir su kıtlığı ile karşı karşıya kalabilir

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) İnşaat ve Çevre Mühendisliği Bölümü’ndeki araştırmacılar tarafından yapılan ve Nature Communications isimli akademik dergide yayınlanan yeni bir araştırmada, nüfus ve ekonomi tahmin edildiği gibi büyümeye devam ederse Mısır, Nil Nehri tarafından sağlanandan daha fazla su ithal edecek.

Araştırma aynı zamanda Mısır’ın daha sürdürülebilir bir gelecek için su tedarikini nasıl güçlendirebileceğine dair öneriler de sunuyor.

Mısır, on yıl içinde su kıtlığı ile karşı karşıya kalabilir Tam Boyutta Gör

Araştırmacılara göre tarım, mısır ekonomisinin en önemli sektörlerinden biri. Nil Nehri, binlerce yıldır Mısır’a gereğinden fazla su sağlıyor. Nehirden gelen suyun yaklaşık yüzde 90’ı Mısır’ın tarımsal üretimine gidiyor. Uzmanlar, nüfus büyüdükçe ve ekonomi genişledikçe suya olan talebin de önemli derecede arttığını ifade ediyor.

Ülke, on yıl içinde dışa bağımlı olabilir

Araştırmacılardan Catherine Nikiel bununla ilgili, “İnsan sayısı arttığında daha fazla yiyeceğe ihtiyacınız olur. Aynı zamanda ekonomi iyileştikçe ve ticaret bağlantıları geliştikçe insanların beslenme biçimleri de değişir ve su ihtiyacı daha da artar” ifadelerini kullandı.

Mısır, on yıl içinde su kıtlığı ile karşı karşıya kalabilir

Araştırma, uzmanlara su talebinin ne zaman arttığını öğrenmek için geçmişte ve gelecekteki tüketim eğilimlerini ayrıntılı bir şekilde incelemelerini sağladı. Bulgular sonucunda da ülkenin on yıl içerisinde ciddi bir su kıtlığıyla karşı karşıya kalabileceğini ve bu konuda dışa bağımlı olacaklarını keşfettiler.

Araştırmacılara göre bunu önlemek için insanların tarımda daha düşük su gereksinimi olan ürünler kullanması etkili olabilir. Ayrıca ülke, su yönetimini en iyi şekilde yapmalı; yani kaynakları daha dikkatli bir şekilde yönetebilmeli.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim