Anlık Bildirim

Oldukça düşük sıcaklıkları ölçebilen termometre geliştirildi

National Institute of Standarts and Technology kurumu araştırmacıları 2.5 x 1.15 mm boyutlarında, çiplere ve elektronik devrelere takılabilen ve -273.1 °C sıcaklığı ölçebilen termometre geliştirdi.

Oldukça düşük sıcaklıkları ölçebilen termometre geliştirildi Tam Boyutta Gör

Gelişen teknoloji ile birlikte süperiletkenler ve kuantum bilgisayarları geliştirilmiş, geliştirilen cihazlar oldukça soğuk sıcaklık derecelerinde çalışmak üzere tasarlanmıştı ancak bu durumun mümkün olması için ortam sıcaklığıyla cihazların çalışacağı sıcaklığın mümkün olduğunda takibi ve hassas izlemi gerekiyor.

National Institute of Standarts and Technology ( NIST ) kurumu araştırmacıları ise bahsi geçen durumu iyileştirmek amacıyla 2.5 x 1.15 mm boyutlarında, çiplere ve elektronik devrelere takılabilen ve 50 milliKelvin (-273.1 °C, -459.58 °F) derecelerini ölçebilen termometre geliştirdi.

Mutlak sıfır noktası

Oldukça düşük sıcaklıkları ölçebilen termometre geliştirildi

Geliştirilen termometrenin neredeyse mutlak sıfır noktasına yaklaştığı göz önünde bulundurulduğunda yeni gelişme oldukça heyecan uyandırıyor. ( Mutlak sıfır noktası = 0 Kelvin, –273,15 °Celsius ).

Geliştirilen termometrede silikon dioksit kaplı süperiletken niyobyum kullanıldığı belirtilmekle birlikte termometrenin oldukça hassas sıcaklık değişimlerini algılayabileceği öne sürüldü.

Yeni araştırma Applied Physics Letters adlı dergide yayımlandı.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim