Anlık Bildirim

Rusya teknoloji devlerinin ofis kurmasını istiyor

Rusya sosyal medya platformlarına hızlı bir şekilde müdahale edebilmek adına yeni bir kanunu yürürlüğe koydu. Teknoloji devleri ülkede temsilci atamak zorunda.  

Rusya Tam Boyutta Gör

Ciroları ve kullanıcı sayıları milyarları bulan teknoloji devlerini hükümetler de haliyle bir standarda bağlamak istiyor. Ülkemizde sosyal medya ve müzik hizmetleri devlerinin ofis kurma zorunluluğunun bir benzerini Rusya da uyguluyor.

Rusya temsilci istiyor

150 milyon yakın nüfusuyla teknoloji devleri açısından çok cazip bir pazar haline gelen Rusya kritik bir yasayı yürürlüğe koydu. Günlük 500 bin kullanıcısı olan internet firmaları ofis yani temsilci atamak zorunda. Böylece kanuni düzenlemeleri daha kolay uygulama imkânı olacak. Eğer kabul etmezlerse reklamların durdurulması, trafiğin sınırlanması ve erişimin engellenmesi gibi cezalar söz konusu. 

Ülkenin iletişim düzenleyici kurumu Roskomnadzor, 13 yabancı internet firmasına gönderdiği bildirimde resmi temsilci atamaları gerektiğini bildirdi. Listede Twitter, TikTok, Apple, Facebook gibi devler var ancak bunların bir kısmı zaten temsilci bulunduruyor. 

Yurtdışı kaynaklı internet sitelerinin yönetilmesi oldukça zor ve hükümetler de bundan rahatsız. Bu bakımdan kanuni temsilcilerle daha hızlı müdahale etme imkânı yaratmak istiyor. 
 

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim