Anlık Bildirim

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) nedir?

SEO, bir web sitenin arama motorlarındaki görünürlüğünü arttırmak amacıyla yapılan çalışmalara verilen isimdir. Peki SEO nasıl yapılır? İşte arama motoru optimizasyonuyla ilgili bilinmesi gerekenler:
Oy Ver
seo nedir Tam Boyutta Gör
İnternetin geniş kitlelere ulaşmaya başlaması ile beraber kullanıcılar aradıkları bilgiye veya hizmete en kolay ve hızlı bir şekilde ulaşabilmek için genellikle arama sonuç sayfasında ilk sıralarda bulunan siteleri ziyaret etme eğilimindedir. Günümüzde milyonlarca web sitesi olduğundan arama motorları kendileri için en optimize olmuş web siteleri ilk sıralara çıkarırlar. SEO da tam olarak burada devreye girerek web sitelerini arama motorları için en optimize hale getirip hedef anahtar kelimelerde ilk sıralara gelmeyi amaçlar.

SEO'nun önemi nedir ❓

Günümüzde birçok insan mobil veya masaüstü cihazlarını kullanarak ürün veya hizmet araması yapıyor. Herkesin birer web sitesi olabilir fakat hedef kelimelerinizde ilk sırada çıkmak herkesin başarabileceği bir konu değildir. Reklam çalışmaları yaparak geçici sürelerde ilk sıralara gelebilirsiniz fakat bu görünürlüğünüz reklam kampanyanızı sonlandırıldığında sona erecektir.

seo ne işe yarar Tam Boyutta Gör
SEO çalışmalarında ise eğer istikrarlı ve uygun bir strateji uygulanırsa hedef kelimelerinizde ilk sıraya gelerek reklam kampanyalarında olduğu gibi tıklama başına herhangi bir ücret ödemeden daha kalıcı bir şekilde sıralamalarını koruyabilir ve aynı oranda marka bilinirliğinizi de arttırabilirsiniz.

Uluslararası SEO nedir ve nasıl yapılır 🌐

Uluslararası SEO özellikle hedef kitleniz farklı dilleri konuşan kullanıcıları içeriyorsa bilgi sahibi olmanız gereken bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Arama motorları kullanıcı deneyimini en üst düzeyde tutmak adına farklı coğrafi bölgelerdeki kullanıcılara farklı uygun sonuçlar gösteriyor. Örneğin Türkçe arama yapan bir kullanıcının karşısına genellikle Türkçe sonuçlar çıkmaktadır. 

Bu sebepten eğer farklı dillerdeki kullanıcıları hedeflemek isterseniz subdomain, subfolder veya o coğrafi bölgeye ait farklı domainler kullanarak ve içeriklerinizi de hedeflediğiniz dili kullanarak oluşturursanız birçok farklı dilde sıralama alabilir ve hedef kitlenize ulaşabilirsiniz.

SEO çalışması nasıl yapılır ve bölümleri nelerdir 🔽

SEO çalışmaları genel olarak 3 ana bölüme ayrılır. Bunlar Site İçi SEO ( On-Page ), Site Dışı SEO (Off - Page) ve Teknik SEO alanlarıdır. Bu her üç alanda da farklı çalışmalar yapılarak sitenin arama motorları için en uygun hale gelmesi hedeflenir.

Site içi (On-Page) SEO nedir ve nasıl yapılır ❓

Site içi SEO’nun en büyük odak noktası hedef sayfalarda bulunan içeriklerin mümkün olan en optimize hale getirilmesidir. Site içi SEO da dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar şunlardır:

Başlık Etiketleri (Heading Tags): Başlık etiketleri arama motorlarının içeriğinizde bulunan konu başlıklarının önemini anlama da büyük katkıda bulunurlar ve kendi içlerinde hiyerarşik bir yapıya sahiptirler. Örneğin H1 etiketi sayfanın ana başlığına eklenirken H2 ve H3 etiketleri daha alt başlıklara eklenir. Ayrıca H etiketlerinin birbirinden mümkün olduğunca farklı olması SEO açısından daha iyi olacaktır.

Title ve Description Etiketleri (Başlık ve Açıklamalar): Google’da bir hizmet veya ürün aradığınızda önüne ilk başta birçok web sitesinin başlık ve kısa açıklamaları çıkar. Kimi zaman optimize edilmiş bir başlık ve açıklama ilk sırada olmamasına rağmen optimize bir title etiketine sahip olmayan ilk sıradaki siteden daha fazla trafik alabilir. Bu nedenle başlık ve açıklamaların optimize olması oldukça önemlidir.

Site dışı (Off-Page) SEO nedir ve nasıl yapılır ❓

Site Dışı SEO da en büyük faktör diğer web siteleri tarafından sizlere verilen referans linkler yani diğer adıyla backlinklerdir. Arama motorları belirli konularda otorite kazanmış web sitelerinden diğer sitelere backlinkleri bir güven sinyali olarak algılayarak referans verilen web sitesinin de görünürlüğünü çoğu zaman arttırmaktır. Fakat website sahipleri ve SEO uzmanları bu kriteri kötüye kullanarak doğal şekilde oluşmayan ve belirli bir ücret karşılığında backlink alımı yapmaktadır. Bu durum da Google’ın yönergelerine aykırıdır. Bazı backlinkler ise spam olarak Anti-SEO çalışmalarında kullanılır.

Anti-SEO nedir ⛔

Anti-SEO, rakiplerini teknik ve içerik geliştirmeleri ile arama sonuçlarında geçemeyen website sahiplerinin uyguladığı etik olmayan bir yöntemdir. Bu yöntemde A web sitesinin sahibi rakibi olan B web sitesinine spam olarak tabir edilen bağlantılar satın alır. Bu bağlantılar Google tarafından spam olarak işaretlendiğinden bu web sitelerinden çıkan bağlantılar da çoğu zaman spam olarak görülür. Bu durumda B websitesinin sahibi herhangi bir olumsuz bir aksiyon almadığı halde rakibinin Anti-SEO saldırısı sebebiyle sıralama kaybedebilir. Bu durumdan korunmak için sitenize verilen linkleri düzenli olarak kontrol etmeli ve içlerinde spam olabilecek linkler varsa bu sitelerle ilişiğiniz olmadığını Google’a bildirmeniz gerekir.

Teknik SEO nedir ve nasıl yapılır ❓

teknik seo Tam Boyutta Gör
Teknik SEO web sitenizin arama motorları tarafından mümkün olduğunca daha kolay taranmasını, iç bağlantıları kullanıp site yapısını oluşturarak arama motoru botlarının sayfaları önceliklendirmesini ve daha birçok geliştirmenin doğru bir şekilde yapılmasını sağlayan SEO bölümüdür. Web sitelerini spider adı verilen arama motoru botları tararlar ve bu tarama sonuçlarına göre algoritma hesapları yaparak web sitenizi sıralamaya alırlar. Teknik SEO genel olarak web sitenizi bu arama motoru botları için en optimize hale getirerek sitenizin rakiplerinizden daha hızlı ve sık taranmasını sağlar.

SEO danışmanı kimdir ve görevleri nelerdir 👩‍💻

SEO Danışmanları freelance veya bir ajans bünyesinde faaliyet gösteriyor olabilirler. Örneğin web siteniz için SEO danışmanlığı hizmeti almak için bir SEO ajansı tercih ederseniz projenizin büyüklüğüne göre bir veya birkaç SEO uzmanı sizin projenizle ilgilencektir. SEO danışmanı görev tanımında sitenizin SEO stratejisini belirlemek, teknik, içerik ve site dışı SEO tarafında öneriler sunmak, Google güncellemelerini düzenli olarak takip ederek web sitenizi arama motorları için her zaman en optimize şekilde tutmak gibi görevler bulunur.

SEO Nedir Oylama: 5/5 (⭐⭐⭐⭐⭐) Toplam Oy: 835

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim