Anlık Bildirim

Steve Jobs, Dell'i macOS yüklü bilgisayar satmaya ikna etmeye çalışmış

Apple'ın kurucusu Steve Jobs ölümünün 10. yıl dönümü vesilesiyle anılıyor. Teknoloji dünyasının önemli isimlerinden biri olan Michael Dell, Apple'ın efsane ismiyle ilgili önemli bir anısını anlattı.

Steve Jobs, Dell'i macOS yüklü PC satmaya ikna etmeye çalılmış Tam Boyutta Gör

Steve Jobs'ın ölümünün 10. yıl dönümü vesilesiyle Apple'ın kurucu ortağı hakkında ilginç hikayeler ortaya çıkıyor. Dell'in kurucusu ve CEO'su Michael Dell'in anlattığı bir anı, modern bilgisayar tarihini değiştirebilecek potansiyel bir anlaşmayı gündeme taşıdı.

Michael Dell, Jobs'ın 1993 yılında Teksas'taki evine birkaç kez geldiğini ve kendisini Dell bilgisayarlarda Next işletim sistemini kullanmaya ikna etmeye çalıştığını söyledi. Hatta Jobs bu görüşmelerde Apple'dan ayrıldıktan sonra kurduğu NeXT şirketinin işletim sisteminin Windows'tan daha iyi olduğunu bile belirtmiş.

Dell tarafı ise Jobs'ın bu teklifini yazılım eksikliği ve tüketici ilgisinin yetersizliği nedeniyle reddetti. Ama hikaye burada bitmiyor. Steve Jobs 1997'de Apple'ın geçici CEO'su olarak görev yaptığı sırada yeni bir teklifle geldi. Bu kez konu mac OS işletim sistemini Dell'e lisanslama ile ilgiliydi.

Steve Jobs, Dell'i macOS yüklü PC satmaya ikna etmeye çalılmış Tam Boyutta Gör

Jobs yeni teklifle geldi

Jobs, Dell'e yaptığı öneride bilgisayar satın alacak müşterilere mac OS veya Windows işletim sistemi arasında bir seçim yapma şansı sunabileceklerini söyledi. Dell'in teklife olumlu yaklaştığı ve satılan her mac OS yüklü bilgisayar için lisans ücreti ödemeyi kabul ettiği belirtiliyor.

Ancak Jobs bu stratejinin Mac satışlarını olumsuz etkileyeceğinden endişeleniyordu. Karşı teklif olarak Dell bilgisayarların Windows ve mac OS olmak üzere iki işletim sistemiyle sunulmasını ve müşterilere hangi işletim sistemi kullanacağına karar verme şansı tanınmasını istedi.

Fakat bu Dell için çok mantıklı bir ekonomik teklif değildi zira bunun için Apple'a tüm bilgisayar satışlarından bir pay ödemesi gerekecekti. Bilgisayar satın alan müşteriler mac OS kullanmasalar bile şirket Apple'a yüz milyonlarca dolarlık lisans ücreti ödemek zorunda kalacaktı. Dell'e göre bu olası anlaşma PC dünyasında Windows ve mac OS'un gidişatını değiştirebilirdi.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim