Anlık Bildirim

TEMSA, Münih'te elektrikli otobüslerini ve batarya paketlerini sergiledi

TEMSA, Münih'te düzenlenen IAA Mobility 2021 Fuarı’nda Avenue Electron ve MD9 electriCITY araçlarıyla shuttle hizmeti verdi. Firma ayrıca Adana'da üretilen batarya paketlerini de sergiledi.

TEMSA, Münih'te elektrikli otobüslerini ve batarya paketlerini se Tam Boyutta Gör

Sabancı Holding ve PPF Grup çatısı altında faaliyet gösteren TEMSA, Münih’te düzenlenen ve Avrupa otomotiv pazarının en önemli organizasyonları arasında gösterilen IAA Mobility 2021 Fuarı’nda Avenue Electron ve MD9 electriCITY araçlarının yanı sıra kendi bünyesinde üretmeye başladığı batarya paketlerini da sergiledi. TEMSA’nın standında sergilediği Avenue Electron ve MD9 electriCITY araçları, aynı zamanda fuar alanında ulaşım hizmeti verirken, katılımcılardan büyük beğeni topladı.

Fuarda düzenlenen basın toplantısında konuşan TEMSA CEO’su Tolga Kaan Doğancıoğlu, dünya otomotiv endüstrisinin artık akıllı şehirler etrafında şekillendiğinin altını çizerek, “Akıllı şehirler aynı zamanda bugün sektörün büyümesindeki en büyük itici güç konumunda. Yakın bir gelecekte, akıllı şehirlerin toplu ulaşım anlayışını baştan aşağı değiştireceğini söylemek mümkün. Biz de TEMSA’yı gelişen teknolojiye öncülük eden, akıllı ürünlerini akıllı fabrikada üreten bir şirket olarak konumlandırıyoruz.

TEMSA olarak geliştirdiğimiz bu ürün gamımız ile otomotiv endüstrisinin geleceğini şekillendirecek ‘smart mobility’ çözümlerine katkıda bulunuyoruz. Bununla beraber, insanı odağa alan akıllı şehir vizyonumuzla; çok daha akıllı, çok daha temiz bir gelecek için çalışıyoruz. TEMSA olarak, yakın gelecekte toplu ulaşım anlayışını baştan aşağı değiştirecek olan ‘akıllı şehirler’in önemli bir parçası olacağız diyebilirim. TEMSA olarak son dönemde yaptığımız tüm yatırımların arkasında bu vizyonumuz var. Elektrikli araçlar da bu vizyonun en önemli bölümünü oluşturuyor. Bugün burada sergilediğimiz bu araçlar bu vizyonun en önemli yansıması” dedi.

TEMSA, Münih'te elektrikli otobüslerini ve batarya paketlerini se Tam Boyutta Gör

Teknolojik gelişmelerin tüm sektörlerin dönüşmesine, yeni iş modellerinin ortaya çıkmasına sebep olduğuna dikkat çeken Doğancıoğlu şöyle devam etti: “Sektörler arasındaki yakınlaşma hız kazanıyor. Geleceğin şirketi olabilmek için de bu dönüşümü benimsemek ve hayata geçirmek gerekiyor. Otomotiv sektörü bu değişimden en fazla etkilenen sektörlerin başında geliyor. Teknoloji ve dijitalleşme, ulaşımı yeniden şekillendiriyor. Müşteri beklentileri yükseliyor; rekabet artıyor; fark yaratabilen öne çıkıyor. Biz de bu süreçte, TEMSA olarak teknoloji odaklı bir otomotiv şirketinden çok, otomotiv odaklı bir teknoloji şirketi olarak yolumuza devam ediyoruz.

Artık sadece bir otobüs üreticisi değil, aynı zamanda bir servis sağlayıcı olmamız gerektiğini çok iyi biliyoruz. Dolayısıyla TEMSA bünyesinde ciddi bir teknolojik dönüşüm hamlesi başlattık ve TEMSA’yı bir otomotiv şirketinden çok, otomotiv odaklı bir teknoloji şirketi olarak tasarladık. Son dönemde yaptığımız ve yapmayı planladığımız tüm yatırımların temelinde teknoloji var. Her yıl ciromuzun yüzde 4’ünü TEMSA Ar-Ge merkezimize aktarıyoruz. Bugün TEMSA olarak, elektrikli araç teknolojilerinde dünyanın sayılı şirketleri arasında yer aldığımızı, kimi coğrafyalarda pazarın tek oyuncusu olduğumuzu büyük bir gururla söyleyebiliriz.”

"Türkiye'de elektrikli araç seferberliğine hazırız"

İsveç başta olmak üzere farklı ülkelere elektrikli araç ihracatlarına başladıklarını ifade eden Doğancıoğlu, Türkiye’de de bu konuda bir farkındalık oluşturmanın önemine dikkat çekti. TEMSA’nın gerek altyapısı gerekse teknoloji birikimiyle Türkiye’de başlatılacak bir elektrikli araç seferberliğine hazır olduğunu vurgulayan Doğancıoğlu, “Geçtiğimiz haftalarda, ASELSAN ile geliştirdiğimiz ilk yerli elektrikli aracımızın Samsun’da yollara çıkması için gerekli imzalar atıldı.

Farklı elektrikli modellerimiz de şu anda Türkiye’nin farklı bölgelerinde test sürüşlerini gerçekleştiriyor. Aldığımız geri dönüşler de bizi son derece mutlu ediyor, gururlandırıyor. Bugün TEMSA İsveç’e elektrikli araç ihracatı yapabilen; küresel şirket vizyonuyla Mersin’den Kaliforniya’ya kadar çok farklı bölgelerde elektrikli araçlarını yollara çıkarabilen bir teknoloji şirketine dönüşmüş durumda. Bu birikimi ülkemizin sürdürülebilir geleceği için kullanmaktan mutluluk duyacağız” şeklinde konuştu.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim