Anlık Bildirim

Bu firma sahte ancak çalışanlar gerçek

Önemli bir tasarım firmasına uzaktan hizmet verdiğini düşünen çalışanlar kuruluşundan manifestosuna ve yöneticilerine kadar hepsinin sahte olduğunu anlayınca şoka girdi. 

Uzaktan çalışma Tam Boyutta Gör

Yıllardır internet üzerinde sayısız dolandırıcılık hikâyeleri okuduk. iPhone sipariş verirken içerisinde patetes çıkması belki de en çok konuşulan klişelerden birisidir. Peki sahte ürün dolandırıcılığı yanında sahte ofis dolandırıcılığı olduğunu da söylesek?

Firma sahte çalışan gerçek

Özellikle pandemi ile birlikte uzaktan çalışma popüler hale geldi. İşini kaybedenler ya da sosyal mesafe tedirginliği nedeniyle uzaktan iş arayanlar bu konsepte uyan ofisleri tercih ediyor. Elbette pek de araştırmadan.

Sosyal medya fenomeni Ali Ayad tarafından 10 senedir yürütüldüğü iddia edilen Londra Madbird tasarım ofisi ilginç bir dolandırıcılık hikâyesine konu oldu. Konu biraz emek dolandırıcılığı gibi.

Nike, Adidas gibi firmalarla çalıştığını iddia eden Madbird girişimi yaklaşık 40 kişilik uzaktan çalışan bir ekibe sahip. Ayad’ın bölüm şefleri de sektörde oldukça deneyimli (!) kişilerden oluşuyor.

Eylül 2020 tarihinde bu yana tasarımcı, pazarlamacı gibi farklı branşlara sahip olan ekip çalışanları, iyi bir maaş ve 6 aylık çalışma sonucunda İngiltere’de çalışma vizesi gibi hayallerle emek harcadı.

Madbird Tam Boyutta Gör

Ne var ki ofisten beklenen ödemeler bir türlü gelmedi. Belirli bir süre sonra çalışanlar ofis yönetimini araştırmaya başladı. Ne yazık ki yönetici profilleri başka kişilerin fotoğraflarından alıntı, şirketin manifestosu da benzer bir tasarım ofisinin manifestosundan esinlenmeydi. 10 senelik denen şirket de sadece iki senelikti. Hatta Ali Ayad’ın sosyal medyada gururla paylaştığı GQ röportajı da photoshop hilesiydi. Süreç boyunca para alamayan ve yaşamak için 10 bin sterline kadar borç almak zorunda olan çalışanlar vardı.

Hayal kırıklığına uğrayan çalışanlar emeklerinin karşılığını alabilmek için mahkemeye başvurdu. Davayı kaybeden Ali Ayad ise Madbird adına temyize gitti. Dava şirkete açıldığı için Ali Ayad herhangi bir ödeme yapmak zorunda değil. BBC News tarafından Londra’da bulunan Ali Ayad, yöneticileirn sahte profillerinden haberi olmadığını belirterek kendisine karşı herhangi bir hak iddia edilemeyeceğini belirtiyor.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim