Anlık Bildirim

Pfizer/BioNTech aşısının etkisi azalıyor: Uzmanlar 3. dozu işaret etti

ABD'de yapılan bir araştırmaya göre, yüksek antikor düzeyi sağlayan Pfizer/BioNTech aşısının 6. aydan itibaren antikor seviyesi belirgin biçimde azalma gösteriyor. Uzmanlar 3. doz tavsiye ediyor.

Uzmanlar Covid-19'a karşı 3. dozu tavsiye ediyor

ABD'de Stanford Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmada, iki doz Pfizer/BioNTech aşısı yaptıran kişilerde Covid-19 bağışıklık düzeyinin 6. aydan itibaren oldukça düştüğü görüldü. Bu anlamda uzmanlar koronavirüs varyantlarına karşı bağışıklığın güçlendirilmesi için 3. doz aşı yaptırılmasını tavsiye etti. 

Stanford Üniversitesi'nden araştırmacılar, çoğunluğu genç ve orta yaşlı insanlardan oluşan ve iki doz aşılarını 6 ay önce yaptırmış 46 kişiden örnekler aldı. Sonuçlara göre özellikle Delta, Beta ve Mu varyantlarına karşı kişilerin antikor sayılarının belirgin bir şekilde azaldığı tespit edildi.

Bağışıklık 10 kata kadar azalıyor

Araştırmacılardan Bali Pulendran ve Mehul Suthar, Pfizer/BioNTech aşısının yüksek antikor sağladığını ancak 7. aya gelindiğinde bu antikor düzeyinin 10 kata kadar azaldığını söylüyor. Bu açıdan Pulendran ve Suthar, iki doz aşıdan sonraki 6. ve 7. aylar arasında 3. doz bir aşının yapılmasını tavsiye ediyor.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Önceki Haftalar
Tüm Zamanların En İyi Yorumcuları
ANLIK GÖRÜNTÜLEMELER
1 Kişi Okuyor (0 Üye, 1 Misafir) 1 Masaüstü

GENEL İSTATİSTİKLER
9844 kez okundu.
50 kişi, toplam 65 yorum yazdı.

HABERİN ETİKETLERİ
Pfizer/BioNTech, 3. doz ve
Sorgu:

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim