Anlık Bildirim

Airbus, Rolls-Royce ve Siemens hibrit uçak üretecek

Tamamen elektrikli yolcu uçakları için uzun bir süre daha beklememiz gerekebilir ancak Airbus, Rolls-Royce ve Siemens ortaklığında üretilecek hibrit uçak 2020'de ilk yolculuğuna çıkacak.
Oy Ver
Kara taşımacılığında fosil yakıtlara dayalı araçların elektrikli muadilleri ile değiştirildiği önemli bir süreçten geçiyoruz. Hava taşımacılığında ise henüz birkaç prototip haricinde tamamen elektrikle çalışan yolcu uçakları üretmeye yönelik ciddi bir çalışma bulunmuyor. Havacılık dünyasının önde gelen şirketi Airbus; uçak motoru konusunda oldukça tecrübeli olan Rolls-Royce ve dünyanın ilk elektrikli uçak motorunu üreten Siemens ile birlikte hava taşımacılığındaki bu eksikliği ortadan kaldırmaya yönelik bir çalışma yürütecek.

2020 Yılında İlk Kez Uçacak 

Londra'daki Kraliyet Havacılık Topluluğu'nda iş birliği programını duyuran üç şirket, 2020 yılında ilk uçuşunu gerçekleştirmesi planlanan bir hibrit uçak üretecek. E-Fan X adı verilen uçakta yer alan dört gaz türbinlerinden birinin yerine 2MW'lık elektrikli motor yerleştirilecek. Tek koridora sahip, kısa mesafelerde kullanılacak ticari bir yolcu uçağı olan E-Fan X'e, daha sonra yeterli olgunluğa eriştiği takdirde ikinci bir elektrikli motor daha eklenecek.
Üç şirket, geliştirilecek yeni uçağın havacılık endüstrisinde önemli bir geçişe ilham olacağını düşünüyor. Tamamen elektrikli uçaklara geçmeden önce hibrit uçakları bir basamak olarak değerlendiren şirketler, hibrit uçak geliştirme projesinde görev alacak mühendislerin de önemli bir tecrübe edineceğini belirtiyor. Tabi uzun vadede geliştirilmesi ve daha fazla yolcu taşıyabilen uçakların üretimine evrilmesi beklenen iş birliği programının katkısı sadece havacılık endüstrisine olmayacak. Daha temiz bir çevre için de hibrit uçak önemli bir yenilik getirmiş olacak.
Avrupa Komisyonu'nun 2050 hedefine göre havacılık endüstrisinde karbondioksit salınımın yüzde 75, azotoksit salınımının yüzde 90, gürültünün ise yüzde 65 oranında azaltılması planlanıyor. BAe 146 uçağının temel tasarımını esas alacak olan E-Fan X'in; bugünkü teknolojilerin yetersiz kaldığı AB hedeflerini karşılayacağı belirtiliyor. 
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim