Anlık Bildirim

BMW'den yeni elektrikli motosiklet konsepti: Vision DC Roadster

Alman üreticinin geleceğe bakışı olarak tanıtılan Vision DC Roadster elektrikli motosiklet konsepti, geleceğin teknolojileri ile BMW motosikletlerinin karakteristik özelliklerini bir arada sunuyor.
Oy Ver

BMW'den yeni elektrikli motosiklet konsepti: Vision DC Roadster Tam Boyutta Gör

Elektriğe geçiş süreci yalnızca otomobillerde değil motosiklet pazarında da hızını arttırdı. Motosiklet üretiminde neredeyse bir asırlık geçmişi bulunan BMW Motorrad ise bu sürecin biraz gerisinde kalmış durumda. Harley Davidson’ın bile elektrikli modellerini duyurduğu günümüzde, ne yazık ki gelecek hiç kimseyi beklemiyor.

Söz konusu durumun bilincinde olan Alman marka, motosiklet biriminin geleceğini gözler önüne seren BMW Motorrad Vision DC Roadster konseptini görücüye çıkardı. BMW’nin bilindik çift silindirli boxer motorunu kullanmak yerine tamamen elektrikli bir motor ve bataryadan güç alan konsept, tasarım olarak ele alındığında ise geçmişiyle bağlarını koparmamış gibi görünüyor. Diğer bir deyişle, geleceğin teknolojisini BMW motosikletlerinin bilindik tasarımıyla harmanlayarak sunuyor.

Standart motosikletlerin kalbinde benzinli motor ve onu besleyen yakıt deposu bulunuyor. Dolayısıyla motosikletin tasarımı da ona göre şekilleniyor. Fakat elektrikli motosikletlerde bu iki parçanın yeri yok. Bu da tasarımcı için daha fazla alan anlamına geliyor. BMW Motorrad, hem bu alanı değerlendirmek hem de markanın karakteristik özelliklerini korumak için bu alana batarya ve elektrik motorunu yerleştirmiş. Üst tarafa dikey bir şekilde konumlandırılan bataryayı, onun hemen altına da daha kompakt yapıdaki motoru eklemiş.

Hafif olması için alüminyum ve karbon fiber malzemeler kullanılan BMW Motorrad Vision DC Roadster konsepti aynı zamanda sade bir tasarıma sahip. Elektrikli motosikletin ön ve arkasındaki LED aydınlatmalar da bu görünümü destekliyor. Bunun dışında motosikletin iki yanında bulunan soğutma ögeleri dinamik biçimde tasarlanmış. Yani hareket edebilen bu kanatçıklar motosiklet hareket ettiğinde hafifçe açılıyor, durduğunda ise yeniden içeri doğru katlanıyor.

BMW Motorrad Vision DC Roadster konseptinin üretime geçip geçmeyeceği henüz belli değil. Fakat Alman üreticinin motosiklet pazarında izleyeceği yolu gözler önüne seren önemli bir konsept olduğunu söylemek mümkün.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim