Anlık Bildirim

Bilgisayar korsanlarının arama kayıtlarını yıllardır çaldığı ortaya çıktı

Cybereason ismindeki güvenlik araştırma şirketi, keşfettiği önemli bir açığı kamuoyuna paylaştı. Bilgisayar korsanlarının operatörlerin sistemlerindeki arama kayıtlarını yıllardır çaldığı öğrenildi.
Oy Ver
Bilgisayar korsanları arama kayıtlarını çaldılar Tam Boyutta Gör
Güvenlik araştırmacılarının ulaştığı bilgiye göre bilgisayar korsanları, operatörlerin sistemlerindenki arama kayıtlarını yıllardır çalıyor. Hatta dünya çapında 10 operatörün bu güvenlik açığından etkilendiği öğrenildi.

Aramalara ait önemli veriler ellerinde

Durum ilk olarak Cybereason ismindeki güvenlik şirketi tarafından geçtiğimiz sene fark ediliyor. Söylenene göre bilgisayar korsanları 7 yıldır aktif olarak arama kayıtlarına erişebiliyor. Şimdiye kadar en az 20 kişiye ait arama verilerinin ele geçirildiği ortaya çıktı. Aramanın ses kayıtlarının sızması gibi bir durum söz konusu değil. Ancak hedeflenen numaranın yaptığı tüm aramalar ve bu aramaların saati, günü ve konumu gibi bilgiler ele geçirilebiliyor. Tek başına bu bilgiler bile hedef alınan kişiler için büyük güvenlik zafiyeti oluşturmaya yeterli. Özellikle bilgisayar korsanlarının, sistemleri eş zamanlı olarak takip edebildiği düşünüldüğünde. Böylece hedeflenen kişilerin ruhu bile duymadan takip edilmeleri mümkün kılınmış.

Tahmin edebileceğiniz gibi öncelikli hedeflerin yüksek profilli hükümet yetkilileri ve ordu görevlileri olduğu düşünülüyor. Daha önce belirttiğimiz gibi dünya çapında 10 mobil operatör bu güvenlik açığından etkilenmiş durumda. Aralarında Avrupa, Asya, Afrika ve Orta Doğu’dan büyük ve küçük çapta operatörler mevcut. Saldırılar devam ettiği için güvenlik firması, hem operatörlerin hem de hedeflenen kişilerin isimlerini gizli tutuyor. Kuzey Amerika'daki hiçbir operatör etkilenmemiş. 

Cybereason’ın en çarpıcı açıklaması, bilgisayar korsanlarının devlet destekli olduğunu düşünmeleri. Hatta kullandıkları teknikler dolayısıyla APT 10 ismindeki Çinli bilgisayar korsanı grubu oldukları hakkında şüpheler mevcut. Her ne kadar ABD’li operatörlerden hiçbiri etkilenmemiş olsa da böyle bir durumun kanıtlanması halinde ABD ve Çin arasındaki tansiyonun iyice arttığına şahit olabiliriz.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:
Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim