Anlık Bildirim

Bunama hastalığı bilgisayar yardımıyla yüksek oranda teşhis edilebiliyor

Bunama hastası olan her iki kişiden biri doktorların gözünden kaçıyor ve gerekli teşhis konulamıyor. Plymouth Üniversitesi araştırmacıları bu sorunu ortadan kaldırmayı amaçlıyor.
Oy Ver
Plymouth Üniversitesi araştırmacıları, hastalara ilk müdahalede bulunan ve kontrollerini yapan doktorların ulusal sağlık sistemine girdiği bilgileri değerlendirerek bunama hastalarını teşhis eden bir model geliştirdiler. 25.000 hasta verilerini değerlendiren model 2.000 kişinin potansiyel bunama hastası olabileceği uyarısında bulunmuş.

Model geliştirilirken iki yıl boyunca 105 farklı klinikten girilen 25.000 hastanın bilgileri, halihazırda hasta olan 850 kişinin verileriyle karşılaştırılmış. Modele ayrıca yüksek kan basıncı, unutkanlık gibi risk faktörleri tanımlanmış ve yanlış teşhisleri azaltmak için katı kurallar girilmiş. Eğitimi tamamlandığında model, bunama hastalarını yüzde 84, bunama hastası olmayanları da yüzde 87 oranında doğru tespit edebilmiş.
Sistem tarafından hasta olarak nitelendirilen ancak doktorlar tarafından teşhis konulmayan yüzde 16’lık kısmı takip eden araştırmacılar, bu kişilerin yüzde 5’ine daha sonraları bunama teşhisi konduğunu gözlemlemişler. Bu durum sistemin başarısını yüzde 89’a çıkarıyor.

Araştırmacılardan Profesör Emmanuel Ifeachor, çalışmanın bir sonraki ayağının modeli genel sağlık sistemine entegre etmek ve potansiyel hastaların uyarılmasını sağlamak olduğunu belirtiyor. Bu sayede riskli grupta yer alan kişilere gerekli test ve kontrollerin vakit kaybetmeksizin yapılması ve hasta olanların tedavilerine erkenden başlanması hedefleniyor.

Bunama hastalığının teşhisi, yaşlılığa bağlı gerileyen faktörlerle örtüşmesi ve depresyon gibi farklı hastalıklarla benzer semptomlar içermesi nedeniyle oldukça zor. Bazı durumlarda hastaların hafıza şikayetlerinin tedavisi için doktora başvurmadan önce iki buçuk yıl bekledikleri görülmüş. Bu çerçevede, bunama hastalığının teşhisinin sistematik hale getirilmesi toplum sağlığı açısından yüksek önem taşıyor.
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim