Son Aramalarınız TEMİZLE
  Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
  Header'ı Tuttur
  Header'da Teknoloji Gündemi
  Anasayfa
  Büyük Slayt ve Popüler Haberler
  Döşeme Stili Ana Akış
  Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
  İçerikleri Yeni Sekmede Aç
  Detay Sayfaları
  Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
  Renk Seçenekleri
  Gece Modu (Koyu Tema)
  Sadece Videolar için Gece Modu
  indirim kodu

  sağlıklı yaşam

  Etiket
  SON GÜNCELLEME
  3 HF.

  GİRİLEN İÇERİKLER
  24 HABER 10 GALERİ

  ORTALAMA İÇERİK YOĞUNLUĞU
  AYDA 1 İÇERİK
  Prematür bebekler için ebeveynleri taklit edebilen yatak geliştirildi
  Kanada’daki Canada’s University of British Columbia kurumu araştırmacıları ‘’Calmer’’ yani sakinleştirici adını verdikleri bebek yatağı geliştirdi. Yeni yatak testlerde olumlu sonuç verdi.
  1b
  Biyolojik olarak bozunabilen hava yolu geliştirildi
  ETH Zurich kurumu araştırmacıları biyolojik olarak uyumlu silikondan biyolojik olarak bozunabilir havayolu stenti geliştirdi. Yeni hava yolu tavşan deneylerinde olumlu sonuçlar verdi.
  1,1b 4
  Dondurmada tespit edilen koronavirüse bilim kurulu üyesinden açıklama geldi
  Çin'de dondurma örneklerinde yeni tip koronavirüse (Covid-19) rastlanması üzerine binlerce ürüne el kondu. Konuyla ilgili Bilim Kurulu üyesi Ateş Kara Twitter'dan açıklama yaptı.
  3,7b 12
  Yapılan çalışmalara göre pandemi sürecinde uyku problemleri artış gösteriyor
  The University of Ottowa in Canada kurumu araştırmacıları 16 yaşın üzerinde 5525 kişinin 3 Nisan 2020 ile 24 Haziran 2020 tarihleri arasındaki uyku alışkanlıklarını inceledi. Sonuçlar yayımlandı.
  1,5b 4
  Evde göz testi yapabilecek cihaz ve akıllı telefon uygulaması geliştirildi
  Yeni cihazda MIT patentli kırılma teknolojisi kullanılmakla birlikte kullanıcılar 2 farklı renkte hatlar halinde görüntü veren iOS&Android uyumlu akıllı telefon uygulamasını ve cihazı kullanıyor.
  2,7b
  Yılan toksinlerine karşı genel antidot geliştirildi
  Araştırma ekibi peptit bazlı antidot geliştirmekle birlikte bahsi geçen maddenin, toksik olan zehirleri nötralize ettiği ve hemen hemen bütün yılan toksinlerinin %75’inde etkili olduğu iddia ediliyor.
  1,1b 2
  Akıllı kumaşların üretiminde kullanılabilecek iletken lif yapısı geliştirildi
  MIT kurumundan Prof. Polina Anikeeva önderliğinde bir araya gelen araştırma ekibi ışığa duyarlı tiyol-epoksi/tiyol-en polimeri adı verilen polimer üzerine yoğunlaştı.
  917 1
  Bağırsakta üretilen IgA antikorların multipl skleroz alevlenmelerinde etkili olduğu gösterildi
  UV San Francisco kurumundan bir grup araştırmacı bağırsakta üretilen immün sistemine ait hücrelerin multiple skleroz alevlenmelerinde koruyucu görev üstlendiğini ortaya koydu.
  1,4b 5
  Kedi balıklarını çene yapısı su altı robotlarına ilham kaynağı olabilir
  Balığın çene yapısını inceleyen araştırma ekibi kedi balıklarının hareketli alt çeneye ait kemiklerinin bir düzineden fazla olduğunu keşfetti. Çene yapısı robot geliştirilmesine öncülük edebilir.
  1,1b 5
  Enfeksiyonları önleyebilecek implant kaplaması geliştirildi
  Fraunhofer Institute for Manufacturing Technology and Advanced Materials kurumu ile Charité-Universtitätsmedizin araştırmacıları post operatif enfeksiyonları önleyebilecek bir tür kaplama geliştirdi.
  1,8b 4
  UV LED'ler potansiyel tedavi yöntemini oluşturabilir
  D vitamini kemik yapımından kasların organizasyonuna kadar birçok basamakta ve yolakta görev alıyor. UV LED’ler sayesinde D vitamini sentezinin güvenli bir şekilde yapılabileceği düşünülüyor.
  4,7b 1
  Antibakteriyel özelliğe sahip selüloz içeren membran geliştirildi
  Switzerland Empa Research Institute kurumu araştırmacıları tarafından deneysel olarak geliştirilen kaplama bitki bazlı selülöz içeren ince bir membran şeklinde geliştirildi.
  1,4b 5
  99 milyon yıllık fosil karıncaların evrimine ışık tutabilir
  Günümüzde nesli tükenmiş olan ve ilk olarak 100 yıl önce fosillerine rastlanan cehennem karıncalarının, günümüz karıncalarıdan neden çok daha farklı organizmalar olduğu ise gizemini koruyor.
  2,7b 13
  Yakın gelecekte kalp pilleri ışık enerjisi ile şarj edilebilir
  Mikro ledler hastanın derisine uygulanıyor ve biyolojik dokulardan geçen ışık yine implant üzerine uygulanmış olan fotovoltaik olarak adlandırılan ışık enerjisinden enerji üreten cihaza ulaşıyor.
  1,5b 5
  Biyouyumlu kalp kapağı geliştirildi
  Araştırmacılar co-polymer adlı materyalden normal kalp kapağının biyouyumluluğuna ve dayanıklılığına sahip kalp kapağı üretmeyi başardı. Yeni kapağın 25 yıl çalışabileceği öngörülüyor.
  2,2b 7
  Uzun dönem egzersiz gen ekspresyonunu anlamlı ölçüde değiştirebilir
  İskelet kası biyopsilerinden elde edilen sonuçlara göre RNA'nın 20.000 farklı geni eksprese ettiği, bu genlerin yaklaşık 1000'inin anlamlı ölçüde değişime uğradığı tespit edildi.
  5,5b 22
  Canlılığın ilk basamağına ait olduğu düşünülen veziküller üretildi
  Yaşamın başlangıcına ait şartları laboratuvar ortamında meydana getiren araştırma ekibi hücre membranına benzeyen vezikül yapıları üzerinde çalıştı ve 2 hafta içerisinde 1.500 adet vezikül üretti.
  2,5b 26
  Manyetik alan ile çalışan beyin implantı geliştirildi
  Houston-Texas Rice Universtiy araştırmacıları manyetik olarak çalıştırılabilen nöronal uyarı implantı geliştirdi. Geliştirilen implantın yaklaşık olarak pirinç tanesi boyutunda olduğu belirtiliyor.
  2,1b 9
  Akıllı telefon adaptörü ile diyabetik retinopati belirlenebilir
  Diyabetik retinopatinin erken tanısı ve tedavisi hastalığın prognozunu oldukça büyük ölçüde etkilediği için uluslararası araştırma ekibi akıllı telefonlara takılabilen bir tür adaptör geliştirdi.
  1,6b
  Yeni geliştirilen tetkik kiti ile üriner trakt taşları 30 dakika içerisinde tespit edilebilecek
  Pennsylvania State University ve Stanford University kurumu araştırmacıları 30 dakika içerisinde üriner sistem taşlarını tepsit edebilecek idrar testi geliştirdi.
  1,3b 3
  Yeni Haber
  şimdi
  Geri Bildirim