Giriş
DH ile Giriş
Üye değil misiniz? Yeni Hesap Oluştur Sosyal Ağ ile Bağlan
Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
Header'ı Tuttur
Header'da Teknoloji Gündemi
Anasayfa
Büyük Slayt ve Popüler Haberler
Döşeme Stili Ana Akış
Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
İçerikleri Yeni Sekmede Aç
Detay Sayfaları
Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
Renk Seçenekleri
Gece Modu (Koyu Tema)
Sadece Videolar için Gece Modu
2 ay
9,8b
1
35
Diğer Bilim ve Teknoloji
Haber Editörü
 
Çernobil faciası 26 Nİsan 1986 yılında Ukrayna'nın Pripyat şehrinin 14.5 km. kuzeybatısında bulunan Çernobil şehrinde konuşlu olan Çernobil Nükleer Santrali'nde yapılan bir deney esnasında meydana gelen nükleer kaza felaketi olarak yaşanmıştı. Şimdilerde ise Çernobil şehrine büyük bir turist akını başladı lakin hala bölgede öldürücü miktarda radyasyon sızıntısı olabileceği düşünülüyor.
Ukrayna yaklaşık 10 yıl önce bölgeyi güvenli ilan ederek turist ziyaretlerine açmış, bölgeye turistik turlar düzenlemeye başlamıştı. Açıldığı dönemden Agünümüze kadar Çernobil'e binlerce turist akın etti.

American Cancer Societ
y kurumuna göre yüksek dozlarda radyasyon maruziyeti doku hasarına, akut hastalıklara sebep olabiliyor ve kanser riskini artırabiliyor lakin 21. Yüzyılda radyasyon her yanımızı sarmış durumda ve bu durumdan kaçınmak ne yazık ki pek de kolay olmuyor. Ayrıca bu radyasyon sadece beşeri kaynaklardan ötürü de oluşmuyor, canlı organizmaların ürettiği radyasyon ile güneşlerden ve yıldızlardan gelen kozmik radyasyon da bu oluşuma katkı sağlıyor.

Radyasyon maruziyet dozu


Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşayan ortalama bir vatandaşın yılda 3 milisievert (3 millisieverts-mSv) doz radyasyona maruz kaldığı belirtiliyor ki bu dozun güvenli kabul edilebilecek limitler içerisinde olduğu söyleniyor. Tıbbi görüntüleme yöntemleri ise 1 mSv biriminden 20 mSv (Bilgisayarlı Tomografi) birimine kadar radyasyon yayabiliyor.

50 mSv ile 200 mSv arasındaki radyasyon dozları organizmalarda çeşitli kromozomal hasarlara sebep olabiliyor. 200 mSv ile 1.000 mSv kanda geçici lökositopenilere sebebiyet verebiliyor. Ciddi radyasyon hasarı 2.000 mSv'nin üzerinde başlıyor ve 10.000 mSv ve üzerindeki düzeylere birkaç gün maruz kalmak ölüme yol açıyor.

Çernobil faciasından sonra bölgedeki yüzlerce işçinin ve tasfiye çalışanın yaklaşık 8.000 ila 16.000 mSv radyasyona maruz kaldığı düşünülüyor ki bu miktar da 80.000 ila 160.000 adet göğüs X-ray görüntülemesine denk geliyor; bu maruziyet zamanında 134 işçinin radyasyona bağlı ciddi sağlık problemleri yaşamasına, 28 işçinin ise ölmesine sebep olmuştu.

Çernobil reaktörü patladığı zaman ölümcül düzeyde radyasyon açığa çıkıp etrafa saçılmıştı ancak hava koşullarından ve değişen rüzgarlardan dolayı radyoaktif serpinti çevreye eşit oranlarda dağılmadı.


Çernobil'e yakın köylerde bile radyasyon eşit dağılmadı hatta radyasyon miktarı sokaklar arasında bile farklılık gösterebiliyordu.

Çernobil ziyaretleri kontroller eşliğinde gerçekleşiyor


Çernobil reaktörünü yıkıntıları hala radyoaktif ve bu yıkıntıların yaklaşık 20.000 yıl boyunca radyoaktif durumda olacağı düşünülmekte lakin Çernobil'de halka açık olan bölgelerin reaktöre yakın olmalarına rağmen facia başlangıcında daha düşük radyasyon dozlarına maruz kaldığı düşünülüyor.

Bütün bunlarla beraber radyasyon güvenliği konusundaki endişeler devam ediyor ve turistlerin tur zamanında kendi başlarına dolaşmalarına izin verilmiyor ve turistler yalnızca belirli bölgeleri ziyaret edebiliyor.

Çernobil'e yapılan günlük ziyaretlerde turistler, dozimetri kontrolü veya radyasyon ölçümü için resmi bir kontrol noktasından geçiyor ve yine aynı noktadan bitiyor. Ayrıca turun orta noktasında da ek bir radyasyon kontrol noktası bulunuyor ve turistler burada da kontrol ediliyor.

Ayrıca ziyaretçiler yapılara veya bitkilere kesinlikle dokunamıyor ve bölgeden herhangi bir eşya çıkaramıyor; turistler kameralarını yere koyup çekim yapamıyor ve yerlere oturamıyor.

Ayrıca Bkz. "CRISPR yöntemi transpozonlar ile geliştiriliyor"

2018 yılında yaklaşık 60.000 turistin Çernobil'i ziyaret ettiği bildiriliyor ve bölge Ukrayna'nın en gözde turistik bölgelerinden biri olma özelliğini devam ettiriyor.
Ukraynalı turizm ajansı temsilcileri, Çernobil'e yapılan rezervasyonların Mayıs ayında % 30 civarında arttığını belirtiyor ve HBO ''Çernobil'' dizisinin popülaritesinden dolayı yaz aylarında bu miktarın daha da yükseleceğini düşünüyor.

https://www.livescience.com/65673-is-visiting-chernobyl-safe.html Yorum Yaz
En Beğenilen Yorumlar Yorum Yaz
Mr. Jingles 2 ay en beğenilen
Call of Duty oynayıp duygulananlar.
Sanki oraya gitmiş gibi hissediyorum kendimi.
alemburda34 2 ay
Ne olursa olsun böyle bir riske üzerine para vererek gitmek tam bir aptallıktır. Gezecek başka yer mi kalmadı?
smart1978 2 ay
70 yas sonrasi gidilecek yerlerden :/
1 Avatar
KeremVhdt 1 ay
Diziyi izledikten sonra baya bir patladı çernobil ama gitmek tehlikeli bence. :(
cizmelikedii 1 ay yeni yorumcu
Dizisini izledim çok güzeldi. sanki olayı yaşamışım gibi oldu.
ipli jeton 1 ay
Saklayan Ukrayna değil, SSCB idi. O zamanlarda Ukrayna ayrı bir devlet değildi, SSCB'nin bir eyaletiydi.
BekirHan 1 ay ipli jeton
Çok teşekkür ederim bu aydınlatıcı bilgi için sayın ipli jeton bey/bağyan
ipli jeton 1 ay
Makalede okudum. Radyoaktif serpintinin Karadeniz bölgesine de ulaşmış olduğu yazıyor. Şimdi Karadeniz çayı içilir mi? Emin olamadım.
Her ne kadar üstünden 30 yıl geçmiş olsa da, birçok radyoaktif maddenin yarılanma süreleri çok daha uzun. Nükleer atıkların Birkaç yüz yıldan evvel normal seviyeye inmeyeceği yazılıyor
The souls migration 1 ay ipli jeton
belirtileri hem hayvanlarda hem insanlarda çıkmaya başladı. doğumlardan ve kanser vakalarından bunu görebiliyor olmanız lazım. bence sadece karadeniz değil radyasyon bulutlarının ulaştığı bütün yerler nasibini almıştır. maçkalı bir arkadaş kanserden gitti. bir anda çıktı bir senede gitti. mekanı cennet olsun.
ARTHUR. 2 ay
Gitmeye gerek yok S.T.A.L.K.E.R oynayın atmosfer orjinalinden daha iyi
Scaleo 2 ay
bizim millet çok meraklı Ukrayna hükümetinin iyi sahip çıkması lazım gidenlere, yoksa adamlar çekirdeğin içine bile girerler
Scaleo 2 ay
facianın yaşandığı zamanlarda Edirnedeydim, ben almışım alacağımı o yüzden benim gitmemde sakınca yok, ne de olsa bünye alışmıştır ordaki radyasyona
Adoring 2 ay
S.T.A.L.K.E.R Oynayıp duygulandım.
BekirHan 2 ay
Belarus güney sınırından Ukrayna' ya geçerken Çernobil yolunu kullanıyorsunuz. Merkezin biraz dışından geçip delik deişk asfaltlar üzerinde ilerlerken sağınızda solunuzda Division oyunundaymış hissi veren terk edilmiş ve ağaçlarla kaplı binalar görüyorsunuz. Bu bölgede bile dozimetre ile belirli bir miktarda yayılım olduğu söyleniyor. Ek bilgi olarak SSBC o dönem ilk anda herşeyi sakladığından Belarus' un radyasyon dolu bulutların ülkesine gelip insanları zehirlediğini öğrenmesi oldukça zaman alıyor. Çernobil nedeniyle en çok zarar gören ülke Belarus' tur. Ülkenin güneyi kontamine topraklarla dolu ve yetişen bitkiler yenecek durumda değil yıllar geçmesine rağmen. Bulutlarla yağan yağmurlardan o dönem doğan çocuklar çokça etkilendiğinden bu yıllarda 30 larında olan kadınların çoğunda hormonal problemler mevcut. Çocuklarıda ciddi hastalıklar yaşıyor...
yekoo 2 ay
"lakin 21. Yüzyılda radyasyon her yanımızı sarmış durumda ve bu durumdan kaçınmak ne yazık ki pek de kolay olmuyor" Sırf şu cümlene bir şeyler demek için yıllar sonra yorum yazıyorum. Radyasyon ve radyoaktivite farklı şeylerdir. Bilimler açıdan evindeki lamba bile radyasyon yayar. Burada söz konusu radyoaktivite ve maalesef yanlış bildiğin gibi değil o iş. Şu an 21. yüzyılda herhangi bir yerde alelade şekilde radyoaktiviteye maruz kalman mümkün olmadığı gibi (milyarda bir ihtimal falan belki) radyasyon diye sağda solda duyduğun terimden de bir zarar görmen mümkün değil. Önce bu ikisinin ayrımını yapmayı öğren ondan sonra kopyala-yapıştır'a devam et.
Yorum Yaz Forumda Yanıtla
B I U " İçerik Göm DH Video Twitter YouTube Instagram Vine Künye BSC Oyun IMDb - url img @
Nasıl eklemek istersiniz?
Tüm güncellemelerden eposta yoluyla haberdar olun.
ŞU ANDA GÖRÜNTÜLEYEN
1 Misafir

İLGİ DÜZEYİ
9771 TIK

HABERİN ETİKETLERİ
bilim haberleri, bilim ve
Sorgu:
Önceki ve Sonraki İçerikler
Daha Yeniler 2 ay Qualcomm, ARM alternatiflerine yatırımı arttırıyor 2 ay Kullanıcısını tanıyan oyuncu monitörü 2 ay Galaxy Tab Active 2, Android Pie güncellemesi aldı 2 ay Hindistan’da kripto para kullanana hapis cezası verilebilir 2 ay ABD’deki mühendislik fakültesi öğrencileri en çok SpaceX’te çalışmak istiyor 2 ay Bethesda’nın bulut tabanlı oyun teknolojisi: Orion 2 ay iOS 13 uygulama silmeyi kolaylaştıracak 2 ay Elektrikli hiper otomobil Rimac C_Two, Forza Horizon 4'e eklendi 2 ay Rusya önde gelen VPN hizmetlerini yasaklamaya başlıyor 2 ay Xbox Elite Controller 2 tanıtıldı 2 ay ABD'li şirketler, Avrupalı iş ortaklarından Huawei'yi boykot etmesini istiyor 2 ay Age Of Empires II: Definitive Edition bu sonbaharda gelecek 2 ay FromSoftware ve George RR Martin sunar: Elden Ring 2 ay Yeni nesil Xbox duyuruldu: 8K grafikler, 120fps desteği, SSD depolama ve ışın izleme 2 ay Cyberpunk 2077'nin çıkış tarihi açıklandı: Türkçe altyazıyla geliyor 2 ay X-Men: Dark Phoenix, gişede tarihi bir başarısızlık yaşadı 2 ay Marvel Sinematik Evrenindeki tüm filmler 4K çözünürlükte yayınlanacak 2 ay Apple sürücüsüz otomobil girişimi Drive.ai'yi satın alabilir 2 ay Mozilla yakında, Firefox Premium adlı ücretli abonelik hizmetini başlatacak 2 ay Satılık Pomerianian Boo 2 ay GÖRÜNTÜLENEN Çernobil'i ziyaret etmek ne kadar güvenli ? Sonraki Toy Story 4 için paylaşılan ilk yorumlar çok olumlu (Spoiler içermez!) 2 ay iOS 13 aynı anda, hem ön hem arka kameradan video kaydedilmesine izin verecek 2 ay Realme'nin 5G özellikli telefonu bu yıl geliyor 2 ay Fifa 20'nin çıkış tarihi ve detayları açıklandı 2 ay PC için Xbox Game Pass beta, aylık 1 dolara en az 10 oyun sunuyor 2 ay Amiral gemisi Samsung tablet GeekBench’te göründü 2 ay Rivian elektrikli araçlar birbirlerini şarj edebilecek 2 ay Yok böyle performans | Gigabyte'ın çılgın SSD çözümü 2 ay Nvidia GeForce RTX kartları güncelleniyor 2 ay Huawei yasakları DRAM fiyatlarını aşağı çekiyor 2 ay Fiyat-performansa oynayan AMD stratejisi tarih oluyor 2 ay Huawei P30’un 12 GB RAM’li versiyonu görüldü 2 ay LG Stylo 5 tasarımı ortaya çıktı 2 ay Galax'ın havalı ekran kartı | 10. Yıl özel RTX 2080 Ti HOF 2 ay iOS 13, uygulamaların sizi takip ettiği yerleri haritada gösteriyor 2 ay Elektrikli SUV üretimi için Toyota ve Subaru ortaklık kuruyor 2 ay Samsung Galaxy Note 10 serisi 10 Ağustos'ta tanıtılacak 2 ay CRISPR yöntemi transpozonlar ile geliştiriliyor 2 ay Samsung Galaxy M40'ın teknik özellikleri açığa çıktı 2 ay Xiaomi, MIUI arayüzündeki reklamları azaltacağını açıkladı Daha Eskiler
Alternatif Görünümler Geri Bildirim