Son Aramalarınız TEMİZLE
  Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
  Header'ı Tuttur
  Header'da Teknoloji Gündemi
  Anasayfa
  Büyük Slayt ve Popüler Haberler
  Döşeme Stili Ana Akış
  Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
  İçerikleri Yeni Sekmede Aç
  Detay Sayfaları
  Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
  Renk Seçenekleri
  Gece Modu (Koyu Tema)
  Sadece Videolar için Gece Modu
  indirim kodu
  Anlık Bildirim

  Darwin'den 1000 yıl önce evrim benzeri ilk söylemler Iraklı bir bilim insanından gelmiş

  İngiliz doğa bilimci Charles Darwin evrim fikrinin babası olarak biliniyor. Ancak Darwin'den çok uzun zaman önce yaşamış Müslüman bir filozof olan El Cahiz'in de bu konuda fikirleri olmuş.
  (2 yıl)
  7,7b
  1
  37
  Diğer Bilim ve Teknoloji
  Editör
  2
  Konu evrim teorisi olunca akla gelen ilk isim, İngiliz doğa bilimci Charles Darwin oluyor. 1859 tarihli Türlerin Kökeni adlı eserinde tanımladığı teorisi ve ortak bir türden nasıl farklı türlerin ortaya çıktığının izini sürdüğü söz konusu eser, onu haklı olarak bu teorinin babası haline getiriyor.

  Peki yıllarını doğal hayatı gözlemleyerek ve teorisini ispatlamak adına seyahat ederek geçiren İngiliz doğa bilimciden çok farklı bir tarihte ve kültürde yaşamış başka bir insanın da evrim fikrine katkı sağladığını söylesek şaşırır mıydınız?

  Darwin’den 1000 yıl önce

  Charles Darwin'den yaklaşık 1000 yıl önce bugünkü Irak'ın Basra bölgesinde yaşayan; El Cahiz adıyla bilinen ve asıl adı Ebu Osman Amr El Kenani el Basri olan Müslüman bir filozof, doğal seleksiyon hakkındaki fikirleriyle bu konuda tarihteki yerini almış.

  776 yılında dünyaya gelen ve "patlak göz" anlamına gelen lakabı ile anılan El Cahiz, kaleme aldığı yedi ciltlik Kitab-ül Hayvan (Hayvanlar Kitabı) eserinde yaklaşık 350 farklı hayvanı incelemiş.

  [bkzdh=108284]

  Rasyonalist bir bakış açısıyla akla ve mantığa yönelen Mutezile akımının güçlendiği, takipçilerinin; mantık kurallarıyla çeliştiğini düşündükleri ayet ve hadisleri akla uygun gelecek şekilde yorumladığı bir ortamda yoğurulan filozofun, bahse konu eserini de böyle bir çevrede kaleme aldığı görülüyor.

  Müslüman filozof doğal seleksiyon ile ilgili tezini, "Çevresel etkenler, canlıların hayatta kalmak için yeni özellikler geliştirmesine ve bu sayede yeni türlerin ortaya çıkmasına vesile olur. Bulunduğu ortamda hayatta kalabilen ve üremeyi başarabilen hayvanlar, söz konusu özelliklerini bir sonraki nesle aktarırlar" sözleriyle savunmuş.

  Darwin, El Cahiz’den etkilenmiş olabilir mi?

  Yukarıdaki sözlerden de anlaşılabileceği gibi El Cahiz’in ifadeleri, Darwin'in evrim teorisi ile benzerlikler içeriyor. Darwin’in El Cahiz’den etkilendiğine dair somut bir kanıt ise maalesef bulanmamakta. Yine de ünlü doğa bilimciden yaklaşık 1000 yıl önce benzer fikirlerin, Müslüman bir filozof tarafından ortaya atıldığını bilmek heyecan verici.

  Yaşamı boyunca 200 civarında kitap yazdığı tahmin edilen El Cahiz’in eserlerinden ise çok azı günümüze ulaşabilmiş. Filozofun yapıtları ve düşünceleri kendinden sonra gelen El Farabi, El Arabi, El Biruni ve İbn-i Haldun gibi büyük düşünürleri de etkilemiş.

  Bir bilim gazetecisi olan Ehsan Masood, o dönemin İslam medeniyeti açısından önem arz eden eğitim merkezlerinde Yaradılışçılık (insanlığın, yaşamın ve evrenin, varlığı önceden kabul edilmiş doğaüstü bir güç tarafından yoktan meydana getirildiği inancı) akımının baskın olmadığını ifade ediyor.

  Ölümü de bilgiye olan açlığı sebebiyle oldu

  Masood, alimlerin; dini metinlerin gözleme dayalı bilgilere uyup uymadığı araştırmak yerine dışarı çıktıklarını, bilgiye kendi gözlemleri vasıtasıyla ulaşmaya çalıştıklarını ve kendilerini bu şekilde ifade ettiklerini de sözlerine ekliyor.

  Bilgiye olan açlığını sürekli dindirmeye çalışan EL Cahiz’in de trajik bir biçimde, araştırma yaparken incelemek istediği ve üst raflarda bulunan bir kitabın kitaplığı filozofun üzerine devirmesi sonucu 92 yaşındayken öldüğü belirtiliyor.  Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
  istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
  DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
  En Beğenilen Yorumlar Tümünü Genişlet Yorum Yaz
  Fuat.Kamis (Fuat Kamış) 2 yıl ( Mesaj Silindi ) en beğenilen
  Yine bir evrim konusu yine din ile ilgili yorumlar.. Bi bitmediniz. Evrim ile ilgili "bilimsel" bir açıklama yapacak birisi yok mu? Bu teoriyi çürütecek "bilimsel bir antitez" sahibi olan var mı? Deney, gözlem yapıp evrimsel süreçlerin yanlışlığını kanıtlayan var mı? Rica ediyorum geçin şu "müslümanlığa karşı evrim" ayaklarını.. Bilimin din ile ilgili bir kaygısı yok, cahil insanların var sadece!
  Yine bir evrim konusu yine din ile ilgili yorumlar.. Bi bitmediniz. Evrim ile ilgili "bilimsel" bir açıklama yapacak birisi yok mu? Bu teoriyi çürütecek "bilims...
  Devamını Gör
  B bluedevil866 2 yıl (düzenlendi) ( Mesaj Silindi ) Nevfel
  neyin kafasi bu !

  DNA kodlarina gore sekilleniyor canli metabolizmalari.

  demek ki dna kodlarina etki eden bir sistem var. bu ikisi belli bir oranda etikilesimde sistemsel bir isleme giriyor.

  lakin bu modifikasyon ile bir ekolojik sistem yururken ...

  bu dna yi kim kodladi ? dna oyle rast gele olabilecek birsey mi? bana gore degil... bugun yer yuzundeki tum canli organizmalarda dna var.

  dna olarak bir muzla bile %50 benzersin insanoglu.

  ama iste ... dna olarak fark olsa da isletim sistemi olarak insan farkli yaratilma. yani ona yuklenen sistem diger canlilardna farkli. bunun dna ile iliskisi de var mutlaka.

  evrim var ama evrim oyle rast gele olan birsey degil. bir tasarim ile gelen canlilarin , uyum saglama ozelligi. yillardir tekrar eden bir otomasyon.
  neyin kafasi bu ! DNA kodlarina gore sekilleniyor canli metabolizmalari. demek ki dna kodlarina etki eden bir sistem var. bu ikisi belli bir ora...
  Devamını Gör
  L lzerk (Yusuf İlter) 2 yıl ( Mesaj Silindi )
  O da mı çalıntıymış? Vay anasını...

  Yorumlar (23)

  Yorum Yaz Forumda Gör
  Ken Rock 2 yıl ( Mesaj Silindi )
  Bence bu ta Thales'e ve Anaksimandros'a kadar giden bir düşünce. Tabi ifade ediş biçimleri ve görüşleri günümüz kanıtlanmış evrimden çokca öte şeyler ama "evrim benzeri" denildiği için Thales ve Anaksimandros'u ve unutmadan Anaksimenesi almamız doğru olur. İslam Filozofları'nın günümüz Evrim Teorisine yakın görüşleri mevcut belki "modern ve sistemli anlamda evrimi ilk ortayan atan" kişi olarak El-Cahiz alınabilir ama "ilk benzeri" denildiği için "2600yıl öncesinde Antik Çağ Yunan Bilim Adamları atmıştır" daha düzgün ve nesnel olabilir. Yani tam olarak nasıl böyle bir başlık açılmış diye düşünüyorum ama muhtemelen sistemli hale getirmesi ve Darwin'e daha yakın görüşleri olduğu için alınmış olabilir diye düşünüyorum. El Cahiz'den sonra İbn Bacce ve İbn Haldun gibi filozoflarda böyle görüşler atarak geliştirmiş bulunmakta. Katkı açışısından İslam Filozoflarının görüşleri daha ele alınabilir olduğunu inkar etmeden tabi ki. Darwin'in bu kadar öne çıkması ise görüşlerinin elde tutulabilir olması ve o günün şartıyla beraber kolay ivmelenme alması. Aslında bu görüşü Darwin'den önce dedesi Erasmus Darwin öne sürüyor ama Kilise'nin bu düşüncesi "Yaratılış" açısından çok zarar göreceği için hem baskıya maruz tutuluyor hemde lekeleniyor. Erasmus Darwin'de "Tanrı var mıdır veya yok mudur" sorusunu etkilemediğini belirterek "Tanrı'nın böyle yaratmış olabileceğini" düşünen birisi. Darwin'de öyle ama sonlara doğru biraz agnostik bir yaklaşım sergileyerek bu düşünceden uzaklaşıyor ama Darwin'de bu görüşü ilk ortaya attığı zaman Kilise tarafından tabiri caizse "laf yiyor". Ama Darwin döneminde onu destekleyen Bilim İnsanları ve Filozoflar biraz daha fazla olduğu için Darwin'in görüşü biraz ayak direterek Kilise tarafından sonlara doğru İncil tarafından bir sorun teşkil etmeyeceği düşüncesi ile peşini bırakıyor ve artık görüş herkesin ilgisini çekerek Bilimsel Yöntemlere tabi tutuluyor ve ispatlanmış oluyor. Tabi bu görüşü ortaya atan bilim adamları ve filozoflarda "Bilimsel Yönteme tabi tutulmuştur" deyiminde etkilenmemelerini düşünerek yazdım.
  D DH Misafiri 2 yıl ( Mesaj Silindi )
  maalesef ispat yok eldeki verilerle hiç bir şey ispatlanamıyor.. sadece dinsel olmamak için seçilen bir seçim halini almış durumda ..türlerin bir anda birden çok türün ortaya çıkması popilasyon patlamaları izah edilemiyor. ara geçişlerin her hangi birde türde ispatlanamaması ispatladığı söylenenlerin aşırı uçta zorlamaya maruz kalınılarak bilimsel olmaktan çok uzak.ara geçişlerin teoriye göre çok olması gerekiyor. misal gözü oluşturan çukur ve gözü ele alırsak binlerce çukurlu kafa tası olması lazım en doğrusu için yetmez çapının da buna uygun olması lazım yetmedi göz sinirlerinin de aynı şekilde bunların eşleşmesi bir bütüne gitmesi farklı. teori yüzden sürekli geliştiriliyor. fosilci kemikçilerle dna-cıların birbirlerine zıt görüşler ortaya koymaları işi içinden çıkılmaz hale getiriyor.
  S sething (sething ) 2 yıl ( Mesaj Silindi )
  Darwin gizli muslumandir gercek adida darinun dur..

  Aslen lubnanlidir..

  Evrimle batiyi 2 ye bolerek islama en buyuk hizmeti yapmistir..

  Nur icinde yatsin insallah..
  dımmışali (durmuş bahça) 2 yıl ( Mesaj Silindi )
  Ah şu evrim teorileri
  Mete Can Karahasan (Mete Can Karahasan) 2 yıl ( Mesaj Silindi )
  Charles Darwin’in evrim kuramını ortaya atmadan 8 yıl önce yazdığı bu yazıda dünyanın ilk zamanları hakkında şunları yazmıştı; “Bitkiler ve hayvanlar çoğaldı, yaşam çeşitlendi; ilk canlıların bir kısmı yenilere ve daha kusursuz olanlara yer açılması için yok oldular.” Bir başka yerde de; “Ateşi yanmaya ve atmosferi hareket etmeye devam ettiği sürece yaratılışın tarihi de sona ermeyecektir.” şeklinde anlatıyordu.
  S sething (sething ) 2 yıl ( Mesaj Silindi )
  yine bi

  bizde zaten-yazıyordu

  konusu..
  D DH Misafiri 2 yıl ( Mesaj Silindi )
  şu yukardaki yobazlara bakın ya. Ben de inançlı biriyim arkadaşım. Ama sizler gibi bilimi reddedecek kadar da ahmak değilim
  Mete Can Karahasan (Mete Can Karahasan) 2 yıl ( Mesaj Silindi )
  Arkadaşlar, Darwin bir deneme yazmış, tutmuş. Buna ticari başarı deyip takdir etmek düşer. Sıfırdan evren nasıl yaratılmış diye daha fazla saçmalamayın lütfen. Ne gariptir, bilimselliğe toz kondurmayın diyenlerin sağlam bir batıl hassasiyeti mevcut.
  S sething (sething ) 2 yıl ( Mesaj Silindi ) Mete Can Karahasan
  sana kaç kez dahili bileşenlere takil burası seni aşar dedim..

  darwin kaba etinden uydurmadı.

  kendinden evvel ki şüphe-gözlem temelli idiia sahiplerinin kitaplarını az çok kurcalamış bir öğrenciyken

  tesadüfi bir teklifle deniz seyahatine çıkar ve farklı habitatlardaki bitki hayvan popülasyonlarındaki değişiklik-benzerlik arasındaki ilişkiye kafa yorup evrimi kafasında temellendirmiştir.

  yine aynı okyanusun bağımsız 2 kıyısında benzer fosillerin varlığını okuyup kendi bulduğu fosillerle dünyanın semavi kitaplardaki iddiaların çok aksi bir tarihe sahip olduğuna kanaat getirmiştir..

  yine evren nasıl yaratılmıştır sorusu sakat bir sorudur ve gizli görünümlü açık bir şartlanmayı ifşa eder

  evren nasıl var oldu demek bilimseldir.nasıl yaratıldı dinseldir..
  K koçari (ali burak) 2 yıl ( Mesaj Silindi )
  Hangi kitabın , kaçıncı sayfasında geçmiş ve konunun geçtiği paragrafı alabilirsek güzel olur.
  TonyStank (ismail çağılcı) 2 yıl (düzenlendi) ( Mesaj Silindi )
  Evrim cok daha once Anaksimandors ve Herakleitos tarafindan ortaya atilmistir yani Charles Darwin den 2000 yil once.Dunyanin farkli yerlerinde farkli zamanlarda farkli kisiler evrime dair ufak da olsa bazi atiflarda bulunmuslardir ama bunlarin hicbiri Darwin in yaptigi kdr sistematik,bilimsel ve duzenli degildir zaten bilimin her alaninda bulunan teoriler bir anda ortaya cikmamis , yillarin getirdigi birikimlerin uzerinde yukselen kisi veya kisiler tarafindan anlasilabilir bir teori formuna evrilmistir.

  Bilimin nasil isledigini bilmeyen bazi cahiller bu forumun bir zamanlar guzel bir yer olan bilim ve teknoloji forumunu ne yazikki isgal etmisler, son zamanlarda her foruma girdigimde zevk alarak okudugum konularin yorum kisminda cahillerin ve bagnazlarin olmasi ciddi anlamda canimi sıkmaya basladi, ulkenin gidisati belliyken bu foruma da bu tarz cahillerin sicramamasi surpriz olurdu,

  Hicbir alanda uzmanliklari olmayan,bilimsel egitimden ve bilim kulturunden uzak kisiler tarafindan ortaya atilan sacma argumanlar , daha teori nedir? Hipotez nedir? Kanun nedir? gibi temel konulardaki eksiklerini aci bir sekilde gozler onune seriyor....

  Bu forumun eski gunlerine donmesi dilegiyle...
  serafon 2 yıl ( Mesaj Silindi ) TonyStank
  Doğru dedin. İnsanlık ve medeniyet ve buluşlar aşama aşama gelişmiştir. Hep birilerinin üstüne birileri birşeyler koymuş, en son birisi toparlayıp tamamlayıp kullanılabilir ve anlaşılabilir hale getirmiştir.
  Yorum Yaz Forumda Yanıtla
  Nasıl eklemek istersiniz?
  ANLIK GÖRÜNTÜLEMELER
  1 Kişi Okuyor (0 Üye, 1 Misafir) 1 Masaüstü

  GENEL İSTATİSTİKLER
  7717 kez okundu.
  20 kişi, toplam 23 yorum yazdı.

  HABERİN ETİKETLERİ
  evrim, charles darwin ve Bilim ve Teknoloji
  Sorgu:
  Önceki ve Sonraki İçerikler
  Daha Yeniler 2 yıl Samsung Galaxy S10 Plus’ın maliyeti belli oldu 2 yıl Nvidia kartlara OBS’de %66’ya varan performans iyileştirmesi geldi 2 yıl Huawei Y6 2019 tanıtıldı! 2 yıl Excel sayfasının fotoğrafını çekerek telefona aktarabilirsiniz 2 yıl Microsoft'un Chromium tabanlı yeni tarayıcısının ilk sürümü yakında yayınlanabilir 2 yıl Akıllı telefon yüzünden ölümlerde artış yaşanıyor 2 yıl Tim Cook'tan yatırımcılara: Sizi uçuracak ürünler üzerinde çalışıyoruz 2 yıl Apple, LG G8'de kullanılacak teknolojinin patentini aldı 2 yıl Samsung S10'un ekrana gömülü parmak izi tarayıcısı dayanıklılık testinden geçti 2 yıl Düşük iPhone satışları, Foxconn işçilerini de etkiledi 2 yıl Twitch ödüllü bir karaoke yarışması başlattı 2 yıl SpaceX, yeni uzay kapsülünü ilk kez fırlattı: İşte detaylar 2 yıl Samsung katlanabilir ekranları Apple ve Google’a önerdi 2 yıl Haftaya BİM ve A101 marketler dolu dolu, ilk kez Honor 7S geliyor 2 yıl Downhill Masters bisiklet yarışlarını sevenlere hitap ediyor 2 yıl Amazon, hızlı sipariş için kullanılan Dash butonu hizmetini sonlandırıyor 2 yıl Twitter, gelen yanıtları gizlemenizi sağlayan yeni bir özellik geliştiriyor 2 yıl Google Asistan’ın Voice Match özelliği artık ekran kilidini açamayacak 2 yıl 93 dolara satılan Dead or Alive 6 Season Pass'i, Steam Türkiye’de 129 TL 2 yıl Sony, PS Vita satışlarını resmen durdurmaya başladı 2 yıl GÖRÜNTÜLENEN Darwin'den 1000 yıl önce evrim benzeri ilk söylemler Iraklı bir bilim insanından gelmiş Sonraki Vivo IQOO oyuncu odaklı amiral gemisi duyuruldu 2 yıl Samsung yakında Galaxy A40 modelini piyasaya sürecek 2 yıl Apple AirPods 2'nin piyasaya sürüleceği tarih ortaya çıktı 2 yıl Mi Sports Bluetooth Earphones Basic tanıtıldı 2 yıl Huawei yonga pazarında da zirveye oynuyor 2 yıl Fortnite içerisinde albüm tanıtımı yapılacak 2 yıl Sony CFexpress hafıza kartları 1.7GBps hızlarına çıkabiliyor 2 yıl Xiaomi giriş seviyesi Mi LED TV 4A Pro televizyonunu duyurdu 2 yıl Samsung şimdi de yuvarlanabilir ve esnek ekranlı telefonları piyasaya sürmeyi planlıyor 2 yıl Cem Yılmaz'ın merakla beklenen Karakomik Filmler'i 9 ay ertelendi! 2 yıl Facebook'taki etkinlikler artık hikayelerde paylaşılabiliyor 2 yıl Google Haritalar'daki sahte işletme bilgileri artık şikayet edilebilecek 2 yıl Katlanabilen telefon yarışına Alcatel de giriyor 2 yıl Fiat Panda City Cross Türkiye'de satışa sunuldu 2 yıl Türk Silahlı Kuvvetleri’nden PUBG uyarısı 2 yıl Netflix'e Mart ayında eklenecek film ve diziler 2 yıl Hellboy filminden 'aksiyon ve kan dolu' yeni fragman 2 yıl Seat'ın ilk elektrikli otomobil konsepti Seat el-Born tanıtıldı: 420 km sürüş menzili 2 yıl Netflix korsan izlemeler nedeniyle ayda 192 milyon dolar kaybediyor 2 yıl Xiaomi, katlanabilir akıllı telefon planını beklemeye aldı Daha Eskiler
  Yeni Haber
  şimdi
  Geri Bildirim