Son Aramalarınız TEMİZLE
  Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
  Header'ı Tuttur
  Header'da Teknoloji Gündemi
  Anasayfa
  Büyük Slayt ve Popüler Haberler
  Döşeme Stili Ana Akış
  Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
  İçerikleri Yeni Sekmede Aç
  Detay Sayfaları
  Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
  Renk Seçenekleri
  Gece Modu (Koyu Tema)
  Sadece Videolar için Gece Modu
  indirim kodu
  Anlık Bildirim
  1 yıl
  9,9b
  1
  77
  Diğer Bilim ve Teknoloji
  Abone ol
  Bilim, sanat, horoloji yazarı
  1
   
  Birçok insan koşarken veya yürürken, koşma ve yürüme biçimine bağlı olarak kollarını kırıyor. Kollarımız yürürken genellikle yan taraflarımızda düz bir biçimde kalıyor ve hafif bir sallanma eğilimi gösteriyor. Ancak koşarken kollarımız genellikle dirseklerden bükülü bir hal alıyor ve sallanıyor. Araştırmacılar kollarımızı koşarken neden büktüğümüz konusunda incelemelerde bulundu.

  Kolların pozisyonu enerji harcanmasını etkiliyor


  Araştırmacılar yaptıkları gözlemler sonucunda bükülmüş kollar ile yürümenin düz kollar ile yürümekten enerji açısından daha az verimli olduğunu tespit etti. Genel kanı bu görüşün tersi olmasına rağmen sanılanın aksine kıvrılmış kollar ile aktivite yapmanın daha az verimli olduğu düşünülüyor.

  Eski tezlere göre bükülmüş bir kol, düz bir kola göre daha kısa bir kavise sahip oluyor, bu sebeple bükülmüş kollar ileri ve geri sallanma hareketini yaparken daha az enerji gerektiriyor ve bu sebeple de bükülmüş kolların hem koşma hem de yürüme için daha verimli olması gerekiyor.

  Fakat bükülmüş kollar ile aktivite yapmak enerji harcanımı açısından daha verimli ise yürümeye yeni başlayan kişiler kollarını niçin bükmüyorlar ? Araştırmacılar bu sorudan ve düşünceden yola çıkarak 4'ü kadın ve 4'ü erkek olmak üzere toplam 8 kişiden oluşan bir kontrol grubunun koşu bandındaki aktivitelerini inceledi. Denekler bükülmüş ve düz kollarla koşu bantlarında hem koştu hem de yürüdü, bu sırada da bilim insanları aktiviteleri kaydetmek ve deneklerin vücutlarının dijital ortamda 3 boyutlu modellerini oluşturmak amacıyla kızılötesi kameralar ile çeşitli yazılımlar kullandı.

  Araştırmalar sırasında katılımcıların metabolik verileri ölçüldü

  İlk deneyden 2 hafta sonra deneyler tekrarlandı ve bu sırada katılımcılara deney esnasında solunum maskeleri takıldı. Bu sayede deneklerin enerji kullanımını temsil eden parametreler ve metabolik veriler elde edildi.
  Yapılan araştırma sonucunda denekler koşarken kollarını bükmelerinin ve koşarken kollarını düz tutmalarının arasında enerji verimliliği açısından önemli bir fark olmadığı tespit edildi.

  Ancak denekler bükülmüş kollar ile yürürken enerji harcanımının; düz kolla yürümeye göre %11 oranında arttığı tespit edildi. Bilim insanları miktar artışının, deneklerin kolları bükük yürümeye çalışmaları sonucunda oluştuğunu düşünüyor.

  Kolların koşma ve yürüme aktiviteleri sırasındaki hareketleri gizemini hala korurken yeni çalışmanın sonuçlarının insan soy ağacındaki kol oranlarının evrimine ışık tutacak gibi görünüyor.

  Evrimsel atalarımızın kol ve boy oranları daha farklıydı


  Soyu tükenmiş akrabalarımız, milyonlarca yıl önce yaşamış olan Australopithecus'un ve Homo habilis'in, ( modern insanların bacak ve kol oranlarına kıyasla ) bacaklarına oranla daha uzun kollara sahip olduğu düşünülüyor. Çalışmaya göre Australopithecus'un ve Homo habilis'in ön kollarının da üst kollarına göre daha uzun olduğu düşünülüyor.

  Kısa kol uzunluğuna sahip canlıların kolları ise genel olarak daha az sallanıyor. Bu sebeple kısa kolları olan canlıların uzun mesafe koşularında daha avantajlı olduğu düşünülüyor. Bilim insanları modern insanların kollarının evriminin altında bu durumların yattığını düşünüyor.

  Ayrıca Bkz. "Eski süpernovaya ait kalıntılar Antarktika'da bulundu"

  Araştırmanın bulguları Journal of Experimental Biology dergisinde yayımlandı.
  evrim


  https://www.livescience.com/why-arms-bent-running.html Yorum Yaz Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
  istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
  DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
  Daha Fazla Video
  donanimhabercom Instagram

  Boeing 747 üzerinden roket fırlatıldı

  En Beğenilen Yorumlar Tümünü Genişlet Yorum Yaz
  Şehmistan (Şehmistan ) 1 yıl ( Mesaj Silindi ) en beğenilen
  Yav bide utanmadan şu maymunu atamız ddiye resmini koymuşlar. Baba sizin atanız olabilir lakin benim değil.
  C Cosmos2999 (Cosmos Cosmos ) 1 yıl ( Mesaj Silindi ) Şehmistan
  150 yıldır Evrim Teorisi var. Ve 150 yıldır siz Evrim karşıtları Atalarımızın Maymun olmadığını, Maymun ile İnsanın Ortak Atası olduğunu öğrenemediniz be. Yazık.  Bir Maymuna 150 yıl Maymun ve Primat Fotoğrafi göstersek, 150 yılda değil 1 ayda Maymun ile Primatin farkını anlardı.  İnsanın Atası Maymun değildir.  İnsanın Atası Maymun değildir  İnsanın Atası Maymun değildir  İnsanın Atası Maymun değildir  İnsanın Atası Maymun değildir

  İnsanın Atası Maymun değildir.  İnsanın Atası Maymun değildir  İnsanın Atası Maymun değildir  İnsanın Atası Maymun değildir  İnsanın Atası Maymun değildir

  İnsanın Atası Maymun değildir.  İnsanın Atası Maymun değildir  İnsanın Atası Maymun değildir  İnsanın Atası Maymun değildir  İnsanın Atası Maymun değildir

  İnsanın Atası Maymun değildir.  İnsanın Atası Maymun değildir  İnsanın Atası Maymun değildir  İnsanın Atası Maymun değildir  İnsanın Atası Maymun değildir

  İnsanın Atası Maymun değildir.  İnsanın Atası Maymun değildir  İnsanın Atası Maymun değildir  İnsanın Atası Maymun değildir  İnsanın Atası Maymun değildir

  İnsanın Atası Maymun değildir.  İnsanın Atası Maymun değildir  İnsanın Atası Maymun değildir  İnsanın Atası Maymun değildir  İnsanın Atası Maymun değildir
  150 yıldır Evrim Teorisi var. Ve 150 yıldır siz Evrim karşıtları Atalarımızın Maymun olmadığını, Maymun ile İnsanın Ortak Atası olduğunu öğrenemediniz be. Yazık...
  Devamını Gör
  pLainLogic ( brian) 1 yıl ( Mesaj Silindi )
  En iyisi bu işte kardeşim

  En iyisi bu işte kardeşim ...
  Devamını Gör
  Yorumlar (30) Yorum Yaz Forumda Gör
  D DH Misafiri 1 yıl ( Mesaj Silindi )
  Bilim böyle gelişir aynştayn. En ufak detayın bile detayına inersin ve binlerce ufak detay bir bütünü oluşturur. Bu tür şeyler evrimi daha iyi anlamamızı sağlar. Ben evrimi çok mantıklı bulmuyorum ama eğer evrim gerçek olarak kabul ediliyorsa o zaman evrimi bir gerçekmiş gibi kabul ederek konuşmalıyız ve eğer öyleyse de adamların yaptıkları buna yarayacak.

  Çakmak gazı çekip dubstep dinle. En iyi kafa bu. :D
  ehhalil (Halil ) 1 yıl ( Mesaj Silindi )
  Topa girmeye çekinen, kramponları giyip sahaya çıkmasın.

  Aztek atasözü
  serafon 1 yıl ( Mesaj Silindi )
  Ne diyeceğim ki? Kendi seçimimi söyleyeceğim, niyeler, kriterler, sebepler vs sorulacak olay yine oralara gidecek. Senin amacın beni sorgulatmak ise ben kendimce eminim, senin amacın sorgulamak ve bulmak ise fikrimi söyledim, senin amacın kendini doğrulamak ise buna da kendince bir sürü kanıt bulabilirsin başka bir açıdan bakarak, referansını değiştirerek ya da alıcı frekansını değiştirerek. Ben olayın özünün farklı olduğunu anlatmaya çalışıyorum. Öyle bir şey olmalı ki temel seviyede, algılama/bilme/bulma noktasında insanları eşitlemeli.
  M Mcintosh (----- -----) 1 yıl ( Mesaj Silindi )
  Okumadım ama ağırlık dengesi ve momentum için.
  ilkerinanç (belli olmuyormu?) 1 yıl ( Mesaj Silindi )
  Evrimsel atalarımız demek.Yıl olmuş 2020...Enteresan.
  Mopalmo 1 yıl ( Mesaj Silindi )
  Adam, bilim dünyasında artık tartışması bile yapılmayan evrim teorisi için inanmıyorum, inanmayacağım da demiş. Senin inanıp inanmaman bir şeyi değiştirmiyor evrim her zaman bir gerçek olarak kalacak, bu yer çekimine inanmıyorum demek gibi bir şey, istediğin kadar 'inanma'.
  serafon 1 yıl ( Mesaj Silindi )
  Bir mimarın mühendisin yaptığı tasarımlar arasımdaki benzerlikler ve ilişkiler bir mimarın mühendisin olmadığına değil, BİR mimar mühendis olduğuna delil değil midir? Ayrıca bu tasarımların inanılmaz çok ve kompleks ve birbiriyle uyumlu olması yine mimar ve mühendisin varlığına ve çok iyi bir mimar ve mühendis olduğuna mı delildir yoksa tesadüflere mi delildir?
  ehhalil (Halil ) 1 yıl ( Mesaj Silindi ) serafon
  - Mimarın/mühendisin tasarımları/yapıtları ile olası bir tanrının yaratmasını karşılaştırmak doğru bir yaklaşım değil ama bunu es geçiyorum.

  - Bir tanrı tarafından yaratıldığı iddia edilen evrenin ve içinde bulunan her tür canlı/cansız varlığın "inanılmaz derecede kompleks ve uyumlu" olduğu gibi iddialara çok net şekilde katılmıyorum ama bunu da es geçiyorum.

  Bir an için yaptığınız benzetmenin mantıklı olduğunu varsayarak;
  Tanrı tarafından yaratıldığını iddia ettiğiniz evrenin ve canlıların "inanılmaz derecede kompleks ve uyumlu" olduğunu bir an için doğru kabul ederek,
  size şu soruyu sormak istiyorum: EVRENİ VE CANLILARI HANGİ TANRI YARATTI? Ya da şöyle sorayım: İNANILMASI GEREKEN TANRI, HANGİ DİNİN TANRISI?

  Not: "Dünyadaki bütün dinler/tanrılar aslında tek bir dindir/tanrıdır" şeklinde yanıt vermeyin lütfen.
  Moving On (Barış ) 1 yıl ( Mesaj Silindi )
  Toplu blok konusu
  bilzerian25 1 yıl ( Mesaj Silindi )
  Bende duruş bozukluğu var, keşke bende normal koşabilsem :(
  T Tensi (Mehdi Tensi) 1 yıl ( Mesaj Silindi )
  Bizim koyu dinciler Brezilya'da dogmus olsalardi "butun muslumanlara olum" dyecek kadar koyu Katolik olurlardi. Tarih Sumerle Baslar, Eski Ahit ve Kuran'i anadillerinde okumalarini tavsiye ediyorum. Yeni Ahit'i gec, cok onemli degil inancin kokenleri acisindan. Inancin kokenlerini bunlardan ogrenebilirler. Yakinda Tarih Sumerle Baslar'i Turkiye'de yasaklayabilirler. Oyle de bir zihniyet var. Adamlar evrimi ders kitaplarindan cikardilar yahu. Ancak Amerikalilarin yobaz olanlari bunlar ile asik atabilir gericilik konusunda.
  javaprof (orhan yılmaz) 1 yıl ( Mesaj Silindi ) Tensi
  Biz yaradılanı severiz yaradandan ötürü kendinizle karıştırdınız herhalde çinde ve filistinde müslümanlara zulm edenlerden başkasına bir soğukluğumuz yok. Üstelik tevrat zebur incil de bizim kitaplarımızdır bunu bilmeyecek kadar islam hakkında bilgisizsiniz. Sümerlere de bir peygamber gönderilmiştir elbet ama sapkın bir kavme dönüşmüşler.
  Yorum Yaz Forumda Yanıtla
  Nasıl eklemek istersiniz?
  ANLIK GÖRÜNTÜLEMELER
  1 Kişi Okuyor (0 Üye, 1 Misafir) 1 Masaüstü

  GENEL İSTATİSTİKLER
  9924 kez okundu.
  29 kişi, toplam 30 yorum yazdı.

  HABERİN ETİKETLERİ
  bilim haberleri, bilim ve
  Sorgu:
  Önceki ve Sonraki İçerikler
  Daha Yeniler 1 yıl Twitter'a tweetlere verilen yanıtları takip edebilmenize olanak tanıyan yeni bir özellik geliyor 1 yıl SK Hynix tek kümede 460 GB/s hıza ulaşan HBM2E belleğini duyurdu 1 yıl Apple otonom araç ekibini büyütüyor 1 yıl Note 10 okuma ve yazma hızlarında UFS 3.0 kullanan diğer telefonları geride bıraktı 1 yıl Aynı makinede çek, bastır! "Canon Zoemini S incelemesi" 1 yıl Edge tarayıcısının iOS versiyonuna "sesli oku" özelliği geldi 1 yıl Havayolu şirketleri, 737 Max’lar yerine eski Boeing 737’lerin peşinde 1 yıl Samsung Galaxy A10s resmen tanıtıldı: Çift kamera ve 4.000 mAh pil 1 yıl Realme 5 Pro'nun teknik özelliklerinden bir kısmı sızdırıldı 1 yıl Vivo iQOO Pro 5G'nin Snapdragon 855 Plus ile geleceği doğrulandı 1 yıl Dyson'ın elektrikli otomobili işte böyle görünecek 1 yıl Xiaomi şimdi de monitör pazarına giriyor 1 yıl Meizu 16s Pro'nun teknik özelliklerinden bir kısmı ortaya çıktı 1 yıl Fortnite 10 milyon dolar ödüllü yeni şampiyonasını duyurdu 1 yıl Facebook News sonbaharda geliyor 1 yıl Pixel 4’ün yeni görseli, çerçeve kalınlığını ortaya çıkardı 1 yıl Samsung, dünyanın ilk 108 MP kamera sensörünü tanıttı 1 yıl OnePlus marka televizyon Eylül ayında tanıtılacak 1 yıl Rusya, uzay çöpü sorununa karşın kendi kendini yok edebilen uydu geliştirdi 1 yıl Sivrisinekler neden bazı kişilere daha fazla saldırır ? 1 yıl GÖRÜNTÜLENEN Koşarken kollarımızı neden bükeriz ? Sonraki Samsung 8 GBps hıza ulaşan PCIe 4.0 SSD’sini duyurdu 1 yıl LG'nin üç parçadan oluşan katlanabilir telefonunun patenti ortaya çıktı 1 yıl Silicon Motion PCIe 4.0 destekleyen ilk kontrolcüsünü duyurdu 1 yıl Her bütçeye uygun Lenovo dizüstü bilgisayarlar 1 yıl Japonya, Fukuşima nükleer santralinde biriken radyoaktif suyu ne yapacağını tartışıyor 1 yıl Milli baz istasyonu ULAK, BTK'da kullanılmaya başlandı 1 yıl Tesla her 2 ila 4 ayda bir Tam Otonom Sürüş (FSD) fiyatına zam yapacak 1 yıl OnePlus 7T Pro'nun tasarımını açığa çıkaran yeni görüntüler yayınlandı 1 yıl AMD referans tasarım RX 5700 serisi üretmeye devam edecek 1 yıl 5.000 mAh bataryalı ve üç arka kameralı bir Vivo cihazı TENAA'da listelendi 1 yıl Yeni DoS saldırısı ile site algoritmaları çöküyor 1 yıl Twitch kendi masaüstü yayın uygulamasını duyurdu 1 yıl LG G8X ThinQ tasarımı sızdırıldı 1 yıl Samsung Galaxy A90 ve M90 yolda 1 yıl Sonos, ortama göre sesini ayarlayan taşınabilir hoparlör tanıtacak 1 yıl Kirin 990’lı Mate 30 ve Mate 30 Pro için 19 Eylül tarihini işaretleyin 1 yıl Jüpiter'e çarpan 'dev göktaşı' böyle görüntülendi 1 yıl Rusya, 5G bağlantısını Moskova’daki pilot bölgede test ediyor 1 yıl Eski süpernovaya ait kalıntılar Antarktika'da bulundu 1 yıl HarmonyOS işletim sistemli Honor Vision TV tanıtıldı Daha Eskiler
  Yeni Haber
  şimdi
  Geri Bildirim