Giriş
DH ile Giriş
Üye değil misiniz? Yeni Hesap Oluştur Sosyal Ağ ile Bağlan
Son Aramalarınız TEMİZLE
  Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
  Header'ı Tuttur
  Header'da Teknoloji Gündemi
  Anasayfa
  Büyük Slayt ve Popüler Haberler
  Döşeme Stili Ana Akış
  Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
  İçerikleri Yeni Sekmede Aç
  Detay Sayfaları
  Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
  Renk Seçenekleri
  Gece Modu (Koyu Tema)
  Sadece Videolar için Gece Modu
  2 ay
  8,6b
  1
  77
  Diğer Bilim ve Teknoloji
  Haber Editörü
   
  Birçok insan koşarken veya yürürken, koşma ve yürüme biçimine bağlı olarak kollarını kırıyor. Kollarımız yürürken genellikle yan taraflarımızda düz bir biçimde kalıyor ve hafif bir sallanma eğilimi gösteriyor. Ancak koşarken kollarımız genellikle dirseklerden bükülü bir hal alıyor ve sallanıyor. Araştırmacılar kollarımızı koşarken neden büktüğümüz konusunda incelemelerde bulundu.

  Kolların pozisyonu enerji harcanmasını etkiliyor


  Araştırmacılar yaptıkları gözlemler sonucunda bükülmüş kollar ile yürümenin düz kollar ile yürümekten enerji açısından daha az verimli olduğunu tespit etti. Genel kanı bu görüşün tersi olmasına rağmen sanılanın aksine kıvrılmış kollar ile aktivite yapmanın daha az verimli olduğu düşünülüyor.

  Eski tezlere göre bükülmüş bir kol, düz bir kola göre daha kısa bir kavise sahip oluyor, bu sebeple bükülmüş kollar ileri ve geri sallanma hareketini yaparken daha az enerji gerektiriyor ve bu sebeple de bükülmüş kolların hem koşma hem de yürüme için daha verimli olması gerekiyor.

  Fakat bükülmüş kollar ile aktivite yapmak enerji harcanımı açısından daha verimli ise yürümeye yeni başlayan kişiler kollarını niçin bükmüyorlar ? Araştırmacılar bu sorudan ve düşünceden yola çıkarak 4'ü kadın ve 4'ü erkek olmak üzere toplam 8 kişiden oluşan bir kontrol grubunun koşu bandındaki aktivitelerini inceledi. Denekler bükülmüş ve düz kollarla koşu bantlarında hem koştu hem de yürüdü, bu sırada da bilim insanları aktiviteleri kaydetmek ve deneklerin vücutlarının dijital ortamda 3 boyutlu modellerini oluşturmak amacıyla kızılötesi kameralar ile çeşitli yazılımlar kullandı.

  Araştırmalar sırasında katılımcıların metabolik verileri ölçüldü

  İlk deneyden 2 hafta sonra deneyler tekrarlandı ve bu sırada katılımcılara deney esnasında solunum maskeleri takıldı. Bu sayede deneklerin enerji kullanımını temsil eden parametreler ve metabolik veriler elde edildi.
  Yapılan araştırma sonucunda denekler koşarken kollarını bükmelerinin ve koşarken kollarını düz tutmalarının arasında enerji verimliliği açısından önemli bir fark olmadığı tespit edildi.

  Ancak denekler bükülmüş kollar ile yürürken enerji harcanımının; düz kolla yürümeye göre %11 oranında arttığı tespit edildi. Bilim insanları miktar artışının, deneklerin kolları bükük yürümeye çalışmaları sonucunda oluştuğunu düşünüyor.

  Kolların koşma ve yürüme aktiviteleri sırasındaki hareketleri gizemini hala korurken yeni çalışmanın sonuçlarının insan soy ağacındaki kol oranlarının evrimine ışık tutacak gibi görünüyor.

  Evrimsel atalarımızın kol ve boy oranları daha farklıydı


  Soyu tükenmiş akrabalarımız, milyonlarca yıl önce yaşamış olan Australopithecus'un ve Homo habilis'in, ( modern insanların bacak ve kol oranlarına kıyasla ) bacaklarına oranla daha uzun kollara sahip olduğu düşünülüyor. Çalışmaya göre Australopithecus'un ve Homo habilis'in ön kollarının da üst kollarına göre daha uzun olduğu düşünülüyor.

  Kısa kol uzunluğuna sahip canlıların kolları ise genel olarak daha az sallanıyor. Bu sebeple kısa kolları olan canlıların uzun mesafe koşularında daha avantajlı olduğu düşünülüyor. Bilim insanları modern insanların kollarının evriminin altında bu durumların yattığını düşünüyor.

  Ayrıca Bkz. "Eski süpernovaya ait kalıntılar Antarktika'da bulundu"

  Araştırmanın bulguları Journal of Experimental Biology dergisinde yayımlandı.
  evrim


  https://www.livescience.com/why-arms-bent-running.html Yorum Yaz
  En Beğenilen Yorumlar Yorum Yaz
  Şehmistan 2 ay en beğenilen
  Yav bide utanmadan şu maymunu atamız ddiye resmini koymuşlar. Baba sizin atanız olabilir lakin benim değil.
  Cosmos2999 2 ay Şehmistan
  150 yıldır Evrim Teorisi var. Ve 150 yıldır siz Evrim karşıtları Atalarımızın Maymun olmadığını, Maymun ile İnsanın Ortak Atası olduğunu öğrenemediniz be. Yazık.  Bir Maymuna 150 yıl Maymun ve Primat Fotoğrafi göstersek, 150 yılda değil 1 ayda Maymun ile Primatin farkını anlardı.  İnsanın Atası Maymun değildir.  İnsanın Atası Maymun değildir  İnsanın Atası Maymun değildir  İnsanın Atası Maymun değildir  İnsanın Atası Maymun değildir

  İnsanın Atası Maymun değildir.  İnsanın Atası Maymun değildir  İnsanın Atası Maymun değildir  İnsanın Atası Maymun değildir  İnsanın Atası Maymun değildir

  İnsanın Atası Maymun değildir.  İnsanın Atası Maymun değildir  İnsanın Atası Maymun değildir  İnsanın Atası Maymun değildir  İnsanın Atası Maymun değildir

  İnsanın Atası Maymun değildir.  İnsanın Atası Maymun değildir  İnsanın Atası Maymun değildir  İnsanın Atası Maymun değildir  İnsanın Atası Maymun değildir

  İnsanın Atası Maymun değildir.  İnsanın Atası Maymun değildir  İnsanın Atası Maymun değildir  İnsanın Atası Maymun değildir  İnsanın Atası Maymun değildir

  İnsanın Atası Maymun değildir.  İnsanın Atası Maymun değildir  İnsanın Atası Maymun değildir  İnsanın Atası Maymun değildir  İnsanın Atası Maymun değildir
  150 yıldır Evrim Teorisi var. Ve 150 yıldır siz Evrim karşıtları Atalarımızın Maymun olmadığını, Maymun ile İnsanın Ortak Atası olduğunu öğrenemediniz be. Yazı...
  Devamını Gör
  pLainLogic 2 ay
  En iyisi bu işte kardeşim

  Resmin büyük halini görebilmek için tıklayın
  DH Misafiri 1 hf.
  Bilim böyle gelişir aynştayn. En ufak detayın bile detayına inersin ve binlerce ufak detay bir bütünü oluşturur. Bu tür şeyler evrimi daha iyi anlamamızı sağlar. Ben evrimi çok mantıklı bulmuyorum ama eğer evrim gerçek olarak kabul ediliyorsa o zaman evrimi bir gerçekmiş gibi kabul ederek konuşmalıyız ve eğer öyleyse de adamların yaptıkları buna yarayacak.

  Çakmak gazı çekip dubstep dinle. En iyi kafa bu. :D
  ehhalil 2 ay
  Topa girmeye çekinen, kramponları giyip sahaya çıkmasın.

  Aztek atasözü
  serafon 2 ay
  Ne diyeceğim ki? Kendi seçimimi söyleyeceğim, niyeler, kriterler, sebepler vs sorulacak olay yine oralara gidecek. Senin amacın beni sorgulatmak ise ben kendimce eminim, senin amacın sorgulamak ve bulmak ise fikrimi söyledim, senin amacın kendini doğrulamak ise buna da kendince bir sürü kanıt bulabilirsin başka bir açıdan bakarak, referansını değiştirerek ya da alıcı frekansını değiştirerek. Ben olayın özünün farklı olduğunu anlatmaya çalışıyorum. Öyle bir şey olmalı ki temel seviyede, algılama/bilme/bulma noktasında insanları eşitlemeli.
  bmw e36 2 ay
  Okumadım ama ağırlık dengesi ve momentum için.
  ilkerinanç 2 ay
  Evrimsel atalarımız demek.Yıl olmuş 2020...Enteresan.
  Mopalmo 2 ay
  Adam, bilim dünyasında artık tartışması bile yapılmayan evrim teorisi için inanmıyorum, inanmayacağım da demiş. Senin inanıp inanmaman bir şeyi değiştirmiyor evrim her zaman bir gerçek olarak kalacak, bu yer çekimine inanmıyorum demek gibi bir şey, istediğin kadar 'inanma'.
  serafon 2 ay
  Bir mimarın mühendisin yaptığı tasarımlar arasımdaki benzerlikler ve ilişkiler bir mimarın mühendisin olmadığına değil, BİR mimar mühendis olduğuna delil değil midir? Ayrıca bu tasarımların inanılmaz çok ve kompleks ve birbiriyle uyumlu olması yine mimar ve mühendisin varlığına ve çok iyi bir mimar ve mühendis olduğuna mı delildir yoksa tesadüflere mi delildir?
  ehhalil 2 ay serafon
  - Mimarın/mühendisin tasarımları/yapıtları ile olası bir tanrının yaratmasını karşılaştırmak doğru bir yaklaşım değil ama bunu es geçiyorum.

  - Bir tanrı tarafından yaratıldığı iddia edilen evrenin ve içinde bulunan her tür canlı/cansız varlığın "inanılmaz derecede kompleks ve uyumlu" olduğu gibi iddialara çok net şekilde katılmıyorum ama bunu da es geçiyorum.

  Bir an için yaptığınız benzetmenin mantıklı olduğunu varsayarak;
  Tanrı tarafından yaratıldığını iddia ettiğiniz evrenin ve canlıların "inanılmaz derecede kompleks ve uyumlu" olduğunu bir an için doğru kabul ederek,
  size şu soruyu sormak istiyorum: EVRENİ VE CANLILARI HANGİ TANRI YARATTI? Ya da şöyle sorayım: İNANILMASI GEREKEN TANRI, HANGİ DİNİN TANRISI?

  Not: "Dünyadaki bütün dinler/tanrılar aslında tek bir dindir/tanrıdır" şeklinde yanıt vermeyin lütfen.
  Moving On 2 ay
  Toplu blok konusu
  bilzerian25 2 ay
  Bende duruş bozukluğu var, keşke bende normal koşabilsem :(
  Tensi 2 ay
  Bizim koyu dinciler Brezilya'da dogmus olsalardi "butun muslumanlara olum" dyecek kadar koyu Katolik olurlardi. Tarih Sumerle Baslar, Eski Ahit ve Kuran'i anadillerinde okumalarini tavsiye ediyorum. Yeni Ahit'i gec, cok onemli degil inancin kokenleri acisindan. Inancin kokenlerini bunlardan ogrenebilirler. Yakinda Tarih Sumerle Baslar'i Turkiye'de yasaklayabilirler. Oyle de bir zihniyet var. Adamlar evrimi ders kitaplarindan cikardilar yahu. Ancak Amerikalilarin yobaz olanlari bunlar ile asik atabilir gericilik konusunda.
  javaprof 2 ay Tensi
  Biz yaradılanı severiz yaradandan ötürü kendinizle karıştırdınız herhalde çinde ve filistinde müslümanlara zulm edenlerden başkasına bir soğukluğumuz yok. Üstelik tevrat zebur incil de bizim kitaplarımızdır bunu bilmeyecek kadar islam hakkında bilgisizsiniz. Sümerlere de bir peygamber gönderilmiştir elbet ama sapkın bir kavme dönüşmüşler.
  Yorum Yaz Forumda Yanıtla
  B I U " İçerik Göm DH Video Twitter YouTube Instagram Vine Künye BSC Oyun IMDb - url img @
  Nasıl eklemek istersiniz?
  Tüm güncellemelerden eposta yoluyla haberdar olun.
  ŞU ANDA GÖRÜNTÜLEYEN
  1 Misafir

  İLGİ DÜZEYİ
  8565 TIK

  HABERİN ETİKETLERİ
  bilim haberleri, bilim ve
  Sorgu:
  Önceki ve Sonraki İçerikler
  Daha Yeniler 2 ay Twitter'a tweetlere verilen yanıtları takip edebilmenize olanak tanıyan yeni bir özellik geliyor 2 ay SK Hynix tek kümede 460 GB/s hıza ulaşan HBM2E belleğini duyurdu 2 ay Apple otonom araç ekibini büyütüyor 2 ay Note 10 okuma ve yazma hızlarında UFS 3.0 kullanan diğer telefonları geride bıraktı 2 ay Aynı makinede çek, bastır! "Canon Zoemini S incelemesi" 2 ay Edge tarayıcısının iOS versiyonuna "sesli oku" özelliği geldi 2 ay Havayolu şirketleri, 737 Max’lar yerine eski Boeing 737’lerin peşinde 2 ay Samsung Galaxy A10s resmen tanıtıldı: Çift kamera ve 4.000 mAh pil 2 ay Realme 5 Pro'nun teknik özelliklerinden bir kısmı sızdırıldı 2 ay Vivo iQOO Pro 5G'nin Snapdragon 855 Plus ile geleceği doğrulandı 2 ay Dyson'ın elektrikli otomobili işte böyle görünecek 2 ay Xiaomi şimdi de monitör pazarına giriyor 2 ay Meizu 16s Pro'nun teknik özelliklerinden bir kısmı ortaya çıktı 2 ay Fortnite 10 milyon dolar ödüllü yeni şampiyonasını duyurdu 2 ay Facebook News sonbaharda geliyor 2 ay Pixel 4’ün yeni görseli, çerçeve kalınlığını ortaya çıkardı 2 ay Samsung, dünyanın ilk 108 MP kamera sensörünü tanıttı 2 ay OnePlus marka televizyon Eylül ayında tanıtılacak 2 ay Rusya, uzay çöpü sorununa karşın kendi kendini yok edebilen uydu geliştirdi 2 ay Sivrisinekler neden bazı kişilere daha fazla saldırır ? 2 ay GÖRÜNTÜLENEN Koşarken kollarımızı neden bükeriz ? Sonraki Samsung 8 GBps hıza ulaşan PCIe 4.0 SSD’sini duyurdu 2 ay LG'nin üç parçadan oluşan katlanabilir telefonunun patenti ortaya çıktı 2 ay Silicon Motion PCIe 4.0 destekleyen ilk kontrolcüsünü duyurdu 2 ay Her bütçeye uygun Lenovo dizüstü bilgisayarlar 2 ay Japonya, Fukuşima nükleer santralinde biriken radyoaktif suyu ne yapacağını tartışıyor 2 ay Milli baz istasyonu ULAK, BTK'da kullanılmaya başlandı 2 ay Tesla her 2 ila 4 ayda bir Tam Otonom Sürüş (FSD) fiyatına zam yapacak 2 ay OnePlus 7T Pro'nun tasarımını açığa çıkaran yeni görüntüler yayınlandı 2 ay AMD referans tasarım RX 5700 serisi üretmeye devam edecek 2 ay 5.000 mAh bataryalı ve üç arka kameralı bir Vivo cihazı TENAA'da listelendi 2 ay Yeni DoS saldırısı ile site algoritmaları çöküyor 2 ay Twitch kendi masaüstü yayın uygulamasını duyurdu 2 ay LG G8X ThinQ tasarımı sızdırıldı 2 ay Samsung Galaxy A90 ve M90 yolda 2 ay Sonos, ortama göre sesini ayarlayan taşınabilir hoparlör tanıtacak 2 ay Kirin 990’lı Mate 30 ve Mate 30 Pro için 19 Eylül tarihini işaretleyin 2 ay Jüpiter'e çarpan 'dev göktaşı' böyle görüntülendi 2 ay Rusya, 5G bağlantısını Moskova’daki pilot bölgede test ediyor 2 ay Eski süpernovaya ait kalıntılar Antarktika'da bulundu 2 ay HarmonyOS işletim sistemli Honor Vision TV tanıtıldı Daha Eskiler
  Alternatif Görünümler Geri Bildirim