Son Aramalarınız TEMİZLE
  Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
  Header'ı Tuttur
  Header'da Teknoloji Gündemi
  Anasayfa
  Büyük Slayt ve Popüler Haberler
  Döşeme Stili Ana Akış
  Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
  İçerikleri Yeni Sekmede Aç
  Detay Sayfaları
  Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
  Renk Seçenekleri
  Gece Modu (Koyu Tema)
  Sadece Videolar için Gece Modu
  indirim kodu

  genetik

  Etiket
  SON GÜNCELLEME
  1 AY

  GİRİLEN İÇERİKLER
  1 VİDEO 13 HABER 2 GALERİ

  ORTALAMA İÇERİK YOĞUNLUĞU
  YILDA 13 İÇERİK
  Spermde bulunan biyobelirteçler ile otizm riski belirlenebilir
  Bilim insanları otizm spektrum bozukluğu ( Autism Spectrum Disoerder ASD ) olarak adlandırılan durumu erkeğin sperminden ölçmenin ve riski belirlemenin yolunu keşfetti.
  1,4b 3
  Bilim insanları mayalardan yararlanarak süt ve süt proteinleri üretmenin yollarını arıyor
  Her yıl dünyada 840 ton süt tüketidiğini belirten araştırmacılar bu tüketime ek olarak peynir, yoğurt, yağ, krema gibi çeşitli süt ürünlerinin de tüketildiğini öne sürüyor.
  1,1b 6
  FDA kurumu tarihte ilk defa genetiği değiştirilmiş domuzların kullanımına onay verdi
  FDA kurumu tarihte 2. defa ( ilk olarak 2015 yılında genetiği değiştirilmiş somon balıkları tüketim için onay almıştı ) olarak genetiği değiştirilmiş hayvanların kullanıma onay verdi.
  2,6b 9
  Genetiği değiştirilmiş domatesler Parkinson tedavisi için umut olabilir
  Genetiği değiştirilmiş bitkiler grip aşısından çocuk felci aşılarına ve insana ait antiinflamatuar proteinlerin sentezine kadar oldukça geniş bir ölçekte kullanılmak üzere çalışıyor.
  2,5b 4
  Yaban arılarından elde edilen peptid molekülü bakteri enfeksiyonlarında kullanılabilir
  Araştırmacıları letal düzeyde E. coli ve Staphylococcus aureus ile enfekte olan farelerde yeni molekülü kullandı ve yeni molekülle muamele edilen farelerin %80’inin hayatta kaldığı tespit edildi.
  4,2b 3
  Bilim insanları Excel'deki komik bir hata yüzünden 27 geni yeniden isimlendirdi
  İnsan Geni Adlandırma Komitesi(HGNC), Excel'in imla denetleyicisi 27 genin kod adını tarih zannedip otomatik değiştirdiği için bu genlerin isimlerini yeniden düzenledi.
  4b 17
  Araştırmalara göre ter ve koltuk altı kokusu insanlık tarihinden çok daha eski
  Çalışmalar S. hominis’in insanlık tarihinden önce var olduğunu gösteriyor. Bu durum primat atalarımızın benzer kokulara sahip olabileceği, kokuların iletişimde rol alabileceği düşüncesini doğruyor.
  2,4b 16
  FEN 1 gen inhibisyonu kanser tedavilerinde kullanılabilir
  Araştırmacılar kadınlarda meme ve over kanseri patogenezinde, erkeklerde ise yine meme ve prostat kanseri patogenezinde etkili olan BRCA1 ve BRCA2 genleri üzerine yoğunlaştı.
  1,1b 1
  Biyolüminesans bitkiler üretildi
  Araştırma sonucunda tütün bitkilerinin biyolüminesans özellik kazandığı ve karanlıkta aynı mantarlar gibi parladığı gözlendi. Yakın gelecekte biyolüminesans bitkiler evimizi aydınlatabilir.
  2,6b 9
  Bitki virüsleri otoimmün hastalıkların tedavisinde kullanılabilir
  Bitki virüslerinin zarflarına, otoimmün hastalıklarla ilişkili peptid dizileri eklendi. CPMV adlı virüse tip 1 diyabet ile ilişkili peptitler, TBSV adlı virüse ise romatoid artrit peptitleri eklendi.
  1,7b
  Gen mutasyonu ile farelerde obezite gelişimi önlendi
  Bütün gruplar 6 hafta boyunca yağ içeriği yüksek diyetle beslendi. Gen aktivitesi bozulan ve nanopartikül verilen grubun kontrol grubuna göre %45 oranda daha fazla kalori harcadığı tespit edildi.
  1,4b 3
  Bilim insanları Non-Hodgkin lenfoma için potansiyel hedef keşfetti
  Araştırma ekibi NHL hastalarında katepsin S adlı proteinin mutasyona uğradığını ve yine aynı hastalarda katepsin S miktarının anormal derecede arttığını keşfetti.
  1,8b 6
  Ferroptosis basamaklarında görev alan 2 yeni molekül keşfedildi
  Araştırmacılar yaptıkları çalışma sonucunda JKE-1674 molekül formunun yani orta basamaktaki molekülün kanser tedavileri için umut vadedici olduğunu keşfetti.
  1,5b
  Yeni koronavirüsün aile ağacındaki yeri deşifre edilerek yayılım haritası oluşturuldu
  Mertcan Erice 1 yıl
  100'ün üzerinde yeni tip koronavirüsün genetik yapısını çalışan araştırmacılar, virüsün evrim ağacındaki yerini çözümleyerek bir yayılım haritası oluşturdular.
  3b 3
  Örneklerle canlılarda evrimin izini sürmek: Morfoloji, genetik ve ortak ata ilişkisi
  Mertcan Erice 1 yıl
  Bu derleme yazısında, evrimin hem bedenlerdeki hem de genlerdeki bazı izlerine ve bunların ortak kökenle olan ilgisine değineceğiz. Ayrıca birçok canlı hakkında ilginç bilgiler de bulacaksınız.
  5b 77
  Coronavirüslerin rezarvuarı yılanlar olabilir
  SARS ve MERS virüslerinin yarasa kaynaklı olduğu, evrim geçirdikten sonra diğer hayvanlar arasında yayıldığı ve nihai olarak insanları da enfekte etme yetisi kazandığı düşünülüyor.
  4,9b 17
  2019'u geride bırakırken: Akılda kalan bilim haberleri
  Mertcan Erice 1 yıl
  Science dergisi editörlerinin hazırladığı, 2019'un ilgi çeken bilim haberleri seçkisini sizler için Türkçeleştirdik: Kayıp kıta, sanal gerçeklikte devrim, saklambaç oynayan sıçanlar ve diğerleri...
  2,9b 18
  Genetiği değiştirilmiş salkım domates üretildi
  Kentsel tarım olarak adlandırılan ve kişilerin bahçelerinde veya evlerindeki saksılarda yenilebilir bitkiler yetiştirmesi olarak tanımlanan tarım türü, son yıllarda oldukça revaçta olmayı sürdürüyor.
  6b 17
  CRISPR ile serviks kanseri tedavi edildi
  Griffith University kurumundan bir grup araştırmacı, farelerde serviks kanserini %100'lük inanılmaz bir başarı oranı ile tedavi etti.Çalışmaların 5 yıl içerisinde insanlara da uygulanması planlanıyor.
  4,1b 2
  Kuşlara hafızasal bilgiler öğretildi
  University of Texas Southwestern kurumundan bir grup araştırmacı; daha önceden müzik sesi duymayan kuşların beyinlerinin içine, müzikle ilgili anıları ışık enerjisi kullanarak aktarmayı başardı.
  3b 11
  Yeni Haber
  şimdi
  Geri Bildirim