Anlık Bildirim

Microsoft yazılanları resme döken yapay zeka geliştirdi

Microsoft'un geliştirdiği yeni yapay zeka, detaylı bir şekilde nitelikleri yazılan objelerin resmini çizebiliyor. Şaşırtıcı bir doğruluk payıyla resimleri çizen yapay zeka, geleceğin ressamı olabilir.

Microsoft yazılanları resme döken yapay zeka geliştirdi
 

Bugüne kadar fotoğraflar üzerinde oynama yapabilen veya gerçekte mevcut olmayan bir görüntü oluşturan yapay zeka uygulamaları ile yapay zekanın çizim konusundaki becerilerine şahit olmuştuk. Microsoft tarafından geliştirilen yeni yapay zeka ise farklı yetenekleri ile ilerleyen yıllarda başarılı bir ressam olabileceğinin sinyalini veriyor. Şirketin paylaştığı makaleye göre geliştirilen yapay zeka şaşırtıcı bir doğruluk derecesiyle metinlerin resmini çizebiliyor.


Daha gerçekçi görüntü için iki farklı model 

Microsoft'un kelime ve görsellerin yer aldığı veri tabanıyla eğittiği yapay zeka son dönemde sıkça karşımıza çıkan iki başlı makine öğrenme yapısından güç alıyor. İki başlı makine öğrenme yapısında birinci makine öğrenme modeli kendisine verilen metinleri resim haline getiriyor. Projenin başındaki isim olan Xiaodong He'nin ifadesiyle ilk olarak metinde belirlenen obje piksel piksel sıfırdan oluşturuluyor. Daha sonra ikinci makine öğrenme modeli devreye giriyor ve ortaya çıkan görseli gerçekliğe ne kadar yakın olduğu konusunda değerlendiriyor. Böylece iki makine öğrenme modelinin mücadelesi sonucunda çok daha gerçekçi görüntüler elde edilebiliyor.


''Yeşil başlı, sarı kanatlı kuş'' gibi fiziksel özellikleri detaylı bir şekilde belirlenen objeleri çizme konusunda çok daha başarılı olan yapay zekanın en heyecan verici özelliği ise boşlukları kendi başına doldurma yeteneği. Yani karşı taraf yapay zekaya objenin bazı noktaları hakkında detay vermese bile yapay zeka mevcut metinden objeyi çizip boşlukları kendisi doldurabiliyor. Yapay zekanın sağduyu ve hayal gücüne sahip olduğunu belirten Microsoft, örneğin yapay zekadan sadece kuş çizmesi istenildiğinde dal üstünde duran bir kuş çizebileceğini ifade ediyor. 


Henüz halen geliştirilme aşamasında olan yapay zeka belki de yıllar sonra ortaya çıkacak ressam yapay zekanın ilk versiyonunu oluşturuyor ancak Microsoft'un şu an için kullanım planları farklı. Şirket yapay zekanın iç mimarlar için kroki asistanlığı yapabileceğini veya sesle kontrol edilebilen bir fotoğraf düzenleme uygulamasında kullanılabileceğini düşünüyor. Dikkatli bakıldığında bir makine elinden çıkmış görüntüler üreten yapay zekanın geliştirilerek animasyon filmler oluşturması da bekleniyor. 

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim