Anlık Bildirim

NASA'nın 2020 keşif robotu, yeni tekerleklerine kavuştu

NASA'nın 2020 Marş keşif robotu fırlatılacağı tarih yaklaştıkça eksiklerini bir bir tamamlıyor. Robot bu kez de test amaçlı takılan yeni tekerleklerine kavuştu. Detaylar haberimizde.
Oy Ver

NASA'nın 2020 keşif robotu, yeni tekerleklerine kavuştu Tam Boyutta Gör

NASA’nın 2020 Mars keşif robotu, Kızıl Gezen yüzeyinde yapacağı araştırma turları için eksiklerini bir bir tamamlıyor. Nükleer enerjinin güç verdiği insansız keşif aracının sancak tarafına ait tekerlekleri ve ayakları ile iskele tarafına ait yeni bir süspansiyon sistemi, 13 Haziran itibariyle takıldı.

Keşif robotlarının Mars’ın sert yüzeyinde sorunsuz bir biçimde ilerlemesinden sorumlu olan tekerleklerin hem çok dayanıklı hem de hafif olmaları gerekiyor. Curiosity keşif robotunun lastiklerinde meydana gelen hasarı yıllardır inceleyen NASA, bu konuda edindiği tecrübeleri ise yeni keşif aracına aktarmayı umuyor. Hatırlanacağı üzere NASA, Ocak ayında Curiosity’nin lastiklerinin içler acısı halini gösteren fotoğraflar yayınlamıştı.

Curiosity’de yaşadığı sorunlarla tekrar karşılaşmak istemeyen NASA, 2020 robotu için bu sefer daha sert, kalın ve dar tekerlekler tasarlamış. Eskisi gibi alüminyumdan üretilen tekerleklerin çapları ise genişletilerek 52,5 cm olmuş. Her bir tekerin kendi motoruna sahip olduğu sistemde, ön ve arka iki tekerin ise dümen motoruna sahip olduğu belirtilmiş. Bu motorlar sayesinde robot bulunduğu yerde 360 derece dönebilme özelliğine sahip olacak.

Türkçesi “kaya teker” olan rocker-bogie süspansiyon sistemiyle donatılan robot, 45 derecelik eğimde bile devrilmeden yol alabilecek ve bu eğimde 152m/s hıza ulaşabilecek.

Rocker-Bogie  sisteminin çalışması. 

Test amaçlı takılan mevcut tekerleklerin ise maalesef Mars’ı göremeyeceği ifade ediliyor. Keşif robotu 2020’nin Temmuz ayında Mars’a gönderilmeden önce yeni tekerlekleri takılmış halde uzaya fırlatılacak.

 
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:
Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim