Anlık Bildirim

Otonom araçlar cep telefonuyla kontrol edilebilir

ABD'li otomobil devi Ford'un aldığı yeni patent ile otonom araçları telefon kullanarak yönetmek mümkün olacak. Patent, sürüş deneyimini mobil oyuna dönüştürüyor.
Oy Ver

Otonom araçlar cep telefonuyla kontrol edilebilir Tam Boyutta Gör
 

Günümüzde otonom araç üreticileri, henüz tamamen otonom sürüş teknolojisine geçilmediğinden, sürücüleri ellerini direksiyondan ayırmama konusunda sık sık uyarıyor. Son dönemde otonom araç geliştirme çabalarına yönelik ciddi yatırımlar yapan Ford ise direksiyonu demode bir eşya haline getirebilecek bir patent aldı. ABD Patent ve Marka Ofisi'ne sunulan belgelere göre Ford'un geliştirdiği sistem ile otomobil sürme deneyimi adeta bir mobil oyuna dönüşecek.


Real Racing 3'e benzer sürüş deneyimi 

Ford patentini aldığı sistemi ''Otonom olmayan direksiyon modları'' olarak isimlendiriyor. Şirket patent başvurusu için sunduğu dosyada iki farklı yöntemle otonom araçların kontrol edilebileceğini belirtiyor. Bunlardan ilki tıpkı Real Racing 3 oyununda olduğu gibi akıllı telefonu sağa ya da sola doğru çevirerek otomobile yön verme. İkinci yöntem ise telefondaki yön tuşlarıyla aracın hareket edeceği doğrultuyu belirleme.


Tabi Ford'un patenti almış olması bu patentin ilerleyen yıllarda kullanılacağı garanti etmiyor. Öncelikle sistemin güvenliğinden ve sorunsuz bir şekilde çalıştığından emin olmak şart. Nitekim Ford da patent hakkında bir açıklama yapmadığı gibi sistemin kullanılmasıyla ilgili bir zaman çizelgesi de oluşturmuş değil.


Öte yandan sistem ile otomobil sadece cep telefonuyla kontrol edilmiyor. Otonom sürüş sistemi aracın hızlanması ve fren gibi hayati mekanizmaları kontrol ederken cep telefonu ile otomobilin şerit değiştirmesi ya da farklı bir yola sapması gibi hareket doğrultusunu etkileyen işlemler yerine getirilebiliyor. 

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim