Anlık Bildirim

Samsung'un SSD sürücüsünden müthiş başarı

SSD sürücüler yüksek okuma ve yazma hızlarıyla hepimizin radarında. Samsung'un SSD sürücüsü, yapılan uzun dönem zorlama testinde benzeri olmayan bir yazma ömrüne imza atarak rekor kırdı
2
Hızlı bir bilgisayarın olmazsa olmaz parçalarından biri de hiç şüphe yok ki SSD depolama sürücüsü. Bugün hala 1GB/maliyet oranı mekanik diskler seviyesini yakalamış değil belki ama, "bir bilgisayar en zayıf parçası kadar hızlıdır" gerçeği doğrultusunda pek çok kullanıcı SSD sürücüye geçmek ve bilgisayarında genel bir hız artışı yaşamak istiyor.
Samsung'un SSD sürücüsünden müthiş başarı
 
SSD tarafında üreticiler genel olarak ikiye ayrılıyor. Temel parça olan NAND yani depolama yongasını üretebilen (burada kontrolcü de kritik öneme sahip) firmalar, ve başka bir firmadan yonga alarak üzerinde kendi özelleştirmelerini yapan (ne miktarda olduğu tartışmaya açık) üçüncü parti firmalar. Bu konuda sektörün en güçlü isimlerinden biri de, hiç şüphe yok ki Samsung. Mevcut pozisyonu her geçen gün gelişen firma, 3D NAND teknolojilerine yaptığı yatırım ve ar-ge çalışmalarıyla dikkat çekiyor.
Tahmin edebileceğiniz üzere yarıiletken tabanlı SSD depolama sürücülerinin belli bir kullanım ömrü var. Bu ömrü ortalama kullanıcı profili üzerinden yıl bazında değerlendirebilmek mümkün olduğu gibi, veri miktarı olarak 1GB baz alınarak yazma kapasitesi üzerinden (SSD sorunu çıkarana kadar üzerine sürekli veri yazılarak) biçebilmek te mümkün. İşte bu kriterde bireysel ve kurumsal SSD'ler arasındaki asli fark oluşturan kullanım ömründe ciddi bir fark oluşuyor.
Bu kadar detay sonrasında gelelim haberimizin konusu olan gelişmeye. Yapılan yeni bir teste göre, Samsung'un 850 Pro serisi SSD modeli rekor yazma ömrüyle yakalanması pek kolay olmayan bir başarıya imza attı. Testi yapan c't mecmuası OCZ'nin TR150 SSD modelinden iki adet, Crucial - ki bu firma Micron'un bir iştirakidir ve Micron da SSD tarafında Intel ortak ar-ge çalışmaları da yürütmektedir - BX200'den iki adet, SanDisk Extreme Pro ve SanDisk Ultra II örnekleriyle Samsung'un 750 EVO ve 256GB kapasiteli 850 Pro SSD'lerini kıyasladı.
Kimilerinizin aklına, "neden daha yeni SSD modelleri kullanılmamış" sorusu gelebilir belki ama 1 yıla yayılan bir test olduğu için dönemindeki popüler modeller uygun görülmüş. Testin sonucunda Samsung'un iki 850 Pro modelinden biri 9100 Terabyte yani 9.1 Petabyte yazma ömrü sunarak bu alanda rakipsiz bir başarım göstermiş. Üstelik Samsung'un bu SSD için verdiği yazma ömrü garantisi sadece 150 Terabyte olmasına karşın. Aslında hepsi olmasa da SSD'lerin birçoğu, üreticisinin garanti ettiği değerleri geçmeyi başarmış. Genel tabloda ise pek çoğu 200 TB civarı yazma ömrü sunabilmiş. Samsung'a en yakın değerse, NAND üretiminde Toshiba birlikteliği olan SanDisk'in Extreme Pro modeli olmuş, 2200TB ile.
Yalnız dikkatimi çeken bir diğer husus da şu; Evet Samsung 850 Pro SSD'lerden biri rekor 9100 Terabyte yazma ömrünü görmüş ancak diğeri aynı başarıyı sürdürememiş. Dolayısıyla bilmediğimiz bir başka etken yoksa eğer, yarıiletken tarafındaki "verimli yonga etkeni" burada da karşımıza çıkıyor. Yani overclock için seri numarasından veya üretim haftasından ideal işlemciyi bulmak gibi, ileride belki de SSD'ler için de benzer bir metodun peşinden gidecek kullanıcılar. Her halukarda ortaya çıkan bu çılgın yazma ömrü için Samsung'u tebrik etmek gerekiyor, muazzam bir değer gerçekten.
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim