Anlık Bildirim

Tübitak, dijital para ve blok zincir için araştırma laboratuvarı kurdu

TÜBİTAK, dijital para ve blokzincir teknolojilerinin araştırılması, bu konuda yerli teknolojiler ile ödem sistemi geliştirilmesi adına Blokzincir Araştırma Laboratuvarı'nı kurdu.
Oy Ver

Tübitak, dijital para ve blok zincir için araştırma laboratuvarı kurdu

TÜBİTAK, blokzincir ve dijital para teknolojilerinin araştırılması, bu konuda çalışmalar yapılması ve uygulama alanlarının belirlenmesi adına araştırma laboratuvarı kurdu.

BİLGEM’in UEKAE Matematiksel ve Hesaplamalı Bilimler Biriminin altında kurulan Blokzincir Araştırma Laboratuvarı (BCLabs), kamu ve özel kurumların ihtiyaçlarını giderecek ve akademik çalışmalar yapacak.

BCLabs’ın ana görevleri 5 ayrı kategori altında yürütülecek: "Dijital para", "kriptografi", "milli ve yerli blokzinciri", "ödeme sistemleri" ve beşinci kategori olarak eğitim ve danışmanlık.
  • Dijital para kategorisi altında yapılacak çalışmalarda teknolojik eğilimler takip edilecek ve altyapı çalışmaları yürütülecek.
  • Kriptografi çalışmalarında blokzincir işlemlerinin geçerliliği, doğruluğu ve değişmezliğine dair matematiksel hesaplamalar kullanılacak. 
  • Bir diğer görev kategorisi olan ödeme sistemleri başlığı altında kitle fonlama ve blokzincir tabanlı mikroödeme sistemleri araştırılacak.
  • Bilimsel düzeyde blokzincir çalıştayların yapılacak. Eğitimler verilecek
  • Tübitak’ın yürüteceği çalışmalardan en ilginci ise milli ve yerli blokzincir çalışmaları olacak.

Blokzincir Teknolojisini Hangi Alanlarda Kullanabiliriz?

Blokzincir teknolojisini kısaca şifrelenmiş işlem takibi sağlayan bir dağıtık veri tabanı olarak tanımlayabiliriz. Adından da anlaşılacağı gibi zincirleme bir modelle inşa edilen, takip edilebilen ama kırılamayan Blokzincir teknolojisi, bir merkeze bağlı olmaksızın işlem yapmaya izin veriyor. Böylece işlemler direkt olarak alıcı ile satıcı arasında ve güvenli bir şekilde gerçekleştirebiliyor.

Blokzincir teknolojisini bankacılık, fintech, para transferi, değerli belgelerin yaratılması ve saklanması, hisse senetleri, e-noter, bulut bilişim ve mikro ödeme alanlarında kullanabilmek mümkün.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Önceki Haftalar
Tüm Zamanların En İyi Yorumcuları
ANLIK GÖRÜNTÜLEMELER
1 Kişi Okuyor (0 Üye, 1 Misafir) 1 Masaüstü

GENEL İSTATİSTİKLER
4309 kez okundu.
15 kişi, toplam 15 yorum yazdı.

HABERİN ETİKETLERİ
Bitcoin (BTC), dijital para ve
Sorgu:
Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim