Son Aramalarınız TEMİZLE
  Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
  Header'ı Tuttur
  Header'da Teknoloji Gündemi
  Anasayfa
  Büyük Slayt ve Popüler Haberler
  Döşeme Stili Ana Akış
  Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
  İçerikleri Yeni Sekmede Aç
  Detay Sayfaları
  Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
  Renk Seçenekleri
  Gece Modu (Koyu Tema)
  Sadece Videolar için Gece Modu

  AMD Zen 2 mimarili Ryzen 3 işlemcisi hazırlıyor olabilir

  AMD 3. nesil Ryzen işlemci ailesinde en düşük çekirdek sayısını 6 ile sınırladı. Daha düşük fiyatlı bir çözüm arayışında olan kullanıcılar için yeni bir model hazırlanıyor.
  1 ay
  3,4b
  1
  22
  İşlemci
  Yazar

  Zen 2 mimarili işlemcileriyle yakaladığı başarı rüzgarını Intel’e karşı fırtına ölçeğine yükselten AMD yüksek performans ve düşük güç tüketimiyle kullanıcıların gönlünü fethetmeyi başardı. Firma şimdi de uygun fiyatlı bir yonga üzerinde çalışıyor olabilir.

  4 çekirdek 8 izlekli Ryzen 3 3000 işlemcileri

  Bir Twitter kullanıcısının Tweet’ine göre AMD 4 çekirdek 8 izlekli iki SKU planlıyor olabilir. Mevcut tasarımda her CCX 4’er çekirdek oluşan iki kümeden oluşuyor. AMD’nin bu noktada 4/8 yongayı nasıl üreteceği netlik kazanmış değil ancak her kümeden 2 çekirdek 4 izleğin deaktive edilmesi üzerinde  duruluyor.

  Ayrıca Bkz. "AMD, yüksek frekanslı 3 EPYC işlemci duyurdu: Performansları gibi fiyatları da yüksek"

  Paylaşılan 2 modelden 3.9 GHz’e yükselebilirken, Ryzen 3 3300X yük altında soluğu 4.3 GHz’de alacak şekilde geliştiriliyor. Görünüşe göre yongalar 65 watt TDP’siyle giriş seviyesi bir anakartla kombine edilip hızlı bir ofis bilgisayarı ya da uygun fiyatlı fakat halen tatminkar FPS çizebilen oyuncu sistemlerinin kalbinde yer almaya geliyor.  https://www.guru3d.com/news-story/ryzen-3-zen2-based-quad-core-processors-from-amd-in-the-works.html Yorum Yaz Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
  istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
  DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
  En Beğenilen Yorumlar Tümünü Genişlet Yorum Yaz
  melikulupinar (Melik ULUPINAR) 1 ay en beğenilen
  Bütün Phenom II serileri (X6 hariç) X4 olarak üretilmişti. 1 ve 2 çekirdeği bozuk olanlar kapatılıp Phenom II X2 ve X3 olarak, cache de sorunlu ise duruma göre X2-X3-X4 Athlon II olarak, sadece tek çekirdek sağlamsa Sempron olarak satılmıştı.

  Standart voltaj ve soğutma ile çalışmayan hatalı çekirdekler daha iyi soğutma ve yüksek voltajla çalışınca çekirdek açma olayı patlamıştı. Herkes çekirdek açma peşine düşünce X2-X3 modeller tükenmiş X4 olanlar rafta kalmıştı. AMD daha sonra bunların da aslında sağlam olan çekirdeklerini kapatıp X2-X3 Phenom II olarak satmaya başlayınca dananın kuyruğu kopmuştu.

  Şimde de 4/8 CT Ryzen 3 işlemcileri tek CCX değil de 2/4 CT kapatılmış 2 CCX olarak satarsa ortalık karışır. Millet 4/8 CT Ryzen 3 alıp 8/16 CT Ryzen 7 yapmaya çalışır. Yapılır mı yapılmaz mı bilemem ama arada bayağı işlemci heba olacaktır denemelerde.

  Birde Phenom II gibi 2 CCX içindeki sağlam çekirdekleri kapatıp böyle yapar ve de birkaç örnek bile açılabilirse ortalıkta Ryzen 3 (hatta 5) işlemci kalmaz.

  Yahu bu AMD buna teşne galiba. Athlon XP işlemcileri de kurşun kalemle çizilip cache ve kilidi açılıyordu.
  Bütün Phenom II serileri (X6 hariç) X4 olarak üretilmişti. 1 ve 2 çekirdeği bozuk olanlar kapatılıp Phenom II X2 ve X3 olarak, cache de sorunlu ise duruma göre...
  Devamını Gör
  .V. 1 ay melikulupinar
  Oho üstat, hoş geldin. Bir ara kayboluyorsunuz korkuyorum bir daha dönmeyeceksiniz diye.


  Ben bu dediğiniz zamanda sistem toplamıştım, o zamanda baya ses getirmişti bu işlemciler. Ekonomide bu kadar kötü değildi kapış kapış milletin x2 saldırdığını hatırlıyorum.
  Oh be sonunda ne konuştuğunu bilen biriler. Muhtemelen amd epeyce bir süredir binning rejectlerini biriktiriyor. Yeterli stoğa ulaştı mı sürecektir piyasaya. Haberi çıktığına göre stok işini tamamladılar. Şu çıkacak işlemcinin stok 7700K'dan daha yüksek performans verecek olması beni çok eğlendiriyor.
  trakyAli-1986 (ali ) 1 ay melikulupinar
  Çekirdek açabilme kabiliyeti olan anakartlar varsa piyasada ortalık karışır.
  Ben de bunu tahmin ediyorum. Yeni nesil R3 üretmemesinin nedeni bu diye düşünüyorum. Zira mevcut durumda 2 CCD ile 4C8T Ryzen 3 üretmek para kazandıracak gibi değil (eskiler 2C4T CCX yapılı).

  Ama CCX modüllerinde bozuk olan coreleri kapatıp 2 CCX ile (2+2 veya 1+3) şeklinde 4C8T Ryzen 3 üretilebilir. Hem maliyet sorunu olmaz hem de çöpe gidecek CCX ünitelerinden para kazanılmış olur.

  AMD zaten bu çekirdekleri CCX birimlerine paylaştırma işini maliyet nedeni ile yapıyor. Coreleri içeren CCX birimlerini Infinity Fabric birimi üzerinden birbirine ve dışarıya bağlıyor. Infinity Fabric ise bellek/veriyolu hızına hassas ve CCX'ler arası düzgün senkronizasyon için frekansla fazla oynanamıyor.

  Bu durum Ryzen işlemcilerin fazla OC olmamasının ana nedeni. Yine aynı şekilde AMD işlemcilerin hızlık bellekle performansının çok artmasının nedeni de bu. Hızlı bellek hızlı Infinity fabric ve hızlı CCX-CCX arası veri akatrımı demek. Intel ise varsayılan 2400 kullanır 2666-2800 da işe yarar ma üstünden pek faydalanmaz. (DDR3 içinde 1600 böyleydi) AMD ise 3200-3600+ ne versen götürür bu yüzden.

  Ancak CCX için asıl avantaj maliyet. Şimdi işlemci ürettiğimiz wafer plakasında 256 core yer alan bir kare olsun. (aslında dairedir ve daha fazla core içerir, ben basitleştirdim). Intel gibi CCX olmadan (blok cpu) ve AMD gibi CCX ile (4-8 core içeren) 64-16-8-4 çekirdek işlemci üretelim. 256 corelik waferde 10 üretim hatası rastgele dağıtılmıştır.


  Threadripper 3990 - 64 core. Şekilde CCX ve Infinity Fabric çiplerini görüyoruz. Her biri 8 core içeren 8 CCX ile 64 core sağlanıyor.
  Burada ise CCX olmadan (Intel gibi) blok çip üretimi ile verimlilik görüyoruz. Görüldüğü gibi bir waferden sadece 1 tane 64 core işlemci sağlam çıkıyor. Yine en fazla 3 tane 32 core veya 7 tane 16 core işlemci sağlam çıkıyor.
  Burada ise AMD ile CCX tipi üretim var. Soldakinde 8 core içeren 22 CCX ünitesi sağlam. Bununla 2x64c + 1x32c + 2x8c veya 5x32c + 2x8c veya 10x16c + 2x8c veya 22x8c işlemci üretebiliriz. Blok üretime göre verim çok daha fazla ve işlemci başına maliyet çok daha ucuz olur. (Threadripperler 8 core CCX kullanır)

  Sağdakinde 4 core içeren CCX tekniğinde ise 64 CCX bloğunun 54 tanesi sağlam. Bununla 13x16c + 1x8c veya 27x8c veya 54x4c işlemci üretebiliriz. Maliyet ve işlemci başına fiyat da çok daha aşağıya iner. (Ryzenler 4 core CCX kullanır)

  Farz edelim ki 256 corelik waferin maliyeti 25600 TL olsun. Bu durumda hepsi sağlam çıksa her core 100 TL maliyetine sahip olur. (Uysun diye bu değeri seçtim)

  64 core blok üretimde hepsi sağlam olsa 64C işlemci 6400 TL olacaktı. Ancak sadece 1 tane sağlam olduğundan 64C işlemci 25600 TL oluyor.
  8C CCX ise 22 blok sağlam ve her blok 25600/22=1163 TL olur ve 64C işlemci de 1163*8=9309 TL maliyetine gelir. Fark 25600-9309 gibi çok büyük boyutta.

  Yine 16 çekirdek işlemciyi blok üretsek 7 sağlam işlemci çıkar ve 16C işlemci maliyeti 25600/7=3657 TL olur.
  4C CCX ile ise 64/54 sağlam oranından CCX fiyatı 474 TL, 16C işlemci fiyatı da 1896 TL olur. Yine 3657-1896 TL gibi büyük fark var.

  AMD bu sayede benzer güçte ve hatta çok daha güçlü işlemcileri çok daha ucuza satabiliyor. Yani CCX kullanan çok çipli işlemciler sayesinde.

  Dediğimiz gibi bunun dezavantajı bellek-veriyolu hızına bağımlı olması ve fazla OC olmaması. Avantajı ise fiyat ve düşük güç tüketimi.

  Çiplerde sinyalin her transistöre ulaşmasında belli bir gecikme değerini geçmemesi gerekir. Her mantık kapısında (transistörün tetiklenmesi) biraz gecikme (faz kayması) olur. Bu gecikme değerlerinin toplamının sinyalin 1 mantık süresinin (periyodunun) belli bir oranını geçmemesi gerekir, aksi takdirde sinyal hatası oluşur ve işlemci yanlış çalışır. Çip büyüdükçe (çekirdek-transistör vb arttıkça) bunu sağlamak daha da zorlaşır.

  Bunu engellemek için transistörün daha hızlı tetiklenmesini sağlamak gerekir. Bunun için de eşik gerilimine daha çabuk ulaşmak, yani transistöre daha fazla elektron göndermek, kısaca akımı artırmak gerekir. Bu da watt değerinin uçmasına neden olur. Intel işlemcilein watt değeri bu yüzden (ve yüksek frekanstan) dolayı uçuk. 65 watt TDP denilen 10700 işlemcisinin tam hızda 224 watt değerini geçtiği filan söyleniyor. CCX ise burada avantajlı. 8 core CCX için bunu ayarlamak 64 coreye göre çok daha kolay ve çok daha az güç çekiyor.

  CCX yapısının diğer bir avantajı da daha kolay geliştirilebilmesi. Blok tasarımda mimaride yapacağınız her değişiklik işlemcinin tüm yapısında sinyali tekrar ele almayı gerektirir. Büyüdükçe zorlaşır. CCX yapısında ise daha küçük bir yapı le uğraşmanız gerekir ve daha kolay olur.
  Ben de bunu tahmin ediyorum. Yeni nesil R3 üretmemesinin nedeni bu diye düşünüyorum. Zira mevcut durumda 2 CCD ile 4C8T Ryzen 3 üretmek para kazandıracak gibi d...
  Devamını Gör
  .V. 1 ay melikulupinar
  Bu konudaki cahil aklımla daha önce demiştim: Bu yeni seride 4 çekirdeği hasarlı çipler demek yeteri kadar çıkmıyor ki, x4 serisini diğer bütün aileyle çıkış yaptığını göremedik diye. O zaman bu mantıkla en yaygın yonga x6 çünkü fiyat muhteşem ve x8 ile arasında oturup düşündürecek kadar bir fark var; Bu özellikle ileriye sürülüyor, ellerinde en fazla bundan var demektir. Peki neden tasarım x8 üzerine kurulu? Tam ortada durduğu mu için mi? "Az isteğene kırparım fazlasını isteyene birleştirim" gibi. Hata oranını ne belirliyor peki, yonga x10 olsa idi bu sefer atıyorum 7-8 çekirdeği sağlam çipleri mi daha mı fazla görecektik? Bu söylediğim gibiyse, sağlam çekirdeği daha fazla olan çipler elde edilecekti ama wafer geneline vurulduğunda toplam hasarlı çekirdek sayısı artacaktı sanırım.

  Bir diğer değinmek istediğim nokta yanlış anlamadıysam AMD'nin hep bu cach gecikmeleri kötü deniyor ya, oyunlarda hep intelin gerisinde kalmasının sebebi olarak açıklanır, bunun sebebi biraz da anlattığınız üretim tekniği galiba? O zaman AMD bu yolda ilerlediği müddetçe Inteli yakalasa bile maça hep geriden başlayacaktır demektir?
  sething (sething ) 1 ay melikulupinar
  Görüldüğü gibi bir waferden sadece 1 tane 64 core işlemci sağlam çıkıyor.

  waferdan kasıt 300mm lik olan mı?

  evet ise nasıl olur..
  Wilson Fisk (Çağlar Kılıç) 1 ay
  7700k tadında ryzen mi görecektik?hesaplı olacaksa neden olmasın am4 sokete çeşit olur.ne bereketli soketmiş be.
  Yorumlar (8) Yorum Yaz Forumda Gör
  ilkerinanç (belli olmuyormu?) 1 ay
  Sonuç olarak halk dili ile konuşursak,AMD çekirdeklerinde sıkıntı olan işlemcileri çöpe atmayıp daha düşük çekirdekli işlemci olarak tabiki doğal olarak daha ucuza mı satacak?
  "Doğal olarak" evet. Zaten aynısını Phenom II-Athlon II zamanında da yapmıştı.

  Yani arabanız kaza yapıp motor gitse tamamını çöp diye atmazsınız.
  Wilson Fisk (Çağlar Kılıç) 1 ay
  7700k tadında ryzen mi görecektik?hesaplı olacaksa neden olmasın am4 sokete çeşit olur.ne bereketli soketmiş be.
  experiment67 (Erman Bey) 1 ay
  TDP değerleri başarılı olursa ve ECC RAM desteklerse küçük işletme ya da home office işletmelerin NAS sistemleri için kullanılmaya uygun güzel bir alternatif olur.
  sething (sething ) 1 ay experiment67
  mevcut serilerden tdp başarısı beklemek doğru değil.zira bu seriler imha yerine nakite dönüştürülme niyetiyle tekeden süt sağma mantelitesiyle satılacak ürünler..

  bu durumda mantıklı beklenti düşük fiyat olur..

  amd zaten ecc konusunda son derece bonkör ama yine seri itibari, ile kimse ecc beklentisinde olmaz..

  asıl bomba core-unlock la 4c 8t likler 5c 10t olursa olur..
  forvet09 1 ay
  benim gibi az çekirdek ile yetinenleri unutmayın.

  4-8 iyi olur.
  NaciAydinlar 1 ay yeni yorumcu
  Ama piyasaya çıkmasına dc aha çook vardır
  melikulupinar (Melik ULUPINAR) 1 ay en beğenilen
  Bütün Phenom II serileri (X6 hariç) X4 olarak üretilmişti. 1 ve 2 çekirdeği bozuk olanlar kapatılıp Phenom II X2 ve X3 olarak, cache de sorunlu ise duruma göre X2-X3-X4 Athlon II olarak, sadece tek çekirdek sağlamsa Sempron olarak satılmıştı.

  Standart voltaj ve soğutma ile çalışmayan hatalı çekirdekler daha iyi soğutma ve yüksek voltajla çalışınca çekirdek açma olayı patlamıştı. Herkes çekirdek açma peşine düşünce X2-X3 modeller tükenmiş X4 olanlar rafta kalmıştı. AMD daha sonra bunların da aslında sağlam olan çekirdeklerini kapatıp X2-X3 Phenom II olarak satmaya başlayınca dananın kuyruğu kopmuştu.

  Şimde de 4/8 CT Ryzen 3 işlemcileri tek CCX değil de 2/4 CT kapatılmış 2 CCX olarak satarsa ortalık karışır. Millet 4/8 CT Ryzen 3 alıp 8/16 CT Ryzen 7 yapmaya çalışır. Yapılır mı yapılmaz mı bilemem ama arada bayağı işlemci heba olacaktır denemelerde.

  Birde Phenom II gibi 2 CCX içindeki sağlam çekirdekleri kapatıp böyle yapar ve de birkaç örnek bile açılabilirse ortalıkta Ryzen 3 (hatta 5) işlemci kalmaz.

  Yahu bu AMD buna teşne galiba. Athlon XP işlemcileri de kurşun kalemle çizilip cache ve kilidi açılıyordu.
  .V. 1 ay melikulupinar
  Oho üstat, hoş geldin. Bir ara kayboluyorsunuz korkuyorum bir daha dönmeyeceksiniz diye.


  Ben bu dediğiniz zamanda sistem toplamıştım, o zamanda baya ses getirmişti bu işlemciler. Ekonomide bu kadar kötü değildi kapış kapış milletin x2 saldırdığını hatırlıyorum.
  Oh be sonunda ne konuştuğunu bilen biriler. Muhtemelen amd epeyce bir süredir binning rejectlerini biriktiriyor. Yeterli stoğa ulaştı mı sürecektir piyasaya. Haberi çıktığına göre stok işini tamamladılar. Şu çıkacak işlemcinin stok 7700K'dan daha yüksek performans verecek olması beni çok eğlendiriyor.
  trakyAli-1986 (ali ) 1 ay melikulupinar
  Çekirdek açabilme kabiliyeti olan anakartlar varsa piyasada ortalık karışır.
  sniper23 (Enes Şahinler) 1 ay
  50 ile 150$ arasında bir fiyatı olur bunların.
  muratozgulz (Murat Özgül) 1 ay
  Bir arkadaş geçen Zen 2 mimarisiyle 4 çekirdek işlemci üretilmemesinden yakınıyordu, gerçekten güzel hamle.
  Yorum Yaz Forumda Yanıtla
  Nasıl eklemek istersiniz? Üye Girişi Yaparak
  Sorgu:
  Önceki ve Sonraki İçerikler
  Daha Yeniler 1 ay Göbeklitepe, Efes Müzesi gibi müzeleri internetten gezebilirsiniz 1 ay Microsoft Surface Earbuds'ın çıkış tarihi yaklaştı 1 ay WhatsApp grup çağrılarındaki kişi sınırı genişliyor: Telekonferansların yeni adresi WhatsApp mı olacak? 1 ay Honor 9X Lite tanıtıldı: Google hizmetleriyle geliyor 1 ay Silicon Power A62 Game Drive HDD’sini duyurdu 1 ay iPhone SE ile işler değişiyor | Apple'ın yeni telefonu 1 ay Yeni Nissan X-Trail'in iç ve dış tasarımı sızdırıldı 1 ay Amazon Alexa uzun formatta doğal konuşma özelliği kazandı 1 ay Makyajlı Volkswagen Tiguan'ın resmi çizim görseli paylaşıldı 1 ay Apple, parçaları değiştirilebilen üst seviye bir kulaklık geliştiriyor 1 ay Curiosity keşif robotu ekibi, uzay aracını evden idare ediyor 1 ay MSI Trident 3 Arctic oyuncu kasası yenilendi 1 ay Dead by Daylight indirmeye sunuldu 1 ay MacBook bataryaları daha uzun ömürlü olacak: iPhone'lardaki pil sağlığı yönetimi MacBook'lara geliyor 1 ay iPhone 12 Pro Max ilk kez sızdırıldı! Büyüyen ekranı ve küçülen çentiğiyle iPhone 12 Pro Max karşınızda 1 ay Türk Telekom'daki upload artışı ne zamana kadar sürecek? Açıklama geldi 1 ay Koronavirüs tedavisinde Ercüment Ovalı’dan ümit verici haber 1 ay Rick and Morty yaratıcısının yeni dizisi Solar Opposites'den uzun fragman 1 ay NASA, Dünya'ya en çok benzeyen gezegeni buldu: İşte detaylar 1 ay SMR teknolojisiyle üretilen Western Digital diskler baş ağrıtıyor 1 ay GÖRÜNTÜLENEN AMD Zen 2 mimarili Ryzen 3 işlemcisi hazırlıyor olabilir Sonraki AMD Zen 4 ve RDNA 3’te optimize edilmiş bir 5 nm tekniğini kullanabilir 1 ay B450 anakartlar 4. nesil Ryzen’larla kullanılabilecek 1 ay Half-Life: Alyx | Nasıl olmuş? Kim ne demiş? 1 ay Intel Core i7-1165G7 ortaya çıktı: selefinden 1.5 GHz yüksek taban frekansla gelebilir 1 ay Casper web sitesindeki konfigüratör özelliği sayesinde kolaylıkla sistem toplayabilirsiniz 1 ay Huawei üretimi TSMC’den kaydırıyor 1 ay Superonline'daki hız artışının ne zaman sona ereceği belli oldu 1 ay Lenovo bileşen pazarına adım atıyor 1 ay Türkiye, koronavirüsle mücadelede günde 40 bin test hedefini aştı 1 ay Huawei’de üst yönetim değişiyor 1 ay Tesla modelleri yakında sahibini istediği yere bırakıp kendi kendini park edebilecek 1 ay Just Cause 4, Epic Games Store'da ücretsiz! 1 ay Sosyal medya düzenlemesi Meclis'e sunulmadı 1 ay Gameloft oyunlarını emülasyon ile oynayın 1 ay Yeni iPhone SE'nin batarya kapasitesi ve merak edilen diğer donanım özellikleri belli oldu 1 ay McDonald's'ın 5G ürünü kızarmış tavuk çıktı 1 ay Oppo A92s'in tasarımını açığa çıkaran basın görselleri yayınlandı 1 ay Ford çalışanları sosyal mesafeyi korumak için özel bileklik takacak 1 ay PlayStation 5 üretimi yavaş ilerliyor; fiyat 'beklentilerin üzerinde' olabilir 1 ay Nvidia RTX ile seviye atlayan oyun "Minecraft 2.0 mı desek? ilk izlenim" Daha Eskiler
  Alternatif Görünümler Geri Bildirim
  Yeni Bir Haber Var
  şimdi