Anlık Bildirim

ASELPOD için yerli ECU ünitesi seri üretime geçti

Savaş uçaklarına hassas görüntüleme yeteneği kazandıran ASELPOD Hedefleme Podu için geliştirilen yerli Çevresel İklimlendirme Ünitesi (ECU) seri üretim sürecine taşındı.
ASELPOD için yerli ECU ünitesi seri üretime geçti Tam Boyutta Gör
ASELSAN tarafından geliştirilen ASELPOD Hedefleme Podu'na yönelik yürütülen tümüyle yerlileştirme projesi kapsamında ASELPOD Çevre İklimlendirme Ünitesi (ECU - Environmental Conditioning Unit) yerli imkanlarla geliştirilip seri üretime geçildi. ASELPOD ECU, AR-GE faaliyetleri sonunda ortaya çıkan özgün ürünlerle dışa bağımlılığı azaltan, alt sistemleri yerlileştiren Anova Ar-Ge Teknolojileri tarafından geliştirildi.

ASELPOD ECU, ithal ürünün yerini aldı

Anova Ar-Ge Teknolojileri, 250 kişilik mühendis kadrosuyla başta savunma sanayisi olmak üzere otomotiv, beyaz eşya, enerji, çevre, inşaat ve makine imalatı gibi birçok sektör için çözüm üretiyor. Anova Ar-Ge Teknolojileri, savunma sanayisi için esnek mermi yol, sayısal manyetik pusula, AC/DC çevirici, askeri fan gibi ürünleri millileştirerek şimdiye kadar ikame ürünler ortaya koymayı başardı. Şimdi ise bunlara ASELPOD ECU eklendi.

ASELPOD için yerli ECU ünitesi seri üretime geçti Tam Boyutta Gör
Savaş uçaklarının hedefleme podu için hem yerde hem de çeşitli uçuş koşullarında istenilen iklim koşullarını koruyarak optimum soğutma ve ısıtma sağlamak üzere tasarlanan ASELPOD ECU, yurt dışından temin edilen ürünün yerini aldı. ASELPOD'un seri üretim ve ihracat başarılarına ulaşmasına katkı sağlayan çevre iklimlendirme ünitesinden bugüne kadar 80 adet teslim edildi.

Seri olarak üretilen Çevresel İklimlendirme Ünitesi veya ECU, yeni nesil, çok algılayıcılı hedefleme podunun soğutma ve ısıtma ihtiyacını yer durumunda ve farklı uçuş koşullarında istenilen iklim şartlarında tutmayı sağlıyor. İstenilen ısıtma gücünü sağlamak için elektrikli ısıtıcılar, soğutma gücünü sağlamak için ise gaz akışkanlı soğutma çevrimi kullanılıyor ve ısıl güç havayla elde ediliyor. Sistem, arıza durumunda mekanik ve elektriksel arayüzünden demontajı yapılarak kolayca değiştirilebiliyor.

ASELPOD’lar F16’larda kullanılıyor

ASELPOD için yerli ECU ünitesi seri üretime geçti Tam Boyutta Gör
ASELPOD Hedefleme Sistemi, Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı savaş uçaklarının gece, gündüz ve her türlü hava şartında operasyonel etkinliğini artırıyor. ASELPOD, Türk Hava Kuvvetlerinin F-16 uçaklarında kullanılıyor.

ASELPOD, sahip olduğu yüksek performanslı termal ve gündüz kameralarıyla gündüz ve gece şartlarında hava-hava ve hava-yer modlarıyla yüksek çözünürlüklü görüntü sağlayabiliyor, üstün menzil performansıyla yer ve hava hedeflerini oldukça uzak mesafelerden tespit ve teşhis edebiliyor. Takip edilen hedeflere ait konum bilgileri hesaplanarak kabindeki pilotun ekranında sergileniyor. ASELPOD, çift dalga boylu lazer mesafe ölçüm sistemiyle savaş ve eğitim modunda hedeflere ait konum, rota bilgileri ve hedefin hızı yüksek doğrulukla hesaplanabiliyor.

ASELPOD taarruz gerçekleştirmek için hem GPS güdümlü bombaları hedefe yönlendirebiliyor hem de lazer işaretleme sistemi aracılığıyla lazer güdümlü mühimmatları hedefe gönderebiliyor.

Bu özelliklerin yanı sıra ASELPOD hedefleme sistemi; lazer aydınlatma sistemiyle gece görüş cihazlarına hedef gösterme, çoklu hedefi termal ve gündüz kamera görüntülerinde takip etme, istihbarat, görev sonuç ve harp hasar değerlendirme işlevi için sayısal video kaydetme, lazer nokta izleme birimiyle harici lazer kaynaklarıyla işaretlenen hedeflere kilitlenilmesi, ataletsel izleyiciyle hedefin engellendiği durumlarda hedefin üzerinde kalma gibi işlevlerle muharip uçaklarda yüksek performans sergiliyor.

Kaynakça https://www.aa.com.tr/tr/savunma-sanayisi/savunmadaki-millilestirme-basarisi-seri-uretimle-kanatlandi/3165059 https://anova.com.tr/environmental-conditioning-unit/?lang=en Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim