Anlık Bildirim

Chrome ve Firefox'un Sürüm 100'ü bazı web sitelerinin çalışmasını bozabilir

Bu yıl içerisinde her iki tarayıcı için de bu yıl içerisinde yayınlanacak olan 100. sürümler bazı web sitelerinin çalışmalarını engelleyecek hatalarla gelebilir.
2

Chrome ve Firefox Sürüm 100 web sitelerinde hataya sebep olabilir

En çok tercih edilen tarayıcılardan Google Chrome ve Mozilla Firefox, bir süre sonra 100. sürümlerine kavuşacaklar. Bununla birlikte üç basamaklı bir sürüm numarası bazı web sitelerinin çalışmalarını engelleyebilir. Chrome ve Firefox, etkiyi azaltmak için yeni yöntemler geliştiriyor.

Chrome ve Firefox 100 bazı sorunlarla gelebilir

Firefox 100 ve Chrome 100 sürümlerinin, üç basamaklı sürüm numaraları içeren kullanıcı aracısı(User-Agent) dizelerini ayrıştırırken web sitelerini bozabileceği belirtiliyor. Mozilla, Firefox Sürüm 100'ün siteleri nasıl etkileyeceği konusunda geçtiğimiz yıl bir deney başlattı ve sonuçları hakkında bazı bilgiler paylaştı.

Görünüşe göre bazı web sitelerinde "tarayıcı desteklenmiyor" mesajları, site oluşturma sorunları, ayrıştırma hataları ve 403 hataları gibi hatalar oluşuyor. Konunun nedenine dair her iki tarayıcının da gönderilerinde: "Bazı ayrıştırma kitaplıklarının, sabit kodlanmış varsayımlara veya üç basamaklı ana sürüm numaralarını hesaba katmayan hatalara sahip olması mümkündür." ifadeleri yer aldı.

Hem Chrome hem de Firefox geliştiricileri, oluşabilecek sorunların etkilerini en aza indirebilmek için izleyecekleri yolu paylaştılar. Sürüm 100 yayınlanmadan önce düzeltilemeyen hataların olması ve sitelerin bu durumdan etkilenecek olmaları durumunda kullanıcı aracısı dizesinde gösterilen sürümü 99'a dondurmayı planlıyorlar. Böylece sitelerin hatadan etkilenmemesi sağlanarak bir düzeltme için de zaman kazanmayı hedefliyorlar.

Her iki tarayıcı için de güncellemenin zaman çizelgesi açıklandı. Chrome 100, 29 Mart'ta ve Firefox 100 ise 3 Mayıs'ta yayınlanacak.

Kaynakça https://www.engadget.com/firefox-and-chrome-versions-100-may-break-some-websites-085422307.html https://web.dev/chrome-firefox-100/ https://hacks.mozilla.org/2022/02/version-100-in-chrome-and-firefox/ Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim