Anlık Bildirim

Clearview AI firmasına bir darbe de Fransa’dan

On milyar civarında fotoğraf toplayarak yüz tanıma konusunda yeni bir dönemi başlatan Clearview AI firması yavaş yavaş kıskaca alınıyor. Fransa da toplanan verilerin silinmesini istedi.

Clearview AI Tam Boyutta Gör

İnternette paylaşılan özçekim fotoğraflarını işleyerek 10 milyar fotoğraftan oluşan bir veri tabanına sahip Clearview AI firması geçen yıl siber saldırıya uğramış ve bir anda gündem olmuştu. Bir dönem peşinde koşan hükümetler şimdi yüz çeviri oldu. 

Fransa’dan Clearview firmasına darbe

Clearview AI hazırladığı veri tabanını FBI, Macy's, Walmart ve NBA dahil olmak üzere 2.200'den fazla kuruluş veya organizasyona sumaktaydı. Geçen yılın başlarında siber saldırıya uğradığı ve veri tabanına izinsiz erişim sağlandığı ortaya çıkınca işler değişti. 

Akabinde Apple tarafında iOS uygulaması askıya alınan şirket Kanada, Avusturalya ve İngiltere tarafından soruşturuluyor. Soruşturma kapsamında tazminat cezası ve toplanan tüm verilerin silinmesi cezası söz konusu. 

Şimdi Fransa da devreye girdi. Kişisel verilerin korunması otoritesi ülke sınırları içerisinde veri toplamayı durdurmasını ve toplanan verilerin de 2 ay içerisinde silinmesini istedi. Ülke çapında on milyonlarca vatandaşın verilerinin toplandığı tahmin ediliyor. Şirket bu yaptırıma uymazsa para cezasına çarptırılacak. 

Clearview resmi olarak Fransa’da faaliyet göstermiyor ancak yavaş yavaş Avrupa’da oluşan tepki diğer ülkelere de yansıyacak gibi görünüyor. Clearview ise herhangi bir kanun dışı faaliyetlerinin olmadığını ve alınan tüm kararlara uyacağını belirtiyor. 
 

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim