İLANDIR

Yeni arayüzümüz herkese açık ALFA sürümüne girmiştir, siz de deneyip geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Gizle Geri Bildirim Alfa Sürümü Dene
HABERE ATLA YORUMLARI GÖR (11) YORUM YAZ

tarafından 20 Nisan 2017, Perşembe 19:00 tarihinde yazıldı Donanımhaber TR

Apple Çevresel Sorumluluk raporu: Dünyanın iyiliği için elinden gelenin en iyisini yap
Günlük Haber Furkan Babur
11 2741
Dünyanın iyiliği için elinden gelenin en iyisini yapmak amacıyla yola çıktığını belirten Apple, geri dönüşüm ve yenilenebilir enerjiye dair hedeflerini paylaştı.

 

 
 
Apple yayınladığı Çevresel Sorumluluk raporuyla şirketin üretim sürecinin doğaya en az zarar verecek şekilde nasıl planlandığından bahsetti. Dünyanın iyiliği için elinden gelenin en iyisini yapmak istediğini belirten Cupertino merkezli teknoloji devi bu yolda atılması gereken ilk adımın üretilecek yeni ürünlerde sadece geri dönüşüm sonrası elde edilen malzemelerin kullanılması gerektiğine dikkat çekti.


 

Tabi her yıl üretilen milyonlarca iPhone'un tamamının geri dönüşüm ürünleriyle imal edilmesi oldukça zor ancak şirket geçtiğimiz yıllarda geri dönüşüm çalışmalarıyla bu alanda ne kadar iddialı olduğunu ispatlamıştı. Son olarak geçen yıl Liam isimli robotla 2.4 milyon adet iPhone 6'yı küçük parçalara ayırarak geri dönüşüme gönderen şirket; parçalanan her 100.000 adet telefondan 1.900kg alüminyum elde ederken geri dönüşüm sonucunda 40 milyon dolar değerinde yani yaklaşık 1 tonluk altını geri kazanmayı başarmıştı.


 

Tamamen Yenilenebilir Enerjiden Güç Alıyor 

Şirket raporda geri dönüşümün yanı sıra kullanılan enerjinin temiz olması gerektiğinin de altını çizerken şirkete ait veri merkezlerinin tamamının yenilenebilir enerjiden güç aldığını ifade etti. Greenpeace'in son paylaştığı raporda Netflix, Amazon, HBO, Asus ve Acer gibi şirketlerin veri merkezlerini çalıştırmak için gaz ve kömürden faydalandıklarını düşünürsek Apple'ın enerji alanında rakiplerinden bir adım önde olduğunu söyleyebiliriz.


 

 
Apple'ın yenilenebilir enerji politikasında dikkat çeken bir diğer nokta ise şirket, üçüncü bir kuruma ihtiyaç duymadan kendi güneş ve rüzgar enerjisi sistemlerini üretiyor, çalıştırıyor ya da doğrudan satın alıyor. Halihazırda Nevada ve Kaliforniya'da güneş enerjisi santralleri bulunan şirket enerji ağını büyüterek 2020 yılına kadar 725.000 eve güç sağlayacak olan 4 tane 1 GW kapasiteli güç üretim tesisine sahip olmayı planlıyor. 


 

Tabi böylesine geniş bir enerji üretim ağıyla şirketin sadece kendi tesisleri için enerji sağlaması değil ihtiyaç fazlası enerjiyi satarak yeni bir gelir kapısı elde etmesi de bekleniyor.Greenpeace Listesinin Zirvesinde 

Birkaç yıl öncesine kadar Greenpeace'in şirketler sıralamasında son sıralarda bulunan Apple'ın, son üç yıldır listesinin zirvesinde bulunmasında en önemli pay Apple Çevre Girişimleri Başkan Yardımcısı Lisa Jackson'a ait. Daha önce ABD Çevre Koruma Ajansı'nın da yöneticiliğini yapan Jackson, şirketin yenilenebilir enerji kaynaklarına geçiş ve karbon emisyonunu azaltma sürecine öncülük ediyor.
Bu haberin bağlantısı
URL
Şu anda 0 üye, 3 misafir ve 1 mobil kullanıcının görüntülediği bu içeriğe toplam 2741 kez bakıldı.
En Çok Beğenilen Yorumlar
buraxus Dün (20:31)
Hani şu BP ye Volkswagene tek ses etmeyip Mersin'e bağırıp çağıran greenpeace mi ?? +5
Yorumlar eskiden yeniye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.
silver0021 9 saat önce
Kendi ülkenin iyiliği için elinden geleni yap geri kalanların anasını belle.!!! Bu applein zihniyeti bu kadar işte. Amerika küresel olarak dünyayı en cok kirleten ülkelerin en basında yer alıyor. Bunu kimseye yutturamazsiniz. Iki telefon daha fazla satmak icin bu tarz haberlerede ihtiyaci yok nasil olsa IOS ekosistemine özel eğitimli köleler ve dar görüşlü sığ bir tüketici portföyüne sahipler.
+2
BlindGuardianNN 12 saat önce
adamlar herşey ideğerlendiriyor, enerji, geri dönüşüm, elektriği satma v.b. herşeyden en iyi şekilde faydalanabiliyorlar helal olsun
0
darknesss45 Dün (23:28)
Bullshit
+1
tutankenshta Dün (21:20)
quote:
Orijinalden alıntı: buraxus

Hani şu BP ye Volkswagene tek ses etmeyip Mersin'e bağırıp çağıran greenpeace mi ??

nerde tek ses etmiyor troll bey... çok değişik mesajlar yolladılar... BP davalar açtı... VAG bile davalarla tehdit ediyor... ki nitelikli dolandırıcı...
+1
tutankenshta Dün (21:18)
Dünyaya iyilik yapacaksan kapat tükkanı civa, kadmiyum v.s. kullanma...
0
alemburda34 Dün (21:03)
Yazi bile yokki
Resmin büyük halini görebilmek için tıklayın
Orijinal boyut için tıklayın

Saka bir yana simdi farkettim uyari icib saol ancak komur hic kullanmadan enerji uretebiliyorlarsa valla helal olsun.
0
Vatov Dün (20:58)
Hocam haberi yanlış okudunuz sanırım
+2
alemburda34 Dün (20:49)
Apple bile komurden enerji uretmekten kurtulamiyor :(
0
Guhong01 Dün (20:33)
Küresel ısınmanın en büyük sebebi olan ülkenin böyle çevreci ayakları yapması çok tuhafıma gidiyor
+3
buraxus Dün (20:31)
Hani şu BP ye Volkswagene tek ses etmeyip Mersin'e bağırıp çağıran greenpeace mi ??
+5
Bukalemun Dün (20:08)
@Greenpeace ve Çevre & Dünyanın iyiliği !!!
+3
Durum Üyeyim Üye Değilim
E-Posta
Mesaj