İLANDIR

Yeni arayüzümüz herkese açık ALFA sürümüne girmiştir, siz de deneyip geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Gizle Geri Bildirim Alfa Sürümü Dene
HABERE ATLA YORUMLARI GÖR (5) YORUM YAZ

tarafından 20 Mart 2017, Pazartesi 16:55 tarihinde yazıldı Donanımhaber TR

Hem elektrik gücü sağlayan hem de soğutma işlevi gören batarya
Günlük Haber Furkan Babur
5 4429
IBM’deki araştırmacılar ve ETH Zürih Üniversitesi’ndeki bilim insanları hem güç enerji ihtiyacını karşılayan hem de soğutma işlemini gerçekleştiren küçük sıvı batarya üretmeyi başardı.

 

 
IBM ve ETH Zürih Üniversitesi’ndeki araştırmacılar pil teknolojisiyle ilgili yeni bir buluşa imza attı. Uzun süredir sıvı elektrolitlerin kullanıldığı redoks akışlı bataryalar üzerine çalışan araştırmacılar hem enerji ihtiyacını karşılayan hem de bataryanın ve çevresindeki çiplerin soğumasını sağlayan sıvı batarya geliştirdiler. Bu bataryayı bir ilk haline getiren ise güneş ve rüzgar enerjisini toplamak depolamak için oluşturulan büyük redoks akışlı bataryaların aksine bu yeni bataryanın oldukça küçük olması.

 

Bataryayı tasarlamak için ilk olarak 3D baskı sistemini kullanan ekip, elektrolit sıvının basılabileceği kama şeklinde olan mikro kanal sistemini oluşturdu. Sistemde, elde edilen elektrotlar; sıvıları, iyonların akabileceği membran katmanına bastırıyor ve güç üretiyor. Sonuç olarak santimetrekare başına 1,4 watt üreten bir sistem ortaya çıkıyor ve elektrolit pompaların harcadığı gücü de hesaba kattıktan sonra pile güç aktarımı sağlamak için 1 watt kalıyor. Üstelik enerji aktarımıyla birlikte soğutma işlevi de gören bu batarya sayesinde bataryanın elektrik ürettiği esnada herhangi bir ısı kayı da yaşanmıyor.

 

Daha Fazla Enerji Üretmesi Gerekiyor 

Projedeki önemli isimlerden ETH Zürih Üniversitesi’nde doktora öğrencisi olan Julian Marschewski, enerji arzını ve soğutmayı küçük bir bataryada birleştirmeyi başaran ilk bilim insanları olduklarını belirtti ancak sistemin ticari kullanıma sunulabilmesi için üzerinde bazı iyileştirmelerin yapılması gerekiyor. Bataryaların şu an ürettiği enerjiden daha fazlasını üretmesi ekibin öncelikli hedefi ve bunu sağlamak için farklı mühendis kadrolarından yardım almayı düşünüyorlar.

 

Bataryanın enerji aktarımını göz önünde bulundurursak ürettiği enerjinin büyük bir kısmını ısı olarak kaybeden ve çok fazla ısındığında tehlikeli durumlara sebebiyet verebilen bataryaların yerine hem enerji kaybının oldukça az olduğu hem de batarya ve çevresindeki ekipmanların(çipler gibi) soğutulduğu bir sisteme kullanıcıların yoğun ilgi göstereceği düşünülüyor. .

Bu haberin bağlantısı
URL
Şu anda 0 üye, 1 misafir ve 1 mobil kullanıcının görüntülediği bu içeriğe toplam 4429 kez bakıldı.
En Çok Beğenilen Yorumlar
mehmedaltair 20.3.2017 18:02:04
Haftalık hayata geçmeyecek yeni batarya teknolojisi haberi +26
ERIKCI 20.3.2017 18:17:04
bataryanın elektrik gücü sağlaması ilginç olmuş tabi +9
Yorumlar eskiden yeniye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.
kadirirdem 21.3.2017 01:34:01
Bir gerçekleşemedi böyle haberler...
+1
arel.gr 20.3.2017 22:51:30
..... ne dencekse yazılmış zaaten !
0
xattorneyx 20.3.2017 19:52:43
Hani nerde
+2
ERIKCI 20.3.2017 18:17:04
bataryanın elektrik gücü sağlaması ilginç olmuş tabi
+9
mehmedaltair 20.3.2017 18:02:04
Haftalık hayata geçmeyecek yeni batarya teknolojisi haberi
+26
Durum Üyeyim Üye Değilim
E-Posta
Mesaj