Anlık Bildirim

eBay'den Amazon'a uyarı: Satıcılarımızın peşini bırak

ABD'nin önde gelen iki e-ticaret şirketi karşı karşıya geldi. eBay'in iddiasına göre Amazon, eBay'deki satıcıları Amazona çekmek için kapsamlı ve etik dışı bir çalışma yürütüyor.

eBay'den Amazon'a uyarı: Satıcılarımızın peşini bırak Tam Boyutta Gör
 

ABD'nin iki büyük e-ticaret şirketi eBay ve Amazon, e-ticaret pastasından daha fazla pay alabilmek adına sık sık karşı karşıya geliyor ancak eBay'e göre Amazon bu kez rekabette fazla ileri gitmiş durumda. eBay'in iddiasına göre Amazon, eBay'deki başarılı satıcıların Amazon'da satış yapmasını sağlamak için kapsamlı ve etik dışı bir operasyon düzenledi.


''Amazon satıcıları ayartmaya çalışıyor'' 

Konuyla ilgili hem Amazon'a mesaj gönderen hem de kamuoyuna açıklamada bulunan eBay, Amazon çalışanlarının eBay'deki satıcıyla mesajlaşma özelliğini kullanarak platformdaki başarılı satıcılara binin üstünde mesaj gönderdiğini bildirdi. Bu mesajlarla Amazon'un, satıcıları ''ayartmaya'' çalıştığını belirten eBay, "Amazon'un yasa dışı faaliyetine son vermesini talep ettik ve eBay'i korumak için gerekli adımları atmaya hazırız.'' ifadesiyle hukuki yollara müracat edebileceğini de belirtti.


eBay'e göre Amazon'un bu davranışı  Kaliforniya'daki yasal düzenlemelere aykırılık teşkil ediyor. Dava hakkını saklı tutan eBay problemi şu an için Amazon'un geri adım atmasıyla çözmek istiyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Amazon ise sadece eBay'in iddialarının doğruluğunu araştırdığını duyurdu.


Amazon'un aksine eBay doğrudan müşterilere ürün satmıyor; sadece müşterilerle satıcıları bir araya getiren pazar yerini sağlıyor. Bu nedenle platformdaki satıcılar eBay için son derece önemli. Amazon ise kendisi ürün sattığı gibi platformdaki üçüncü taraf satıcılardan yüzde 15'e varan oranlarda komisyon alarak satıcıların da ürünlerini müşterilere satmasına olanak sağlıyor.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim