Anlık Bildirim

Ünlü ekonomist, El Salvador'un BTC kararını eleştirdi

Ünlü ekonomist Steve Hanke, El Salvador Başkanının Bitcoin (BTC) kararını “aptallık” olarak nitelendirdi. Bu kararın ülke ekonomisini tamamen çökerteceğini ifade etti.

El Salvador'un Bitcoin kararı eleştirildi Tam Boyutta Gör

Ünlü ekonomist Steve Hanke, El Salvador'da Bitcoin'in yasallaştırılmasını kınarken bu kararın El Salvador ekonomisini “tamamen çökerteceğine” inandığını diler getirdi.

Bu hareketi "aptalca" olarak nitelendiren Hanke, El Salvador'un dolarize bir ulus olduğu ve Bitcoin'i yasal hale getirmesinin ekonomiye zarar vereceğini düşündüğünü belirtti. Profesör Hanke, dünyadaki para politikaları hakkında konuşmak için Kitco News'deydi. Ona göre, cezai menfaatler kararın arkasındaki en etki edici şey olduğunu söylerken, şu sözleri dile getirdi:

“Aslında asıl elde etmek istedikleri şey gerçek yasal dolar -greenbacks- istiyorlar (Doların altına endeksli olduğu zamandaki adı). Ve aslında dolar, El Salvador'daki yasal ödeme ve parasıdır."

El Salvador, Bitcoin'i yasal bir ihale haline getirme kararında çok fazla destek aldı. Bu desteğin arkasında olsa da, karara eşlik eden birçok eleştiri oldu. Bitcoin'in günlük işlemlerde gerçekte nasıl kullanılacağına dair tartışmalar çok yaygındı.

Bunun üzerine Steve Hanke, Bitcoin’i günlük olarak kullanmanın çok zor olacağını gündeme getirdi. Yüksek dönüşüm oranlarına ve yüksek gönderme ücretlerine değindi. Yasal ihalelerin kullanımının kolay ve ucuz olması gerektiğine işaret ederek, Bitcoin’in bunu karşılamadığını belirtti.

Yaptığı ağır eleştirilere rağmen Hanke, Bitcoin'in bir aldatmaca olduğuna inanmadığını da ekledi. Ona göre Bitcoin spekülatif bir varlıktır ve buna göre davranılmalı. Varlığa sıfır olarak temel bir değer veren Hanke, bunun bir para birimi olmadığını yineleyerek şunları ekledi:

“Bitcoin rekabetle karşı karşıya kalacak ve sonunda değerinin şu anda bulunduğu yere göre önemli ölçüde düştüğünü görecek.”

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim