Anlık Bildirim

Fenix, yerli scooter girişimi Palm'ı satın alarak Türkiye pazarına girdi

Dubai merkezli Fenix, Palm'ı 5 milyon dolar karşılığında satın alarak İstanbul ve Mersin'de hizmet vermeye başladı. Fenix, Türkiye'deki operasyonlarını geliştirecek.

Fenix, Palm'ı satın alarak Türkiye pazarına girdi Tam Boyutta Gör

İstanbul ve Mersin’de hizmet veren elektrikli scooter paylaşım girişimi Palm, Birleşik Arap Emirlikli Fenix’e satıldı. Palm, isim değiştirerek Fenix adıyla İstanbul ve Mersin’de hizmet vermeye başladı.

Fenix, Palm’ı satın almak için 5 milyon dolar (yaklaşık 41 milyon TL) ödedi. Palm’ın garajındaki yaklaşık 1500 adet scooter Fenix’e devredildi. Ayrıca Palm, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'dan 5 yıllık e-skuter operatörü lisansı almıştı. Fenix bu lisansa kısa yoldan sahip olmuş oldu.

Fenix, Palm'ı satın alarak Türkiye pazarına girdi Tam Boyutta Gör

Fenix hizmet verdiği ülke sayısını 5’e, şehir sayısını 13’e yükseltti. Dubai merkezli Fenix şu anda Türkiye’nin yanı sıra Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Bahreyn ve Suudi Arabistan’da scooter taşımacılığı hizmeti veriyor. Ayrıca Dubai’de scooterlar ile online market teslimatı yapıyor.

İstanbul'a Ar-Ge merkezi kurmayı planlıyor

Dubai merkezli şirket İstanbul’a bir Ar-Ge merkezi kurmayı, bu merkezde Türkiye pazarı için yenilikçi teknolojiler geliştirmeyi ve Orta Doğu’ya yazılım ihracatı yapmayı hedefliyor. Yerli üretim avantajları da değerlendirilecek.

Palm Kurucu Ortağı ve CEO'su Berhan Gökşin, "Palm'ı Türkiye'yi mobiliteyle buluşturmak ve farklı ulaşım modelleri geliştirmek için kurduk. İki yıllık sürede binlerce kullanıcı ile 700 binden fazla yolculuk gerçekleştirildi. Hayalimizde hep Palm’ı Türkiye dışına taşımak vardı" dedi.

Fenix Kurucu Ortağı ve CEO'su Jaideep Dhanoa, satın almaya ilişkin yaptığı açıklamada, "Türkiye pazarı mikromobilite yatırımına hazır bir pazar. 83 milyon nüfusun, yüzde 75'i kentlerde yaşıyor. Bir milyon veya daha fazla nüfusa sahip 20 şehir var. Toplu taşıma çok gelişmiş durumda ve farklı taşıma araçlarıyla destekleniyor. Aynı şekilde, pazarın olağanüstü yetenek tabanı ve üretim gücü göz önüne alındığında, Türkiye'de muazzam bir inovasyon potansiyeli görüyoruz. Türkiye’nin yakın zamanda çıkarmış olduğu elektrikli scooter paylaşımı yönetmeliği de son derece ileri. Bunlar bizim yatırım yaparken değerlendirdiğimiz temel unsurlar" dedi.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim