Giriş
DH ile Giriş
Üye değil misiniz? Yeni Hesap Oluştur Sosyal Ağ ile Bağlan
Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
Header'ı Tuttur
Header'da Teknoloji Gündemi
Anasayfa
Döşeme Stili Ana Akış
Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
İçerikleri Yeni Sekmede Aç
Detay Sayfaları
Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
Tema Seçenekleri
Gece Modu (Koyu Tema)

İnsanın evrim yolculuğu-1: İnsanlardan önce ne vardı?

Bu yazıda insan olmanın ne anlama geldiğini ve insanlığın geçmişini temel hatlarıyla ele alacağız. Ayrıca insan türlerini işleyeceğimiz bir devam yazısı da olacak.
2 hafta önce
6.959
1
349
Diğer Bilim Ve Teknoloji 249
Yazar
Bizler, cins adı "insan" olan canlılarız. Fakat bizden önce yaşamış, bir kısmı bizim doğrudan atamız olan, bir kısmı da akrabamız olan farklı türler de mevcuttu. Günümüzde sadece tek insan türü hayatta. Bu yazıda nesli tükenen ata ve akrabalarımızın bir kısmını anacağız.
Zamanda geriye gitme vakti! Aklınıza anne veya babanızı getirin. Sonra onun anne-babasını. Atalarınızı böyle geriye doğru takip etmeye devam edin. Ta ki 7 milyon yıl öncesine kadar. Fosil buluntuları, iki ayağı üzerinde yürüyebilen en eski primatın, yaklaşık 7 milyon yıl önce yaşadığını bizlere gösteriyor. Yeni yapılacak çalışmalar, bu tarihi elbette daha da geriye çekebilir.
İnsanın evrim yolculuğu-1: İnsanlardan önce ne vardı?
Tam Boyutta Gör
 
Çad'da ele geçen yaklaşık 7 milyon yıllık fosil kafatası - Sahelanthropus tchadensis (Görsel: Vikipedi)
Bahsettiğimiz zaman dilimi, Geç Miyosen adı verilen bir döneme denk geliyor. Afrika kıtasındayız. Çad'ın Djurab Çölü'nde bir grup antropolog kazı yapıyor. Bu sırada bir kafatası buluyorlar. Kafatasının alt kısmında, boyunla bağlantı yapan foramen magnum adında bir delik vardır. Bu deliğin konumu, eğer orta kısma daha yakınsa, canlı çok yüksek olasılıkla iki ayağı üzerinde yürüyordur. Bu fosilde de durum aynen böyleydi. Üstelik dişlerde, iki ayağı üzerinde yürüyen canlılarda gözüken ve "apical aşınma" olarak bilinen aşınma mevcuttu. Dört ayaklı maymunların çoğunda köpek dişleri, iki ayaklılara kıyasla çok uzun olduğu için, yiyecekleri çiğneme sırasındaki çene hareketleri de farklı oluyor. Bu yüzden onların dişlerinde daha farklı aşınmalar meydana geliyor.
İnsanın evrim yolculuğu-1: İnsanlardan önce ne vardı?
Soldan sağa: Şempanze, günümüz insanı ve Sahelanthropus'un "foramen magnum"larının kıyaslanması (Görsel: Nature)
Eldeki veriler, Toumai (yaşam umudu) takma adı verilen bu fosilin, iki ayaklı bir türe ait olduğunu gösteriyor. Türün bilimsel adı ise Sahelanthropus tchadensis. Bizim eski dostlarımızdan sadece biri. O tarihlerde henüz dünya üzerinde Homo (insan) denilen cinse ait canlılar evrimleşmemişti. Yani insanın, insan olmayan akrabalarına bakıyoruz. Onlara kısaca insansı diyebilirsiniz. Bu noktada insan olmanın hangi etkenlere bağlı olduğuna değinebiliriz. Bir canlıya "insan" diyebilmemiz için üç farklı kriteri karşılaması yeterlidir: taksonomide primat takımına mensup olmak, iki ayak üzerinde yürümek ve alet yapıp kullanmak. Alet yapımına yönelik eldeki en eski kanıtlar, yaklaşık 3,3 milyon yıl öncesini gösteriyor. Bu kez de Kenya'daki Turkana Gölü yakınlarındayız. Ama bu aletleri hangi türün ürettiğini henüz bilmiyoruz.
İnsanın evrim yolculuğu-1: İnsanlardan önce ne vardı?
İnsanın evrim yolculuğu-1: İnsanlardan önce ne vardı?
Tam Boyutta Gör

Bulunabilen en eski taş aletler yaklaşık 3,3 milyon yıllıktır - Turkana Gölü yakınları, Lomekwi bölgesi (Görsel: BBC)
İnsansı akrabalarımıza geri dönecek olursak yaklaşık 6 milyon yıl evvel, Kenya'nın Tugen Tepeleri'nden ele geçen Orrorin tugenensis adlı türe rastlıyoruz. Onu, 5 küsür milyon yıllık Ardipithecus kadabba ve 4,4 milyon yıllık Ardipithecus ramidus türleri takip ediyor. Buraya kadar olan türlerin hepsi, iki ayaklı insansıların öncül örnekleridir. Ağaç yaşamı devam ederken yerde/toprakta da aktiftiler. Peki ne oldu da bu canlılar iki ayakları üzerinde yürümeye başladı? Elbette bunun için önce anatomik olarak hazır durumda olmalısınız. Yani genetik bazı değişimler (mutasyon) birikerek, bedeninizde bazı değişimler meydana getirmeli. Üstelik bunlar canlıya fayda sağlamalı ki doğal seçilim adı verilen süreçte, "seçilebilsin". Bu durum, ilk iki ayaklı primatların, çevrelerine olan uyum yeteneklerine katkı sağlamış olmalı. Peki nedir onlar? İki ayak üzerinde yürümek, daha geniş bir görüş açısı elde etmek demektir. Etrafınızda sık çalılıklar olsa bile onları aşabilirsiniz ve avcıları daha erken fark edebilirsiniz. Güneş, bedeninizin çok daha ufak bir kısmına etki eder. Üstelik iki ayağınızın üzerindeyken elleriniz serbest kalır. Bu da henüz alet yapamıyor olsanız bile, halihazırdaki materyalleri daha etkin kullanmanıza izin verir. Taş toplayabilir, onu bir kolunuzda biriktirip diğeriyle fırlatabilirsiniz mesela. Aynı şekilde bir elinizle yavrunuzu taşırken diğer elinizle yiyecek götürebilirsiniz.
Artık Australopithecus denilen cinse bakma zamanı! Bu cinse ait 6 adet tür biliniyor. İki ayaklılığa yönelik uyum sürüyor. Omurganın şekli halen tam olarak insanlardaki gibi değil ve kollar bacaklardan daha uzun. Bu da yürürken biraz öne eğildiklerini gösteriyor. Bizim kadar dik değiller. Ayak başparmakları, diğer parmaklardan bir hayli ayrık. Adeta bizim el parmaklarımız gibi. Böyle bir ayakla dalları kavramak mümkün. Yani ağaç yaşamı adaptasyonları henüz bedenlerinden yok olmamış. Australopithecus bireylerinin Tanzanya'da bıraktığı yaklaşık 4 milyon yıllık ayak izlerini görmek için buraya tıklayabilirsiniz. Australopithecuslar, nispeten narin yapılı canlılar. Onların bir de kaba yapılı olan bir yan kolu var ve Paranthropus cins adıyla biliniyorlar. Bu cinse mensup 3 tane tür biliniyor. Kaba yapılıların nesli tükense de narin yapılı Australopitekler, Homo adındaki cinse evrilerek günümüze kadar geldiler...

http://humanorigins.si.edu/
En Beğenilen Yorumlar
kankam1030 2 hafta önce en beğenilen
Edit:Geçmişte yaşamış ve bugün soyu tükenmiş olan pek çok farklı maymun türü vardır. Bunların bazılarının kafatası veya iskelet yapısı kısmen insanlara benzerlik göstermektedir.
Ama bu benzerlikler bu canlıların insanlarla bir ilgisi olduğu anlamına gelmez. Evrimciler ise, bu soyu tükenmiş canlılara ait kafataslarını, teorilerinin gerektirdiği gibi art arda dizerek bir tür 'maymundan insana giden merdiven' oluşturma çabasındadırlar. Ancak bu konudaki araştırmalar derinleştikçe, ortada böyle bir merdiven bulunmadığı, sadece farklı dönemlerde farklı maymun türlerinin yaşadığı anlaşılıyor. Bunun sonucunda ise insanın arkasında hiç bir evrim süreci bulunmadan yeryüzünde bir anda ortaya çıktığı, yani yaratıldığı ortaya çıkıyor."
Evrimciler Sahelanthropus tchadensis fosilinin ortaya çıkarılmasıyla zaten zor ayakta tuttukları soy ağacının artık yıkıldığını, kayıp halka fikrinin de bir efsaneden ibaret olduğunu itiraf etmek zorunda kalmışlardır.
Ünlü Nature dergisinin editörü ve paleontolog Henry Gee The Guardian gazetesinde yayınlanan makalesinde bu konuda şunları yazmıştır:
"Sonuç ne olursa olsun, bu kafatası, bir kez daha ve kesin olarak göstermiştir ki, eskiden beri kabul edilen (insanla maymun arasındaki) "kayıp halka" düşüncesi saçmadır... Şu an çok açık olarak görülmelidir ki, zaten her zaman için son derece sallantılı olan kayıp halka düşüncesi, artık tamamen geçerliliğini yitirmiştir."
Bilindiği gibi evrimciler iki ayaklılıkla ilgili olarak onyıllardır aynı masalı anlatır: Ağaçlardan inen ve savanlarda yaşamaya başlayan maymunların avcıları önceden belirlemek için otların arasında doğrulması, sözde, iki ayaklılığa yol açmıştır. Ancak Tobias"ın da belirttiği gibi önceden insanlığın beşiği olarak gösterilen bölgelerin sık ağaçlarla kaplı olduğu ortaya çıkmıştır. Böylece savanlarda iki ayaklı hale gelen maymunların hikayesi çöpe atılmak zorunda kalmış ve ağaç dallarında dengede kalmaya çalışan maymunların ağaç tepelerinde iki ayaklı hale geldiği, yere indiklerinde zaten iki ayak üzerinde yürüme kabiliyetine sahip oldukları tezi benimsenmiştir. Bu tezin önde gelen savunucularından Robin Crompton, iddiasına delil olarak Afrika ülkelerinden Uganda"nın Bwindi bölgesinde rastladığı iki ayak üzerinde yürüyebilen şempanzeleri göstermektedir. The Scotsman gazetesinde "İki Ayaklı Şempanzeler Darwin"in Teorisini Çiğniyor" başlığıyla haber verilen şempanzelerin eski iddiayı çürüttüğü savunulmaktadır.
Tüm bunlar aslında, evrimcilerin bilimsel bulgular karşısında kolaylıkla iddialarını terkettiklerini, ancak "evrim" fikrinden asla vazgeçmediklerini göstermektedir.
Edit:Geçmişte yaşamış ve bugün soyu tükenmiş olan pek çok farklı maymun türü vardır. Bunların bazılarının kafatası veya iskelet yapısı kısmen insanlara benzerli...
Devamını Gör
12 Angry Men 2 hafta önce
Resmin büyük halini görebilmek için tıklayın

The bomb has been planted
vjdrsjejv 2 hafta önce
Dinciler bu evrim meselesini nasıl reddediyor aklım almıyor, hadi bunun araştırması kanıtı var onların neyi var mucizesi mi? Tehditleri mi? Ahh ah
The Ace of Spades 1 hafta önce
Purgatorius
Resmin büyük halini görebilmek için tıklayın
The Ace of Spades 1 hafta önce
Tahminim doğru çıktı .
İlkel ortak ata primatlardan birisi ;
google.com.tr/...
65-55 milyon yıl önceye denk geliyor . Miacidler ile yakın zamanda .
Purgatorius .
ugarb 1 hafta önce
6 milyon yıl önce bir dişi maymunun, iki kızı oldu, kızın biri maymumların, diğeri ise insanların atası oldu!
Yanlışla bana bunu.
Araba atölyesinde, arabanın tüm parçaları var, doğa bu parçaları bir araya getirdi, araba oldu. (Parçalar nerden geldi peki diye sorma bana)
Yanlışla bana bunu.
"Ben"yarattım, can verdim, sayısız türde hemde, aslında çamurdur özü.
Yanlışla bana bunu.
Ortamda elektrik var, su var şimşekler çakıyor, yani ortam müsait, e ozaman kaçınılmaz şekilde canlı oluştu.
Yanlışla bana bunu.
Uzaylılar gönderdi bizi(yoksa inanmıyormusun?, oysa çok kanıtı var!)
Yanlışla bana bunu!
The Ace of Spades 1 hafta önce
En ilkel primat ne peki ? Hangı tür ?
Mesela kedigiller ile köpekgiller taa 50-60 milyon yıl önce ayrıldılar ve ortak soyları miacidlere dayanıyor .
Biz ve diğer ilkel primatların da ilk ortak atasının çift haneli milyonlara denk geldiğini düşünüyorum .
huseyincarnege 1 hafta önce
insanlar maymundan gelmedi evrimde bir teoridir ama insanlar uzaylılar anunnakiler tarafından yapıldı :):):)
inanmayın şunlara yaw bazı hayvan iskeletleri insanı andıra bilir ama bu bizim
onlardan türedihimiz anlamına gelmiyor.
Ahm3tt 1 hafta önce
Orda berkeley duke harvard universitelerinin vb hocalari var adam rezil liste dedi
Ben bu arkadasa daha fazla cevap vermeyeyim vakte yazik.
Mualla Lahuti Efendi 1 hafta önce Ahm3tt
Ugh, argumentum ad verecundiam. Midem bulandı.
Sizden tek bir şey talep ettim. Bu listedeki isimlerden evrimi yanlışlayan, bilimsel bir dergide yayınlanmış ve kabul görmüş yalnızca bir tane makale istiyorum. Bunu sunamayacaksanız bence de daha fazla cevap yazıp kendinizi komik duruma düşürmeyin.
HIGHER 1 hafta önce
Millet, yer çekimi yoktur dedim ve artık yer beni çekmiyor, siz de deneyin farkı görün
Mualla Lahuti Efendi 1 hafta önce HIGHER
Zaten yer çekimi bir teoridir, ispatlanmadı ki. Nerede hani ara çekimler? Gösterebiliyor musunuz?
Checkmate, atheists!
Sarı Mucit 1 hafta önce
Diyelim ki uzay mekiği aya gitti
Geri nasıl dünyaya iniş yapacak?
Dünyanın yörüngesinden çıkmadı mı
Saatte 108.000 km hızla güneşin etrafında döndüğü iddia edilen dünyayı yakalaması için uzay mekiğinin saatte kaç km hızla gitmesi gerekecek?
Yoksa yörüngeyi bir şekilde bulup 1 sene dünyanın o noktaya döne döne gelip kendisini almasını mı bekleyecek?
Ya da dünya düz
Güneş ve ay onun etrafında kendi yörüngesinde hareket ediyor ve dünyaya hizmet ediyor
Uçaklar rahat bir şekilde iniş kalkış yapıyor
Bu daha mantıklı bir açıklama değil mi
umit d 1 hafta önce
evrim diye birşey yok inanmayın
KinopioTaichou 1 hafta önce
Daha teorinin ne olduğunu bilmeden ahkam kesenler var.Yerçekimi teorisi de sana göre kanıtlanmadığından dolayı yoktur o zaman.Düz dünyacılara gün doğdu desene.Ha zaten senin dünyan emrolunduğu gibi dosdoğruydu değil mi?


Klasik bilim bir şeyi ortaya atınca dincilerin kabul etmemesi ve bilim onu kanıtlayınca dincilerin o bizde zaten vardı döngüsü.Hiçbir zaman değişmez


Sarı Mucit 1 hafta önce KinopioTaichou
Heyy pikaçu orda dur bakalım
Dünyanın yuvarlak olduğu ne zaman ispatlandı?
Nasanın saçmalıklarına inanmamızı mı bekliyorsun?
1 uçak saatte 1670 km hızla kendi etrafında ve 108000 km hızla güneş etrafında döndüğü iddia edilen dünyaya ufacık motorlarla nasıl iniş yapabiliyor???
Bir uçak dönüş hızına nasıl karşı koyabilir
108 bin km hızla giden bir cisimde sular nasıl dağılmadan durur
Nasıl hayat olur
Yorum Yaz Forumda Yanıtla
B I U " İçerik Göm DH Video Twitter YouTube Instagram Vine Künye BSC Oyun IMDb - url img @
Nasıl eklemek istersiniz?
Önceki ve Sonraki İçerikler
Daha Yeniler 2 hafta önce Fortnite yapımcısı Epic Games'den Steam’e rakip dijital oyun mağazası 2 hafta önce Pixel 3 ve 3 XL büyük bir güncelleme aldı 2 hafta önce Google profilinize göre arama sonuçlarını değiştiriyor olabilir 2 hafta önce Tesla'dan Model Y ile ilgili önemli açıklama 2 hafta önce NASA şimdi de asteroite ulaştı: İşte OSIRIS-REx uzay aracının görevi 2 hafta önce OnePlus 6T mercek altında: Çok hızlı, daha iddialı 2 hafta önce Ekrana gömülü ön kameraya sahip Lenovo Z5s, 6 Aralık'ta geliyor 2 hafta önce Valeroa iki günde kırıldı 2 hafta önce Otomobil satışlarındaki kötü gidişat devam ediyor 2 hafta önce Elektrikli Hyundai Kona'nın menzili yanlış ölçülmüş: İşte yeni değerler 2 hafta önce Yeni nesil Galaxy Watch ekrana gömülü parmak izi sensörü ile gelebilir 2 hafta önce Seagate 16TB kapasiteli disklerin testlerine başladı 2 hafta önce AMD Athlon 200GE hız aşırtılabiliyor 2 hafta önce Türk Telekom, AKK’yi kaldırıyor 2 hafta önce Kansere karşı “fazerli” mücadele 2 hafta önce Microsoft PowerPoint'e canlı altyazı ve açıklama özelliği geliyor 2 hafta önce 2018 Los Angeles Otomobil Fuarı'nda sergilenen ilgi çekici otomobiller [Galeri] 2 hafta önce Uluslararası Uzay İstasyonu’nun yeni mürettebatıyla tanışın: Yapay zekâ CIMON 2 hafta önce Saç ekimi sonrası 12. gün | Ekilenler uzuyor 2 hafta önce Grammy adayları Apple Music üzerinden açıklanacak 2 hafta önce GÖRÜNTÜLENEN İnsanın evrim yolculuğu-1: İnsanlardan önce ne vardı? Sonraki Microsoft havlu attı: Edge yerine Chrome tabanlı yeni bir tarayıcı geliyor 2 hafta önce Samsung, Galaxy A8 Star'ın portre modunun tanıtımında stok fotoğraf kullandı 2 hafta önce Mitsubishi Electric yeni bir mobil haritalama sistemi geliştirdi 2 hafta önce Tumblr yetişkin içeriği yasaklayacağını açıkladı 2 hafta önce Türkçe seslendirmeli Command & Conquer: Rivals indirmeye sunuldu 2 hafta önce Türk Telekom, AKN ve AKK'yı kaldıracak mı? Sınırsız internet mümkün mü? 2 hafta önce Apple 5G destekli iPhone'u 2020'ye kadar piyasaya sürmeyecek 2 hafta önce Hakan: Muhafız dizisinin ikinci sezonu onaylandı 2 hafta önce NVIDIA, yapay zekâ sayesinde interaktif bir dünya yarattı 2 hafta önce Captain Marvel filminin yeni fragmanı yayımlandı 2 hafta önce Volkswagen'in uygun fiyatlı elektrikli otomobili aslında tanıdık bir model olacak 2 hafta önce Delikli ekrana sahip Huawei Nova 4'ün lansman tarihi açıklandı 2 hafta önce Quora 100 milyon kullanıcının bilgilerini sızdırdı 2 hafta önce Yılın üçüncü çeyreğinde giyilebilir cihaz pazarının lideri Xiaomi 2 hafta önce Apple ve Qualcomm kozlarını mahkemede paylaşacak 2 hafta önce Tron yeni bir uygulama geliştirme yarışması duyurdu 2 hafta önce App Store, Apple Music ve iTunes platformlarında yılın en iyileri belli oldu 2 hafta önce Facebook ve MIT, 4 milyar insana açık adres tanımlayacak yapay zeka geliştiriyor 2 hafta önce Samsung Galaxy S10 Plus'ın tasarımı açığa çıktı 2 hafta önce Nvidia Titan RTX duyuruldu: İşte özellikleri ve fiyatı Daha Eskiler
Alternatif Görünümler Geri Bildirim