Son Aramalarınız TEMİZLE
  Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
  Header'ı Tuttur
  Header'da Teknoloji Gündemi
  Anasayfa
  Büyük Slayt ve Popüler Haberler
  Döşeme Stili Ana Akış
  Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
  İçerikleri Yeni Sekmede Aç
  Detay Sayfaları
  Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
  Renk Seçenekleri
  Gece Modu (Koyu Tema)
  Sadece Videolar için Gece Modu
  indirim kodu
  Anlık Bildirim

  İnsanın evrim yolculuğu-1: İnsanlardan önce ne vardı?

  Bu yazıda insan olmanın ne anlama geldiğini ve insanlığın geçmişini temel hatlarıyla ele alacağız. Ayrıca insan türlerini işleyeceğimiz bir devam yazısı da olacak.
  2 yıl (Son Güncelleme: 2 ay)
  12,1b
  1
  356
  Diğer Bilim ve Teknoloji
  Abone ol
  Yazar
  76

  Bizler, cins adı "insan" olan canlılarız. Fakat bizden önce yaşamış, bir kısmı bizim doğrudan atamız olan, bir kısmı da akrabamız olan farklı türler de mevcuttu. Günümüzde sadece tek insan türü hayatta. Bu yazıda nesli tükenen ata ve akrabalarımızın bir kısmını anacağız.

  Zamanda geriye gitme vakti! Aklınıza anne veya babanızı getirin. Sonra onun anne-babasını. Atalarınızı böyle geriye doğru takip etmeye devam edin. Ta ki 7 milyon yıl öncesine kadar. Fosil buluntuları, iki ayağı üzerinde yürüyebilen en eski primatın, yaklaşık 7 milyon yıl önce yaşadığını bizlere gösteriyor. Yeni yapılacak çalışmalar, bu tarihi elbette daha da geriye çekebilir.

   
  Çad'da ele geçen yaklaşık 7 milyon yıllık fosil kafatasının bir kalıbı - Sahelanthropus tchadensis (Görsel: Vikipedi)

  Bahsettiğimiz zaman dilimi, Geç Miyosen adı verilen bir döneme denk geliyor. Afrika kıtasında, Çad'ın Djurab Çölü'nde bir grup antropolog kazı yapıyor. Bu sırada bir kafatası buluyorlar. Kafatasının alt kısmında, boyunla bağlantı yapan foramen magnum adında bir delik vardır. Bu deliğin konumu, eğer orta kısma daha yakınsa, canlı çok yüksek olasılıkla iki ayağı üzerinde yürüyordur. Bu fosilde de durum aynen böyleydi. Üstelik dişlerde, iki ayağı üzerinde yürüyen primatlarda görülen ve "apical aşınma" olarak bilinen aşınma mevcuttu. Dört ayaklı maymunların çoğunda köpek dişleri, iki ayaklılara kıyasla çok uzun olduğu için, yiyecekleri çiğneme sırasındaki çene hareketleri de farklı oluyor. Bu yüzden onların dişlerinde daha farklı aşınmalar meydana geliyor.

  İlginizi Çekebilir Avatar İnsangiller ailesine ait 2 milyon yıllık kafatası keşfedildi

  Soldan sağa: Şempanze, günümüz insanı ve Sahelanthropus'un "foramen magnum"larının kıyaslanması (Görsel: Nature)

  Eldeki veriler, Toumai (yaşam umudu) takma adı verilen bu fosilin, iki ayaklı bir türe ait olduğunu gösteriyor. Türün bilimsel adı ise Sahelanthropus tchadensis. Bizim eski dostlarımızdan sadece biri. O tarihlerde henüz dünya üzerinde Homo (insan) denilen cinse ait canlılar evrimleşmemişti. Yani insanın, insan olmayan akrabalarına bakıyoruz. Onlara kısaca insansı diyebilirsiniz. Bu noktada insan olmanın hangi etkenlere bağlı olduğuna değinebiliriz. Bir canlıya "insan" diyebilmemiz için şu üç ölçütü karşılaması yeterlidir: taksonomide primat takımına mensup olmak, iki ayak üzerinde (dik) yürümek ve alet yapıp kullanmak. Alet yapımına yönelik eldeki en eski kanıtlar, yaklaşık 3,3 milyon yıl öncesini gösteriyor. Bu kez Kenya'daki Turkana Gölü yakınlarındayız. Bu aletleri hangi türün ürettiğini henüz bilmiyoruz.

  Bulunabilen en eski taş aletler yaklaşık 3,3 milyon yıllıktır - Turkana Gölü yakınları, Lomekwi bölgesi (Görsel: BBC)
   

  İnsansı akrabalarımıza geri dönecek olursak, yaklaşık 6 milyon yıl evvel, Kenya'nın Tugen Tepeleri'nden ele geçen Orrorin tugenensis adlı türe rastlıyoruz. Onu, 5 küsür milyon yıllık Ardipithecus kadabba ve 4,4 milyon yıllık Ardipithecus ramidus türleri takip ediyor. Buraya kadar olan türlerin hepsi, iki ayaklı insansıların öncül örnekleridir. Ağaç yaşamı devam ederken yerde/toprakta da aktiftiler. Peki ne oldu da bu canlılar iki ayakları üzerinde yürümeye başladı? Elbette bunun için önce anatomik olarak hazır durumda olmalısınız. Yani genetik bazı değişimler (mutasyon) birikerek, bedeninizde bazı değişimler meydana getirmeli. Üstelik bunlar canlıya fayda sağlamalı ki doğal seçilim adı verilen süreçte, "seçilebilsin". Bu durum, ilk iki ayaklı primatların, çevrelerine olan uyum yeteneklerine katkı sağlamış olmalı. Peki nedir onlar? İki ayak üzerinde yürümek, daha geniş bir görüş açısı elde etmek demektir. Etrafınızda sık çalılıklar olsa bile onları aşabilirsiniz ve avcıları daha erken fark edebilirsiniz. Yakıcı Afrika sıcağında Güneş ışınları, bedeninizin daha ufak bir bölümüne etki eder. Üstelik iki ayağınızın üzerindeyken elleriniz serbest kalır. Bu da henüz alet yapamıyor olsanız bile, halihazırdaki materyalleri daha etkin kullanmanıza izin verir. Taş toplayabilir, onu bir kolunuzda biriktirip diğeriyle fırlatabilirsiniz mesela. Aynı şekilde bir elinizle yavrunuzu taşırken diğer elinizle yiyecek götürebilirsiniz.

  Ayrıca Bkz. "İnsan evriminin günümüzdeki etkileyici örneklerinden biri: Endonezya'daki Bajau halkı"

  Artık Australopithecus denilen cinse bakma zamanı! Bu cinse ait 6 adet tür biliniyor. İki ayaklılığa (bipedalizm) yönelik uyum sürüyor. Omurganın şekli halen tam olarak insanlardaki gibi değil ve kollar bacaklardan daha uzun. Böylece yürürlerken biraz öne eğik görünüyorlar. Bizim kadar dik değiller. Ayak başparmakları, diğer parmaklardan görece ayrık. Adeta bizim el parmaklarımız gibi. Böyle bir ayakla, hâlâ dalları kavramak mümkün. Yani ağaç yaşamı adaptasyonları henüz bedenlerinden silinmemiş. Australopithecus bireylerinin Tanzanya'da bıraktığı yaklaşık 4 milyon yıllık ayak izlerini görmek için buraya tıklayabilirsiniz. Australopithecuslar, nispeten narin yapılı canlılar. Onların bir de kaba yapılı olan bir kolu var ve Paranthropus cins adıyla biliniyorlar. Bu cinse mensup 3 tane tür tanımlanmış. Kaba yapılıların nesli tükense de narin yapılı Australopitekler, Homo adındaki cinse evrilerek günümüze kadar geldiler...

  Ayrıca Bkz. "Evrim bilginizi bu mini sınavla test edin!"    http://humanorigins.si.edu/ Yorum Yaz Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
  istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
  DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
  Daha Fazla Video
  donanimhabercom Instagram

  Evcil hayvanların yerini almaya aday yapay zekaya sahip tüylü robot

  BalkanGöçmeniBirBey

  taş devrinde mi jetgilllerdemi hatırlamıyorum ama evcil hayvanlarının yerini alan robotlar vardı sanırım

  8 saat önce
  Ahayri

  Evcil hayvanlarini oyuncak gibi kullanan insanlar icin yeni bir teknoloji degil.

  1 gün önce
  MetaLisT_

  Tüy döküyor mu ? :)

  1 gün önce
  En Beğenilen Yorumlar Tümünü Genişlet Yorum Yaz
  kankam1030 (mert met) 2 yıl (düzenlendi) ( Mesaj Silindi ) en beğenilen
  Edit:Geçmişte yaşamış ve bugün soyu tükenmiş olan pek çok farklı maymun türü vardır. Bunların bazılarının kafatası veya iskelet yapısı kısmen insanlara benzerlik göstermektedir.
  Ama bu benzerlikler bu canlıların insanlarla bir ilgisi olduğu anlamına gelmez. Evrimciler ise, bu soyu tükenmiş canlılara ait kafataslarını, teorilerinin gerektirdiği gibi art arda dizerek bir tür 'maymundan insana giden merdiven' oluşturma çabasındadırlar. Ancak bu konudaki araştırmalar derinleştikçe, ortada böyle bir merdiven bulunmadığı, sadece farklı dönemlerde farklı maymun türlerinin yaşadığı anlaşılıyor. Bunun sonucunda ise insanın arkasında hiç bir evrim süreci bulunmadan yeryüzünde bir anda ortaya çıktığı, yani yaratıldığı ortaya çıkıyor."

  Evrimciler Sahelanthropus tchadensis fosilinin ortaya çıkarılmasıyla zaten zor ayakta tuttukları soy ağacının artık yıkıldığını, kayıp halka fikrinin de bir efsaneden ibaret olduğunu itiraf etmek zorunda kalmışlardır.

  Ünlü Nature dergisinin editörü ve paleontolog Henry Gee The Guardian gazetesinde yayınlanan makalesinde bu konuda şunları yazmıştır:

  "Sonuç ne olursa olsun, bu kafatası, bir kez daha ve kesin olarak göstermiştir ki, eskiden beri kabul edilen (insanla maymun arasındaki) "kayıp halka" düşüncesi saçmadır... Şu an çok açık olarak görülmelidir ki, zaten her zaman için son derece sallantılı olan kayıp halka düşüncesi, artık tamamen geçerliliğini yitirmiştir."

  Bilindiği gibi evrimciler iki ayaklılıkla ilgili olarak onyıllardır aynı masalı anlatır: Ağaçlardan inen ve savanlarda yaşamaya başlayan maymunların avcıları önceden belirlemek için otların arasında doğrulması, sözde, iki ayaklılığa yol açmıştır. Ancak Tobias"ın da belirttiği gibi önceden insanlığın beşiği olarak gösterilen bölgelerin sık ağaçlarla kaplı olduğu ortaya çıkmıştır. Böylece savanlarda iki ayaklı hale gelen maymunların hikayesi çöpe atılmak zorunda kalmış ve ağaç dallarında dengede kalmaya çalışan maymunların ağaç tepelerinde iki ayaklı hale geldiği, yere indiklerinde zaten iki ayak üzerinde yürüme kabiliyetine sahip oldukları tezi benimsenmiştir. Bu tezin önde gelen savunucularından Robin Crompton, iddiasına delil olarak Afrika ülkelerinden Uganda"nın Bwindi bölgesinde rastladığı iki ayak üzerinde yürüyebilen şempanzeleri göstermektedir. The Scotsman gazetesinde "İki Ayaklı Şempanzeler Darwin"in Teorisini Çiğniyor" başlığıyla haber verilen şempanzelerin eski iddiayı çürüttüğü savunulmaktadır.

  Tüm bunlar aslında, evrimcilerin bilimsel bulgular karşısında kolaylıkla iddialarını terkettiklerini, ancak "evrim" fikrinden asla vazgeçmediklerini göstermektedir.
  Edit:Geçmişte yaşamış ve bugün soyu tükenmiş olan pek çok farklı maymun türü vardır. Bunların bazılarının kafatası veya iskelet yapısı kısmen insanlara benzerli...
  Devamını Gör
  12 Angry Men (Heisenberg ) 2 yıl (düzenlendi) ( Mesaj Silindi )


  The bomb has been planted
  vjdrsjejv (Burak Kısalar) 2 yıl ( Mesaj Silindi )
  Dinciler bu evrim meselesini nasıl reddediyor aklım almıyor, hadi bunun araştırması kanıtı var onların neyi var mucizesi mi? Tehditleri mi? Ahh ah
  Yorumlar (114) Yorum Yaz Forumda Gör
  7
  DH Misafiri 2 yıl ( Mesaj Silindi )
  Birçok insan olaya maymundan mı geldik gözüyle sorguluyor sen ise adaptasyonlardan küçük uyumlardan bahsediyorsun.Karşındakinin neye takıldığını anlamamışsın.Biraz mantık evrim hala teori tam açıklanmamış maymundan başka ata da olabilir.Böyle bir argüman işleseydi evrim teori olmazdı.Karşınızdakilere alaycı konuşuyorsunuz ama sizde boşsunuz.Evrim teorisi bahsettiğin kadar sığ bir durum değil.
  Irishman (Boşver Adımı) 2 yıl ( Mesaj Silindi )
  Tahminim doğru çıktı .

  İlkel ortak ata primatlardan birisi ;

  https://www.google.com.tr/amp/s/evrimagaci.org/ilk-primat-purgatorius-3327/amp

  65-55 milyon yıl önceye denk geliyor . Miacidler ile yakın zamanda .

  Purgatorius .
  ugarb (U B) 2 yıl ( Mesaj Silindi )
  6 milyon yıl önce bir dişi maymunun, iki kızı oldu, kızın biri maymumların, diğeri ise insanların atası oldu!


  Yanlışla bana bunu.


  Araba atölyesinde, arabanın tüm parçaları var, doğa bu parçaları bir araya getirdi, araba oldu. (Parçalar nerden geldi peki diye sorma bana)


  Yanlışla bana bunu.


  "Ben"yarattım, can verdim, sayısız türde hemde, aslında çamurdur özü.


  Yanlışla bana bunu.


  Ortamda elektrik var, su var şimşekler çakıyor, yani ortam müsait, e ozaman kaçınılmaz şekilde canlı oluştu.


  Yanlışla bana bunu.


  Uzaylılar gönderdi bizi(yoksa inanmıyormusun?, oysa çok kanıtı var!)


  Yanlışla bana bunu!
  Irishman (Boşver Adımı) 2 yıl ( Mesaj Silindi )
  En ilkel primat ne peki ? Hangı tür ?

  Mesela kedigiller ile köpekgiller taa 50-60 milyon yıl önce ayrıldılar ve ortak soyları miacidlere dayanıyor .

  Biz ve diğer ilkel primatların da ilk ortak atasının çift haneli milyonlara denk geldiğini düşünüyorum .
  huseyincarnege (huseyin murteza) 2 yıl ( Mesaj Silindi )
  insanlar maymundan gelmedi evrimde bir teoridir ama insanlar uzaylılar anunnakiler tarafından yapıldı :):):)
  inanmayın şunlara yaw bazı hayvan iskeletleri insanı andıra bilir ama bu bizim
  onlardan türedihimiz anlamına gelmiyor.
  Ahm3tt (Ahmet Ş) 2 yıl ( Mesaj Silindi )
  Orda berkeley duke harvard universitelerinin vb hocalari var adam rezil liste dedi


  Ben bu arkadasa daha fazla cevap vermeyeyim vakte yazik.
  Guest-F01EF196D 2 yıl ( Mesaj Silindi ) Ahm3tt
  Ugh, argumentum ad verecundiam. Midem bulandı.  Sizden tek bir şey talep ettim. Bu listedeki isimlerden evrimi yanlışlayan, bilimsel bir dergide yayınlanmış ve kabul görmüş yalnızca bir tane makale istiyorum. Bunu sunamayacaksanız bence de daha fazla cevap yazıp kendinizi komik duruma düşürmeyin.
  sething (sething ) 2 yıl ( Mesaj Silindi ) Ahm3tt
  bence de cevap verme.

  veya cevap verme hakkını evrimi inkar etmeye harcayacağına yaratılışı kanıtlamaya harca.

  işini kolaylaştırırsın gibime geliyor..

  son dönemin modernist oryantalist ilahiyatçılarının memory cleaning operatörlüğü sonrası iyice ipi kopardı gençlik..
  HIGHER 2 yıl ( Mesaj Silindi )
  Millet, yer çekimi yoktur dedim ve artık yer beni çekmiyor, siz de deneyin farkı görün
  Guest-F01EF196D 2 yıl ( Mesaj Silindi ) HIGHER
  Zaten yer çekimi bir teoridir, ispatlanmadı ki. Nerede hani ara çekimler? Gösterebiliyor musunuz?  Checkmate, atheists!
  sething (sething ) 2 yıl ( Mesaj Silindi ) HIGHER
  yerçekimi yoktur.

  uzayın her yöne itmesi vardır.

  ha bide

  gerçek islam bu değil..
  Sarı Mucit 2 yıl ( Mesaj Silindi )
  Diyelim ki uzay mekiği aya gitti


  Geri nasıl dünyaya iniş yapacak?


  Dünyanın yörüngesinden çıkmadı mı


  Saatte 108.000 km hızla güneşin etrafında döndüğü iddia edilen dünyayı yakalaması için uzay mekiğinin saatte kaç km hızla gitmesi gerekecek?


  Yoksa yörüngeyi bir şekilde bulup 1 sene dünyanın o noktaya döne döne gelip kendisini almasını mı bekleyecek?

  Ya da dünya düz


  Güneş ve ay onun etrafında kendi yörüngesinde hareket ediyor ve dünyaya hizmet ediyor


  Uçaklar rahat bir şekilde iniş kalkış yapıyor


  Bu daha mantıklı bir açıklama değil mi
  umit d 2 yıl ( Mesaj Silindi )
  evrim diye birşey yok inanmayın
  sething (sething ) 2 yıl ( Mesaj Silindi ) umit d
  evrime inanılmaz.

  inanmak olma-olmama ihtimaline rağmen hiç bir kanıt yokken tartışmaya açık şeye dair bi refleksdir.

  evrimi

  anlamaya kapasite yeterse kabul edersiniz..
  Yorum Yaz Forumda Yanıtla
  Nasıl eklemek istersiniz?
  ANLIK GÖRÜNTÜLEMELER
  1 Kişi Okuyor (0 Üye, 1 Misafir) 1 Masaüstü

  GENEL İSTATİSTİKLER
  12068 kez okundu.
  91 kişi, toplam 114 yorum yazdı.

  HABERİN ETİKETLERİ
  evrim, jeoloji ve
  Sorgu:
  Önceki ve Sonraki İçerikler
  Daha Yeniler 2 yıl Fortnite yapımcısı Epic Games'den Steam’e rakip dijital oyun mağazası 2 yıl Pixel 3 ve 3 XL büyük bir güncelleme aldı 2 yıl Google profilinize göre arama sonuçlarını değiştiriyor olabilir 2 yıl Tesla'dan Model Y ile ilgili önemli açıklama 2 yıl NASA şimdi de asteroite ulaştı: İşte OSIRIS-REx uzay aracının görevi 2 yıl OnePlus 6T mercek altında: Çok hızlı, daha iddialı 2 yıl Ekrana gömülü ön kameraya sahip Lenovo Z5s, 6 Aralık'ta geliyor 2 yıl Valeroa iki günde kırıldı 2 yıl Otomobil satışlarındaki kötü gidişat devam ediyor 2 yıl Elektrikli Hyundai Kona'nın menzili yanlış ölçülmüş: İşte yeni değerler 2 yıl Yeni nesil Galaxy Watch ekrana gömülü parmak izi sensörü ile gelebilir 2 yıl Seagate 16TB kapasiteli disklerin testlerine başladı 2 yıl AMD Athlon 200GE hız aşırtılabiliyor 2 yıl Türk Telekom, AKK’yi kaldırıyor 2 yıl Kansere karşı “fazerli” mücadele 2 yıl Microsoft PowerPoint'e canlı altyazı ve açıklama özelliği geliyor 2 yıl 2018 Los Angeles Otomobil Fuarı'nda sergilenen ilgi çekici otomobiller [Galeri] 2 yıl Uluslararası Uzay İstasyonu’nun yeni mürettebatıyla tanışın: Yapay zekâ CIMON 2 yıl Saç ekimi sonrası 12. gün | Ekilenler uzuyor 2 yıl Grammy adayları Apple Music üzerinden açıklanacak 2 yıl GÖRÜNTÜLENEN İnsanın evrim yolculuğu-1: İnsanlardan önce ne vardı? Sonraki Microsoft havlu attı: Edge yerine Chrome tabanlı yeni bir tarayıcı geliyor 2 yıl Samsung, Galaxy A8 Star'ın portre modunun tanıtımında stok fotoğraf kullandı 2 yıl Mitsubishi Electric yeni bir mobil haritalama sistemi geliştirdi 2 yıl Tumblr yetişkin içeriği yasaklayacağını açıkladı 2 yıl Türkçe seslendirmeli Command & Conquer: Rivals indirmeye sunuldu 2 yıl Türk Telekom, AKN ve AKK'yı kaldıracak mı? Sınırsız internet mümkün mü? 2 yıl Apple 5G destekli iPhone'u 2020'ye kadar piyasaya sürmeyecek 2 yıl Hakan: Muhafız dizisinin ikinci sezonu onaylandı 2 yıl NVIDIA, yapay zekâ sayesinde interaktif bir dünya yarattı 2 yıl Captain Marvel filminin yeni fragmanı yayımlandı 2 yıl Volkswagen'in uygun fiyatlı elektrikli otomobili aslında tanıdık bir model olacak 2 yıl Delikli ekrana sahip Huawei Nova 4'ün lansman tarihi açıklandı 2 yıl Quora 100 milyon kullanıcının bilgilerini sızdırdı 2 yıl Yılın üçüncü çeyreğinde giyilebilir cihaz pazarının lideri Xiaomi 2 yıl Apple ve Qualcomm kozlarını mahkemede paylaşacak 2 yıl Tron yeni bir uygulama geliştirme yarışması duyurdu 2 yıl App Store, Apple Music ve iTunes platformlarında yılın en iyileri belli oldu 2 yıl Facebook ve MIT, 4 milyar insana açık adres tanımlayacak yapay zeka geliştiriyor 2 yıl Samsung Galaxy S10 Plus'ın tasarımı açığa çıktı 2 yıl Nvidia Titan RTX duyuruldu: İşte özellikleri ve fiyatı Daha Eskiler
  Yeni Haber
  şimdi
  Geri Bildirim