Son Aramalarınız TEMİZLE
  Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
  Header'ı Tuttur
  Header'da Teknoloji Gündemi
  Anasayfa
  Büyük Slayt ve Popüler Haberler
  Döşeme Stili Ana Akış
  Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
  İçerikleri Yeni Sekmede Aç
  Detay Sayfaları
  Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
  Renk Seçenekleri
  Gece Modu (Koyu Tema)
  Sadece Videolar için Gece Modu
  indirim kodu

  evrimsel biyoloji

  Etiket
  SON GÜNCELLEME
  1 GÜN

  GİRİLEN İÇERİKLER
  13 HABER 8 GALERİ

  ORTALAMA İÇERİK YOĞUNLUĞU
  HAFTADA 3 İÇERİK
  Leonardo da Vinci'nin çizimlerinden çeşitli DNA'lar elde edildi
  Aralarında tarihçilerin, mikrobiyologların ve restoratörlerinin bulunduğu multidisipliner araştırma ekibi ünlü ressamın çizimlerini inceledi ve bakterilere, mantarlara, insana ait DNA'lar elde edildi.
  1,2b 5
  Deniz kıyılarında biyoçeşitliliği sağlayacak oluklu fayanslar geliştirildi
  Uluslarası bir araştırmacı grubu bahsi geçen durumu iyileştirmek amacıyla 3 boyutlu yazıcılardan yardım alarak çatlaklara ve oyuklara sahip beton fayanslar geliştirdi.
  1,6b 5
  Yeni araştırmalara göre aligatörler de kuyruklarını rejenere edebiliyor
  Araştırmacılar iddialarını güçlendirmek için yaban hayattan yakalanan alligator mississippiensis türüne ait 3 farklı aligatörün kuyruk yapılarını inceledi, anatomik olarak kuyruk yapılarını kıyasladı.
  975 9
  Araştırmalar balıkların yüzgeçlerinin brankial kemerlerden evrimleştiğini destekliyor
  1800’lü yılların başında Alman anatomist Karl Gegenbaur, balıklarda bulunan yüzgeçlerin solungaç kemerlerinden evrimleştiğini ileri sürdü. Bilim insanının teorisi yapılan araştırmalarla desteklendi.
  1,5b 30
  Biyolojik olarak bozunabilir gaz sensörü geliştirildi
  Pennsylvania State University's Institute for Computational and Data Sciences kurumu araştırmacıları NO ve NO2 düzeylerini monitörize edebilecek deneysel cihaz geliştirdi.
  854
  99 milyon yıllık fosil karıncaların evrimine ışık tutabilir
  Günümüzde nesli tükenmiş olan ve ilk olarak 100 yıl önce fosillerine rastlanan cehennem karıncalarının, günümüz karıncalarıdan neden çok daha farklı organizmalar olduğu ise gizemini koruyor.
  2,5b 13
  VRK-1 enzim aktivitesi nematodlarda yaşam ömrünü uzatıyor
  Yuvarlak solucanlarda VRK-1 aktivite artışının AMPK aktivitesini artırdığı, bu durumun da organizmanın yaşam ömrünü uzattığı tespit edildi.
  1,1b 1
  Dinozorlarların ortak akrabası Kongonaphon fosilleri incelendi
  Vücut yüzeyleri küçülen canlıların yüzey alanı arttığı için bu durumun canlının hızlı soğumasına neden olduğu, iklim şartlarına uygun olarak canlıların evrimleşerek tüylere sahip olduğu düşünülüyor.
  1,9b 3
  Araştırmalara göre ter ve koltuk altı kokusu insanlık tarihinden çok daha eski
  Çalışmalar S. hominis’in insanlık tarihinden önce var olduğunu gösteriyor. Bu durum primat atalarımızın benzer kokulara sahip olabileceği, kokuların iletişimde rol alabileceği düşüncesini doğruyor.
  2,3b 16
  Yeni sünger türü keşfedildi
  Araştırma ekibi daha önceden keşfedilmemiş hexactinellid türü olmayan sünger türü keşfetti ve keşfedilen tür Desmacella hyalina olarak adlandırıldı.
  1,6b 1
  Canlılığın ilk basamağına ait olduğu düşünülen veziküller üretildi
  Yaşamın başlangıcına ait şartları laboratuvar ortamında meydana getiren araştırma ekibi hücre membranına benzeyen vezikül yapıları üzerinde çalıştı ve 2 hafta içerisinde 1.500 adet vezikül üretti.
  2,4b 26
  Kanadalı sanatçı tardigradlar hakkında yayın yaptı
  Su ayıları olarak adlandırılan tardigradlar Dünya'nın en küçük hayvanı olma özelliği taşıyor. Kanadalı sanatçı Julie Laurin korona günlerinde tardigradlar hakkında canlı yayın yaptı.
  2b 2
  Örneklerle canlılarda evrimin izini sürmek: Morfoloji, genetik ve ortak ata ilişkisi
  Bu derleme yazısında, evrimin hem bedenlerdeki hem de genlerdeki bazı izlerine ve bunların ortak kökenle olan ilgisine değineceğiz. Ayrıca birçok canlı hakkında ilginç bilgiler de bulacaksınız.
  4,7b 77
  3D yazıcı ile vasküler deri üretildi
  New York's Rensselaer Polytechnic Institute Initially kurumundan bir grup araştırmacı ''bio-inks'' olarak adlandırılan ve 2 farklı hücre türünün karışımı ile oluşturulan ''biyo mürekkep'' hazırladı.
  2,7b 8
  Antibiyotik içeren ağ yapıları geliştirildi
  Avustralya'da bulunan Flinders University ve Japonya'da bulunan National Institute for Materials Science kurumlarının ortak çabası sonucu ağ yapısına sahip,antibiyotik içeren malzeme geliştirildi.
  2,4b
  Kuşlara hafızasal bilgiler öğretildi
  University of Texas Southwestern kurumundan bir grup araştırmacı; daha önceden müzik sesi duymayan kuşların beyinlerinin içine, müzikle ilgili anıları ışık enerjisi kullanarak aktarmayı başardı.
  3b 11
  Deniz yılanlarında yeni damar ağı keşfedildi
  Flinders University kurumundan bir grup araştırmacı mavi bantlı deniz yılanlarının damar yapılarını mikroCT yöntemi ile görüntüledi. İncelemeler sonucunda yeni damar ağları keşfedildi.
  2,7b 3
  İnsanlığın evrimini süpernovalar başlatmış olabilir
  Araştırmalara göre süpernovalardan yayılan radyasyon, atmosferi iyonlaştırdı ve bu sayede iki ayaklı primatlar evrimsel süreçte gelişti. Yeni araştırma ise henüz tam olarak kanıtlanmadı.
  5,9b 44
  Gözleri ve bağırsakları bile korunan 518 milyon yıllık fosiller
  Mertcan Erice 2 yıl
  Araştırmacılar Çin'de, kayalıklara gömülü halde yaklaşık 518 milyon yıl öncesine ait fosiller keşfetti. Bölgedeki kalıntılar Kambriyen adındaki döneme denk geliyor.
  5,8b 38
  Zebraların çizgileri ne işe yarıyor?
  Mertcan Erice 2 yıl
  Zebraların, neden çizgili olacak şekilde evrimleştikleri uzun yıllardır üzerinde düşünülen bir konu. Yeni bir araştırmaya göre bu çizgiler, at sineklerinin zebranın üzerine konmasına engel olabiliyor.
  4,4b 7
  Yeni Haber
  şimdi
  Geri Bildirim