Son Aramalarınız TEMİZLE
  Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
  Header'ı Tuttur
  Header'da Teknoloji Gündemi
  Anasayfa
  Büyük Slayt ve Popüler Haberler
  Döşeme Stili Ana Akış
  Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
  İçerikleri Yeni Sekmede Aç
  Detay Sayfaları
  Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
  Renk Seçenekleri
  Gece Modu (Koyu Tema)
  Sadece Videolar için Gece Modu
  indirim kodu
  Anlık Bildirim

  Intel tepe yöneticisi Paul Otellini, ARM ile olan akıllı cihaz rekabeti hakkında konuştu

  10 yıl
  3,9b
  1
  15
  İşlemci
  Abone ol
  İnceleme, Test ve Analiz Editörü
  Oy Ver

  Dünyanın en büyük işlemci üreticisi Intel, bugünlerde hiç olmadığı kadar yoğun bir çalışma içerisinde. Bir yandan yeni nesil işlemciler ve ileri üretim teknolojileri üzerinde çalışan firma, öte taraftan çok hızlı büyüyen "akıllı cihazlar" için yeni platformların geliştirmekle meşgul. ARM'ın kontrolündeki düşük güç tüketimli mobil işlemci pazarı için Oak Trail kod adlı yeni mobil platformunu bir süre önce duyuran Intel, Android 3.0 işletim sisteminin x86 versiyonu için de Google ile çalışmalarını sürdürüyor.

  Tabletler için platform sunmaya başlayan Intel, akıllı telefonlar içinse çok sayıda mühendis ile birlikte geliştirme sürecine son sürat devam ediyor. Infeneon firmasını satın alan ve ileride aynı Qualcomm gibi hem işlemci hem de entegre grafik ve iletişim yongalarını (Nvidia ve Samsung gibi firmalar işlemci ve gpu hazırlyabiliyor ancak iletişim yongaları başka firmalardan geliyor) paket olarak sunmayı planlıyor. İşte tüm bu gelişmeleri Forbes dergisinden Eric Savitz, Intel'in tepe yöneticisi Paul Otellini'ye sordu.

  Pek çok konuda sorular içeren röportajın bilgisayar pazarı, akıllı cihazlar ve ARM rekabetiyle ilgili kısmı şu şekilde;

  Eric Savitz: Paul, bilgisayar işi nasıl gidiyor ?

  Paul Otellini: Geçtiğimiz yıl endüstri tarihinin en iyisiydi. Intel hem satış adedi hem de gelirler açısından rekor kırdı. PC satışları %17 oranında arttı ve her gün bir milyondan fazla bilgisayar satıldı.

  ES: Oh, peki ya 2011 ?

  PO: Bilgisayar satışlarının iki şeyden ötürü %13 ila %15 arasında büyümesini bekliyoruz. Bunlardan ilki, kurumlar 2008 ve 2009 yıllarında çok fazla bilgisayar alımı yapmadılar. Geçtiğimiz yılın ortasından itibarense yeniden ciddi alımlar yapmaya başladılar ve bu akım devam ediyor. Kurumların %90'ından fazlası hala Windows XP kullanıyor. Şimdi güncelleme zamanı. İnsanlar genel olarak yeni bir bilgisayar ile birlikte Windows 7'ye dönüyorlar. Bununla birlikte gelişmekte olan pazarlardaki büyüme çok güçlü devam ediyor. Hindistan için olan son GDP (gayrısafi yurt içi hasıla) rakamlarını yeni gördüm, büyüme %8 veya %9. Tipik olarak GDP büyümesi ve PC satışları arasında iyi bir ilişki vardır ve bu gelişmekte olan pazarlarda ciddi bir şekilde devam ediyor.

  ES: Paul, bilgisayar satışlarıyla ilgili tahminin beni şaşırttı. Pek çok analist tek haneli büyüme rakamlarının ortalarını işaret ediyor. Diğerlerinin görmediği neyi görüyorsun?

  PO: Ürünü biz satıyoruz, onlar değil. Geçtiğimiz yılki tahminlerimizde haklı çıktık. Analistler %5-%6 büyümeden bahsediyordu, biz yılı %17 büyüme ile tamamladık. Geleneksel analist firmaları gelişmekte olan ülkeleri görmüyorlar. Pek çok şey onların radarının altında kalıyor. Çin şu anda en büyük ikinci PC pazarı ve 2012'de bir numara olacaklar. Brezilya dördüncü büyük pazar. Bu çocuklar (düşük pazar öngörüsü yapan analistler) bunu ele almıyorlar, Dixons ve Best Buy'daki perakende satışlarına bakıyorlar ve sonuç çıkarıyorlar. Tabi, Amerika tüketici pazarı geçtiğimiz yılın ikinci yarısında yavaşlamaya döndü ve bu devam ediyor. Burada bizim gördüğümüz fark 135 farklı ülkeden gelen gerçek zamanlı satış oranları, onlarınki ise değil.

  ES: Bilgisayar satışlarındaki çift haneli büyüme rakamları ileriye doğru uzar mı ?

  PO: Öyle düşünüyorum. Ana harcama bütçemizdeki artışın nedenlerinden bir tanesi, gelişmekte olan pazarların öncülüğünde görülebilir gelecek için PC satışlarında %10'un üzerinde artış görmemizdir.

  ES: Ama PC talebi, tabletlerden zarar görmeyecek mi ?

  PO: Tabletler aynı akıllı telefonlar ve netbooklar gibi, genel bilgisayar spektrumuna ilave olacaklar. Bir cihazın ötekini öldüreceğini düşünmüyorum. Üç yıl önce netbook'ları duyurduğumuzda, insanlar notebook pazarını parçalayacağı yönünde endişeliydi. Ama her iki pazar da güzel bir şekilde büyüdü. Netbook'lar şu anda yıllık 30 milyon adedin üzerinde satılıyorlar. İyi bir iş ve gelişmekte olan pazarlarda ilk defa bilgisayar alacaklar için giderek daha fazla dikkat çekici oluyorlar.

  İlginizi Çekebilir Avatar ARM işlemcili Windows 10 PC’lere x64 uygulama desteği geliyor

  ES: Sanki netbook'ların büyüme hızı yavaşlıyor ? .

  PO: Netbook'lar yeniden canlandırmaya ihtiyaç duyuyorlar. GPS ve dokunmatik ekran gibi yeni özelliklerin eklendiğini göreceksiniz. Bazı şeyler daha tüketici dostu, daha tablet tarzı olacak.

  ES: Ve tablet bilgisayarları konuşmak gerekirse...

  PO: Tabletler iyi bir şekilde büyüyor. Pek çok insan, bu yıl 30-40 milyon tablet satılacağını düşünüyor ve ben bunu tartışacak değilim. Bazı gelişmiş pazarlarda isteğe bağlı bazı harcamaların dizüstü bilgisayar yerine tablete kaydığını görüyorsunuz. Ancak bu, insanların dizüstü bilgisayarlarını attığını anlamına gelmiyor. bu basitçe satın almaların zamanlamasıın değiştiğini gösteriyor ve bu iyi. iPad, iPhone ve birkaç bilgisayara sahibim, hepsiyle birlikte yaşayabiliyorum.

  ES: Intel'in tablet bilgisayarlardaki fırsatları hakkında nasıl düşünüyorsun?

  PO: İyi hissediyorum. Güç konusunda en tatlı noktadayız. Diğer mimarilerin yapamadığı birşey sunuyoruz; tüm işletim sistemleri Intel üzerinde çalışabiliyor. Mayıs ayından itibaren Intel tabanlı azınsanmayacak kadar çok sayıda tableti görmeye başlayacaksınız.

  ES: Ama iPad rekabeti öldürüyor ve onlar ARM işlemci kullanıyor.

  PO: Pazarın, aynı iPhone gibi sonuna kadar oynayacağını düşünüyorum. O (iPhone) insanların telefonlar hakkındaki düşüncesini değiştirdi. Uzunca bir süre açık alanda koştular. Ve şimdi Apple'ınki dışında ne tür akıllı telefon satılıyor? Android. Diğerlerine nazaran açık olan ve onlarca üreticinin araştırma geliştirme çalışması yaptığı bir işletim sistemini aldığınız yatay model çok güçlüdür. Android telefonlar, iPhone'dan iki kat daha fazla satıyorlar.

  ES: Android, Apple'ı tablet bilgisayarlarda da geride bırakabilecek mi?

  PO: Kafaya koydu. Öte taraftan Microsoft'u dışarıda sayamazsınız. Ama Android kesinlikle güçlü bir momentuma sahip olacak. CIO'LAR (Chief Information Officer - Bilgi sistemleri grubu başkanı) iki kere düşünecekler. İşletim sistemi açısından başka bir mimari mi istiyorlar yoksa var olan tüm o uygulamalarını, güvenlik yazılımlarını çalıştıran Windows sistemini sürdürmek mi? Ayrıca [tabletler için] form faktör konusundaki istikrardan da emin değilim.

  ES: Akıllı telefon ve tabletlerde, ARM tabanlı çözümlere karşı Intel için ne kadar risk var ?

  PO: Telefonlar için henüz güçlü bir oyuncu değiliz ancak olacağız. Sunucular için çalışmaya başladığımızda insanlar bizi dışarıda tutmuştu. PC ilk defa doğduğunda baskın mimari bizimki değildi, sunucularda hepsi RISC tabanlı bilgisayarlardı. Biz bu pazarlara hacim ekonmisi ve teknoloji getirdik. Aynısını burada da (akıllı telefonlar ve tabletler) göreceksiniz, tipik Intel tarzında olduğunda gibi jenerasyondan jenerasyona güç tüketimini düşüreceğiz, performansı arttıracağız ve maliyetleri aşağı çekeceğiz; boom, boom, boom. Tik-tak, bir jenerasyon ardından sonraki jenerasyon. Aynı metodolojiyi uygulayacağız, her jenerasyon bir öncekinden daha iyi olacak. Dünyanın en iyi silikon teknolojisini mimarimize uyguladığımız gibi rekabete dayalı avantaja sahip olacağız.

  ES: PC pazarında sahip olduğunuz hakimiyetin bir benzerine mobil pazarda da ulaşabilir misiniz ?

  PO: Hayır, bu tarz bir pozisyona sahip kimseyi görmüyorum, hiç bir mimari, hiç bir firma. PC imtiyazı, Windows'un geriye doğru ilave uyumu ve [Intel]] x86 uyumlu ortamı ile yol aldı. Bu birliktelik çok güçlü ve 30 yıldan bu yana endüstriyi canlı tutuyor. Ancak burada [mobil pazar] farklı bir model göreceksiniz. Silikon tarafında bu pazarın %20-25'i beş yıl için büyük rakamlar olacaktır. Bu cihazlar giderek daha akıllı, daha güçlü ve daha bilgisayar tarzı oluyorlar ve bilgisayar mimarisinde kimin güç sahibi olduğuna baktığınızda, biz oldukça iyi bir yerdeyiz.

  ES: Microsoft, Windows işletim sisteminin ARM tabanlı işlemcilere yönelik versiyonuna sahip. Endişeli misin?

  PO: Anladığım kadarıyla Microsoft, Windows 8'in iki versiyonuna sahip olacak. Performans ve tüm uygulamalar için geriye uyumluluk ihtiyacı duyulacak PC ve sunucu ortamlarında büyük Windows olacak. Ve sonra tablet bilgisayarlar ve telefonlar için yongada sistem versiyonu olacak. Eğer bizim mimariz her iki tarafa da yayılabilirse, avantajımıza olur. Windows üzerinde tablet ve telefonlara inmek, ARM'daki çocukların PC ortamına yükselmesinden daha kolay ve gerçek şu ki geriye dönük uyumlulukları yok. Windows 8'in dokunmatik ekran optimizasyonu versiyonu güçlü bir strateji ve şimdiden çok heyecanlıyız. En iy işlemci kazansın.  http://blogs.forbes.com/ericsavitz/2011/04/20/intel-is-alive-and-well-an-interview-with-ceo-paul-otellini/ Yorum Yaz Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
  istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
  DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
  Daha Fazla Video
  donanimhabercom Instagram

  Depreme dayanıklı bükülebilir beton

  ilkerinanç

  2 senede bir görüyor muyuz bu haberleri bana mı öyle geldi ya? Bide depremde bina eciş bücüş mü olacak yoksa eski formunu koruyacak mı? Videoda pek başarılı değil sanki bu konuda.

  1 saat önce
  BLasTeaR

  eski haline dönüyor mu peki?

  2 saat önce
  Furkooo85

  Deniz kumuyla, delinmiş kolon ve kirişlerle devam

  11 saat önce
  Yorumlar (12) Yorum Yaz Forumda Gör
  Vipracing (A.Mert ) 10 yıl ( Mesaj Silindi )
  Paul Otellini'nin adı yakında Yusuf&Yusuf olarak değişecek.Intel tek başına at koşturup piyasayı manüple edemiyeceği bir kulvar'da.
  DH Misafiri 10 yıl ( Mesaj Silindi )
  Win 8 li ve ARM işlemcili tabletlerde geriye doğru uyumluluk olmayacak diyor Intel, buna dikkat lütfen.Geriye doğru uyumluluk olmazsa ne yapsın insanlar win8 i. Sonu. windows isteyen intelli tablet alacak deniyor.
  ToisAndro (Hasan D.) 10 yıl ( Mesaj Silindi )
  Intel'in tek dezavantajı enerji tüketimi. Bunu aşmayı kafasına koymuş olacak ki; Google ile Android 3.0 için anlaşmış. Sanırım MeeGo yalan olacak bu gidişle. Koca şirketler bir işletim sistemini kaç yıldır geliştiremedi gitti. Adamlar Ubuntu'yu HD2'de, yeni bir arayüzle öttürmüşler.

  Linux'un sevmediğim yönü bölünmüşlüğü. Ubuntu'nun resmi olarak tabletlere uyarlanması için binlerce linux geliştiricisinin aynı anda karar vemesi ve uygulaması çok zor. Sonuçta Ubuntu'yu tek bir firma geliştirmiyor. Bunun ofis'i var, gnome'u var, KDE'si var...

  Ayrıca özgür yazılımcıları anlamadığı birşey var. İnsanlar birşeylere para vererek sahip olmak istiyor. Bedava olan birşey insanlara haz vermiyor. Çünkü bir çaba göstermeden elde etmiş oluyorlar.

  Bunu ve kullanılabilirliği göz önüne aldığımızda Linux asla Windows'u alt edemez. Tabiki ihtimal var ama tüm linux geliştiricilerinin birleşeceğini düşünmüyorum.

  Ancak Google gibi akıllı firmalar bunu başarır. Ki buna da Linux'un başarısı değil, kuklalığı denir. Sonuçta linux'çular özgür yazılım diye dururken Google paraları götürüyor.

  Ya nereden nereye geldik. Intel diyorduk. Bence henüz ARM'nin Intel'e rakip olduğunu söylemek çok güç. Intel geniş ortaklıklarıyla ve geliştireceği yeni işlemcilerle yine egemen olacaktır.

  Ayrıca nVidia'ya da değineyim. Bence çok yanlış bir strateji kullanıyor şu an. Çünkü Intel'i pazara girmesi için zorlayan o. Belki de asıl amacı odur. Intel ile aynı seviyede işlemci üreterek tüm pazarlara girmek. Büyük firmalar teknolojiyi yavaş yavaş sunar normalde. Önce çift çekirdeğe alıştırır sonra 3 sonra 4. Daha dün 1ghz'e çıkardılar, hemen ardından çift çekirdek, ardından 1.2 ghz, yıl sonuna 4 çekirdeki... Bu hız sanırım Intel ile aynı seviyeye gelinceye kadar devam edecek.
  H.sD (Haydar Selim Damar) 10 yıl ( Mesaj Silindi )
  Acıkcası tablet konusunda arkadaslar gelişmeleri hiç takip etmiyor.

  bir tablete ne işlemci güç verirse versin, dokunmatik ekran biz istesekde istemesekte, desteklesek yada desteklemesekte klavye + mouse ikilisinin yerini alıcaktır.


  Ayrıca sizler wacomun daha şimdiden kalem li bir tablet üzerinden calıstıgını biliyormusunuz ?

  öyle htc nin tabletindeki kalem gibi de degil, 1200 basınc sensörü 65 derecelik egim sensörlü bir tabletten bahsediyorum burda size.

  Adobenin tablet ve dokunmatik ekranlı herhangi bir elektronik cihaz için yatırım yaptıgı arayüz çalışmalarını da bilmiyorsunuz heralde.

  Ayrıca autodesk firmasının da dokunmatik ekranlı cihazlar için yeni bir arayüz geliştirdigi biliniyor.

  ayrıca sırf maya için dışarıdan birinin ipad e yazılım yazdıgını ve multi -touch ile inanılmaz modellemeler yaptıgını ve bunu cidden profosynel şekilde zamandan tasarruf ederek yaptıgını....

  zaten autodesk sketch book un dokunmatik ekranlı versiyonu var.

  yazılım konusunda ise ben buluta güveniyorum.

  acıkcası evime bir i7 yada xeon tabanlı bilgisayar alıcagıma giderim bulut compiler yapan bir acc. alırım ki bunlarda gelişiyor ( aynı rapidshare gibi )

  tek farkı tabletimde veya dokunmatik ekranlı bilgisayarımda yazıcam, göndericem bana cmp. edilmiş hali gelicek.


  kısacası dokunmatik ekranlı herhangi bir elektronik cihazın arayüz problemleri dokunma + ses komutlarıyla cok kolay asılır.

  gerekli işlem gücü zaten bulut servisler sayesinde azalmaya başlıyacaktır hatta başlamıştır.

  o yüzden hala daha " ağbi fiziksel glavye olacak dokundummu tıkı gıkı sesi cıkacak, mavsu duttumdu ele gelecek " gibi klişelerden kurtulup daha şimdiden gelecege hazır edin kendinizi.
  Wabbajack (Fatih ) 10 yıl ( Mesaj Silindi )
  Dünyanın en büyük işlemci üreticisi Intel, bugünlerde hiç olmadığı kadar yoğun bir çalışma içerisinde.
  Neye göre yada kime göre en büyük acaba :D
  Rock_Rage (Onur Kaynar) 10 yıl ( Mesaj Silindi )
  @dark-knight

  Arkadasım biz guluncek birsey solemiyoruz sen sıg dusunuyorsan ben ne yapayım.

  1-İpad de adamlar roman yazıyor birsey olmuyor birsey kodlamakmı zor olacak.Kaldıki bizde oturup butun programı orda yazacaz demiyoruz dısarda bir yerde bir acil 3-5 satır duzeltmen gerekir yaparsın gonderirsin.

  2-Grafik tasarımda sandıgın gibi oturup bastan cizilmicek santiyede tablet uzerinden projeyi takip ediceksin gostereceksin evireceksin cevireceksin.Gerekirse 3-5 yerini degistiriceksin.Oturup render almıcaz tablet ile.Elinde santiyede notebooklamı dolasmak kolay tablet ilemi.Burada amac goruntulume basit islemler.Sert olduysa kusura bakma artık

  3-Photoshopda basit bir sekide cektigin resmi edit edersin bunu suanki ipad falanda yapıyor zaten maksat program cesitliligi mevcut programları direk kullanabilmek yeni programı ogrenme alısma donemi olmadan kullanbilmek

  4-Oyunda zaten herkeze gore degisir adam canı sıkılır red alert 2 oynamak ister oynar wow ister ne biliyim yani illa tablet diye ios veya android oyunlarını oynamak zorunda degil.

  SAYGILARLA
  manyakurt (Bahadır Başoğlu) 10 yıl ( Mesaj Silindi )
  @dark-knight
  Gülme o zaman, biraz piyasayı takip et.

  Şu an kıytırık atom işlemcilerde bile program derlemesi yapılabiliyor. Ben sana büyük çaplı projelerden bahsetmiyorum ki yüzlerce class içersin. Ki tegra 3'ün bile core 2 duo'lardan fazla performans sunduğu(denildiğine göre) göz önünde tutulursa, 2012 de çıkacak 4 çekirdekli bir işlemcide çalışan w8'in her türlü program derlemesinde kullanılacağı kanatindeyim. He arkadaşın kullanım alanı için birşey diyemem, grafik tasarım sıkıntılı olabilir. Ama yakın zamanda benim işimi görecek seviyeye gelecekleri kesin tabletlerin. Ayrıca dokunmatik ekranda da gayet hızlı ve yogun yazılabilr, anlamadım dokundukça sürtünmeden yavaşlıyormusunuz.
  manyakurt (Bahadır Başoğlu) 10 yıl ( Mesaj Silindi )
  Orijinalden alıntı: Rock_Rage

  İntel bir strateji hazırlamıs zaten haberi duzgun yorumlarsanız intel biz armyi silecegiz yok edecegiz ezecegiz demiyor bizde bu pazarda etkin rol oynayan bir uretici olacagız demis.Olay surda kopacak Windows8 ile eger windows duzgun bir sekilde tablet pclerde calısırsaki suan arm platformunda guzelce calısıyor bir fark yok win7 ile gercekten piyasa yeniden bir sekilmeye gidecektir.Neden insanlar suan ios da yada android de mevcut uygulamlar ile yetinmek zorunda tmm genis ama bir win kadar genis degil.Win8 ile bri tablet alırım uzerine photoshopda kurarum 3dmax de kurarım oyunda kurarım vs vs suan fusion var dx acısından sıkıntı yok işlem kapasitesi acısındanda sorun yok intelde buna yakın veya daha iyi bir cozum sunacaktır bir tek işletim sistemi kalıyor geriye onuda win8 ile yaparlarsa neden gidip ipad alayım yada android.Suan mevcut butun programlarımı butun altyapımı kullanabilecegim bir tablet mi yoksa yeni bir platform mu.Sakın yanlıs anlamayın ios yada android kotu demiyorum gercekten cok iyiler lakin win8de es deger bir performans sunarda tercihim win8den yana olur.SAYGILARLA


  Aynen katılıyorum, altına imzamı atarım. Bende w8'li tabletleri bekliyorum zaten. Tamam Android güzel, hoş, eğlenceli ama ben aldığım aletin günlük ihtiyacımıda karşılamasını isterim. Aldıktan iki gün sonra sıkılacaksam, koyacaksam bir köşeye ne anlamı var. Ki öylede olacak, ama bi w8 olsa, kurarım gerekli programlarımı, visual, eclipse fln okulda, evde, otobüste her türlü işimi görebilirim. Bide şarj işi geliştimmi tamamdır.
  lazerboy 10 yıl ( Mesaj Silindi )
  Intel biriyle anlaşmasın bi işe girişmesin ya pahallanır yada ücretli olur.
  Rock_Rage (Onur Kaynar) 10 yıl ( Mesaj Silindi )
  İntel bir strateji hazırlamıs zaten haberi duzgun yorumlarsanız intel biz armyi silecegiz yok edecegiz ezecegiz demiyor bizde bu pazarda etkin rol oynayan bir uretici olacagız demis.Olay surda kopacak Windows8 ile eger windows duzgun bir sekilde tablet pclerde calısırsaki suan arm platformunda guzelce calısıyor bir fark yok win7 ile gercekten piyasa yeniden bir sekilmeye gidecektir.Neden insanlar suan ios da yada android de mevcut uygulamlar ile yetinmek zorunda tmm genis ama bir win kadar genis degil.Win8 ile bri tablet alırım uzerine photoshopda kurarum 3dmax de kurarım oyunda kurarım vs vs suan fusion var dx acısından sıkıntı yok işlem kapasitesi acısındanda sorun yok intelde buna yakın veya daha iyi bir cozum sunacaktır bir tek işletim sistemi kalıyor geriye onuda win8 ile yaparlarsa neden gidip ipad alayım yada android.Suan mevcut butun programlarımı butun altyapımı kullanabilecegim bir tablet mi yoksa yeni bir platform mu.Sakın yanlıs anlamayın ios yada android kotu demiyorum gercekten cok iyiler lakin win8de es deger bir performans sunarda tercihim win8den yana olur.

  SAYGILARLA
  Yorum Yaz Forumda Yanıtla
  Nasıl eklemek istersiniz?
  ANLIK GÖRÜNTÜLEMELER
  1 Kişi Okuyor (0 Üye, 1 Misafir) 1 Masaüstü

  GENEL İSTATİSTİKLER
  3930 kez okundu.
  9 kişi, toplam 12 yorum yazdı.

  HABERİN ETİKETLERİ
  Intel, tablet ve
  Sorgu:
  Yeni Haber
  şimdi
  Geri Bildirim