Anlık Bildirim

Intel ve Micron ortaklığı sona erdi

3D XPoint gibi önemli bellek teknolojileri geliştiren Intel ve Micron ortaklığı sona eriyor. Intel girişimde bulunan tüm hissesini Micron’a satmaya karar verdi.

Son yılların önemli ortaklıkları arasında gösterilen ve 3D XPoint bellek teknolojisinin doğmasına da sebebiyet veren Intel-Micron ortaklığı sona eriyor. Intel, birlikte kurdukları IM Flash Technologies girişiminden ayrılıyor.

Intel yatırımı durdurdu

Girişim hatırlanacağı üzere çok daha hızlı girdi-çıktı performansı sunarak sektöre yeni bir yön veren 3D XPoint bellekleri geliştirmiş ve Intel Optane adıyla piyasaya çıktığını görmüştük.  Yine iki firma 4 hücreli QLC NAND bellekleri de geliştirmiş ve kullanmaya başlamıştı.

Ortaklığın neden bozulduğu bilinmiyor ancak Micron girişimde karşı tarafın hissesini 1.5 milyar dolar karşılığında satın alacak. Böylece tüm kontrol Micron’un eline geçmiş olacak. Artık her iki firma da kendi teknolojilerini geliştirmeye odaklanacak.

Girişimin tek taraflı hale gelmesi aslında önemli bir noktaya da işaret ediyor. Intel artık 3D XPoint belleklerin geliştirilmesinde yer almayacak. Sadece Micron’un bir yıl daha Intel’e Optane bellek plakaları tedarik edeceği ifade ediliyor.

Bu gelişme Optane belleklerin geleceğini de soru işaretlerine bıraktı. Intel bir süredir Optane SSD ürünleri satıyor ve son yonga ürünlerini Optane uyumlu olarak lanse etmeye başlamıştı. Ortaklığın sona ermesi ile artık Optane belleklerin bir süre sonra kullanımdan kalkacağı ihtimali de ortaya çıkmış oldu.

 
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim