Anlık Bildirim

Ölürken ne görürüz? Yeni araştırma ölüme yakın deneyimin ayrıntılarını ortaya çıkardı

Yeni yapılan bir çalışma, kalp durmasından sonra hayata dönen yaklaşık her beş kişiden birinin kısmen ölü oldukları dönemde bilinçli olarak anılar gördüğünü ortaya çıkardı.
Kalbi durup hayata dönen insanlar ne gördüklerini hatırlıyorlar Tam Boyutta Gör
Kalp durmasından sonra kalp masajı ile kurtulan kişilerin yaklaşık yüzde 20’si, görünürde bilinçsizken ve kelimenin tam anlamıyla ölümün eşiğindeyken bilinçli ölüme yakın deneyimler yaşadığı yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıktı.

Çalışmaya Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık'ta Mayıs 2017 ile Mart 2020 arasında CPR yani kalp masajı veya suni solunum ile hayata döndürülen ve hastanedeyken kalp atışları duran 567 erkek ve kadın dahil edildi. Çalışma toplam 25 hastanede ve hayatta kalan 126 kişi üzerinde gerçekleştirildi.

Ölüm anında en derin anılara ulaşılabiliyor

Çalışmaya katılan ve hayatta kalanlar olayları acı veya sıkıntı olmadan gözlemleme dahil olmak üzere benzersiz bilinçli deneyimler yaşadıklarını bildirdi. Ayrıca bu ölüme yakın deneyim sırasında başkalarına yönelik eylemleri, niyetleri ve düşünceleri de dahil olmak üzere pek çok değerlendirme veya düşünme eylemi gerçekleştirdiklerini aktardılar. Araştırmacılar, bu ölüm deneyimlerinin halüsinasyonlar, rüyalar, sanrılar, yanılsamalar veya CPR kaynaklı bilinçten tamamen farklı olduğunu buldular.

Kalbi durup hayata dönen insanlar ne gördüklerini hatırlıyorlar Tam Boyutta Gör
Araştırmaya ayrıca gizli beyin aktivitesi testleri de dahil edildi ve deneklerin gama, delta, teta, alfa ve beta dalgaları da dahil olmak üzere beyin aktivitesinde ani artışların olduğu gözlemlendi. Bu beyin dalgaları normal şartlarda insanlar bilinçli olduklarında, düşündüklerinde, anıları canlandırdıklarında veya yeni bir şey algıladıklarında açığa çıkan yüksek zihinsel işlevler olarak ifade ediliyor.

Araştırmanın baş araştırmacısı PhD, Sam Parnia, "Bu hatırlanan deneyimler ve beyin dalgası değişiklikleri, sözde ölüme yakın deneyimin ilk işaretleri olabilir ve onları ilk kez büyük bir çalışmada yakaladık" diyor ve ekliyor, “Sonuçlarımız, ölümün eşiğinde ve komada olan insanların, sıkıntı olmadan farkındalık da dahil olmak üzere benzersiz bir içsel bilinçli deneyim yaşadıklarına dair kanıtlar sunuyor.”

Yüksek bilince ulaşılıyor ama nedeni gizemini koruyor

Kalbi durup hayata dönen insanlar ne gördüklerini hatırlıyorlar Tam Boyutta Gör
Araştırma tıbben ölen insanların benlik ve bilinçlerinin diğer biyolojik vücut işlevleri gibi, ölüm anında tamamen durmayabileceğini öne sürüyor. “Bu tamamen berrak deneyimler, esasında ölmekte olan bir beynin hilesi olarak kabul edilemez” diyen Parnia, kişinin ölümün eşiğinde gördüğü anıların ve yeni düşüncelerin/anıların benzersin bir deneyim olarak ifade ediyor.

Beyin çalışmayı durdururken doğal fren sistemlerini kapatmaya başlıyor. Bu, yüksek alkol alımında disinhibisyon olarak da bilinen serebral korteksin icra ettiği kontrolün azalması ya da kaybolması durumuna benzer. Yani normalde hatırlamayacağınız, yapmayacağınız şeyleri yapma durumu. Dolayısıyla ölüm anında bu tür saklanan anılar, erken çocukluktan ölüme kadar olan düşünceler ve gerçekliğin diğer yönleri dahil olmak üzere bir kişinin bilincinin derinliklerine erişim sağlanıyor. Sonuç olarak insanların ölüm anında yüksek bir bilince ulaştığı ifade ediliyor ama bunun neden olduğu veya evrimsel sürece ne gibi bir faydası olduğu sorusuna ise araştırmacılar cevap veremiyor.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Önceki Haftalar
Tüm Zamanların En İyi Yorumcuları
ANLIK GÖRÜNTÜLEMELER
1 Kişi Okuyor (0 Üye, 1 Misafir) 1 Masaüstü

GENEL İSTATİSTİKLER
4422 kez okundu.
14 kişi, toplam 14 yorum yazdı.

HABERİN ETİKETLERİ
bilim, Teknoloji Haberleri ve
2 etiket daha Popüler Bilim Zamazingo
Sorgu:

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim